Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

VTC5 patlar mı fıslar mı?

'Bir Bilene Sor' forumunda ozgunuz tarafından 14 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. ozgunuz

ozgunuz
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    11
    Ratings:
    +36 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Cylon
    Selamlar herkese,

Geçenlerde 10 lira gibi bir fiyata torna tezgahında kendi mekanik modumu yapmıştım. Belki görenler olmuştur. (görmeyenler için link: http://www.esigara.eu/konu/pil-tavsiyeniz-kendi-modumu-yaptim-da.85159/ )
    Mekanik modum için elime bedava bir VTC5 geçti. (ben vtc5a alacaktım ama bedava olunca vtc5 tatlı geldi).

Tecrübesi olan arkadaşlar için bir kaç sorum olacak.
    Öncelikle mekanik modların ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorum. Deneme amaçlı yaptığım modumda bütün hesaplamaları yaptım, her şey beklediğim gibi. Hesaplamalarıma göre patlama ihtimali yok. Ancak her ne kadar işin mühendisi olsam da piller konusunda hiç tecrübem olmadığı için hata yapmaktan korkarak bilgili arkadaşlara danışmak istiyorum.

Youtube üzerinde izlediğim bir videoda (ilgili video aşağıda) VTC5 pillere kısa devre testi yaparak pili aşırı zorluyorlar. Fakat pil öyle güm diye patlamak yerine fıss yapıp içindeki sıcak havayı dışarı veriyor. O kadarcık. 1mm alüminyumdan yapılmış metal bir modun içinde kullanıcıya zarar veremeyeceğini düşünüyorum.

Pilim 3,5volt verecek durumdayken 5,87 amper akım çekiyorum. Yani modum sürekli durumda 8 amperin üzerinde asla vermez. Modun ve atomizerin kullanım sırasında toplam oluşturduğu direnç 0,64 ohm (0,4ü bobinlerden kaynaklı, kalanı modun ve pilin iç direnci) Bu durumda da pilin şarj oranına bağlı olarak max.8A ila min.5A arası akım çekiyorum. (Bütün değerleri hassas laboratuvar cihazlarım ile ölçtüm.)

Soru 1-) Bir yanlışlık sonucu VTC5 patlayacak olsa, güm diye patlayıp ağzımı yüzümü dağıtır mı, yoksa eklediğim videodaki gibi fıss diye hava fışkırtıp ufak bir korku mu yaşatır. (Umarım bu konuda tecrübe yaşayanınız yoktur.)

Soru 2-) Bu akım durumunda (sürekli 8 ampere kadar) uzun saniyeler boyunca ateşleme yapsam pile ve ya kendime zarar verme ihtimalim var mıdır? Ek bilgi: Pile temas eden buton kısmı çok az ısınıyor (4 saniyelik ateşlemede 45 derece oluyor yaklaşık. Ama üstüne çıkmıyor malum alüminyum mod hemen soğutuyor.)

Soru 3-) Bobin sıcaklığını kontrol edemediğim için likitte çok sesli patlamalar oluyor. Çat çat diye patlıyor likit. Tadında bi gariplik yok ya da sıçrama yapmıyor ancak yine de aniden çat sesi çıkarıp küçük duman bulutları fırlatması insanı korkutuyor. Bunun önüne geçmemin bir yolu var mıdır? (Likitim 100% VG nikotinsiz. NBase markası Wilmar, taze bir nbase ile çikolata aromasını karıştırarak kendim yaptım. Tadı demlenmemiş olmasına rağmen harika oldu)

2. Aylak Adam

Aylak Adam
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    120
    Ratings:
    +247 / 3
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    12.01.2018
    Hocam o çatlama telinizdeki şekil bozukluğundan da çıkıyor olabilir. Ben aralıklı sarım yapıyorum bendende çıkıyor arada

• Beğendim Beğendim x 1
    • Beğenmedim Beğenmedim x 1
  3. Baydin

Baydin
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    266
    Ratings:
    +637 / 16
    Bu piller zarar gördüğü zaman bir gaz çıkarıyor, o gaz tahliye edilmezse (tahliye için küçük delikler yapılır modlarda) patlıyor ve patladığı zaman modu da parça tesiri olarak kullanıp çok tehlikeli yaralanmalara sebep olabilir.
    Yani pil fıslar ama fıslayacağı gazı rahat salgılamazsa patlar. Ama pile doğrudan ciddi darbelerde ani patlamalar da olabiliyor.

• Galip Galip x 1
  4. Gulyabani

Gulyabani
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    15
    Ratings:
    +36 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    Mod bozuldu + siren v2
    1,5 senedir vt5A kullanıcısıyım heml dl hem tl de son 1 yıldır da sadece mtl de kullanıyorum moddan değil dışarda sarj ediyorum ve herhangi sorun yaşamadım

5. hades0606

hades0606
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ratings:
    +371 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    xiomi
    çatlama sesi tel kalınlığı ile ilgili o bizim modlarda,da oluyor o sorun değil.
    bence pil konusunu test edin. nasıl bir mercedes araba fabrikası ilk yaptığı arabayı çarpışma testine sokuyor. sizde yaptığınız modu bir canlı üzerinde değilde bir şekilde teste tabi tutun zorlaya bildiğiniz kadar zorlayın patlarsa nerede yanlış olduğunu daha kolay bulabilirsiniz.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  6. ozgunuz

ozgunuz
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    11
    Ratings:
    +36 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Cylon
    Evet ben de aralıklı sarım yapıyorum daha geniş yüzey alanı için ve bobin ısındığında genleşirse aralıkları birbirine değip ohm u düşürür diye korkuyorum. Aralıkları kısaltarak deneyeceğim bir de belki bir nebze azalma olur. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

7. ozgunuz

ozgunuz
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    11
    Ratings:
    +36 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Cylon
    Aslında güveli bir pozisyonda uzun uzun ateşleyerek test ettim, "bana mısın" demedi ama yine de pil eskidikçe sonuç değişir mi bilemiyorum. Mekanik de olsa kullanıcısı için güvenli bir mod yapmayı istiyorum. Ayrıntılı test için ayıracak bütçem de yok. Denemeye çalışacağım elime farklı piller geçtikçe.

8. ozgunuz

ozgunuz
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    11
    Ratings:
    +36 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Cylon
    Korktum öyle söyleyince... Modun kalınlığını mı arttırsam ne yapsam bilemedim. Pilin patlamasının önüne geçemesem de verdiği zararı azaltarak kullanıcısı için güvenli hale getirebilirim diye umuyorum.

9. sencan

sencan
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    202
    Ratings:
    +618 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    18650 kalp pili
    01.01.2017
    Pilin anlık amper çekimi aşılırsa pik strese girer ısınır. Isı kimyasal reaksiyonu hızlandırır. Limit aşımında ısrar edildiği taktirde gaz salınımı başlar, basınç sebebiyle valf açılır pozitif kutbundan gaz salınır , bu reaksiyon başladığında durdurulamaz. Bu sırada pile hiç dokunmasanızda ısı salınım bitene kadar artar. Alevlenebilir veya alevlenmeden salınım bitebilir, bu pilin o anki ısı ve kimyası ile ilgili bir durum.Aynı bant, aynı seriden çıkan pil bile birbirinden farklıdır.

Gaz hapsolursa alev olmasada mod basınçtan patlar. Tahliye deliklerini tetiğe yönlendirmek genel çözüm, bazı üreticiler pilin salınım yönü olan pozitif kutbada ek delik açabiliyor.

İş eninde sonunda sizin sarımınızda bitiyor.Kuralları zaten biliyor olmalısınız, ekstra güvenlik için tetik kilidi , modun yere düşmesi yada herhangi bir kaza anında pili kısa devreye düşürmemesi için önlem üzeirnde çalışabilirsiniz.

• Faydalı Faydalı x 3
  10. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi
    ESF Hakem Heyeti ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,404
    Ratings:
    +7,427 / 89
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Pil fısslar. Eğer fısladığı ortamın basıncını, ortamı çevreleyen malzemenin dayanımından yüksek seviyeye çıkarırsa, ortamı çevreleyen malzeme patlar. O malzeme de şarapnel etkisi ile size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar verir.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  11. Jesushasbeenbannedinkorea

Jesushasbeenbannedinkorea
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ratings:
    +7 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    COV Tempest (Yani Umarım)
    Vtc5 cidden guclu bir pildir. Kolay kolay patlamaz diye dusunuyorum. Tabi önce fiss yapar eger sicaklik hissedersen pili çıkart hemen. Bazılarının eli yanmasına rağmen kaşınıp zorlamaya devam ediyorlar sonra bum. BOM BOM.
    Edit. Patlamasında ki Sebep Gaz Sıkışmasıdır. Yani hicbir pil BOM diye patlamaz.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.