Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Tutun turevlerinden kurtulmak icin buharlamak

'Yabancı Kaynaklar' forumunda denklem2a tarafından 20 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. denklem2a

denklem2a
    Expand Collapse
    ESF Veteran Adayı!
    ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    5,171
    Ratings:
    +8,140 / 39
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    25.11.2016
    Yeni yapilan bir cok arastirmaya gore, e-sigara piyasaya ciktigi gunden beri tutun turevlerinden kurtulmak icin kullaniliyor.

Fransa ulusal bilimsel arastirma merkezi'nin (Le Centre national de la recherche scientifique) ve yine Fransa'da bir cok universitenin katkilariyla hazirlanan, Buharlama uzerine tamamen bilimsel (purement scientifique sur la vape) baslikli sempozyumda konusan, Pitié-Salpêtrière (Paris) hastanesinde gorev yapan akciger uzmani (pneumologue) Pofesor Bertrand Dautzenberg konusmasina su sozlerle basladi;
    "Buharlama sigara icmeye bir giris kapisi degil, aksine sigara tiryakileri icin hada az toksik olan bir alternatiftir."

14 ulkeden 25 arastirmacinin katildigi bu sempozyum, Avrupa ve Amerika birlesik devletlerininde katildigi, dunyadaki ilk buyuk olcekli buharlama sempozyum oldu. Sempozyumda Arvupa da yapilmis olan bir kac arastirmaninda sonuclari paylasildi, bunlar soyle;
    Avrupalilarin % 51.6 si e-sigarayi tehlikeli buluyor, bu oran 2012 yilinda % 27.1 olarak aciklammis.
    6.1 milyon avrupali e-sigara sayesinde sigarayi tamamen birakirken, 9 milyon avrupali sigarayi buyuk olcude azaltmayi basarmis.

Dunya saglik orgutu nun 2016 yilinda yayinladigi rapora gore; dunyada olum oraninin %14 u tutun turevleri neden oluyor. 100 ulkede toplam 28 000 gonullu ile baslattiklari 11 ayri arastirmadan elde ettikleri verilere gore; her 10 sigara tiryakisinde biri, ayni yil icerisinde e-sigara sayesinde sigarayi birakirken, gonullulerin yarisinin sigara tuketiminin azaldigi gozlemlenmis.
    Raporda son olarak Avrupa ve Amerika da, 2012 yilindan bu yana sigara satislarinda yilda %1-2 azalma gozlemlendigine deginildi.

Sempozyumda, Yeni zellanda ve Italya da toplam 662 kisinin katildigi ve en az alti ay surecek olan iki ayri klinik arastirmanin baslatildigida aciklandi.

Fransa halk sagligi yuksek kurulu uyesi, ekonomisyen Christian Ben Lakhdar'a gore, e-sigaranin tamamen yasalastirilip, ilac statusune alinmali gerekiyor, boylece sigara tiryakisi fransizlarin e-sigara icin yaptiklari harcamalari saglik sigortasindan geri alabilecekler.

Fransa nin La Rochelle sehrinde yapilan bu sempozyumun sonunda ise, katilimcilar, e-sigaranin duzgun bir sekilde degerlendirilmesi ve standartlastirilmasi icin cagrida bulundular.

Haberi yayinlayan dergi son olarak, 2017 nisan, mayis aylarinda, farmakolog Yvan Berlin'in, 18 ile 70 yas arasindaki 650 sigara tiryakisi ile konu hakkinda titiz testlere baslayacagini yaziyor. Bununla birlikte yazida, doktorlarin sigarayi birakmak isteyen hastalara onerdigi Champix adli ilaca deginerek ekonomisyen Christian Ben Lakhdar'in onerisinin yerinde oldugunun altini ciziyor.

Kisisel deneyim; Champix adli ilactan bahsetmisken altini cizmeden gecemek istemedim, sahsen ben bu ilaci 6 ay kadar kullandim, katlanmasi kolay degil, sigarayi birakmama yardimci olur umuduyla kullandim ama nafile bir ise yaramadi. Kisisel deneyimlerim, buharlamanin Champix'ten daha etkili oldugunu gosteriyor.

Kaynak: http://www.sciencesetavenir.fr/sante/e-sante/vapoter-pour-se-sevrer-du-tabac_109222

• Beğendim Beğendim x 15
    • Samimi Samimi x 3
    • Faydalı Faydalı x 2
  2. Dogu

Dogu
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    1,943
    Ratings:
    +4,408 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ne sen sor ne ben söyleym
    Elbet birgün
    • Beğendim Beğendim x 1
  3. Dogu

Dogu
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    1,943
    Ratings:
    +4,408 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    Elbet birgün

Güzel bir girişim olmuş, sonuçlarını yakından takip edelim bakalım neler çıkacak.

• Beğendim Beğendim x 1
  4. S.ersoy

S.ersoy
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    909
    Ratings:
    +1,001 / 3
    01.09.15
    Hocam merhaba emeginize saglık ben champix 2 ay boyunca kullandım. İlaç agır olması yanında insan psikolojisine zarar vermekte. İlaçı kullandıgım zaman boyunca hersey guzel sigara içmeyi gerçekten unutoyorsun lakin ilacı bıraktıgında pronlem tekrar ortaya cıkıyor :( Yani ilaç bu işin çözümü değil fakat esigara ise herzaman sigara içiyormusum gibi hissi verdiginden özellikle agız cekimi için yazıyorum sigara içme duygusunu her zaman bastırıyor !

5. Orhan Abi

Orhan Abi
    Expand Collapse
    Geyikli Muhtarı
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    7,050
    Ratings:
    +13,496 / 43
    Kullandiginiz Cihaz:
    E Sigara Tiryakisi
    teşekkür ederiz.
    halen canım sigara çekiyor, içsem midem bulanıyor, çok kötü tadı ve kokusu var.
    buhardan aldığım güçle bu gelip geçici isteği bertaraf edebiliyorum. Nikotin seviyesi ile mücadele konusunda da bana göre önemli yol aldım, 3mg a kadar düştüm.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  6. ultrailker

ultrailker
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    56
    Ratings:
    +120 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico + Troy 1x V3
    21.12.2016
    Cevremdeki esigaraya baslayanlarin cogu ateslide iciyor ama azaltmis bir sekilde. Sadece ben ve 1 arkadasim tamamen atesliden kurtulduk. Digerleri hem atesli hem ceyranli iciyor. Hatta benim nasil icmedigimi ve likitime falan bakiyolar. Likitten iciyolar ama zehir gibi tadi var diyolar. Ictigim likitte efkar silahli kuvvetler ve hayat. Hatta renginden dolayi bile elestiri yapiyolar. Koyu renkte oldumu kötü oluyomus akillarinca :)

7. S.ersoy

S.ersoy
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    909
    Ratings:
    +1,001 / 3
    01.09.15
    @ultrailker bende ateşliden takviye alıyorum hocam çok yüksek nikotin çarpıntı yapıyor :(

• Beğendim Beğendim x 1
  8. denklem2a

denklem2a
    Expand Collapse
    ESF Veteran Adayı!

Alınan Beğeniler:
    5,171
    Ratings:
    +8,140 / 39
    25.11.2016
    Iki arastirma konusunuda yakindan takip etmeye calisacagim, sonucalari ben de merakla bekliyorum.

Ben o ilaci 6 ay kullandim, ustteki mesajimda da yazdigim gibi katlanmasi kolay bir ilac degil, sizin bahsettiginiz yan etkileri bende yasadim ama etkili bir ilac degil bunu fark ettim, buharin gozunu seveyim :)

Umarim bir an once nikotinsiz likidinizi alirsiniz, benim daha coook yolum var :)

Ben de e-sigaraya basladigim gun atesliyi bir koseye biraktim, ogunden beri dokunmadim :)
    O degil evde halen 15 paket sigarada duruyor ama icmek istemiyorum.

• Samimi Samimi x 4
  9. serk

serk
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    105
    Ratings:
    +195 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reuleaux RX2/3, Serpent22
    21.01.2014
    Çok bilmişlik gibi yapmayayım ama ekonomisyen diye bir meslek yok. Ekonomist bile olabilir, iktisatçı, olur. :)

sigaradan daha az zararlı olduğu şimdilik kesin, herkes şeftalinin çekirdeğine bakacak yapacak birşey yok bu işe ikame olarak bakıyorsak sıkıntı olur. Sigara sigaradır buharlama buharlamadır. Biri duman diğeri buharlaşmış yapay yoğun likit sonuçta.

Duman yerine bir alternatif olabilir mi evet, daha az sigara içirir mi evet. Ne beklendiğine bağlı

10. alisami

alisami
    Expand Collapse
    E-Sigara Hobicisi

Alınan Beğeniler:
    87
    Ratings:
    +117 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    ML Class + Le Zephyr
    Güzel paylaşım.
    Araştırmaların sonuçları nasıl olacak acaba :)

11. natkarat

natkarat
    Expand Collapse
    Zzzz...
    Platin Üye ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    438
    Ratings:
    +814 / 33
    Emeğinize sağlık. Sonuçlarını bekliyoruz. :ThumbsUp.:

12. Krafoe

Krafoe
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    51
    Ratings:
    +108 / 3
    21.10.2016
    Konu için teşekkür ederim.
    Benim de champixle sigara bırakma deneyimim oldu. Kesinlikle etkili bir ilaç. Bıraktım herhangi bir fiziksel istek de duymadım. Ancak bıraktıktan 10 gün sonra kara bir pazar günü fonda Sunday Bloody Sunday çalarken "ulan daha gençsin ne sigara bırakması" diyerek tekrar tüttürmeye başladım.

• Galip Galip x 1
    • Samimi Samimi x 1
    • İyimser İyimser x 1
  13. denklem2a

denklem2a
    Expand Collapse
    ESF Veteran Adayı!

Alınan Beğeniler:
    5,171
    Ratings:
    +8,140 / 39
    25.11.2016
    Sonuclari ben de cok merak ediyorum, konunun takipcisiyim, yeni bilgiler geldikce sizinle paylasacagim.;)

:) Simdi U2 dinleyesin geldi ama yinede demeyeydin eyiydi :)

Daha once champix'ten memnun kalan biriyle tanismamistim, yasadigim yerde kullananlarin memnun olmamalarini kisa sureli kullanima baglamis ve 6 ay inatla kullanmistim. Sigarayi azalttim ama hic birakma noktasina gelemedim.

• Beğendim Beğendim x 1
  14. Krafoe

Krafoe
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    51
    Ratings:
    +108 / 3
    21.10.2016
    Hocam zaten işin fiziksel yönü kolay ve champix bence bu konuda gayet başarılı. Ancak belirttiğiniz gibi benim çevremde ne kadar champix kullanıp belirli bir süre sigarayı bırakmış kişi varsa hepsi sigaraya geri döndü.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  15. dvgnr

dvgnr
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    23
    Ratings:
    +32 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    SXMini Q Class, TFV8
    15.09.2015
    Benim de ilk sigara bırakma deneyimim Champix ile oldu. İki ay kullandım. İlaç sadece ilk 2 haftada etkin, sigaranın tadını değiştiriyor. Daha doğrusu algılayıcılarımızla oynuyor. Sigaranın tadı sevdiğiniz tad olmayınca da bırakıyorsunuz. Ancak ilk 2 haftadan sonra ilaca devam etseniz dahi sigaranın kokusu ve tadı eskiye dönmeye başlıyor. Zaten bu yüzden üretici 2 hafta içerisinde bırakmalısınız diyor.

İki ay Champix'ten sonra kendimi zorlayarak 7 ay daha sigara içmedim ancak bu 7 ay tam bir işkenceydi. Sürekli sigara içme isteğini bastırmak oldukça zor oldu ve tekrar sigaraya başladım. 2 hafta içerisinde de buharla tanışıp sigaradan tamamen kurtuldum. Bu alışkanlıkta süreklilik maalesef gerekli. Bugün buharı bıraksam, kısa süre sonra tekrar sigaraya döneceğimden eminim.

O yüzden buhar'a az ama öz devam edip sigaradan uzak durmak en iyi çözüm bence.

16. sule

sule
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    994
    Ratings:
    +1,885 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic+troy 1x+egoone-cubis
    27.09.2015
    champix öyle bir ruh hali veriyor ki değil sigara içmek yaşamak dahi istemediğiniz için içmiyorsunuz :) bırakınca aynen devam tabii, iki kere denedim birinde 7 ay ikincisinde 3 ay bıraktım

makalede dikkatimi çeken bir akademisyenin e-sigarayı ilaç statüsüne sokup tedavi amaçlı verilmesine yönelik teklifi. aynı şekilde düşünüyorum. ısrarla sigara içenleri ve sigarayı bırakamayanları zorla e-sigaraya başlatmak lazım, bunu da kardiyologlar yapmalı

• Faydalı Faydalı x 1
  17. Dogu

Dogu
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    1,943
    Ratings:
    +4,408 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    Elbet birgün
    Bildiğim kadarıyla Almanya da bu şekilde bir işleyiş var. Hatta cihazı ve likitlerinizi sigarayı bırakma kurumu karşılıyor.

• Beğendim Beğendim x 1
  18. sule

sule
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    994
    Ratings:
    +1,885 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic+troy 1x+egoone-cubis
    27.09.2015
    şu antideprezandan bozma champixe verdikleri desteğin 10'da birini e-sigaraya verseler

19. Dogu

Dogu
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    1,943
    Ratings:
    +4,408 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    Elbet birgün
    Bu sebepten vermezler Sule hanım :(

-SİGARANIN ZEHİRİ TİRYAKİYE, ZENGİNLİĞİ DEVLETE-

Yapılan hesaplamalara göre, ülkemizde sigara üzerindeki vergi yükü yüzde 78,25'e ulaşıyor. Halen 7 liraya satılan bir paket sigara için vatandaş, 4,41 lira ÖTV, 1,067 lira da KDV ödüyor. Böylece 7 liranın 5,4775 lirası vergilere gidiyor.

Hatta son zamlardan sonra bu vergi oranı yaklaşık % 85 seviyesine ulaşmış.

#19 Dogu, 20 Ocak 2017
    Son düzenleme: 20 Ocak 2017
    • Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Samimi Samimi x 1
  20. denklem2a

denklem2a
    Expand Collapse
    ESF Veteran Adayı!

Alınan Beğeniler:
    5,171
    Ratings:
    +8,140 / 39
    25.11.2016
    Yazdiklarinizin her kelimesine katiliyorum, champix kullanmayi dusunuyorsaniz ilk iki haftada sigarayi biraktiniz, biraktiniz aksi taktirde ise yaramiyor. Buharliyida olabildigince az kullanmakta fayda var. Fazlasi zarar :)

Almanya'daki uygulamadan haberdar degilim ama bunun kesinlikle yapilmasi gerektigini dusunuyorum ama bunun yapilabilmesi icin once sagligimiza kesinlikle zararli olmadigi bilimsel olarak ispatlanmali. Iste tam bu noktada...

@Dogu Hocama bir selam gonderirim :)

• Beğendim Beğendim x 2
    • Samimi Samimi x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.