ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

blue

nutella
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
[wiki]pg-vg-peg-hakkinda[/wiki]

azakoglu

E-sigara Meraklısı
Web sitesi
www.azakoglu.com
ben yeterince aydınlanamadım tercih yapmam için yada hangisinin daha az zararlı olduğunu anlamam için yeterli olmadı

pasolvon

Dünyalı
Özet geçeyim hemen.

PEG : Bildiğiniz potansiyel kanserojen maddedir. Yaklaşmayınız. Zaten artık kullanılmıyor.

VG : Yüksek ısılarda formaldehid gibi kanserojen aldehidler üretir. Subohmu abartmamak lazım.

PG : Bu da yüksek ısılarda yine kanserojen propilen oksit üretir. Aynı şekilde bunda da subohm işini abartmamak lazım.

Demek ki neymiş? Yüksek ısılara çıkmamak lazımmış. Bana soruyorlar bu devirde ne bu 8w kullanıyorsun hala diye. İşte tam bu sebeplerden.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zafer_ist

E-sigara Meraklısı
@blue ve @pasolvon yazdıklarınız aslında belki de bu forumdaki en önemli bilgiler.. 15 gündür forumu takip ediyorum, bugüne kadar okuduklarım hep e-sigara tanımları, kabaca cihazlar, yorumlar vs idi.. Yazınızı okuduktan sonra hızlıca baktığımda PG ve VG nin kendi kaynama noktalarında, belli şartlarda formaldehit şeklinde kanserojene döndüğünü okudum.. Bu kaynama noktaları PG için 187 C , VG için ise 290 C görünüyor.. Günümüzdeki TC cihazların 315 C derecelere çıkabildiğini düşünürsek, e-sigara olayında çok dikkatli olmak gereği ortaya çıkıyor.. Tabi normal ateşli sigarayla örneğin günde 1 veya 2 paket üzerinden aldığımız kanserojen miktarıyla, PG/VG nin kaynama noktalarında verdiği kanserojen miktarlarını bilerek karşılaştırma yapmak daha sağlıklı olacaktır.. Ama şimdilik bu bilgilere sahip değilim...

• Beğendim
Tepkiler: kutlumelih

Shimano

MALTEPE
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Daha ne bılgıler paylasılıyordu vaktı zamanında ne arkadaslar vardı bılgı paylasımı yapan ınsanların yardımına kosan elındekılerını arkadasıyla seve seve paylasan bunlardan bırıde @ilkbaharkunduzu selam olsun sana kardesım ve dıger paylasım ruhu olan kardeslerım abılerım emeklerınız ve verdıgınız degerler bılgıler asla unutulmaz sızlerede kocaman selamlar.

• Beğendim
Tepkiler: drog

Greedy

Forever MTL
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
En zararsızı VG. Full VG sek nbase içmek lazım aslında ama olmuyor :)

Greedy

Forever MTL
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Üstad atlamissin herhalde :) Saf vg nin kaynama noktasi yüksek olduğundan, o yüksek isilara ulasildiginda akrolein kimyasalina ayrisabilme olasiligi var
Antibakteriyel ozeliigiyle pg daha masum geldi gözüme :)

Tekrar bir okuyayım hocam dalgınlık. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

ReLaX

 
ESF Tecrübeli
Vg başa bela valla besleme sorunu oluyor. %20pg bile az geldi bana, %50 %50 denemek lazım.

Faster

E-sigara Meraklısı
Çok bilgi verici oldu, teşekkürler. Yüksek ısının elektronik sigaralarda zararlı olduğu yönünde araştırma da mevcut, o nedenle tek coil değil dual coil olan atomizer tercih edin diyor çalışmada hatta. Benim vision spinner 4.3 v ile daha güvende hissettim şimdi yalnız dual değil tek coil evod, ordan bi zarara maruz kalsam da atomizerin hafif ısındığını farkediyorum, çok ısınmadan elimi çekiyorum, chain yapmıyorum pek, heralde sorun olmaz :) Aromalı likitlerin, aramasız olanlara göre daha zararlı olduğu da söyleniyor.

kutlumelih

E-Sigara Acemi
üstadım bu yararlı çeviri için teşekkür ediyorum öncelikle. kaynağa baktım ECF admini paylaşmış. umarım sağlam kaynaklardan toparlamıştır bu bilgileri.
görünen o ki "VG zararsız PG zararlı" diye ortalıkta dolaşan söylenti yanlışmış. hatta aksine VG daha zararlı olabilirmiş.
ben de PG'den korktuğumdan, likitlerimdeki oranı yüzde 20'ye düşürmüştüm. şimdi yine en azından bi yüzde 30'a çıkıyım bari. :)

Orxan

E-sigara Meraklısı
ego aio 1500 mAh 0.6m için en uygun likit hangisi ne alıyım ? iyi buhar almam için

ReLaX

 
ESF Tecrübeli
ego aio 1500 mAh 0.6m için en uygun likit hangisi ne alıyım ? iyi buhar almam için

Likit cihaza göre alınmaz hocam zevke göre alınır. Vg oranı yüksek olursa buhar da fazla olur ama fazla buhar fazla tatmin etmek değil bunu zamanla sizde anlıycaksınız. Bence buhar yerine ne tür aromalar ve kaç mg nikotin size uygun deneyerek önce onu tespit edin.

İlle buhar diyorsanız %100 vg nbase.

MeTaL

"V" for Honor!
ESF Tecrübeli
Web sitesi
esigara07.blogspot.com.tr
Vg başa bela valla besleme sorunu oluyor. %20pg bile az geldi bana, %50 %50 denemek lazım.

Aromalar bildiğim kadarıyla PG türevinden üretiliyor ve saf Nbase' e birde aroma katıldığında PG oranı artıyor olması gerekir. Forumdan okuduklarımdan anladığım kadarı ile zaten zararlı olan asıl madde PG.

Dün nickini hatırlamadığım bir arkadaş full PG içtiğini yazmıştı, acaba denediniz mi? ...

ReLaX

 
ESF Tecrübeli
Aromalar bildiğim kadarıyla PG türevinden üretiliyor ve saf Nbase' e birde aroma katıldığında PG oranı artıyor olması gerekir. Forumdan okuduklarımdan anladığım kadarı ile zaten zararlı olan asıl madde PG.

Dün nickini hatırlamadığım bir arkadaş full PG içtiğini yazmıştı, acaba denediniz mi? ...

Bana göre en zararlı aroma ve efektörler. Pg bildiğim kadarıyla öyle pek zararlı olan birşey değil de daha çok alerjik etkisi olabilen bi madde. Bence en azından antibakteriyel özelliğinden dolayı en az %10 olsun kullanılmalı.

Full Pg hiç denemedim pek ilgimi çekmedi ama merak ettirdin :) Beğensemde buhar performansı tatmin etmez beni. Yine de akşam %10vg %90pg bi deneyeyim bakalım ne kadar berbat olacak :D

MeTaL

"V" for Honor!
ESF Tecrübeli
Web sitesi
esigara07.blogspot.com.tr
Bana göre en zararlı aroma ve efektörler. Pg bildiğim kadarıyla öyle pek zararlı olan birşey değil de daha çok alerjik etkisi olabilen bi madde. Bence en azından antibakteriyel özelliğinden dolayı en az %10 olsun kullanılmalı.

Full Pg hiç denemedim pek ilgimi çekmedi ama merak ettirdin :) Beğensemde buhar performansı tatmin etmez beni. Yine de akşam %10vg %90pg bi deneyeyim bakalım ne kadar berbat olacak :D

Yan etkilerden mesuliyet kabul etmem :D. Sonra hastane de MeTaL deme tanımam :ROFLMAO.: ...

Klan

E-Sigara Acemi
Aroma olayı benim de kafamı bulandırıyor. 2 haftadır farklı marka likitler kullanıyorum. Off işte bu dediğim çıkmadı... Nbase en mantıklısı gibi. %70 VG - %30 PG almayı düşünüyorum. Okuduğumdan anladığım kadarıyla ikisi de çok masum değil. Ancak sigaranın zararlarını düşününce gene de 3 yaşındaki bebek gibi kalıyor e-sigara...