ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

blue

nutella
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
[wiki]aroma-nedir-dogal-ve-sentetik-aromalar[/wiki]

theworldlord

E-Sigara Acemi
Teşekkürler hocam. Bir soru soracağım. TC modlarda sıcaklık fazla yükselmediği için, doğal aromalar kullanmak mümkünmüdür ? 200 300 derecede bozulurmu doğal aromalar?

qwerty11

E-sigara Meraklısı
Sıcaklık ve ışık etkisiyle kolayca bozulabilen aroma maddelerinin insanlar tarafından algılanabilmelerinin mutlak koşulu onların su buharı ile birlikte taşınıyor olmalarıdır.Ülkemizdeki aromalarda yağ vb. oranı bulunduğundan olumsuz sonuçlar verştir. Sıcaklık etkeni yükseldikçe yapıyı bozmaktadır...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:

fingolfinfh

E-Sigara Kullanıcısı
Bizim kullanacağımız sentetik aromalar B mi C mi ?

oswald

chemİST
ESF Hakem Heyeti
ESF Veteran
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli

huseyin6335

E-Sigara Acemi
aroma aroma evet zararli cunku dikkat edin devlet bile naneli sigaralari yasakladi o yuzden aromaya dikkat edelim bence

sule

E-Sigara Tecrübeli
ESF Tecrübeli
Web sitesi
www.kendinleilgilen.com
beni aromalarla ilgili en çok düşündüren şey raf ömürleri. raf ömrü geçmiş ürünler bilinmeden hem forumda hem de facebook gruplarında satılabiliyor ve bence bu oran çok yüksek. mesela geçen sene alınan bir aromanın yarısı kalmış. satılabiliyor. burada satıcı bile farkında olmayabiliyor çünkü önemsemiyor. kimse aromaların son kullanma tarihine bakmıyor. sanki yıllarca dolapta bekletilebilecekmiş gibi bir algı var. oysa aldığınız aromayı tüketmeniz gerekir.

şimdi mesela bende çok merak ettiğim 15 çeşit aroma var ya da toplamda 150 ml aroma var diyelim. güçlü aromalar olduğu için ortalama %5 ile demleyeceğimi varsayalım. yani neredeyse 3 litre likit üretebilirim. pek bunu tüketebilir miyim? hayır. bu durumda ne yapacağım? gelecek sene baktım elimdeki likitler bitmek bilmiyor, yeni likit de alamıyorum, aromalarımı satışa çıkarıyorum. oysa süreleri bitmiş oluyor.

best last use veya önerilen son kullanma tarihi gibi ibareler var şişelerin üzerinde. pek bu süreler geçildiğinde ne oluyor? aroma zaten zararlı, bundan sonraki süreci biliyor muyuz?

hardday

E-Sigara Güru
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Saf suyun bile bozulduğu bir ortamda aroma nın 1 yıldan fazla (üretim tarihinden) durması kesinlikle risk içerir. Ve ülkemizde ki aromalarin maalesef çoğunun üzerinde etiketi yok. Koku duyusu kuvvetli kişiler tarihi geçmiş aromayi kokusundan anlayabilir. Tabi önceki kokusunu biliyor ise: )
Yada likitin tadını illa ki değiştirecektir tarihi geçmiş aroma.Guvendigim bir dostum var şükür şu aroma işinde: )

• Beğendim
Tepkiler: sule

drog

☾✰ 2die4 ☾✰
ESF Veteran
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Teşekkürler hocam. Bir soru soracağım. TC modlarda sıcaklık fazla yükselmediği için, doğal aromalar kullanmak mümkünmüdür ? 200 300 derecede bozulurmu doğal aromalar?

Olayın Sıcaklıkla ilgisi Raf Ömrü bazındadır.
Yani TC Mod kullanmak Doğal Aroma zararlarını azaltmaz.
Doğal Aromalar Akciğer Hücreleri için Toksik olduğu için kullanılmamalıdır.
Toksik Etki demek beraberinde Kronik kullanımda Kanserojen Etkiyi de beraberinde getirmektedir.

Doğal Aroma olarak Tarçın ve Vanilya özellikle çok tehlikelidir.
Doğal Tarçın Aroması Akciğer Hücreleri için % 100 Toksiktir.
Doğal Vanilya Aroması da % 50 Toksiktir.
Bu nedenle Doğal Aroma yerine Sentetik Aromaları kullanmak ve tercih etmek gerekir.

Forumda Son Zamanlarda Doğal Aromalara bir sempati başladı.
Fakat Doğal Aromalar, Sentetiklere göre daha fazla zararlıdır,
hatta zararlı kelimesi az gelir, toksiktirler.
Bunu İngiliz El Toro Likitlerinde yaşamıştık.
2013 te yapılan aşağıda vereceğim Bilimsel Çalışma sonucuna göre,
Doğal Aromaların Toksik olduğu sonucu çıkmıştı. El Toro Firmasının satışları Dip yapmıştı.
Doğal Aroma kullanan şirketler tamamen Ticari Kaygılar nedeniyle bu yola baş vurmaktadır.
Benim likitim Sigaraya daha çok benzesin, benim likitim çok satsın gibilerinden.
Fakat biraz aklı ve bilgisi olanlar bu ticari tuzağa yakalanmayacaktır.

Referans --->
Comparison of the Cytotoxic Potential of Cigarette Smoke
and Electronic Cigarette Vapour Extract on Cultured Myocardial Cells
Konstantinos E. Farsalinos 1,*, Giorgio Romagna 2, Elena Allifranchini 2, Emiliano Ripamonti 2,
Elena Bocchietto 2, Stefano Todeschi 2, Dimitris Tsiapras 1, Stamatis Kyrzopoulos 1 and
Vassilis Voudris 1
1 Onassis Cardiac Surgery Center, Sygrou 356, Kallithea 17674, Greece;
E-Mails: dtsiapras@hotmail.com (D.T.); stkyrz@gmail.com (S.K.); vvoudris@otenet.gr (V.V.)
2 ABICH S.r.l, Biological and Chemical Toxicology Research Laboratory, Via 42 Martiri,
213/B-28924 Verbania (VB), Italy; E-Mails: giorgio.romagna@gmail.com (G.R.);
Elena.Allifranchini@abich.it (E.A.); emiliano.ripamonti@abich.it (E.R.);
elena.bocchietto@abich.it (E.B.); stefano.todeschi@abich.it (S.T.)
* Author to whom correspondence should be addressed; E-Mail: kfarsalinos@gmail.com;
Tel.: +306-977-454-837; Fax: +302-109-493-373.
Received: 16 August 2013; in revised form: 30 September 2013 / Accepted: 12 October 2013 /
Published: 16 October 2013

Son düzenleme:

Onder153

E-sigara Meraklısı
Doğru mu anlamışım acaba bizim su bazlı yapay aromaları kullanmamız en sağlıklısı?

tatlibuhar

E-sigara Meraklısı
Belirtilmis aromalarin digerlerden daha zararli olmalarinin gerçekten insan için toksik olmalarina dair tam net bir kanit yoktur, bu sonuçlari sadece belli kurumlar paylasmaktadir, bunu yazmis olayim. Testler kagit ve farkli maddeler üzerine yapiliyor, insan akcigerlerine degil mesela. Bazi uzmanlar bu testlerin insanin tekrarlamasini mümkün olmadigini söylüyorlar. Esigara konusunda bilgi ve medya savasini yasiyoruz resmen.

Daha önce yazmistim, tarihi geçmis likitleri atmayin, PG/VG ve nikotin elemenlara bi sey olmaz ve 3 yildan fazla gider, aroma bi yildan sonra tadini yavasça kaybeder, ama yinede temel tadini kaybetmez.

Ben hep derim, dogada hersey zararlidir, hersey saglik dostudur, hersey dozaja bagli.
Diacethyl ve acetoin bulmuslar likitlerde ama oranlar o kadar küçük ki, anonslar siyasi ve ahlak alanlarina çekiyor konuyu, yani devletlerin manevralarina yariyor diyebiliriz. Ben devletleri yada medyalara tam güvenmem, bilim adamalari dinlerim, mesela akciger uzman doktor, Bertrand Dautzenberg, ne diyor? "Bir yil esigara çekmek, bir gün sigara çekmekten daha az zararli". Baska ne diyor? Buhar 450 keze kadar daha az toksik madde içermektedir, zararli maddeler (formaldehyde, acetaldeyde,...) ortaya sadece özel ve belli kosullarda çikar, asiri isinma, atomizer kalitesi, kullanilan base,...ayrica Avrupada parmakla gösterilen likitleri çok siki biçimde denetleniliyor ve mesela fransiz likitlerde bulunmuyor.
http://fr.vapingpost.com/b-dautzenberg-un-de-vapotage-est-moins-dangereux-quun-jour-de-tabac/

Esigara'da isinma olayinin matematik arastirmasi...enteresan buldum

24njzsw.jpg

Son düzenleme:
  • Beğendim
Tepkiler: fenertan

alper1984

E-Sigara Acemi
elimde Flavourart ın birkaç aroması var (blackfire maxx blend ry4 virginia). son kullanma tarihi 10/2016 olan. bunları likitte kullansam yaptıgım likiti o tarihten önce bitiremem gibi geliyor.
karanlık güneş ışıgı almayan ortamda muhafaza ettim aromaları. aromanın son kullanım tarihi geçtiği zaman likiti kullandıgımda herhangi bir yan etkiyle karsılasırmıyım? (tatta değişme yada likitin bozulması gibi).
sonucta aroma dediğimiz şey pg içinde değilmi nasıl bozuluyor?
konu hakkında bilgisi olan tecrubeli arkadasların cevaplarını bekliyorum
iyi aksamlar cümleten

Windshair

E-Sigara Tecrübeli
Yani hocam aromanın " tarihimde geldi artık bozulayim " diyeceğini sanmam. Çok pimpirikli olsanız ne olur ne olma diyip şimdiye atardınız. Vurdum duymaz olsanız bi kaç aydan bişey olmaz derdiniz. Ortasında kararsızsanız süresi dolmadan tüketeceğiniz kadar yapın sizde.

• Beğendim
Tepkiler: KUMAHER

alper1984

E-Sigara Acemi
bi arkadas gönderdi kullanmadıgı aromaları. benimde şu kıtlıkta atmaya içim el vermiyor ne yalan söyleyim:D

mr44

E-sigara Meraklısı
evic vtc mini-subtank mini 0.6 ohm değeri okunuyor heralde likitten.. power modunda 8 watt güçte kullanıyorum.. kullandığımız vg yüksek sıcaklıkta zararlı ayrıca pili boşuna yiyor 10watt üstü çok sıkıntılı..(keyf marka %80 vg %20 pg likit 3mg nikotin). Aktardan gerçek %100 portakal, limon ve naneyağı aldım. Destek markası adı altında satılıyor. ürünler distilasyon çok kaliteli http://www.bitkiseldagitim.com/ 8 damla portakal yağı 1 2 damla nane yağı. tanka ekledim. ciğer çekimi dehşet ve tamamen doğal. Aromalardan uzak duruyorum (alkol var kardeşim içinde).10 watt üzeri ohm altı uzun süreli kullanım sıkıntılı. Arkadaşlar makinenin gücüne bakıp aldanmasınlar 20 30 40 watt basan arkadaşlar gitsin sigara içsin daha iyi.

Fuat Abi

E-Sigara Tiryaki
ESF Tecrübeli
evic vtc mini-subtank mini 0.6 ohm değeri okunuyor heralde likitten.. power modunda 8 watt güçte kullanıyorum.. kullandığımız vg yüksek sıcaklıkta zararlı ayrıca pili boşuna yiyor 10watt üstü çok sıkıntılı..(keyf marka %80 vg %20 pg likit 3mg nikotin). Aktardan gerçek %100 portakal, limon ve naneyağı aldım. Destek markası adı altında satılıyor. ürünler distilasyon çok kaliteli http://www.bitkiseldagitim.com/ 8 damla portakal yağı 1 2 damla nane yağı. tanka ekledim. ciğer çekimi dehşet ve tamamen doğal. Aromalardan uzak duruyorum (alkol var kardeşim içinde).10 watt üzeri ohm altı uzun süreli kullanım sıkıntılı. Arkadaşlar makinenin gücüne bakıp aldanmasınlar 20 30 40 watt basan arkadaşlar gitsin sigara içsin daha iyi.
Bence o yağları içmeyi bırakın,sonu güzel gözükmüyor. Kafanızdan sallayarak burada millete tavsiye vermeye başlamışsınız bile. Varsa makaleniz atın likini okuyalım fikir edinelim,kimse hakkında yok sigara içsinler daha iyi diyemezsiniz,nasıl seviyorsanız öyle için hayal gücünüz dışında arkanıza aldığınız makaleniz yok ise veya araştırmanız milletin zevkine atıp tutmayın,saygılar.

deepburner

E-Sigara Acemi

bende eczaneden lastik aldım hadi uğraşmayalım ver damardan coşkuyu:LOL.::LOL.:

sule

E-Sigara Tecrübeli
ESF Tecrübeli
Web sitesi
www.kendinleilgilen.com
10watt üstü çok sıkıntılı..(keyf marka %80 vg %20 pg likit 3mg nikotin). Aktardan gerçek %100 portakal, limon ve naneyağı aldım. Destek markası adı altında satılıyor. ürünler distilasyon çok kaliteli http://www.bitkiseldagitim.com/ 8 damla portakal yağı 1 2 damla nane yağı. tanka ekledim. ciğer çekimi dehşet ve tamamen doğal. Aromalardan uzak duruyorum (alkol var kardeşim içinde).10 watt üzeri ohm altı uzun süreli kullanım sıkıntılı. Arkadaşlar makinenin gücüne bakıp aldanmasınlar 20 30 40 watt basan arkadaşlar gitsin sigara içsin daha iyi.
10 w üstü sıkıntılı diye bir sonuca nasıl ulaştınız? pamuğu yakmıyorsanız coil içindeki 2-3 günlük likitleri farkında olmadan içmiyorsanız yani kuru-puf oluşmuyorsa istediğiniz w derecesinde içim yapabilirsiniz diyen çalışmalar var. okumanızı tavsiye ederim. kendinizi boşuna kısıtlamamış olursunuz. ayrıca 20-30 w içenleri sigara içmeye yönlendirmenizi doğru bulmadım, bu makinenin kapasitesi ile ilgili. sizde muhtemelen bunu karşılayacak performanslı cihaz yok, olanları neden korkutuyorsunuz herhangi bir çalışmaya dayanmadan?

ikinci olarak, çalışmalar sizin söylediklerinizin tam tersine sentetik aromaları destekliyor. doğal aromaların kullanımı ile ilgili araştırma muhakkak vardır, yukarıda drog tarafından yazılanlara katılmıyorsunuz o zaman?

Seekansenerr

E-sigara Meraklısı
Peki o zaman bilgili arkadaslardan ricam guvenilir aroma markalari hangileridir turkiyeden temin edwbildigimiz

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Beyaz©

Flavour Boss
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
10 w üstü sıkıntılı diye bir sonuca nasıl ulaştınız? pamuğu yakmıyorsanız coil içindeki 2-3 günlük likitleri farkında olmadan içmiyorsanız yani kuru-puf oluşmuyorsa istediğiniz w derecesinde içim yapabilirsiniz diyen çalışmalar var. okumanızı tavsiye ederim. kendinizi boşuna kısıtlamamış olursunuz. ayrıca 20-30 w içenleri sigara içmeye yönlendirmenizi doğru bulmadım, bu makinenin kapasitesi ile ilgili. sizde muhtemelen bunu karşılayacak performanslı cihaz yok, olanları neden korkutuyorsunuz herhangi bir çalışmaya dayanmadan?

ikinci olarak, çalışmalar sizin söylediklerinizin tam tersine sentetik aromaları destekliyor. doğal aromaların kullanımı ile ilgili araştırma muhakkak vardır, yukarıda drog tarafından yazılanlara katılmıyorsunuz o zaman?
Şule hanım ben boşuna demiyorum "esigaranın ilk kurbanları ülkemizden çıkacak" diye. Daha ne fikirler göreceğiz bakalım? Portakal yağı, nane yağı..

lastzombie

E-Sigara Acemi
Düşününce doğal aroma bana da mantıklı geliyor ama araştırmalara karşı bir şey idda edemiyorum. Sonuçta yaptığımız şey doğal bir eylem değil. Doğal olmayan maddeler de gerektirmesi mantıklı.

Bu alkol furyasına da anlam getiremiyorum. Yeni mi türedi yoksa var mıydı onu da bilmiyorum. Likitlerde alkol olsa bile emin olun elektronik sigara içindeki %0.1 lik bilmemne alkolü (normalde tüketilen etil alkoldür ki içine bundan koysalar da fark etmez) Müslümanlığınıza dokunmaz. Ayrıca alkolün etkilerini görebileceğin kadar likit tüketebilmen için sanırım en aşağı 20 kere kadar ölecek kadar nikotin alman gerekir.