ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

garez

E-Sigara Acemi
Merhaba, 14 yıl önce burnumdan ameliyat olmuştum, pek işe yaramadı, ilk bir iki yıl biraz rahat ettim, son birkaç aydır ise çok ciddi uyku sorunu yaşıyorum nefes darlığı sebebiyle. İki doktora göründüm, ikisi de ameliyat diyor, ikisi de riskli ameliyat dedi. Sebebini sorduğumda daha önce ameliyat olduğun için riskli dediler. Şimdi riskten ne kastediyorlar onu merak ediyorum. Doktorlara soramadım çok yoğun oldukları için. Bir iki gün içinde bir daha gideceğim ama Burada da sormak istedim. Riskler ne olabilir aramızda KBB uzmanı varsa cevap verebilir mi?

Bir de ikinci defa burun ameliyatı olan var mı aramızda? Onlarin da düşünceleri önemli.

Son düzenleme:
  • Beğendim
Tepkiler: ETERNA

Kahv6

E-sigara Meraklısı
Hocam merhaba , öncelikle gecmis olsun.Aslina bakarsan sordugun iki soruya da cvp degil belki yazacaklarim fakat yazmadan duramadim.Bulundugun lokasyonu bilmemekle beraber İstanbul Surp Pirgiç Ermeni hastanesinde Sait Şirazi 5 yil once ameliyatimi gerceklestiren doktor.Sordugun her soruya bikmadan usanmadan cvp verecek ve seni en kucuk ayrintiya kadar bilgilendirecek , tedirgin halini net bir duruma getirecek xxl pozitif bir doktor. Görüsmeni tavsiye ederim

• Beğendim
Tepkiler: garez

emox200x

E-Sigara Kullanıcısı
Merhaba, 14 yıl önce burnumdan ameliyat olmuştum, pek işe yaramadı, ilk bir iki yıl biraz rahat ettim, son birkaç aydır ise çok ciddi uyku sorunu yaşıyorum nefes darlığı sebebiyle. İki doktora göründüm, ikisi de ameliyat diyor, ikisi de riskli ameliyat dedi. Sebebini sorduğumda daha önce ameliyat olduğun için riskli dediler. Şimdi riskten ne kastediyorlar onu merak ediyorum. Doktorlara soramadım çok yoğun oldukları için. Bir iki gün içinde bir daha gideceğim ama Burada da sormak istedim. Riskler ne olabilir aramızda KBB uzmanı varsa cevap verebilir mi?

Bir de ikinci defa burun ameliyatı olan var mı aramızda? Onlarin da düşünceleri önemli.
Hocam 2 defa deviasyon ameliyatı olmuş biri olarak merak ettiğiniz bir konu varsa cevaplayabilirim.

• Beğendim

emox200x

E-Sigara Kullanıcısı
Hocam, en çok merak ettiğim konu ikinci ameliyat ne gibi riskler içeriyor? Bir de doktor öneriniz var mı, Son ameliyattan memnun kaldınız mı?
Hocam ilk ameliyatımı 2014de olmuştum, sizin gibi 1 yıl kadar rahat ettim. 1 yıl sonra burnum sağ tarafa doğru yamulmaya başladı, tekrar nefes problemi de başlayınca tavsiye üzerine Op. Dr. Mehmet Ali Korkmaz ile görüştüm
2. Ameliyatı 2018de oldum ve çok şükür çok rahatım. Hem şekil hemde nefes problemim düzeldi.
Risk olarak söz edilen kısım; ilk ameliyatta aldıkları parçalar çok büyük ise ikinci ameliyatta kullanmak için buruna destek parça kemik kıkırdak kalmayabiliyor. Aslında kulak kepçesi yada kaburgadan küçük parça alarak destek olarak kullanabiliyorlar ama bazı doktorlar buna yanaşmayabiliyor.
İkinci ameliyatımı yapan doktor Op. Dr Mehmet Ali Korkmaz yaş olarak genç olmasına rağmen çok iyi ve tanınan bir hocadır. İnstagram üzerinden en azından bilgi alabilirsiniz, aktif bir instagram kullanıcısıdır. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahıdır

• Beğendim

sepya

E-Sigara Kullanıcısı
Dün aklımdan geçiyordu ama konuyu açmamıştım. Bugün konu başlığını görünce nasıl mutlu olduğumu anlatamam. :) Umarım daha çok yazan olur çünkü benim de içim hiç rahat değil...

Ben tamamen estetik kaygılarla 7 Ocak'ta açık rinoplasti ameliyatı oldum. Doktorum bayağı tecrübeli, yaptıklarını daha önceden çevremden de bildiğim bir KBB uzmanı. Ameliyat öncesi, nefes alma problemimin olduğunu söyledi, bir tarafın tıkalı olduğunu ve orayı açması gerektiğinden bahsetti. Ameliyat olduktan sonraki 1 ay görüntü çok iyiydi ama sonradan kemerli bir görüntü çıktı ortaya. Doktor ödem olduğunu, ineceğini söylese de ben çok rahatsızdım bu durumdan. Her ay kendisine fotoğraf atıyor, üzüntümü bildiriyordum. Çevremdekiler öyle olmadığını söyleseler de burnum gerçekten eğri. :( 10. ayım bitti ve kontrole gittiğimde o eğriliğin geçici bir şey olmadığını kabul etti. (Şimdi doktor bunu onaylayınca çevremdekiler de eğri olduğunu söylemeye başladı.)

Bana ödemimin hızla geçmesi için Enfla-c diye bir takviye yazdı, eczanede çok pahalı olduğu için internetten almamı; bu takviyeden günde iki adet içmemi, 4 kutu bitince yani 2 ay sonra yeniden ameliyat yapacağını söyledi. Ameliyat yine açık mı olacak kapalı mı diye sordum, "Onu şu an söyleyemem." dedi. Aslında bu ameliyatı yapacak olmasının nedeni sadece görüntü ile ilgili değil, nefes aldığımda burun deliklerimden biri kapanıyor ve daha önce olmayan bir tıkanıklık problemim var.

Forumları didik didik ettim, ikinci ameliyatın risklerinden bahsediliyor hep. Ben de açıkçası o ilk ameliyatta yaşadığım zorlukları yaşamaktan korkuyorum. İkinci kez ameliyat olanlar lütfen yazabilir mi, o iyileşme süreci aynı mı olacak? Gerçi açık ya da kapalı teknik olması durumu etkiler ama sormak istedim. Doktorlara bakmayın, onlar bu ameliyatlar için hep "çok basit bir işlem" diyorlar.

• Beğendim
Tepkiler: otgunz ve garez

garez

E-Sigara Acemi
Dün aklımdan geçiyordu ama konuyu açmamıştım. Bugün konu başlığını görünce nasıl mutlu olduğumu anlatamam. :) Umarım daha çok yazan olur çünkü benim de içim hiç rahat değil...

Ben tamamen estetik kaygılarla 7 Ocak'ta açık rinoplasti ameliyatı oldum. Doktorum bayağı tecrübeli, yaptıklarını daha önceden çevremden de bildiğim bir KBB uzmanı. Ameliyat öncesi, nefes alma problemimin olduğunu söyledi, bir tarafın tıkalı olduğunu ve orayı açması gerektiğinden bahsetti. Ameliyat olduktan sonraki 1 ay görüntü çok iyiydi ama sonradan kemerli bir görüntü çıktı ortaya. Doktor ödem olduğunu, ineceğini söylese de ben çok rahatsızdım bu durumdan. Her ay kendisine fotoğraf atıyor, üzüntümü bildiriyordum. Çevremdekiler öyle olmadığını söyleseler de burnum gerçekten eğri. :( 10. ayım bitti ve kontrole gittiğimde o eğriliğin geçici bir şey olmadığını kabul etti. (Şimdi doktor bunu onaylayınca çevremdekiler de eğri olduğunu söylemeye başladı.)

Bana ödemimin hızla geçmesi için Enfla-c diye bir takviye yazdı, eczanede çok pahalı olduğu için internetten almamı; bu takviyeden günde iki adet içmemi, 4 kutu bitince yani 2 ay sonra yeniden ameliyat yapacağını söyledi. Ameliyat yine açık mı olacak kapalı mı diye sordum, "Onu şu an söyleyemem." dedi. Aslında bu ameliyatı yapacak olmasının nedeni sadece görüntü ile ilgili değil, nefes aldığımda burun deliklerimden biri kapanıyor ve daha önce olmayan bir tıkanıklık problemim var.

Forumları didik didik ettim, ikinci ameliyatın risklerinden bahsediliyor hep. Ben de açıkçası o ilk ameliyatta yaşadığım zorlukları yaşamaktan korkuyorum. İkinci kez ameliyat olanlar lütfen yazabilir mi, o iyileşme süreci aynı mı olacak? Gerçi açık ya da kapalı teknik olması durumu etkiler ama sormak istedim. Doktorlara bakmayın, onlar bu ameliyatlar için hep "çok basit bir işlem" diyorlar.
Hocam geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Benim gittiğim iki doktor da ameliyatın riskli olduğunu söyledi, daha doğrusu birisi riskli bir ameliyat diğeri de zor bir ameliyat dedi. Riskli diyen küçük bir ilçenin KBB uzmanı zor diyen de üniversite hastanesinde prof asistanı sanırım ( odada prof Dr yazıyordu ama doktor gençti baya )

Ben üçüncü bir doktora daha görüneceğim. Ona aklıma takılan soruları soracağım, sonra size yazarım cevabını.

• Beğendim
Tepkiler: sepya

emox200x

E-Sigara Kullanıcısı
Sadece KBB uzmanlarıyla değil estetik doktorları ile de görüşün. Zira en çok yaptıkları ameliyatlardan biri deviasyon ve rhinoplasti
Bir de KBB doktorları görünüm değil daha çok nefes problemi odaklı çalışıyorlar. Estetik doktorları ise hem nefes hemde görünüm. İlk ameliyatımı KBB,ikinci ameliyatımı bahsettiğim estetik doktoru yapmıştı.

• Beğendim
Tepkiler: garez ve sepya

AsknAkkaya

E-sigara Meraklısı

İkinci estetik burun ameliyatı ilkine kıyasla kat be kat daha kolay oluyor eşimden biliyorum. Tampon/tüp tarzı şeyler olmuyor ve iyileşme süreci daha sancısız. Vermiş olduğu ilaç kortizon tedavisi olabilir onu da araştırmanızda fayda var ve internetteki satıcıların sahte ilaç sattığı yönünde de çok iddia var

• Beğendim

sepya

E-Sigara Kullanıcısı
Ben üçüncü bir doktora daha görüneceğim. Ona aklıma takılan soruları soracağım, sonra size yazarım cevabını.
Teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum.
Sadece KBB uzmanlarıyla değil estetik doktorları ile de görüşün. Zira en çok yaptıkları ameliyatlardan biri deviasyon ve rhinoplasti
Bir de KBB doktorları görünüm değil daha çok nefes problemi odaklı çalışıyorlar. Estetik doktorları ise hem nefes hemde görünüm. İlk ameliyatımı KBB,ikinci ameliyatımı bahsettiğim estetik doktoru yapmıştı.
Bu konuda haklısınız. Bunu ben de düşünmüştüm en başında. Doktor bayağı iyi estetik operasyonlar yaptığı için gözüm kapalı güvendim. Zaten ameliyat olmaya deli cesaretiyle gitmiştim. Hayatımda en çok istediğim şey burun estetiği yaptırmaktı. Fakat gelin görün ki 10 ay geçmiş, hâlâ sıradan bir burnum var. Boyutu biraz küçüldü, hepsi bu.
İkinci estetik burun ameliyatı ilkine kıyasla kat be kat daha kolay oluyor eşimden biliyorum. Tampon/tüp tarzı şeyler olmuyor ve iyileşme süreci daha sancısız. Vermiş olduğu ilaç kortizon tedavisi olabilir onu da araştırmanızda fayda var ve internetteki satıcıların sahte ilaç sattığı yönünde de çok iddia var
İçimi ferahlattınız, teşekkürler. Peki eşinizin durumu şimdi nasıl, memnun mu?
Dediğim şey ilaç değil, ananas ekstratlı bir c vitamin takviyesi. Araştırdım, rinoplasti sonrası doktorlar genellikle öneriyormuş. Sorgulattım, orijinal çıktı.

Gerçek düşüncemi sorarsanız bir yandan korkuyorum, bir yandan da düzelmesini istemiyorum sanki. Düzelmesin ki güzel bir burun yapsın diyorum. Kafam çok karışık. Tamam kimse ile kendimizi kıyaslamayalım; kimisinin derisi ince, kimisinin kalın falan ama milletin artist gibi burnu oluyor! Bir de doktorum takmış, ilk günden beridir doğal görünsün diyor. Kendisi doğal görünen, bakınca ben ameliyatlıyım demeyen burunları seviyormuş. İyi de ben küçük ve düzgün burun seviyorum. :(

garez

E-Sigara Acemi
Ben görüntüyü dert etmiyorum hocam ama yine de görünmek lazım estetik doktorlarına da. Ücretleri çok değişiyordur muhtemelen ama yine de sorayım, ne kadardır ameliyat ücreti estetik ameliyatı için bilgisi olan var mıdır

sepya

E-Sigara Kullanıcısı
@garez var mı bir gelişme?

sepya

E-Sigara Kullanıcısı
Bir iki gün içinde gideceğim doktora hocam.
Sanırım yazmıştım, benim doktorum aralık ayında kesin ameliyat dedi. Canım gerçekten çok sıkkın ve kaygılıyım. Siz konuşun, ayrıntılı bilgi alayım sizden.

Qttoman

E-sigara Meraklısı

Ahan da benim konum.(Doktor Değilim.) 3 büyük 1 küçük burun operasyonu geçiren ve hala rahatsız olan biriyim.
Evet ameliyat olacak ve olmuş hastalara geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Biraz uzun olacak ama kusura kalmayın. Burun tıkanıklığı ve uyku apnesi rahatsızlığı yüzünden zehir olan hayatı düzeltmek için büyük dilin geriye kaymaması ameliyatı, damak sarkmasından dolayı damak gerdirme ameliyatı, küçük dilin uzaması hemde baya onun küçültme ameliyatı yanında 3 büyük 1 bir küçük burun ameliyati geçirdim. Ve ameliyat olamıyorum nedeni ise mukoza yapısının tümden bozulması. Tıbbi terimleri bilmediğim için anca böyle anlatıyorum. Sonuç hala sıkıntı mevcut. Gelelim önerilere: (Tecrübe)
1. Burun spreylerinin bazilari 5 gün den fazla kullanılmamalı ben kullandım. Mukoza yapısı bozuldu.
2. Eğer aşırı horlama ve boğulma ve nefes tıkanıklığı gibi durumlar var ise mutlaka bir uyku testi yaptırınız. ( Kandaki olacak galiba uyku apneden dolayı oksijen benin baya düştüğünden dolayı uykumu alamıyorum.) Bana söylenen CPAP cihazı kullanmam gerekiyor uyurken.
3. Doktor önemli ama inanın ameliyattan sonra kendinize çok iyi davranmanız gerekiyor. 6 Ay kadar hapşırma ve bedeni zorlama gibi olaylara toz ve kirli bir hava teneffüs etmemeye çalışın. Ben yapamadım.
4. Doktorların ortak söyleyişi kilo verin. Erken saatte akşam yemeği yiyin ve bol su için sigara ve alkol tüketimini ya bırakın ya azaltın. Ama haklılar mi evet çok haklılar.
5. Alerjik olayına gelince alerji testi yaptırın ben yaptırdım. Çok olmasa da alerji olan şeyler tepki veriyor. Ben T.B.C. kullanırken burun etimin reaksiyon gösterip şiştiğini ve tıkandığı bilirim şimdilerde ise biraz rahatım.
6. Burun akıntısı ve mukoza yapısının bozulması her burun akıntısı böyle olmaya biliyor. Beyin Omurilik Sıvısı olabilirmiş. Bende ki ney bilmiyorum.
7. Ameliyat zamanı yaşadığınız yer ve iklim göz önüne alınarak. Sonbahar gerçekten uygun havanın kuru ve ılıman olmasından dolayı ben yaz ve ilkbahar aylarında oldum. Perişanlık oldu.
8. Nefes almanızı zorlayan kıkırdak yapısı mi et büyümesi mi eğrilik mi. Et ise en son görüştüğüm doktor burun etlerinin frekans gibi birşeyle küçültme yapıldığını söylemişti.
9. Allah her türlü rahatsızlığı olana acil şifalar versin. İnanın ama sabah her kalktığımda dayak yemiş gibi kalkmak ve uykuyu alamamak gerçekten zor.
Tabiri caizse kusura bakmayın derler ya adamın biri eşşekten düşmüş kalabalık sormuş ne oldu neyin var. Adam demiş bana eşşekten düşeni getirin. Geçmiş olsun.

Flux

E-sigara Meraklısı
hocam öncelikle geçmiş olsun merakım şudur bu hastalığın buharla bir ilişkisi var mı ?

santaisdead

E-sigara Meraklısı
hocam öncelikle geçmiş olsun merakım şudur bu hastalığın buharla bir ilişkisi var mı ?

Deviasyon ile buharlamanın bağlantısı yok, ancak alerjin olan bir maddeyi burundan soluman durumunda burun içindeki yumuşak dokular şişebilir ve nefes kanallarını daraltabilir. Bu etkiler geçici olur, ancak deviasyon ise operasyonla giderilebiliyor sadece.

• Beğendim

garez

E-Sigara Acemi
Ahan da benim konum.(Doktor Değilim.) 3 büyük 1 küçük burun operasyonu geçiren ve hala rahatsız olan biriyim.
Evet ameliyat olacak ve olmuş hastalara geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Biraz uzun olacak ama kusura kalmayın. Burun tıkanıklığı ve uyku apnesi rahatsızlığı yüzünden zehir olan hayatı düzeltmek için büyük dilin geriye kaymaması ameliyatı, damak sarkmasından dolayı damak gerdirme ameliyatı, küçük dilin uzaması hemde baya onun küçültme ameliyatı yanında 3 büyük 1 bir küçük burun ameliyati geçirdim. Ve ameliyat olamıyorum nedeni ise mukoza yapısının tümden bozulması. Tıbbi terimleri bilmediğim için anca böyle anlatıyorum. Sonuç hala sıkıntı mevcut. Gelelim önerilere: (Tecrübe)
1. Burun spreylerinin bazilari 5 gün den fazla kullanılmamalı ben kullandım. Mukoza yapısı bozuldu.
2. Eğer aşırı horlama ve boğulma ve nefes tıkanıklığı gibi durumlar var ise mutlaka bir uyku testi yaptırınız. ( Kandaki olacak galiba uyku apneden dolayı oksijen benin baya düştüğünden dolayı uykumu alamıyorum.) Bana söylenen CPAP cihazı kullanmam gerekiyor uyurken.
3. Doktor önemli ama inanın ameliyattan sonra kendinize çok iyi davranmanız gerekiyor. 6 Ay kadar hapşırma ve bedeni zorlama gibi olaylara toz ve kirli bir hava teneffüs etmemeye çalışın. Ben yapamadım.
4. Doktorların ortak söyleyişi kilo verin. Erken saatte akşam yemeği yiyin ve bol su için sigara ve alkol tüketimini ya bırakın ya azaltın. Ama haklılar mi evet çok haklılar.
5. Alerjik olayına gelince alerji testi yaptırın ben yaptırdım. Çok olmasa da alerji olan şeyler tepki veriyor. Ben T.B.C. kullanırken burun etimin reaksiyon gösterip şiştiğini ve tıkandığı bilirim şimdilerde ise biraz rahatım.
6. Burun akıntısı ve mukoza yapısının bozulması her burun akıntısı böyle olmaya biliyor. Beyin Omurilik Sıvısı olabilirmiş. Bende ki ney bilmiyorum.
7. Ameliyat zamanı yaşadığınız yer ve iklim göz önüne alınarak. Sonbahar gerçekten uygun havanın kuru ve ılıman olmasından dolayı ben yaz ve ilkbahar aylarında oldum. Perişanlık oldu.
8. Nefes almanızı zorlayan kıkırdak yapısı mi et büyümesi mi eğrilik mi. Et ise en son görüştüğüm doktor burun etlerinin frekans gibi birşeyle küçültme yapıldığını söylemişti.
9. Allah her türlü rahatsızlığı olana acil şifalar versin. İnanın ama sabah her kalktığımda dayak yemiş gibi kalkmak ve uykuyu alamamak gerçekten zor.
Tabiri caizse kusura bakmayın derler ya adamın biri eşşekten düşmüş kalabalık sormuş ne oldu neyin var. Adam demiş bana eşşekten düşeni getirin. Geçmiş olsun.
Çok geçmiş olsun hocam, ben uzun yıllardır, gece 2-3 gibi uyanıyorum ve uyuyamıyorum bu hastalık yüzünden. Sabah da dediğiniz gibi dayak yemiş gibi kalkıyorum çoğu zaman. Bir sene içinde ameliyat olmayı düşünüyorum inşallah

• Beğendim
Tepkiler: Qttoman

Fuat Abi

E-Sigara Tiryaki
ESF Tecrübeli
Olan bir dostum hayatının çok değiştiğinden bahsetmişti. Kendisi bu operasyon ile beraber ufak olarak burununa estetik yaptırmıştı. Ufak yamukluk ve burun kemerini düzelttirmişti. 1-2 hafta biraz sargılıydı sonrasında çok hızlı geçtiğini söyledi

• Beğendim
Tepkiler: garez ve sepya

sepya

E-Sigara Kullanıcısı
Ahan da benim konum.(Doktor Değilim.)

Geçmiş olsun. 1. ve 3. maddeler için bir şeyler yazacağım. Ben o spreylerden 3 ay kullandım. Sonrasında ise doktorum bir reçete verdi, kendin evde yap dedi. Su+karbonat ve tuzdan oluşan bu spreyi ömür boyu kullan, faydası olur zararı olmaz dedi. Sıkıldım, kullanmadım.

Ameliyat sonrası sürekli hapşırdım. Dikişlerden dolayı normal dedi, onun için de alerji ilacı verdi ama hapşırma hiç geçmedi. Acaba hapşırmadan dolayı basınç mı oldu da burnum eğri kaldı diye düşünmüyor değilim.

Bir de doktorların çoğu sümkürmeyin diyor. Sümkürmenin kafa içi basınca neden olduğunu, kıkırdakların kayabileceğini söylüyorlar. Şimdi o eziyetlerin hepsini iki ay sonra yine mi yaşayacağım bilmiyorum. Doktorum her şey iki ay sonra belli olacak dedi. Ben hâlâ bir tarafı tıkalı ve eğri bir burunla yaşıyorum. :(

Son düzenleme: