ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

holofcuk

Boş Adam
Pod sistemler bu sıralar iyice popüler olmaya başladı. Neredeyse her gün yeni bir pod sistemi görmeye başladım forumlarda. Merak ettim, alayım diye ilanları gezer olmuştum son bir iki haftadır. Gözüme takılan en mantıklı sistem minifit olmuştu ve forumda görünce bir adet tedarik ettim. Şu ana kadar görebildiğim en kolay sarılabilen kartuşa sahip.
370 mAh pil kapasitesine sahip. Daha bugün elime geçtiği için ne kadar süre gider bilemiyorum :)
18650 pil boyunda küçücük kompakt bir sistem kendisi. Yada başka bir ölçüyle, Kayfun v4 kadar. Ağırlısı 18650 pilin 1/3ü kadar sanırım.

Pod düğme ile çalışıyor. Podların büyük çoğunluğu nefes ile ateşleme yaparken bu arkadaşa üşendikleri için buton koymuşlar sanırım. :) Tabi elektronik açıdan en güvenilir olan buton kullanmak. Hava akış, basınç sensörleri veya sıcaklık sensörleri(sıcaklıkla değeri değişen herhangi bir şey olabilir, ptc ntc gibi) kullanıldığı için kalibrasyonu bir zaman sonra bozulabilir, sistem ateşleme yapmaz yada sürekli ateşler. Buton bu gibi sıkıntıların önüne geçiyor. (Likit teması gibi kullanıcı hatalarını dışarıda tutarak söylüyorum.)

Üzerinde 3 adet led var. Ateşleme yaparken yanıyor.
Butona basıldığında 3kere yanıp sönerse kartuşta bir kısa devre veya açık devre (izin verilen ohm değerinden yüksek bir sarım) olduğunu gösteriyor.
2 kere yanıp sönerse kartuşu düzgün oturmamış yada takmayı unutmuşun :)
3 led sürekli yanıyorsa pil %70-%100 arasında bir dolulukta.
2 led sürekli yanıyorsa pil %30-%70 arasında bir dolulukta.
tek led sürekli yanıyorsa pil %30'un altında.
3 led 4 kere yanıp sönüyorsa artık beni şarj et mesajını vermiş oluyor.

r1QdJB.jpg

Kartuşu çok küçük, işaret parmağımın en son boğumu kadar :) :) :) 1.5 ml kapasiteye sahip, içine kullandıkları coil 1.6 ohm.

Tabi gelir gelmez kartuşu söktüm baktım içerisinde nasıl bir tel kullanmışlar diye. nr-r-nr tel ile sarım yapmışlar. Yeni bir sarım yapmayacağım için geri birleştirdim. Birleştirmeden önce sarım kaç mm diye bakmak aklıma gelmedi. Kartuş öldükten sonra yeniden ayağa kaldırırken aşamaları buradan paylaşırım. Sarımını italyan bir abimiz yapmış, youtube'a koymuş. Bu linkten izleyebilirsiniz.

Justfog'un sitesinde minifit için sabit olarak 3.4 V çıkış gerilimi verdiğini belirtmişler.
Çok da düşünmeden pratik bir deney düzeneği kurup bir kaç ölçüm yaptım. Ölçümdeki amacım poda yeni sarım yaptığımızda orjinal kartuştaki gibi 1.6 ohm dan farklı bir sarım yapabilir miyiz? bunu öğrenebilmek. Bir de modun yük altındaki gerilim düşümünü gözlemlemek.

VDVyMq.jpg

Resimde görülen sarı ve beyaz krodiller ile modu 1.5 ohmluk taş dirence bağladım. Normalde 3.4 V ile 1,5 ohm bağladığımda 7.7W gibi bir güç elde etmem gerekirdi. 1.5 ohm 5 W lık taş direnç bağladım. İlla ki bir gerilim düşümü görecektim. Beklediğim gibi de oldu. Osiloskop ile hem çıkış geriliminin büyüklüğüne hem de şekline baktım.
lZ7zWl.jpg

Ateşlemenin 100 ms'lik bir görüntüsü. Sabit bir gerilim yerine PWM mantığında bir ateşleme yapmışlar. Bu kadar küçük bir sistemde çok mantıklı bir yaklaşım zaten :) sadece merakımı giderdim bu bilgiyle. 1 Pk-Pk - 2.28 V, bu değere dikkat edin. Tepeden tepeye (alt tepe ile üst tepe) gerilim farkı 2.28 V. Yükümüz 1.5 ohm, bence bu yük değeri için gerilim düşümü çok çok fazla. 3.4 V beklerken ~2.3V gördük. Kayıp 1.1 V, bu gerilim düşümü ile aldığımız güç 3,5W. Kayıp gerilimde 1.1 V, güçte 4W :)

Yükün değerini yavaş yavaş yükselttim, 2.2 ohmluk bir taş direnc bağladım.
nl7GW1.jpg

Gördüğümüz pk-pk gerilim 2,66 V, gerilim düşümü 0,8 V. Normalde 3,4 V 2.2ohm ile alacağımız güç 5.2W. Gerçekte aldığımız güç 3.2 W :)

Daha sonra 3.3 ve 4.3 ohm ile aynı şeyleri tekrardan denedim.

vPEopO.jpg

3.3 ohm için 2.6 W

1Eyng1.jpg

4.3 ohm için 2.3 W

Önemli Not: Tabiki bu ölçümlerde hesapladığım gerilim düşümleri birebir gerçek düşümler değil. Yüksüz olarak çıkış gerilimini göremediğim için ölçme hatalarını hesaplayamadım. Bu yüzden ölçülen gerilim düşümleri ve güç kayıplarındaki hatalar yüksektir. Daha doğru düzgün bir düzenek ile tam gerçek değerlere ulaşılabilir.
Daha boş ve geniş bir zamanım olur ve üşenmez isem, ölçüm hatalarını minimize edip tam olarak ne kadar güç alabileceğimizi görebilecek bir deney düzeneği hazırlayacağım.

Bu ölçümlerden ulaşağımız ve işimize en çok yarayacak bilgi 4.3 ohm a kadar güvenle, rahatla bir sarım yapabiliriz.
Teknik ıvır zıvırları geçip kullanıma gelirsek;
Podu Dinner Lady - Lemon Tart 50 mg ile deniyorum. Boğaz vurumu hiç yok bu likitte. Bu kadar soft bir içim için 50 mg çok yüksek bir değer. Salisilat tuzu ile hazırlandığı için çok soft bir içimi var sanırım. Doyuruculuğu yerinde. Çay-kahve arasına çıktığımda yaklaşık 2-3 saniyelik 10 puff yeterli geldi bana.
Umduğum bir mtl içimi bulamadım şu an kullandığım likit ile. Okuduğum bir posta göre tedarikçilerimizden birisi halonun salt likitlerini getirtiyormuş :love.::love.::love.:
Benzoat tuzu ile hazırlanmış likit ile güzel bir içim alacağımı umut ediyorum.

Oldukça gevşek bir içimi var. Kısıtlı ciğer çekimi yapılabiliyor :) 2 adet hava deliği var butonun hemen üstünde. Bunlardan birisi parmakla kapatınca oldukça güzel bir sıkılık elde ediyorum. Kürdan gibi sert olmayan ve sıkıntı yaratmayacak bir şey ile kapatılıp, gündelik kullanım gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak, çok ufak ve güzel bir sistem. Benim hoşuma gitti bu hali ile. Çok uzattım, karıştırdığım ve daldan dala atladığım kısımlar için af diliyorum ve yazımı bitiriyorum :).

KavunPeynir

E-sigara Meraklısı
Sarım yapıldığında fabrika gibi sarilamiyor bu bir gerçek. Ben 50 tel harcadım ama o tadı yakalayamadım. Zaten minifit salt için üretilen bir cihaz. Ama salt kullanmak genel itibariyle ne kadar mantikli buna yorum yapamam.

Usta evde çift pilli bir modum ve penodatım var evde hiç sigara içmiyorum ancak dışarı çıkınca işler değişiyor dışarıda da düşük oranlı salt kullanıcam sigarayı hayatımdan tamamen çıkarmak istiyorum. Bu yüzden tavsiyelere açığım saygılar.

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YorumsuzBiri

E-sigara Meraklısı
Usta evde çift pilli bir modum ve penodatım var evde hiç sigara içmiyorum ancak dışarı çıkınca işler değişiyor dışarıda da düşük oranlı salt kullanıcam sigarayı hayatımdan tamamen çıkarmak istiyorum. Bu yüzden tavsiyelere açığım saygılar.

Bu durumda minifit işe yarayacaktır. Salt likit keser kesmesine de aşırı nikotin ve doyuruculuk olduğu için önerilmiyor. Ha 1 ay salt takılıp sonra yine küçük cihaz ve normal likite geçebilirsin ben öyle yaptım çünkü + kartuş sarimiyla asla uğraşma kafayı yersin. Orijinali gibi olmuyor, oluyor diyen yalan söylüyordur. 2 paket kartuş yeter sana zaten salt 30 ml 2-3 ay veya daha fazla götürür.

KavunPeynir

E-sigara Meraklısı
Bu durumda minifit işe yarayacaktır. Salt likit keser kesmesine de aşırı nikotin ve doyuruculuk olduğu için önerilmiyor. Ha 1 ay salt takılıp sonra yine küçük cihaz ve normal likite geçebilirsin ben öyle yaptım çünkü + kartuş sarimiyla asla uğraşma kafayı yersin. Orijinali gibi olmuyor, oluyor diyen yalan söylüyordur. 2 paket kartuş yeter sana zaten salt 30 ml 2-3 ay veya daha fazla götürür.
Teşekkür ederim amacım sigara illetini bırakmak sonra haftasonu keyfi buharlamak podu uzun kullanmam heralde

• Beğendim
Tepkiler: YorumsuzBiri

akvaryumcu84

E-sigara Meraklısı
Arkadaslar çok amatörce bir drip tip oldu ama gelistirecegim. Bugün seri cekimde minifitin ağız kısmı baya ısındı. Bende böyle bir sey dusundum. Daha düzgün bir pipet bulursam ve ağız kısmına düzgünce monte edebilirsem daha iyi olacak baya ise yaradı. 200 ml lik süt, meyve suyu kutularının üzerindeki pipeti kesip direk ağızlık kısmına taktım. İşe yaradı.

ugurland

E-sigara Meraklısı
1 aydır kullanıyorum cihazı hazır sarılı nr tel ve rayonn pamukla evyap salt 50 mg şeklinde tüketiyorum. Cihazın yanına bir pico ve troy V3 rda aldım vallahi minifitten aldığım keyfi alamıyorum bir çok arkadaşta belirtmiş zaten bu cihaz pod olarak mükemmel likit tüketimi ozkadar azki birgünde içtiğim likiti rda atomizerde 1 saatte götürüyorum. Şu an yedek edinecem belli oldu alacaklara tavsiyem nr teli hazır sarılı alsın.

• Beğendim
Tepkiler: akvaryumcu84

ugurland

E-sigara Meraklısı
1.5mm'ye 32g Temco ni80 telle yaptığım sarım çok verimli olmadı. 5 tur atmıştım sanırım. Bir sonrakine 6 deneyeceğim.
Hocam o teli kullanma kaynaklı nr tel hazır sarılııda var sarılmamışda kaynaklı nr tel olarak geçer bacakları iletken olmadığı için plastiği yakmaz ve sadece pamuklu kısma verir ısıyı.

• Beğendim
Tepkiler: kerem99

kerem99

E-sigara Meraklısı
Hocam o teli kullanma kaynaklı nr tel hazır sarılııda var sarılmamışda kaynaklı nr tel olarak geçer bacakları iletken olmadığı için plastiği yakmaz ve sadece pamuklu kısma verir ısıyı.
Doğrudur hocam. Ben de makarayı aldıktan sonra gördüm, öğrendim bu nr tel muhabbetini. Bir sonrakine öyle alırım inşallah. Şuan memnunum :)

dizeydan

E-sigara Meraklısı
Dostlar iyi geceler, 2 yil aradan sonra minifit ile aranıza katılacağım tekrar 😊 tel sarımı pamuklama dry burn vb konulara hakimim ama arayı açtığımız için güncel metodları kaçırmışım haliyle.Hangi teli kullanmam gerekiyor ve ve tavsiye ettiğiniz salt likitler nelerdir. Forumumuzun tedarikçileri de yanıtlarsa memnun olurum 😊

KissedDead

E-sigara Meraklısı
Merhabalar ben jostfog minifitim pamuğunu ve telini değiştirdim eski verimi alamıyorum örnek verecek olursak değiştirmeden önce 10 duman çıkıyorken şuan 5 duman çıkıyor. Yarı yarıya bir azlık var ne yapabilir yanlış mı sardım tel veya pamukta mı sıkıntı var yardımcı olursanız sevinirim
Tel A1 32ga
Pamuk muji

KissedDead

E-sigara Meraklısı
Merhaba Justfog minifitimin telini ve pamuğunu değiştirdim ancak doğru düzgün buhar gelmiyor.Eskisiyle arasında dağlar kadar fark var neden olabilir nasıl düzeltebilirim. Minimal duman ve likitim tadı geliyor ancak dediğin gibi eskiden 10 dumansa şimdi 4/5 faln nerdeyse yarı yarıya az çıkıyor. Tel veya pamuktan kaynaklanıyor olabilir mi ?
Pamuk muji
Tel A1 32ga

ugurland

E-sigara Meraklısı
Daha önceki mesajda yazdığım gibi nr kaynaklı tel hazır sarılmış var onu kullanacaksınız. TemcoBy David de var bu dediğim teller. Normal teller plastiği eritiyor ve verim alınmıyor. Hazır sarılı 1.5 ohm öneririm.

McCandless

E-sigara Meraklısı
Hazır sarılı tel kullanıyorum,10 gün gidiyordu ama şimdilerde 4-5 gün anca gidiyor tekrar sarmak zorunda kalıyorum acaba kartuşu yenileme zamanımı geldi ?

TTEmirhan

E-Sigara Acemi
Selamlar! 50 mg salt likit kullanıyorum bazen boğaz vurumu yetersiz geliyor. Bu cihazı normal 12-18 nikotinli likitlerle kullanabilir miyim? Kullanabiliyorsam eğer boğaz vurumu 50mg salttan daha sert olur mu?