Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Philip Morris (PMİ) Esigara ile Türkiye Pazarına Girmek İstiyor

'Bir Bilene Sor' forumunda RizeLee tarafından 24 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. RizeLee

  RizeLee
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  8 Kasım 2018
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  114
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +228 / 0
  Bu haber forumda daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum , göz ucuyla baktım ama bulamadım. Aslında Konu Dışı bölümüne açmak istedim başlığı ama açamadım , anca burada başlık açabilme yetkim var galiba , ilgili konuyu alakasız bir yere açmak benim değil forumun çarpıklığıdır.

  Neyse haberi aşağıda paylaşıyorum , bu haber bugün Habertürk gazetesinde paylaşıldı.


  Elektronik ve ısıtılmış sigaraları aklama toplantısı ne kadar gerçek?

  3 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek bir toplantı var. Adı; "Dumansız İstanbul Diyaloğu” Amaç elektronik ve ısıtılmış sigaralar konusunda uzman görüşlerini ve uluslararası tütün sektörünün dönüşümüne yönelik talepleri almak. Toplantının dünyanın önde gelen tütün şirketlerinden birinin desteğiyle yapılması inandırıcı mı sizce? Dünya Sağlık Örgütü kanunla getirilen tütün kullanımını azaltmaya yönelik önlem ve politikaları desteklemeyenlerin bu çabalarını samimi bulmuyor ve bunu Türkiye pazarına girme girişimi olarak görüyor. Habertürk'ten Ceyda Erenoğlu'nun özel haberi.

  Gelişmekte olan ülkelerde sigara kullanımı son yıllarda hızla azalıyor. Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre sigara içme oranları ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde yüzde 10/15 sınırına inmiş durumda. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder, bu azalmanın önüne geçebilmek ve sigara içenleri yeni bir ürünle tanıştırıp bağımlı yapmak amacıyla 2010 yılından bu yana tütün endüstrisinin büyük bir çaba içinde olduğunu söylüyor. Elektronik sigara üreten Çin menşeli küçük firmalar uluslararası sigara firmaları tarafından satın alınıp saldırgan reklam kampanyaları ile elektronik sigara ve ısıtılmış sigara gibi yüksek derecede bağımlılık yapıcı yeni nesil ürünleri piyasaya sürüyorlar.

  DUMANSIZ DÜNYA VAKFI

  2017 yılında Philip Morris (PMİ) Şirketi bu ürünleri daha iyi pazarlayabilmek amacıyla “Dumansız Dünya Vakfı” adında yeni bir vakıf kurmuştu. Bu şirketin önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl yaklaşık 80 milyon dolar (toplamda yaklaşık 1 milyar dolar) katkı sağlayarak vakfı destekleyeceği belirtiliyor. Oysa bu ve benzeri ürünler hiç masum değil. Örneğin ABD’de “Jull elektronik sigarası” olarak adlandırılan ve flash belleğe benzeyen bir ürün çocuklar tarafından okula bile götürülüyor. Bu ürünlerin son bir yılda ülkede özellikle çocuklar arasında yüzde 75 arttığını gören ülke şimdi bu ürünleri yasaklamaya çalışıyor. Son alınan kararla çocukların okula flash bellek getirmelerini yasaklayacak birtakım uygulamalara başlandı bile. Bunun sonucunda, bazı eyaletlerde elektronik ve ısıtılmış sigaraların satışı yasaklanıyor. Türkiye’de ise bu ürünlerin üretilmesi ve satışına izin verilmiyor.

  Prof. Dr. Toker Ergüder, “Türkiye pazarına girme amacıyla bu şirket destekli, ‘Dumansız Hava Vakfı’ 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 09.00-16.00 saatleri arasında İstanbul'da lüks bir otelde ‘Dumansız İstanbul Diyaloğu’ adı altında bir toplantı düzenleyecekmiş. Toplantının amacı elektronik ve ısıtılmış sigaralar konusunda uzman görüşlerini ve uluslar arası tütün sektörünün dönüşümüne yönelik talepleri almak. Toplantıya ilişkin davetler, ‘Sürdürülebilirlik Akademisi’ adlı bir şirket tarafından gönderiliyor” diyor ve devam ediyor;

  SAMİMİ DEĞİLLER

  “Bu tütün şirketi, iddia edildiği gibi gerçekten dumansız bir dünya taahhüt ediyor olsaydı, DSÖ TKÇS (Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi) ve MPOWER politikaları getirilen tütün kullanımını azaltmaya yönelik önlemleri ve politikaları desteklerdi. Oysa tam tersine bu politikalara karşı çıkıyor ve geniş çapta lobicilik faaliyetlerinde bulunuyor. Diğer yandan tütün endüstrisi ve destek grupları, diğer tütün ürünleri ile ilgili riskler konusunda kamuyu yanlış bilgilendiriyor. Buna, tütün ürünlerinin bırakılmasına yönelik alternatif olarak sunulan ‘sözde hafif’ ve ‘orta içim’ tütün ürünlerinin, sağlığa daha az zarar vermediği bilindiği halde tanıtımının yapılması da dahil. Şirketin kurduğu, ‘Dünya Dumansız Vakfı’, bir sözde sağlık vakfına fon sağlayan bir tütün şirketiyle ilişkili olduğuna ve şirketin marka portföyünde bulunan tütün ve diğer ürünlerin satışını desteklediğine göre burada çok sayıda çıkar çatışması olduğu bilinmelidir.”

  İLERLEMELER ZARAR GÖRÜR


  Mali desteği tütün endüstrisi tarafından sağlanan, “Dumansız İstanbul Diyaloğu” toplantısı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, ülkemizde kamu politikalarıyla etkileşime girmek yoluyla, TKÇS’nin (5261 Sayılı Kanun) 5.3 Maddesinin net bir ihlal girişimi olarak değerlendiriliyor. Bu toplantının yapılmasının hem sözleşmenin ve ilgili kanunların uygulanmasına hem de kamu politikaları yoluyla yasal nikotin düzenlemelerine yönelik kaydedilen ilerlemelere zarar vereceği belirtiliyor.

  İPTAL EDİLMELİ

  Türkiye, DSÖ TKÇS ve MPOWER politikaları ışığında restoran, bar, kafe gibi alanlarda dumansız hava sahasını uygulayarak, tütün ürünleri üzerindeki vergiyi aşamalı olarak artırmış ve sigara paketleri üzerinde resimli sağlık uyarılarına yer vererek önemli başarılara imza atmıştı. Bu noktada daha önceki başarılı uygulamaların devam ettirilmesi gerektiğine inanılıyor. Yürütülen kapsamlı tütünle mücadele yasası, halen binlerce yaşamın kurtulmasına katkı sağlayarak dünya çapında çok sayıda ülkenin Türkiye örneğini izlemesini teşvik ettiği için 2004 yılında başlayan bu başarılı çalışmaların devam edebilmesi adına tüm paydaşların sürekli taahhüdüne ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada toplantının iptal edilmesinin dünya genelinde yüz milyonlarca kadın, erkek ve çocuğun hayatını tehdit eden küresel tütün epidemisiyle mücadeleye katkı sağlayacağına inanılıyor.

  https://www.haberturk.com/elektronik-ve-isitilmis-sigaralari-aklama-toplantisi-ne-kadar-gercek-2498126
   
  • Beğenmedim Beğenmedim x 1
 2. bambee

  bambee
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  10 Nisan 2017
  Mesaj:
  112
  Alınan Beğeniler:
  491
  Şehir:
  Konya
  Ratings:
  +1,508 / 51
  Kullandiginiz Cihaz:
  Cihaz derken ?
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26.04.2017
  Yazının büyük bölümü doğru aslında. Bizler bağımlıyız. Önceden sigara bağımlısıydık şimdi buhar bağımlısıyız. Esigara yeni başlayacak biri ve özellikle gençler için daha cezbedici.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
  • Beğendim Beğendim x 1
 3. kmelones

  kmelones
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  28 Ekim 2016
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  5
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +10 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Vaporesso Revenger
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  07.12.2017
  kesinlikle dogru ben sigara içerken 1 saate 1 tane içiyordum. birgün elektronik sigara içmeyeyim sigara içeyim dedim yarım saate bir içme istegi ile kıvranıp daha fazla içmeye başladım kötü bir durum
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 4. RizeLee

  RizeLee
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  8 Kasım 2018
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  114
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +228 / 0
  Aslında benim ilgimi çeken nokta , böyle bir girişimle esigara Türkiye'de yasallaşabilir mi ?
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 5. No to cigarettes

  No to cigarettes
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  14 Mayıs 2019
  Mesaj:
  11
  Alınan Beğeniler:
  62
  Şehir:
  Kaer Morhen
  Ratings:
  +135 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  Swag + Serpent 22
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  12.07.2019
  Böyle bir ihtimal var açıkçası, arkasında dünyanın en büyük tütün şirketi olduğundan ciddi değerlendirilecektir diye düşünüyorum. Tabi yasallaşırsa bizim gibi kullanıcılar philip morrise para kazandırmamak için elinden geleni yapacaklardır, orası ayrı :D
   
 6. Jiyanxx

  Jiyanxx
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  20 Haziran 2019
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Nevşehir
  Ratings:
  +3 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Revenger
  Günde 1 paket Viceroy mavi içen biriydim agir sigara içenler bilir. Şimdi e-sigaraya başladim 15gündür içmiyorum Çarşiya gittigimdede 2-3 Saat sigarasiz kaliyorum. Mutluyuz :D
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 7. akansu9

  akansu9
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  17 Mart 2013
  Mesaj:
  26
  Alınan Beğeniler:
  90
  Şehir:
  Denizli
  Ratings:
  +150 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico+Phenomenon+Tilemahos
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  13.02.2013
  Dumansız Dünya Vakfı'nın başkanı Dünya Sağlık Örgütü eski icra direktörüymüş... Global tütün pazarcılarının uzun süredir e-sigara üzerine araştırma yaptıklarını zaten biliyorduk. Rüzgara karşı durmaktansa yanına almak daha karlı olacağından e-sigara işine girmeleri son derece normal.Bu sayede Türkiye gibi yasaklı ülkelerde kontrollü yasallaşma süreci başlayacaktır. Zaten bizim istediğimizde yıllardır buydu. Örneğin likitler gerekirse eczanelerde satılsın, vergi koyulsun, denetlensin, araştırılsın ne içtiğimizi bilelim.

  Dünyada bilim adamları var bilim adamlarının adamları var. Bizde malesef sadece bilim adamlarının adamları var. Konu ile alakalı bir tane bile araştırma yapma zahmetine girmeden ekonomi-politik yaparak tarafını belirleyen proflarımız saygıyı hak etmiyor. "Tütün tekelleri ile bağlantılı vakıflar insanların iyiliğine iş yapmaz." diyerek toplantılara katılım sağlanmaması isteniyor. Ya sizin işiniz bu mu? Bilimsel araştırmalarınız nerede? Bilim adamının bilimle konuşması gerekmez mi?
   
  • Beğendim Beğendim x 2
 8. 2otnas

  2otnas
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  20 Nisan 2018
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  9
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +22 / 0
  Benim korkum esigaranin ulkemizde yasallasmasi durumunda rahatlamamizin yaninda cebimizin de yanabilme ihtimali. Bu zararli urun diyip %100 vergi aldiklarini bir dusunsenize. Olmayacak sey mi? Bence degil.
   
 9. moothy

  moothy
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  18 Ekim 2014
  Mesaj:
  448
  Alınan Beğeniler:
  179
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +500 / 19
  Bizim getirmemize izin vermezlerki zaten,koskoca firma yatirim yapicak iyice engeller devler gumrugu o firmalar zarar etmesin diye,bknz supplement sektoru
   
 10. RizeLee

  RizeLee
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  8 Kasım 2018
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  114
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +228 / 0
  Yasallaşsa bile forumlarda eski düzen satış devam eder , isteyen vergisiz algısız forumlardan alır , isteyen vergiysiyle yasal olarak alır. Forumlar için değişen birşey olacağını sanmıyorum.
   
 11. chtdkmn

  chtdkmn
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  20 Mart 2017
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +36 / 1
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  18.03.2017
  Ben de bu konuyu çok merak ediyorum açıkçası.
  Sigara firmalarında çalışanlar bilirler çoook çok büyük kar marjları yoktur aslında.
  Bu durum onların işine de gelebilir, rüzgarı yanına alıp yüksek kar marjları ile pazarda ürün satabilirler.
  Burada önemli olan bu işi yasallaştırırken kendi işlerine geldikleri gibi mi yoksa pazarı tamamen açmak mı?

  Örneğin PM burada satış yaparken SMOK ürünleri yapamazsa biz aynı tas aynı hamam devam ederiz :)
   
 12. GERTAN72

  GERTAN72
  Expand Collapse
  E-Sigara Veteran
  ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesaj:
  4,283
  Alınan Beğeniler:
  6,405
  Şehir:
  Beyoğlu-İstanbul
  Ratings:
  +12,363 / 107
  Kullandiginiz Cihaz:
  Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  04.02.2013
  zaman zaman çıkan haberler ile oluşan hepimizin isteği,ne yazık ki uzun bir süre daha yasak sürecek gibi görünüyor.şu aşamada yasak olduğu halde sayısı belli olmayan likit satıcısı yasak kalktığında oldukça artacaktır.bunun önlemini almak zor görünüyor.

  ayrıca şu an devlet ekonomik açıdan oldukça sıkıntılı bir dönemde.sigaradan gelen verginin kesilmesi yine uzun bir süre bu işin yasal olmasının zor olduğunu gösteriyor.yoksa kanser yaptığı kesin olan sigaranın satışının serbest olması ile kanser yapma olasılığı bulunan esigaranın yasak olmasının başka bir mantıklı açıklaması yok.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.