ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

jny

E-Sigara Tecrübeli
Revenger’ı kit olarak satın aldıktan sonra üzerindeki tankı hiç kullanmadım ve ilk günden itibaren bir RTA ile kullanıyorum. Hal böyle olunca sadece mod üzerine bir inceleme yazmak istedim. Ayrı konu olarak açmamın sebebi ise ana konuda 2-3 sayfada bir aynı soruların sorulmaya başlaması; dolayısıyla bu yazının da birkaç sayfa sonra unutulup gidilmemesi için kendi başlığında yayınlamayı daha uygun gördüm.

Aşağıda cihazın bütün özellikleriyle ilgili dilim döndüğünce bilgi vermeye çalışıp, bir kullanıcı olarak edindiğim izlenimleri/tecrübeleri paylaşacağım. Cihazı satın almayı düşünen, almayacağı halde bilgi sahibi olmak isteyen, ya da alıp da kullanırken cihazın tüm potansiyelinden faydalanamayan kişiler için faydalı olacağını umarım.

Öncelikle cihazın genel görünümüne değinmek istiyorum:

full

Tasarımı gerçekten çok hoş ve seçmiş olduğum kırmızı renk ile güzel bir kombinasyon oluşturuyor. Elimdeki modelin gerçek hayattaki görüntüsünün gayet göz alıcı olmasına dayanarak, diğer renklerinin de gerçek hallerinin fotoğraflardaki gibi güzel olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Ben bu modu Kylin RTA’nin kırmızı contalı hali ile sağlayacağı uyumu göz önünde bulundurarak almıştım, birlikte çok hoş bir çift oldular :)

full

Yazının ilerleyen kısımlarında çeşitli karşılaştırmalar da yapacağım; bu kısımlarda konuğumuz Wismec Predator olacak. Kendisi aynı sınıftan, hedef kitlesi ve beklentileri biraz daha farklı olan bir mod. İkisini birebir karşılaştırınca enteresan farklılıklar ortaya çıktığı için bu modu özellikle seçtim.

full

Herkesin her cihazdan farklı beklentileri olabilir. Benim genel olarak bir moddan beklentilerim şu şekilde:

• Mümkün olduğu kadar özelleştirilebilir olması, dolu bir menü içeriği

• Estetik olarak hoş durması, elde oturuşu ve ateşlemesiyle keyifli bir kullanım sunması

• Olmazsa olmazım; TC (Sıcaklık kontrol) fonksiyonunun çok iyi çalışması.

Revenger bu beklentilerin özellikle ikincisini ve üçüncüsünü fazlasıyla karşılıyor. İlk madde ise biraz tartışılabilir; tatmin olmadığım noktalar yok değil ama bunları telafi edebilecek başka güzel özellikler sunuyor. Açıkçası kendine has 1-2 özelliğiyle vazgeçilmez olabilen bir mod; genel beklentilerimi de biraz değiştirdiğini söyleyebilirim. Neticede asıl işiyle ilgili yeterli düzeyde özelleştirme sunabiliyor.

Genel olarak tasarımı çok güzel, hafif ve ergonomik bir mod. OMNI Board 2.0 model çipinin en iddialı olduğu konu olan sıcaklık kontrolü gerçekten çok başarılı. İçim keyfi olarak 10 üzerinden 10 puan rahatlıkla verilebilir.

Modun özellikle CCT (Customized Curve of Temperature) yani çekim süresince yarımşar saniyelik aralıklarla kaç derece sıcaklığa ulaşacağının teker teker programlanabilme özelliğini sevdim.

full

Cihazı satın almadan önce haberlerini takip ederken bu özelliğin var olduğunu öğrenmiş ve "Düz sıcaklık neyinize yetmiyor" diye düşünmüştüm; fakat kullanmaya başladıktan sonra ne kadar güzel bir özellik olduğunu bizzat deneyimleyerek anladım. Buharlama esnasında set edilen sıcaklığa ulaşmasının biraz daha yavaş olması için normalde watt ayarı biraz düşürülür ve süre olarak istendiği gibi olmazsa biraz daha ince ayar gerekebilir; fakat bu ayar da anlık olarak çekim kuvvetinden etkilenebilir ve neticede çok tutarlı olmaz. CCT fonksiyonu ise her bir aralıkta tam olarak kaç derece isteniyorsa onu veriyor ve watt sınırlamasına gerek kalmıyor. Bu açıdan çok ince düşünülmüş, gayet hoş bir özellik :)

Cihazın çipi gerçekten güçlü ve ArcticFox gibi bir custom yazılım çıkarsa havada kaparım. Ama çeşitli nedenlerden dolayı Vaporesso çipleri için ayrı bir yazılım yapan yok. Bunun sebepleri ise ayrı bir araştırma konusu.

Sevdiğim diğer bir yanı ise saati. Cihazı almadan önce ana konuda bununla ilgili tartışmalar da vardı; sonradan mı düzeltildi yoksa en başından beri böyle miydi bilemiyorum ama meğersem pil değiştirirken çok oyalanılmadığı müddetçe saat sıfırlanmıyormuş. Gün içerisinde saati çok defa telefondan kontrol ediyorken, sürekli masanın üzerinde ya da elimde olan bir cihazın ekranından takip etmek çok daha pratik oluyor. Kol saati alışkanlığım normalde yoktur, olsa bile artık gerek kalmaz bu moda sahip olduktan sonra.

full

Şimdi gelelim biraz daha cikcikli kısımlara:

Kısayollar

Cihazda çeşitli basit işlevler için kısayollar şu şekilde:

• Ateşleme tuşu + Sağ tuş: Bunların ikisine aynı anda basılı tuttuğunuzda saati gösteriyor. Tuşları bırakınca saati göstermeye devam ediyor.
  • Ateşleme tuşu + Sol tuş: Ayar menüsüne giriyor. Seçeneklerin arasında sağ/sol tuşlarıyla gezinirken seçim yapmak için menü tuşunu basılı tutuyorsunuz.
  • Ateşleme tuşu + Menü: Cihazın donanım ve yazılım versiyonunu gösteriyor. Güncelleme yaparken mutlaka buraya bakmanız gerekli. Güncelleme talimatları içinde de ayrıca yer verilmiş.
  • Sol tuş + Menü: Sıcaklık kontrolü modundayken direnci kilitliyor.
  • Sağ tuş + Menü: Ayarları kilitliyor. Ateşleme tuşuna herhangi bir kilit uygulamıyor, sadece birilerinin cihazı kurcalayıp ayarları değiştirmesini engelliyor.
  • Sol tuş + Sağ tuş: Ekranı baş aşağı çeviriyor. Buharlarken gözlerinizi şaşı yaparak ekranı takip edebiliyorsunuz. Masaya koyduğunuzda ise driptip’inizin çapının yeterince büyük olmasına dikkat edin yoksa devrilebilir.
Artık biraz daha detaya inebiliriz:

Menü

Cihazın menüsü olabildiğince sade ve basit yapılmış. Benim gibi her ayarını incik cincik kurcalayanlar için pek tatmin edici sayılmaz, fakat asıl varlık amacıyla ilgili gereken bütün ayarlar mevcut. Biraz önce bahsettiğim kısayol ile (Ateşleme tuşuyla sol ayar tuşuna aynı anda 1-2 saniye basılı tutarak) ayar menüsü geliyor.

full

VW modunda sadece Normal, High ve Soft içim seçenekleri var.

full

Bunlar bildiğim kadarıyla preheat (ön ısıtma) için, yani High modundayken ilk 1-2 saniye seçtiğiniz watt’tan yüksek güç vererek coil’in çabuk ısınmasını sağlıyor ya da Soft modundayken başlangıçta düşük güç verip yavaş yavaş arttırarak boğazınızda yumuşak bir dokunuş bırakıyor. Bu sayede rakamlarla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için basitleştirilmiş bir kullanım sağlanmış. Daha fazla kişiselleştirme isteyen kullanıcılar ise; VW modunda buharlarken menü tuşuna 3 defa basınca karşılarına gelecek CCW seçeneğini kullanabilirler. Buradan aynı CCT gibi yarımşar saat aralıklarla istediğiniz watt değerini seçerek tamamen kendinize özel programlama yapabiliyorsunuz.

Not: Bu kısımdaki bilgiler için konunun 2. sayfasında hatırlatma yapan @ozgurg4340 'a teşekkürler

TC modundaki ayar imkanı daha da az:

full

Maksimum 100 Watt olabilen bir güç seçeneği sunulmuş TC için; ve sıcaklık seçiminiz ne olursa olsun bununla yetinmek zorundasınız. Açıkçası bu değer tam sınırda kalıyor. Evde Smok Skyhook RDTA var mesela; 26 mm çapında çok büyük yanma odası olan ve 4 mm’lik coil’leri rahatlıkla taşıyabilen bir ato. 120W’tan sonra kendine gelmeye başlıyor ve 230W civarı içime uygun tasarlanmış. Bu atoyu sıcaklık kontrolünde kullanmak bu mod ile pek mümkün değil. Uzun lafın kısası, 100W’tan fazla güç istediğiniz tüm durumlarda tek seçeneğiniz VW modu olacak. Şu an için büyük bir eksiklik değil ama ileride modu erken emekliye ayırma sebebi olabilir. Sonraki güncellemelerde bu sınırı genişletmeyi ya da kaldırmayı düşünürlerse, ya da bilgisayar yazılımı üzerinden kilidi açma gibi bir seçenek eklenirse güzel olur.

TC modunun güzel olan kısmı, ayar menüsünde değil de TC fonksiyonu seçiliyken menü tuşuna 3 kere ard arda basınca ortaya çıkan menüde. Burada 3 seçenek var:

full

• VT: Variable Temperature yani Değişken Sıcaklık. Bunu seçererek klasik sabit sıcaklıkta içim sağlıyor.
  • CCT: En sevdiğim özellik; grafik üzerinde teker teker yarımşar saniye aralıklarla sıcaklık değerleri belirleyebiliyorsunuz.
  • TCR: Kullanmakta olduğunuz telin direnç katsayısını buradan değiştirebiliyorsunuz. Çok öyle teknik hesaba girmeden şöyle açıklayayım; buradaki değeri yükselttikçe teli daha çok ısıtıyor, düşürdükçe daha az ısıtıyor. Misal TCR değeri 120’ye ayarlıyken, ekranda 160°C’ye ayarladığınız zaman gerçekte belki 150°C’ye ısıtıyorken, TCR’ı 150 olarak değiştirdiğinizde yine ekranda 160°C gözüküyorken gerçekte 170°C’ye çıkmış oluyor (Rakamlar uydurmadır). Tam doğru TCR değerini seçmenin tek yolu, bir yerden bir şekilde lazerli sıcaklık ölçer cihazı edinip onunla ölçümler alarak kalibrasyon yapmak. Bunun yerine sizi tatmin edecek bir değer girip öylece bırakmak en güzeli.
Ana menüden devam edersek:

Time Set menüsünde saat ayarı yapılıyor.

full

Alttaki “Number” yazılı kısımdan ise ekranda beliren saatin dijital ya da analog olarak görünmesini seçiyorsunuz.

Diğer menü seçenekleri ise şöyle:

full

“Default”u seçerseniz cihaz fabrika ayarlarına dönüyor, zaman zaman kullanışlı olabilecek bir seçenek.

“Smart” modu daha önce ana konuda da açıklandığı üzere; taktığınız atomizere uygun watt değerini otomatik seçiyor. İsterseniz devre dışı bırakabiliyorsunuz.

“Screen timeout” kısmından ekranın ne zaman tamamen kararacağını seçiyorsunuz. Bir fırt buhar alıp masanın üzerine koyduğunuzda, cihazın ekranı birkaç saniye sonra saati göstermeye başlıyor. İşte bu andan itibaren ekranın ne kadar süre daha açık kalacağını buradan belirliyorsunuz.

“Brightness” kısmı V1.05 güncellemesi ile geldi, iyi de oldu demek isterdim fakat ekranın fiziksel parlaklık kapasitesi düşük olduğu için bu ayarın fazla bir anlamı kalmıyor. Gece zifiri karanlıktaysanız ekran parlaklığını en düşüğe getirmek tabii ki güzel, fakat gün ışığında kapalı ortamda maksimum parlaklık anca yetiyor.

Aşağıdaki fotoğraflarda, gündüz vakti kapalı ortamda minimum ve maksimum parlaklık ayarı arasındaki farkı görebilirsiniz:

full

full

Şu ise maksimum parlaklığa ayarlıyken açık alanda güneşin altındaki hali:

full

(Özellikle belirtmek istiyorum fotoğrafta hiç bir oynama yoktur, sadece kırpma işlemi uygulanmıştır.)

Predator ile yan yana çekilen fotoğrafı bu noktada tekrar paylaşmak istiyorum. Bu fotoğraf çekildiği sırada her iki cihazın da ekranı maksimum parlaklığa ayarlıydı ve aradaki fark fotoğrafta da açıkça belli oluyor. Predator’un ekranını açık alanda parlak güneş ışığı altında çok daha net görebiliyordum, bu açıdan Revenger bir miktar hayal kırıklığına sebep oldu.

full

Bu konuyu bir kenara bırakıp ana menüyü bitirelim artık:

Puff Counter menüsünde pratik olarak sadece sıfırlama seçeneği var. Günde bir defa ziyaret edilebilecek bir ayar için yeterince kolay erişilebilecek bir yerde. Daha pratik bir kısayol da yapılabilirdi fakat bu hali de yeterince kullanıcı dostu.

full

Ayar menüsü bunlardan ibaret. ArcticFox'tan sonra ben hala alışamadım buna, "Eee bu muydu yani?" deyip duruyorum ama hakikaten bu yani :) ArcticFox yüklü ve büyük ekranlı herhangi bir cihaz ile karşılaştırınca en belirgin fark bu oluyor. Beklentisi sadelik olan kullanıcılar için nokta atışı, benim gibiler için de zamanla alışılabilen bir durum :)

Kullanım Modları ve Fonksiyonlar

Cihazın kullanım modları arasında Menü tuşuna basılı tutularak geçiliyor. An itibariyle mevcut seçenekler şu şekilde:

• VW: Düz watt verilen ve Soft veya High olarak preheat ayarı yapılabilen mod.
  • Sıcaklık modları: SS, Ni, Ti teller için ön tanımlı ve ek olarak M1, M2 olarak gözüken kullanıcı tanımlı tellerden birini seçebiliyorsunuz. Tüm tel çeşitleri için TCR değerini ayrı ayrı değiştirebiliyorsunuz, CCT veya klasik VT için ayar yapabiliyorsunuz ve bu ayarların tamamını her bir tel cinsi için ayrı ayrı hafızasında tutabiliyor. Gel gelelim M1 ve M2 için CCT seçenekleri bulunmayıp sadece VT mevcut. Hal böyle olunca; eğer özel bir tel çeşidi kullanıyorsanız hazır tanımlı tel cinslerinden birine bu telin TCR değerini girip o şekilde kullanmak daha mantıklı oluyor.
  • Bypass: İki tane IMR pilden gelen akımı hiç bir müdahalede bulunmadan dümdüz verdiği mod. “Ben mekanik mod kullanmak istiyorum ama tüm korumalar mevcut olsun, saati de göstersin” diyorsanız tam size göre. Şahsen kullanmıyorum, kullananda da mantık aramıyorum.
  • System Set: Herhangi bir anda ateşleme tuşu ile sol tuşa basılı tutarak girilen ayar menüsüne, buradan menü tuşuna üç kere basarak giriyorsunuz.
Menüyü ve fonksiyonları böylece bitirdikten sonra, gelelim diğer detaylara:

Çeşitli Fiziksel Özellikler

• 510 bağlantısı oldukça sağlam; atonun alt yüzeyi mod ile temas edecek kadar içine girebiliyor ve hatta biraz daha sıkarsanız hafif kastırarak iyice bütünleşiyorlar.
  • Ön kapak ve orta kapak arasında kalan plastik yüzeyin kalitesi beklenenin biraz altında kalıyor. Tasarım olarak tek sıkıntısı bu diyebilirim; ama bu da öyle aman aman bir sorun değil.
  • Ateşleme tuşu çok hafif sağa-sola oynuyor fakat düşecekmiş gibi bir his yaratmıyor. Olması gerektiği kadar sağlam ve tepkisi gayet net.
  • Arka kapak yani pil kapağının yerine oturması çok kolay, çıkardığı ses de cezbedici :)
  • Sürpriz bir özellik olarak, atodan likit sızması durumunda arka kapak çevresinin bir tahliye kanalı vazifesi gördüğünü keşfettim. Likit böylece yanlardan dolaşarak cihazın altına iniyor ve gözlemleyebildiğim kadarıyla cihazın içine likit sızması bu şekilde engelleniyor. Bilinçli olarak uygulanmış bir özellik mi, yoksa tesadüfen mi olmuş bilmiyorum ama daha önce hiç karşılaşmadığım hoş bir detay olmuş.
  • Unutup da sonradan eklediğim bir detay; masanın üzerinde dik durma konusunda çok başarılı olduğunu söyleyemem. Masa bir sebepten titrerse mod da durduğu yerde titremeye başlıyor. Hafif bir sallantıda devrilebiliyor. Predator'un masadaki mağrur duruşunun yanında bu çok naif kalıyor. Bu durumun tek sebebi ise alt kısımdaki yuvarlatılmış kenarlar.

SONUÇ

İnceleme sırasında bazı eksikliklerini her ne kadar yerden yere vurmuş olsam da, içim keyfi ve tasarım olarak son derece tatmin edici bir mod. Özellikle basit ayarlar seven kullanıcılar için şu an bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi mod olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Okuduğunuz için teşekkür eder, keyifli buharlamalar dilerim :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:

hades0606

E-Sigara Acemi
bende revenger x var menü aynı sayılır
vt mod ayarı. soft, hig , ve normal ayarladan ayrı kendinizin oluşturabileceğiniz bir ayar hafızasıdır eğer yukarıdaki yüksek,normal, ve yumusak ayarlar hoşunuza gitmediyse vt menüsünden istediğiniz ayarı yapıp hafızada tutabilirsiniz.
dikkat edin bunlar hassas ayarlardır. bence fazla takılmayın her zaman normal ayarda bazende soft ayarda iyidir

berhound

E-sigara Meraklısı
GmLLbZ.jpg

Cihaz 6 haftalık. Sıfır aldım. Dün elimdeyken ve açıkken ekran ters döndü ve düzelmedi. Nasıl ve neden böyle olduğunu anlayamadım, kullanıma da engel teşkil etmiyor. Ayarlarından düzeltmenin yolunu da bulamadım. Daha önce böyle bir şey yaşayan var mıdır, ya da yardımcı olabilecek biri? Teşekkürler.