Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

tel-ohm değerleri neyi ifade ediyor

'Bir Bilene Sor' forumunda Yasincalis tarafından 17 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Yasincalis

Yasincalis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +58 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    16.08.2019
    merhabalar, tel özellikleri, tur sayısı, ohm değeri neyi ifade ediyor ? mesela düşük ohm da içersem likiti nasıl hissediyorum. yüksek ohm da nasıl ? veiik airo için sarım yapacağım kimisi 30 ga diyor kimisi 31 ga kimisi 32 ga. kimisi 1.2 ohm kimisi 1.5 ohm diyor. bunların aralarındaki fark nedir ? beni birisi aydınlatabilir mi ?

2. neyzen

neyzen
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    155
    Ratings:
    +437 / 14
    Yüksek ohm daha düşük güçte (watt) kullanılır. Dolayısıyla daha az buhar verir. Daha yüksek nikotin oranı kullanip, daha az likit kullanarak doyum sağlarsınız.

Düşük ohm daha yüksek güçte kullanılır. Dolayısıyla daha çok buhar ve aroma verir. Daha fazla likit tuketirsiniz. Daha düşük nikotin oranı kullanmanız gerekir.

Diğer bir faktör, telin yüzey alanı arttıkça (daha kalın tel kullandığınızda) genel olarak daha çok buhar ve aroma alırsınız. Kalın tel aynı zamanda daha düşük ohm sağlar. Dolayısıyla gücü de yükselteceğiz için bu etki ikiye katlanır.

Ancak kalın tel zor ısınır zor soğur.. tuşa basar basmaz ilk bir iki cekimde tam isinmaz.. dolayisla hemencecik iyi buhar vermez. Uzun uzun çektiğinizde iyice ısınır, çok fazla buhar verir.. bu sefer de soğumak nedir bilmez. Pamuğu çabuk yakar. Tank ve pil fazla ısınır.

İnce tel kullandığınızda ise basar basmaz verimli buhar alırsınız. Hava akımı teli serin tutmaya yetecegi için pamugumuz daha uzun ömürlü olur. Ancak daha az buhar alırsınız ve aroma kısıtlı olur. Tel inceldikce Ohm da yüksek olacağı için düşük watt'ta çalıştırmanız gerekir.

Tur sarımı yada çapı arttıkça yüzey alanı ve toplam tel hacmi artacağı için, kalın tel kullanmak gibi hem buhar, hem ısı kapasitesi artar. Ancak sarım sayısı, tel kalınlığının aksine ohm değerini düşürmek yerine yükseleceği için bu etki daha dengeli olur.

Mtl RTA için en yaygin değerler 28 ga, 2.5 mm 6-7 turdur. Yaklaşık 1.3 ohm verir. 26-27 ga gibi daha kalın teller de yaygın kullanilir.

Podlarda yüksek oranlı salt nikotin kullanıldığı için daha az buhar almanız gerekir. Yoksa nikotin zehirlenmesi yaşarsınız. O yüzden pod modlarda 30 ga veya daha ince teller kullanılır. Daha yüksek ohm değerlerinde daha dusuk wattlarda çalıştırılır.

• Faydalı Faydalı x 3
    • Beğendim Beğendim x 1
  3. Yasincalis

Yasincalis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +58 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    16.08.2019
    çok teşekkür ederim. o zaman 31-32 ga tel almam gerek. peki telin kaynaklı olup olmaması önemli midir ?

birde podlarda kaç ohm değerini elde etmemiz gerekiyor ?

4. neyzen

neyzen
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    155
    Ratings:
    +437 / 14
    Kaynaklı ile ne kastettiğimiz bilmiyorum :)

Hiç pod kullanmadım. Bu sorunuzu pod sarımı yapan arkadaşlar yanıtlayacaktır. Ancak 2-2.5 ohm civari bir sarım yapmanız gerekir muhtemelen.

5. neyzen

neyzen
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    155
    Ratings:
    +437 / 14
    https://www.steam-engine.org/coil.html

Bu sitede telin kalınlık değerini, çapını ve hedeflediginiz ohm değerini girdiğinizde kaç tur sarmaniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Ama kafanız karışabilir şu aşamada. Tavsiye edilen bir değer kullanın. Bu siteye ileride bakarsınız.

Bir de pod mod ilk sarım denemesi için cok zor olabilir. Youtubedan podunuzun modeli ve markası için yabanci sarım videolarını izleyin mutlaka.

6. Yasincalis

Yasincalis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +58 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    16.08.2019
    Baktim. Turk bi arkadas arkatiyordu

7. mrnobody

mrnobody
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    426
    Ratings:
    +603 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    VT75 Nano+ Spica
    16.05.2016
    Forumda bununla ilgili sayfalarca yazıldı çizildi. Birazcik zahmet edip okumanizi öneririm .

• Beğendim Beğendim x 1
  8. Yasincalis

Yasincalis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +58 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    16.08.2019
    Zahmet edip okumak istedim fakat arama motoru o kadar sacma calisiyor ki. Aradigimizi bulabilmemiz soy acagimizi tek tek bulmaktan daha zor.

9. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    6,406
    Ratings:
    +12,372 / 107
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    04.02.2013
    teli sarıp güç verdiğin zaman telin bacakları ısınır.podlarda bacakların değdiği plastik kısım bu ısınma ile hem kötü tat hemde zamanla erime yapabilir.bu sebeple bacakları ısınmayan kaynaklı tel kullanımı daha idealdir.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  10. Jiabeas

Jiabeas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    1,547
    Ratings:
    +2,115 / 20
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Battlestar
    orjinalinde 1.2 ohm var sanırım .nispeten ufak bi pili var , ohm degeri düşerse daha az watt cekecegi için pil biraz daha uzun gider. yüksek ohmda doyum için daha yüksek nikoyin kulanmanızı öneririm.
    kendi içim keyfiniz için bi kac farklı sarım yaparak kendinize uygun olana siz karar vermelisiniz. amac likiti buharlastırıp içmektir ve geri kalan kişisel zevktir.

11. Yasincalis

Yasincalis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +58 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    16.08.2019
    Cubuk tel diye ifade edilen tel bu mudur

12. brusher

brusher
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    446
    Ratings:
    +1,333 / 34
    Kullandiginiz Cihaz:
    G Class, Siren 24v2
    Evet. NR-R-NR tel olarak da geçer. Hazır sarılmış olanları da satılıyor forumda.

• Beğendim Beğendim x 1
  13. s.z.sahin

s.z.sahin
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı
    ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    357
    Ratings:
    +1,091 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spica Pro
    Forum arama motoru konusundaki görüşlerinize kesinlikle katılıyorum, ben forum içi arama yapmak için google'ı kullanıyorum, örnek olarak aşağıdakini aynen google arama kutusuna kopyalayıp yapıştırabilirsiniz;

'tel-ohm değerleri neyi ifade ediyor' site:esigara.eu

Bu arada biraz kafanızı karıştırmış olacağım ama Ohm(direnç), sabit alınabilecek bir parametre değildir. Kullandığınız telin çapının, telin türünün ve telin sarım sayısının sonucudur. İstisnasız olarak tüm dünyada (atıyorum)sadece 30ga Kanthal tel, 2mm klavuza sarılarak kullanılıyor olsa idi, o zaman Ohm değerine gerçekçi bir mana yüklemek mümkün olurdu. Ama kullanılan tel tipi, sarım tipi ve sarım sayısı amaca göre çok farklılık gösteriyor.

Basit bir örnek olarak, kendi yaptığım 0.5Ohm değerindeki bir sarımı(28ga SS316, 2.0mm klavuz 5 sarım) 10W ile kullanabiliyorum. Ama 0.5Ohm değerindeki Vaporesso coillerinin kullanım değeri 40W...
    https://go2vaper.com/product/vaporesso-traditional-euc-clapton-coil-0-4ohm-o-5ohm-10pcs-pack/
    Tahmin edersiniz ki direnç aynı olmasına rağmen telin çapının, telin türünün ve telin sarım sayısının birbirleri ile alakası yok, bu da kullanım amacını tamamen değiştiriyor.

Forumu okursanız defalarca karşılaşacağınız ve birbiri ile zıt iki ifade var;
    * Yüksek ohmda düşük güç kullanılır
    * Ohm arttırdıkça, watt değerini de arttırmak gerekir.

Direnç değerini sebep varsayarsanız, bu ifadeler birbiri ile çelişen mantıksız ifadelerdir. Direnç değerinin telin çapının, telin türünün ve telin sarım sayısının sonucu olduğunun bilinci ile hesap yaparsanız, bu ifadelerin ikiside, kendi özel şartları içinde doğrudur.

Veiik airo denilen cihazı bilmediğimden bazı değerleri varsayıyor olacağım; bu cihazın iç hacmi nedeni ile bu cihaza sadece 30-32ga tel ile 1.5mm klavuza, 4-8 tur sarım yapılabiliyor olsun.
    * 30 ga teli 1.5mm klavuza, 6 tur sararsanız, tel kütlesi ve tel yüzeyi daha fazla olur. Daha fazla tel kütlesini ve likit ile bulluşan daha fazla yüzey alanını ısıtabilmek için watt değerini arttırmanız gerekir. Bu da daha fazla buhar ve aroma almanızı sağlar. Tel çapının fazla olmasından kaynaklanan dolaylı sonuç olarak Ohm düşer.
    * 32 ga teli 1.5mm klavuza, 6 tur sararsanız, tel kütlesi ve tel yüzeyi daha az olur. Daha az tel kütlesini ve likit ile bulluşan daha az yüzey alanını ısıtabilmek için daha düşük watt değeri kullanmanız gerekir. Bu da daha az buhar ve aroma almanızı sağlar. Buhar miktarınız göreceli olarak azalacağından, doyum yakalayabilmek nikotin oranınızı biraz arttırmanız gerekebilir. Tel çapının daha az olmasından kaynaklanan dolaylı sonuç olarak Ohm artar.

Yukarıdaki senaryo, "Yüksek ohmda düşük güç kullanılır" ifadesi için geçerli ve doğrudur.

* 32 ga teli 1.5mm klavuza, 4 tur sararsanız, tel kütlesi ve tel yüzeyi daha az olur. Daha az tel kütlesini ve likit ile bulluşan daha az yüzey alanını ısıtabilmek için daha düşük watt değeri kullanmanız gerekir. Bu da daha az buhar ve aroma almanıza neden olur. Buhar miktarınız göreceli olarak azalacağından, doyum yakalayabilmek için nikotin miktarını arttırmanız gerekir. Tel uzunluğunun daha az olmasından kaynaklanan dolaylı sonuç olarak Ohm artar. Bu arada ek bilgi olarak az turlu sarım, likit beslemesine iyi yönde etki eder. Ardarda ve sık çekimlerde "dry hit" alma rsikini düşürür.
    * 32 ga teli 1.5mm klavuza, 8 tur sararsanız, tel kütlesi ve tel yüzeyi daha fazla olur. Daha fazla tel kütlesini ve likit ile bulluşan daha fazla yüzey alanını ısıtabilmek için watt değerini arttırmanız gerekir. Bu da daha fazla buhar ve aroma almanızı sağlar. Tel uzunluğunun fazla olmasından kaynaklanan dolaylı sonuç olarak Ohm artar.

Yukarıdaki senaryo, "Ohm arttırdıkça, watt değerini de arttırmak gerekir" ifadesi için geçerli ve doğrudur...

Senaryonun birinde Ohm arttıkça watt düşüyor, diğerinde Ohm arttıkça watt artıyor. Ohm değeri, içim amacına göre yapılan sarımın bir sonucudur.

Vücudum daha az aromaya ve likite maruz kalsın, daha az puf ile günlük nikotim ihtiyacımı karşılayayım derseniz daha ince tele sarım yaparsınız. Buhar miktarının azlığı ya da çokluğunu belirleyen ince ayar ise tur sayısı ile oynayarak yapılabilir. Sarım sayınızı bir yerden sonra arttıramasınız çünkü hem sarımınız tanka sığmaz, hem de likit beslemesinde yetersizlik yaşarsınız.

Az buhar beni doyurmuyor derseniz, daha kalın tele sarım yaparsınız. Daha doygun buhar ve aroma elde edersiniz ve bol buhar nedeni ile sıkıntı yaşamamak için nikotin miktarınızı biraz daha düşük tutarsınız. Bunun yanında, kalınlık arttıkça zaten @neyzen'in belirttiği başka bazı problemler(telin geç soğuması, pamuk yakma riskinin artması v.b.)ortaya çıkmaya başlar.

Çok uzun yazdım ama durum aslında şu;
    Ne Ohm, ne volt, ne watt, ne tel, ne sarım sayısı, ne hava kanalının açıklığı, ne o, ne bu tek başına belirleyici değildir. İçim amacınız, içim şekliniz, kullandığınız cihazın yeterlilikleri, o anki keyfiniz, tüm parametrelerin baştan aşağı değişmesine yol açar...

#13 s.z.sahin, 17 Eylül 2019
    Son düzenleme: 17 Eylül 2019
    • Faydalı Faydalı x 3
    • Beğendim Beğendim x 2
  14. Yasincalis

Yasincalis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +58 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    16.08.2019
    SEN NASIL Bİ KRALSIN HOCAM YA. Çok teşekkür ederim. aradığım sonuç buydu aslında. bismillah deyip 31 ga ni80 telle başlayalım. sardıkça kullandıkça bişeyler buluruz :)

• Samimi Samimi x 1
  15. newestone

newestone
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    56
    Ratings:
    +141 / 14
    Kullandiginiz Cihaz:
    justfog c601 - smok 220
    Hocam bir zahmet linkini buraya yapistirabilir misiniz zahmet olmazsa. Zira arayipta bulmak neredeyse mumkun degil :)

16. newestone

newestone
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    56
    Ratings:
    +141 / 14
    Kullandiginiz Cihaz:
    justfog c601 - smok 220
    Ayrica bu tel sarim ve pamuklama isi beni deli edecek, Tam cok guzel sardim iste bu diyorum buhara bakiyorum yanik tadi veya cok az buhar geliyor. Berbat sarim yaptim diye uzuluyorum inanilmaz verim elde ediyorum.

Beynim yaniyor Allahini seven kafama buzlu su doksun. :)

17. brusher

brusher
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    446
    Ratings:
    +1,333 / 34
    Kullandiginiz Cihaz:
    G Class, Siren 24v2
    • Beğendim Beğendim x 1
  18. falcata06

falcata06
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ratings:
    +19 / 0
    pekı twisted tel falan olayı ne oluyor performas telı vs bırsuru secenek var kafa karısıyor bende arkadas gıbı bakıyorum 2 gundur .

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.