Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Yeni Başlayanlara..

'Bir Bilene Sor' forumunda hidr tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

Yeni Başlayanlara.. 4.7 5 13votes
4.7/5, 13 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (13)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    29.04.2013
    Foruma yeni giren arkadaşlar bazı bölümleri göremiyor sanırım, hem onlara hem de genel olarak yeni başlayan yada başlamak isteyen heyecanlı arkadaşlar için kendi öykümü ve önerilerimi anlatmak istedim. Umarım yararlı olur.

Önce kısa bir öykü. Günde 3 pakete yakın sigara içiyordum ve her sene en az 1 defa ciğerlerim sos veriyordu yoğun antibiyotik bombardımanına tabi tutuluyordum. Askerde de ciddi sıkıntısını çektim 2013 Şubat'ında askerden döndüm Nisan'ında bu forumu buldum ve bulduğum gibi elektronik sigaraya başladım.

Bugüne nasıl geldim, ne harcadım, neler aldım (bu kısım yeni başlayanlar için referans olacak kısımdır)

1-) Cihazlara ekstrem paralar hiç harcamadım. Likit için çok para harcadım ama cihaza çok para harcamadım.
    2-) Stabil bir cihaz ile uzun zamanlar geçirdim, sıkılınca değiştirdim, 4 yıl içerisinde toplam elimden geçen cihaz sayısı ego pil dahil 6'dır. Şu an kullanmakta olduğum cihaz 1,5 yılı devirdi evic vtc mini. Egoyu 15 gün kullandım ama Allah'tan artık ego yok:)

Başladım/Başlayacağım ne önerirsin?
    1- Pil kutusu (mod), pil kutusudur arkadaşlar. 1000 watt da verebilir, 20 watt da verebilir. Hangisini alacağınızı gereksinimleriniz belirler. Yeni başlıyorsanız gereksinimlerinizi de bilmiyorsunuzdur. O nedenle bir pil kutusuna 300-500 ödemeyin lütfen. Ortalama bir kullanıcı için 50 watt hadi yandı bitti diyelim 75 watt'lık bir kutu fazlası ile yetecektir. Üstü fantezi ürünleridir. 4 yılda 1 kez olsun aletin watt'ı volt'u yetmiyor demedim.. O yüzden fantezi yapacaksanız da bırakın ilerleyen zamanlarda yaparsınız, başta sağda solda gördüğünüz, birilerinin reklamını yaptığı ürünlere yönelmeyiniz. Şu an piyasada satılan her cihaz ortalama üstüdür, o yüzden aldığınız hiçbir cihaz sizi üzmeyecektir.

2-) Pil seçimi, iyi bir alın 30-40 TL yerine 10 liraya satın aldığınız pil yarın sizin canınızı yakabilir. O yüzden pilde cimrilik lütfen yapmayın. Ben çok gördüm 400 liralık cihazın içinden sağı solu dökülen pil çıkaran adamları, aman diyeyim..

3-) Atomizer. Elektronik sigaranın en önemli kısmı ve en çok kafa karıştıran kısmı bu. Neden kafa karıştırıyor çünkü 2 farklı içim şekli var ve binlerce alternatif var. İçim şekilleri sigara gibi ağızdan ciğere ve doğrudan ciğeredir. Şimdi siz sigaradan kurtulmak istiyorsunuz ve muadil bir şey istiyorsunuz. Yıllardır gelen bir alışkanlığınız var sigara içiyorsunuz. Muadil olandan ne beklersiniz? Alışkanlığınızı taklit etmesini. Öyleyse bence yeni başlayan birisinin sigara içimi mi yoksa farklı bir tarz mı diye sorması biraz abes. Önce siz alışkanlığınızı değiştirin sonra tarzınızı değiştirirsiniz. Size bu noktada önereceğim kesinlikle sigara içimi ile başlamanız. 4 yıldır hep sigara içer gibi içtim. Subohm'da denedim ara ara ama bol buhar çıkartıp, bulunduğum ortamı sise boğması dışında beni hiç tatmin etmedi, subohm kullandığım zamanlarda elim hep sigara aradı ve çoğunluklar bir sigara yaktım.

4-) Hazır coil mi sarılabilir coil mi? Sarım yapmak el alışkanlığıdır, eliniz alışırsa dolma sarar gibi sararsınız. Ama siz yeni başladınız, bir tad değişikliği, bir randıman alamama, bir yanık tadı, şırıl şırıl akan likit, gelen metal tadı, coilin olup olmadık yerde bozulması vs gibi durumların sizi yolunuzdan caydırması olası. "Youtube'da videosu var abi çok kolay sarıyorlar" ben de sararım, sararsın bence de sararsın ama ihtimaldir ki saramayabilirsin:) O yüzden ilk başladığınızda bir kutu hazır coiliniz olsun:) Ben 2 seneye yakın carto kullandım (şu an yok piyasada, hazır sistem idi) 2 seneye yakında sarım yaptım. Benim için kaliteli bir hazır coilin yerini hiçbir şey tutamıyor, tekrar hazır coilli bir sisteme döndüm. Sizde önce başlayın sonra tercihinizi yaparsınız. Hazır coiller pahalı ve adi idi ve standardı yoktu, bir günde 3 hazır coil kullanıp attığımı bilirim. Ama şimdi iyi markaların 15 gün giden coilleri var, gün başı maliyeti 75 kuruşa yakın, o yüzden ucuzladı bende sarmayı bıraktım.

5-) Likit: Pil ile birlikte iyisini kullanmak zorunda olduğunuz 2. kalem bu arkadaşlar. Diğerleri arıza çıkarız, mutlu etmez değiştirirsiniz ama bu iki kalem doğrudan sağlığınıza etki eder. O yüzden likit içinde para harcayacaksınız. En azından 10 ml'si 5 liraya satılan, 20 ml'si 10 tl olan likitler kullanmayacaksınız. Forumda yıllardır likit yapan güzel üreticilerimiz var onlara yanaşabilirsiniz. Tahtakale'de Eminönü hanlarında, Çin sitelerinde satılan likitlerden uzak duracaksınız. Varsa eşiniz dostunuz yurtdışından getirtebilirsiniz o da güzel olur, değişiklik olur. İlerleyen zamanlarda likite giden parayı azaltmak için evde yaparsınız, ama yine ilerleyen zamanlarda ilk günlerde değil. Oran ne olmalı. VG 75'in altına düştüğünde çoğu atomizer sızdırma yapar, bence VG'yi bu oranın altına düşürmeyin zaten aşırı PG çoğu kişide boğazda yanma ve tahriş gibi alerjik durumlar yaratıyor.

Burası bitti. Ne öneririm.

Ben ego piller dışında, bir de şimdi kullandığım evic vtc dışında hiç yeni pil kutusu almadım. Hep ikinci el aldım, forumda göreceksiniz 3 günlük cihazlar ikinci elde satılabiliyor, daha ucuz olur, tavsiye ederim. Ve hiçbir zaman bu ürün benim için bitti, artık kullanılamaz demeden yeni bir pil kutusuna para harcamadım, sizde harcamayın bence, 1 cm küçükmüş, 12 mm kısaymış, bunlar kozmetik özellikler, ihtiyaç değil. Ha bunu da isteyebilirsiniz o zaman size takas etmenizi öneririm, eviniz mod cenneti olmasın ki 1 sene içinde çöplüğe de dönüşebilir.

Mod-kit: Kitlerdeki atomizerler çoğunlukla tatmin etmez size önerim ayrı ayrı satın almanız. Atomizeri araştırarak bir kere para vermeniz de önemli. Şu atomizer 50 TL alalım, o da 50 alalım, şu da 75 alalım derken, doğru atoya ulaşana kadar 1000 TL harcayabilirsiniz. Gerek yok :)

Ve en önemlisi sorun arkadaşlar, ben @sihirlibuhar 'a çok soru sordum, bir kez olsun ya git kardeşim demedi, mesaj kutuma gelen hiçbir soruyu da ben cevapsız bırakmadım. Sorarsanız elbet doğru cevabı bulursunuz.

Ve artık son olarak. Elinizdeki cihaz 100 TL'de olsa 100 bin TL'de olsa alacağınız şey buhardır, aldığınız buhardan siz tatmin olmak istemezseniz o sizi tatmin edemez, her şey sizde bitiyor..

• Beğendim x 22
    • Faydalı x 7
    • Katılıyorum x 6
    • Galip x 5
    • Samimi x 5
  2. utkucanc

utkucanc
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,343
    Ratings:
    +2,538 / 21
    Kullandiginiz Cihaz:
    İnvader3/Gemini+Spica...
    12.05.2016
    İlmek ilmek dokunmuş bir yazıya kısa cevap yakışmaz tabiki e bizde dilimiz döndüğünce hem teşekkür edelim hem yorumumuzu katalım değil mi :)

Elinize sağlık çok güzel olmuş yazı, okunsa hatta okunmatan öte anlaşılsa güzel şeyler yazıyor. Bu forumsa hep güzel abilerim güzel şeyler anlatıyor, dinlemeyi bilene. Kaleminize sağlık :)

Efendim, bundan bir seneden uzun zaman evvel bie kısom bilir dumanizer diye bir yerden bir cihaz almıştım. İyiydi hoştu ama boştu. Sonea forumu buldum. Okudum bir miktar başlangıç cihazları bölümünde ne yazılmış ne çizilmiş baktım. Sonra hakkını ödeyemem @nadas00 hocamın rabiri caizse yakasına yapıştım. Just 2 ile başadım ki tuşu bozuldu lakin o cihaz 2 kişiye daha esigaraya başlattı halen daha durur :) sonrasında subox kit aldım en son bir rta birde 3 pilli modla alışverişimi tamamladım. Ancak smokehunterdan vapesisten efkardan denemediğim likit bırakmadım desem yeridir. Çok likit denedim. Pahalıya patladımı, evet. lakin aradığım tadı, bana uyan tadı öyle buldum. Hangi aromayı sevmediğini öyle öğrendim. Şuan muzlu likit içmem imkansız :D kötü olduğundan değil bana uymadığından :)

Foruma bir vefa borcu oluştu bende. Kolay değil. Dile kolay sigarayı bıraktım. Sorana bildiğimi yazdım. Takip ettiğim, yeni konu açıldığında gördüğüm tek başlıktır bilenesor :)

Likite ve pile harcanan para en göze batmaması gerekeni gerçekten. Tabi artık kendi likitimi kendim yapıyorum o ayrı ancak çok uğraşmaya gerek yok. Just 2 ile 6 ay kadar geçirdim ve yetti bana. Şimdiye kadar elimdeki cihazlardan sadece birini sattım oda kredi kartı borcunu ödemek içindi :D Çok uçuk para vermeye gerek yok cihaza elindeki yetecektir. Onun yerine likit dene tadını bul. Naçizane tavsiyem budur :)

Neyse gevezeliğim tuttu benim bol buharlar efendim :)

• Beğendim x 4
    • Samimi x 3
    • Katılmıyorum x 1
    • Faydalı x 1
    • Samimi x 1
  3. emrebey007

emrebey007
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +5 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Wismec Rx 2/3,Nautilus 2
    23.04.2017
    Merhabalar bende burdan bir soru sormak istiyorum cihazım RX 2/3 Bu cihaza 3 Pil takıldığında seri mi yoksa paralel bağlantı mı oluyor ?

4. Wöble

Wöble
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    1,442
    Ratings:
    +3,391 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    vt75, Pico, TroyaS, Spica
    elinize emeğinize sağlık. yeni başlayacaklar için nerdeyse bütün soru işaretlerini silecek bir yazı olmuş ama yeni başlayacak arkadaşlar genelde okumadan önce sorduğu için bu başlık yarın unutulacak yerine "atomizer tavsiyesi" "yeniyim acil yardım" "ateşliyi yakıcam artık yettiiii" gibi başlıklar gelecek. :( (umarım gelmez, umarım okurlar) uraşınız ve iyi niyetlerinizi için tekrar teşekkürler @utkucanc @hidr

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
  5. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    29.04.2013
    @Wobbleflux suya yazmak gibi işte bir kişiye faydası olsa yeter de artar, gönül ister ki herkese ulaşıp uyarabilelim ama o da imkansız.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  6. Boranakif

Boranakif
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    185
    Ratings:
    +382 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    15.11.2016
    Kesinlikle katiliyorum.
    Işte bu yüzden ana sayfaya büyük harflerle yeni başlayacaklar gibi pankart açar gibi konu etiketlenmeli ki insanlarin bu emekleri buhar olup uçmasin. Yeni başlayacak arkadaşlarimiz da doğru bilgiye en kestirme yoldan ulaşabilsinler.

• Beğendim Beğendim x 1
  7. Wöble

Wöble
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    1,442
    Ratings:
    +3,391 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    hocam zaten ana sayfada yeni kullanıcılar için ana başlıklar ve altlarında sayfalar dolusu ufak konu var. tabi ki tek bir sorunun cevabı için 200 sayfa okumak insanın işine gelmez ama bari sağ üstteki arama çubuğu kullanılsa. herkes her aklına takılanı başlık açıp sordukça forum iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.

8. Dwarkelf

Dwarkelf
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,119
    Ratings:
    +2,627 / 2
    09.09.2017
    Bu konuda sabitlenmesi gereken konulardan olmus, elinize saglik. Sonuçta yaşanmışlık var, tecrübe var, birikim var burada.

@TİESTO hocamin kursu ve henuz cihaz bilgileri güncel olduğu icin @Tospaa hocamin konusu da ayni şekilde sabitlenmeli bence. Genellikle bu başlık altindaki konulara aşağıdaki linkleri ekliyorum. Ama "link vereceğine yanit versen olmaz miydi?" yanıtını aldığımda çok oldu maalesef.
    Ikisini de linkleyim, belki bir kisinin isine yarar. Ilk başladığımda herseyi buradan ogrenmistim.

http://www.esigaram.us/konu/hizlandirilmis-esigara-kursu-1-saatinizi-ayirip-okuyun-derim.43869/

http://www.esigaram.us/konu/baslangic-icin-ideal-hazir-coil-atomizer-ve-modlar.57878/

• Beğendim Beğendim x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
    • Samimi Samimi x 1
  9. Boranakif

Boranakif
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    185
    Ratings:
    +382 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    15.11.2016
    Heralde sayfa da en gicir gicir ilk.gün ki gibi sahibinden sifir olarak duran buton kismi arama çubuğudur. Maalesef ne etsek,ne desek insanlarimiz böyle,ama yine de alt basliklar icinde madem okunmuyor o vakit ben diyorum ki direk ana sayfa da premium üyelik butonun yaninda yeni basliyorum diye bir buton olsa keşke cok daha ulaşabilir olurdu diye düşünmüştüm.

• Beğendim Beğendim x 1
  10. Wöble

Wöble
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    1,442
    Ratings:
    +3,391 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    gayet mantıklı bir çözüm olabilir. max 10 - 20 sayfalık bikaç tane herşeyin net açıklandığı konu sabitlenip dediğiniz gibi bir butonla yönlendirme sağlanırsa forum için de yeni kullanıcılar için de büyük kolaylık olabilir. tabi bunun yapılabilitesi nedir ya da yönetime ve ya siteyi düzenleyen kişilere nasıl bir iş yükü çıkarır bilemiyorum.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  11. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    29.04.2013
    1,5 senedir kullandığım modumu değiştirdim, yine sıfır sayılabilecek temizlikte bir 2. el aldım, 5-6 gün ilanları karıştırmak yetti :)

• Beğendim Beğendim x 1
  12. Ozgursymc

Ozgursymc
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +3 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok Alien
    04.07.2017
    şimdi bi abimle bende başlıyacaz 1 haftadır araştırıyorum kararsız kaldım foruma konu açsam mı açmasam mı yoksa biraz dahamı araştırma yapsam diye düşünürken bu konu gördüm benim sıkıntım temiz bir alet almak istiyorum hani arıza vermeyecek sağlam olursa biraz daha iyi olur inşaat işinde çalışıyorum bazen cebimde olabilir tozdan pisten kirlenmemesini istemiyorum smok alien hoş cihaz ama sıkıntıları varmış tankı çok sıktın mı gevşeme yapıyor filan baya sıkıntılarını duydum 220 w olmasıda cokta önemli değil zaten bugüne kadar 70 80 den yukarısını kullanan görmedim vaporesso target pro yu gördüm sağlam gibi duruyor ama daha araştıramdım dediğim gibi bize sağlam şarjı iyi giden bi ürün lazım bide hangi siteden alsam daha güvenli olur yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşşekürler

13. Khenzai

Khenzai
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    21
    Ratings:
    +42 / 1
    05.04.2017
    Tarotu çok araştırdım genel olarak üzmez sizi ben aliden sipariş ettim geri döndü ilk cihazınız olacaksa siteden almanız daha mantıklı çünkü 15-16 günde geliyor yurt dışından bu arada verdiğiniz sigara parasıyla daha pahalı oluyor

14. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    29.04.2013
    tozdan pisten pastan kirlenir, hepsi kirlenir, düşerse büyük bir ihtimal kırılır, modun ekranı kırılmasa tankın camı kırılır. Bu mukavemeti aldığınız üründen bekleyemezsiniz. Peki ne yapmalı, 3-5 liraya satılan pantalonun kemer halkalarına takılan çantalar var onların içine koyacaksınız, inşaatta iken belinizde kalacak, başka türlü baş edemezsiniz :)

15. Ozgursymc

Ozgursymc
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +3 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok Alien
    04.07.2017
    O illaki kırılır ben hani aldım mı 1 2 sene kullanmak istiyorum arı vermeyecen bi cihaz sizin kullandığınız olabilir önerebileceğiniz ürün varmı

Bende bi araştırayım kafama yatar inşallah kararsızım çünkü

#15 Ozgursymc, 3 Temmuz 2017
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Aralık 2017
  16. Khenzai

Khenzai
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    21
    Ratings:
    +42 / 1
    05.04.2017
    Tarot pro hakkında konu var Orayı inceleye bilirsin

17. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    29.04.2013
    yazıdan da anlaşılacağı gibi ben çok çok paralar harcama taraftarı değilim, hele ki yeni başlayanlara kesinlikle pahalı cihaz almasını tavsiye etmem, sarmayabilir normal sigaraya dönebilirsiniz satamazsınız zarar yazar.

bence 75-80 wattlık bir cihaz sadece bugünü değil 2 sene sonrayı da çıkarır, hatta mtl yani sigara içimi için kullanacaksanız ki ben yeni başlayana bunu öneririm, 50 watt'ta işe yarar..

pico üzerine nuatilus 2 işinizi fazlası ile görür mesela.
    alt tarafı estetik açıdan farklı bir cihaz da alabilirsiniz, gün boyu içeceğim şarjla yedek pille uğraşamam derseniz ve çok içecekseniz (ben çok içiyorum günde 6 ml civarı) çift pilli bir mod alabilirsiniz. evic'ler üzmez.. ama ben sizin yerinizde olsam çift pilli hantallığı ve büyüklüğü yerine mini bir cihaz alıp 2. (yedek olan) pili bir kutuda taşırdım:)

18. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    29.04.2013
    tek cihazım, 1'i yedek 2 atom var. 1,8 ohm coili 10,5 watt ile kullanıyorum..
    yılların içicisiyim bu fazla fazla yetiyor.. hatırlatayım fazlası hobidir..

• Beğendim Beğendim x 1
  19. hidr

hidr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    241
    Ratings:
    +559 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok AL85 + nicolas
    29.04.2013
    tek cihazım, 1'i yedek 2 atom var. 1,8 ohm coili 10,5 watt ile kullanıyorum..
    yılların içicisiyim bu fazla fazla yetiyor.. hatırlatayım fazlası hobidir..

20. Boranakif

Boranakif
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    185
    Ratings:
    +382 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    15.11.2016
    Ins olmazda Hani o Tek cihaziniz bozulsa yenisi gelene dek gecen sürede ne yapacaksiniz,Ateslimi iceceksiniz.bir mod da Hani yedeginizde Olsaydi sanki iyidi.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.