Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Parfüm Sanatına Giriş

'Diğer Hobi Forumları' forumunda starmaster tarafından 21 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

Etiketler:
?

açık parfüm satın alır mısınız ?

 1. EVET

 2. HAYIR

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ (MYRISTICA FRAGRANS) : Muskat ya da hint cevizi olarak da adlandırılan halk arasında bebe cevizi olarak bilinen portakal ağacına benzeyen tropik bir ağaçtır. Küçük hindistan cevizi dense de, hindistan cevizi ile bir ilgisi yoktur. 2-3 cm uzunlukta, cevize benzer tohumları baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu tohumlar sabit yağ ve uçucu yağ içerir.

  [​IMG]
  Küçük Hindistan Cevizi

  Ana vatanı Endonezya’nın Banda Adaları olmakla beraber Karayip, Grenada, Malabar sık yetiştirilen bölgelerdir.

  Baharat olarak yemeklere eklenmekle birlikte iştah açıcı, gaz giderici ve sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. İlaç endüstrisinde sinir ve sindirim sistemlerine ilişkin bozukluklar için, öksürük şurubu bileşenleri içerisinde ve diş macunu ürünlerinde kullanılır. Yüksek doz kullanımının tehlikeli sonuçları olabilir. Sersemlik, kusma, mide bulantısı, göğüste baskı, kasılma gibi yan etkiler yapabilir. Sütle beraber alınması halüsinasyon görülmesine yola açar.

  Çekirdeği ve içi neredeyse aynı tada sahiptir, ancak etli kısmı daha tatlıdır ve daha yoğun bir tadı bulunmaktadır.

  Buharla damıtılması yolu ile elde edilen uçucu yağ, parfümeri ve ilaç endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. CK One Calvien Clein, Black Cashmere Donna Karan, Bleu De Chanel başlıca küçük hindistan cevizi notalarının kullanıldığı parfümler arasına girmektedir.

  [​IMG]
  Laden

  LADEN : Akdeniz ikliminde yetişen otsu bilgilerdir. Yaprakları yapışkandır. Pembe, beyaz ve sarı renkli çiçekleri vardır. Türkiye’de yabani otlar arasından sıyrılarak yetişmekte olan bu otsu bitki, genellikle orman yangınları sonrası çam ağacı yerine oluşmaktadır. Yapraklarının ve dallarının damıtılması suretiyle elde edilen reçine, sabun, parfüm ve kozmetik endüstrisinde kullanılır. Ayrıca ilaç sanayinde de kullanılmakla birlikte bitki çayı halinde kabızlık söktürücü özelliği bulunmaktadır. Birçok ülkede kullanımı yasaklanan sperm balinasından elde edilen amber yerine kullanılmaktadır. Coco Eau de Parfum Chanel, 212 Men Carolina Herrera, Gucci pour Homme Gucci, Un Jardin Sur Le Nil Hermes başlıca laden notalarının yer aldığı parfümler arasına girmektedir.

  [​IMG]
  Liçi

  LİÇİ: Ana vatanı Güney Çin olmakla beraber, Filipinler, Endonezya, Havai, Hindistan ve Vietnam yetiştirildiği başlıca bölgelerdir. Tropikal bir meyvedir. Türkiye’de Mersin civarında da yetiştirilmektedir. Liçi ağacı 15-20 metre boyuna ulaşabilen meyvesi 3-4 cm uzunluğunu bulan bir ağaçtır. Dış görünümü çileğe benzemek ile beraber, daha sert ve beyaz bir iç görünümü bulunmaktadır. The One Dolce Gabbana Eau De Parfum, Chanel Coco Mademoseille Eau de Parfum başlıca liçi notaları kullanılan parfümler arasında gelmektedir.

  LİNEER PARFÜM : Geleneksel parfümlerin aksine ilk başta aldığınız kokuyla sonda aldığınız koku aynıdır. Parfüm piramidi sisteminin yerle bir edildiği bu tip lineer parfümler, parfümü koklayan kişiyi üst, orta, alt notalardan geçirmek yerine, tek ve güçlü bir iz bırakmak için tüm notaları bir anda sunarlar.

  MAKROSMAT : Koku alma duyusu çok gelişmiş canlıları ifade eder. Tavşanlar, köpekler, som balıkları bu türün örneklerine girer.

  MİKROSMAT : Koku alma duyusu olan ancak kötü bir burnu ifade eden canlıları ifade eder. İnsanlar bu gruba girmektedir.

  [​IMG]
  Misk

  MİSK : Misk, baz notaların içinde yaygın olarak kullanılan aromatik çekici, çok sayıda parfümün temel bileşenidir. Himalayalar’ da yaşayan erkek misk geyiğinin karın derisinin altındaki salgı bezinden salgılanan misk, afrodizyak ve kas gevşetici olarak da kullanılır. Ceylan dışında, Afrika’da yaşayan misk kedisinin dışkısından da elde edilebilen keskin kokulu güçlü bir sabitleyicidir. Asya kıtasında ise bir tür keçiden üretilen misk, en yaygın ve bol miktarda üretilen cinsidir. Misk kokusu, diğer kokular içinden hemen ayırt edilebilen, sıcak ve güçlü bir sabitleyicidir. Ham halinin ağır bir kokusu olan misk, bugün sentetik olarak da üretilen Orta Doğu ve İslam kültürünce yoğun kullanılan, bir çok parfüme eşlik eden bir kokudur.

  [​IMG]
  Müge Çiçeği

  MÜGE ÇİÇEĞİ (CONVALLARIA MAJALIS): Zambakgiller familyasına ait olan Müge Çiçeği, Kuzey yarım kürenin ılıman iklimlerinde yaygındır. İlkbaharda 15-20 cm’e kadar uzayan geniş yapraklar verir.Yaprakların arasından aynı dal üzerinden sıralanmış çan biçiminde sarkan küçük beyaz çiçekler açarlar. Çok güzel kokusu olan müge çiçeği parfümeride yaygınlıkla kullanılmaktadır. İnci Çiçeği ( Lilly of the Valley ) olarak da adlandırılan bu çiçekler bir çok kraliyet düğününde prenseslerin gelin buketi olmuştur. İyi şans getirdiğine inanılan bu güzel kokulu çiçekler, Jacky Kennedy, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Prenses Diana ve Kate Middleton gibi önemli isimlerin gelin buketi tercihi olmuştur. Idylle Guerlain, Angel Thierry Mugler başlıca müge çiçeği kullanılan parfümlerdir.

  ORYANTAL: Vanilya, amber gibi tatlı kokular grubuna giren, aynı zamanda da asilbent ve balzamik gibi keskin notalar içeren koku grubunun büyük ve önemli bir kategorisidir. Bu kokular içerdikleri tütsü ve baharatlar nedeniyle Uzak doğudan gelen kokular ile ilişkilendirilir. Sıklıkla vanilya, amber, tütsü ve baharat notaları ile birlikte kullanılır.

  ORTA NOTA : Orta notalar parfüm piramidinin kokuyu kategorize etmekte referans alacağı en önemli katmanıdır. Parfümü sıktığınız 10 ila 30 dakika arasında, açılış notaları etkisini kaybettiğinde, parfümün “kalp notası” olarak da adlandırabileceğimiz orta notalar ortaya çıkar. Sıklıkla çiçek ve meyve notalarının bileşiminden oluşmakla birlikte kokuyu güçlendirecek ve alt notalara yumuşak zemin hazırlayacak tatlı baharat ve hindistan cevizi gibi esanslarla kullanılabilmektedir. Sıkça kullanılan orta notalara örnek olarak acı portakal çiçeği, yasemin, sardunya çiçeği, ylang ylang, limon, lavanta, hindistan cevizi ve kişniş esanslarını sıralayabiliriz.

  [​IMG]
  Osmanthus

  OSMANTHUS : Zeytingiller ailesinden gelen osmanthus, yaprak dökmeyen, dört mevsim yeşil kalabilen sık ve sert yapraklı bir bitkidir. Boyları 4 ila 5 metreyi bulabilmektedir. Yaprakları, beyaz çiçeklerini saklayacak kadar sık ve çoktur. Yaz sonuna doğru çiçek açar ve güneş alan yerlerde yetişirler. Uzaktan bile varlığını hissettirebilen, şeftali ve vanilya kokularının karışımını andıran yoğun ve muhteşem kokuları vardır. Sarı çiçekli olan türü, Uzak Doğu’ da aromatik çay ve içeceklerde kullanılır. Osmanthus notası içeren parfümlere örnek olarak L’Agent Agent Provocateur ‘u verebiliriz.

  OUD : Hindistan’ın ünlü çay üretim bölgesi Assam’da keşfedilen Oud, Agar ya da Aquilaria olarak bilinen ağacın küflenmesiyle ortaya çıkan muhteşem kokulu, koyu renkli reçinedir. Şekerli, odunsu, aromatik bir yapısı olan oud, nadir bulunması nedeniyle dünyanın en pahalı reçinesidir. Daha çok doğuya ait bu koku, Japonların dini ritüellerinin en önemli tütsü malzemesi olarak yerini almaktadır. Zara Oud Zara, Oud Obsolu Cartier, Wonderoud Comme Des Garcons, Miu Miu Eau De Parfum başlıca oud notalarının kullanıldığı parfümler arasında yer almaktadır.

  [​IMG]
  Paçuli

  PAÇULİ : Endonezya ve Malezya’da vahşi bölgelerde yetişen bu bitkinin yapraklarından elde edilen, doğal bir bileşendir. Bitkinin kurutulmuş yaprakları paçuli esansının elde edilmesi için buharla damıtılır. Çok yoğun, yumuşak topraksı bir kokusu vardır ve parfümcülükte doğru ölçü ile kullanıldığında farklı ve doğal bir etki bırakır, aşırı kullanılması kokuyu ağırlaştırabilir. Bir çok kaliteli parfümde kullanılmaktadır. Paçuli yılan ısırıklarında panzehir olarak kullanılmakta olan çok değerli bir bileşendir. Pleasures Estee Lauder, Idylle Guerlain, Comme des Garcons 8 88, Agent Provocateur Maitresse başlıca paçuli notalarının yer aldığı parfümler arasına girmektedir.

  [​IMG]
  Perilla

  PERİLLA : Japonca adıyla “shiso” olarak da tanınan perilla, nane ailesinden gelen kırmızı veya yeşil renkte bir bitkidir. Kırmızı perillanın anasona benzer bir kokusu olup yeşil perillaya göre daha az baharatlıdır. Tadı tarçını andırır. Mineraller, vitamin, kalsiyum ve demir bakımından zengin olan perilla yaprakları, gastronomide önemli bir kullanım alanı bulmaktadır. Yeşil perilla yaprakları suşi yapımında kullanılırken, sashimi yanında servis de edilir. Kırrmızı perilla ise turşu yapımında kullanılmaktadır.

  Yaprak ve tohumları ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Perilla yağı omega 3 yönünden zengindir. Perilla yağı, alerji tedavilerinde, astım ve kas spazmlarında kullanılmaktadır.

  Kokusuyla parfümlere de eşlik eden perillanın kullanıldığı parfümler arasında Mandarino di Amalfi Tom Ford, De Bachmakov The Different Company gelmektedir.

  SABİTLEYİCİLER: Sabitleyiciler, kokulu uçucu yağları dengeleyen, parfüm içerisindeki bileşenleri birbirine bağlayan son derece güçlü bileşenlerdir. Parfüm kokusunun bozulmadan, içerdiği notaların yavaş yavaş uçmasını sağlar. Balsamlar, reçineler en yoğun kullanılan sabitleyicilerdendir.

  [​IMG]
  Süsen

  SÜSEN (İRİS): Bahar aylarında hoş kokulu çiçekler açan süsen köklerinin kurutulup sıcak bir ortamda bir kaç yıl saklanması halinde, yumuşak bir koku yayan yağa dönüşür. Köklerinden elde edilen yağ, kıymetli bir parfüm malzemesidir. Süsen menekşe kokusunu hatırlatan kokusu ile güçlü bir sabitleyicidir. Maruz kaldığı işleme göre hafif bir menekşe kokusu izi taşıyan ağacımsı bir koku da elde edilebilen soğanlı bir bitkidir. Chanel Chancekoleksiyonu, Eau Sauvage eau de Toilette, Joy Forever Jean Patou, Chanel N°5 Parfume , N°5 L’eau Chanel başlıca süsen notaları yer alan parfümler arasına girmektedir.

  ŞİPRE :Temel notaları paçuli, misk, meşe yosunudur. Kalıcılıkları yoğundur. Alt notalarda hakim olan şipre genelde üst kokularda yer alan turunç, odunsu ve çiçek notaları ile birlikte kullanılır.

  Adını Cyprus ( Kıbrıs) ‘ın fransızca telaffuzundan alan odunsu, yosun ve toprak kokuları içeren bu türe, French Lover Frederic Malle ve Femme Rochas‘ ı örnek verebiliriz.

  [​IMG]
  Tonka Fasulyesi

  TONKA FASULYESİ : Güney Amerika kökenli tonka ağacı fasulyesinin tohumlarından elde edilen bu güçlü yağ, parfümlerde, sabun ve aromatik tütün üretiminde kullanılır. Parfüme oryantal bir hava verir. Parfümlere baz nota olduğu gibi, Fransız mutfağının tatlılarına ve yemeklerine eşsiz aromalar katar. Parfümeride bu denli kullanılmasının nedeni vanilyaya ikame bir madde olarak kullanılabilmesidir. Vanilya aromasını veren kumarin molekülü aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir özellik içerdiğinden fazla tüketilmesi kalp krizine neden olabilmektedir. Bu nedenle bazı ülkelerde kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir. Oh Lola Marc Jacobs Eau de Parfum, Angel Thierry Mugler, Chanel Coco Noir başlıca tonka fasulyesi kullanılan parfümler arasına girmektedir.

  [​IMG]
  Trüf Mantarı

  TRÜF MANTARI: Genellikle meşe ağacı köklerinde toprağın 5 cm ila 20 cm derinliğinde yetişen kokulu bir mantar türüdür. Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da bulunur. Fransa ve İtalya dünya rezervinin neredeyse tamamına sahiptir. Nadir bulunan bir mantar olduğu için oldukça pahalıdır. Beyaz mantar en kıymetli olan türüdür. Özel yetiştirilmiş köpekler veya özellikle dişi domuzlarla aranır. Erkek domuz salyasının kokusu ile trüf mantarıkokusu arasındaki benzerlik dişi domuzun uyarılmasına ve trüf mantarının yerinin kolaylıkla tespit edilmesine neden olur.

  Özellikle Fransız ve İtalyan mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir mantar çeşididir. Yemeklerin üzerine rendelenerek çiğ olarak servis edilir. Mutfağın elması veya kara elmas olarak da adlandırılan trüf mantarının yağı ve esansı da oldukça pahalı bir maddedir.

  Başlıca trüf mantarı notalarının kullanıldığı parfümler arasında Tom Ford Black Orchid, Valentina Valentino Eau de Parfum gelmektedir.

  ÜST NOTA : Açılış notaları olarak da adlandırılan bu üst notalar, tüm notalar arasında en hafif olanıdır. Kokuyu ilk sıktığımız an , havayla temas anında ortaya yayılan, koku hakkında ilk fikri veren ilk katmandır. Etkisi en çabuk azalan katman olmasına rağmen, kokuya dair ilk izlenimi yaratarak sizi cezbeder ve kalp notalara yumuşak bir geçiş yapmanıza zemin hazırlar. Uçuculuğu fazla olan küçük moleküllü kimyasallardan oluşmaktadır. Turunçgil, yeşil notalar, hafif meyveli notalar ve çiçeksi notalar çabuk buharlaşmaları sebebiyle üst nota bileşenlerinde sıklıkla kullanılırlar.

  [​IMG]
  Vanilya

  VANİLYA: Orkide familyasından gelen vanilya, Meksika, Karayip Adaları, Komor Adaları, Endonezya, Tahiti, Madagaskar’da yetiştirilen tropikal, reçinemsi ve sakızımsı bir bitkidir. Vanilya, sıcak ve tatlı notalarıyla, sadece oryantal kokuların değil, bir çok parfümün baz notalarında önemli sabitleyici görevi taşırlar. Diğer sabitleyicilerden farklı olarak parfüme ekstra bir yumuşaklık katar. Fazla işçilik gerektiren bir bitkidir, ilk ürününü yaklaşık 3 yıl kadar sonra vermektedir. Meyve koparıldıktan sonra güneşte kurutulur. Vanilya esansı elde etmek için, vanilyanın tomurcukları çiçek açmadan hemen önce toplanır ve güneşte kurutulur. Bir kaç ay boyunca da dinlenmeye bırakılır. Safrandan sonra en pahalı bitkidir. Oh Lola Marc Jacobs Eau de Parfum, J`adore Christian Dior Eau De Parfum, Shalimar Guerlain başlıca vanilya içeren parfümler arasında gelmektedir.

  [​IMG]
  Vetiver

  VETİVER (KABE SAMANI): Doğu Asya’ya ait bu bitki, Haiti, Hindistan ve Sri Lanka’da yetişen tropikal bir bitkidir. Vetiverin kokulu köklerinin buharla damıtılması ile elde edilir. Daha çok niş parfümlerde ve erkek kokularında tercih edilir. Özellikle yeşil nota temalı parfümlerin orta ve alt notalarına keskin bir odunsuluk veren çok güçlü ve etkili bir kokudur. Uçucu bileşenler için güçlü bir sabitleyicidir. Vetiverin güçlü bir gevşetici etkisi vardır. Sel De Vetiver The Different Company, Timbuktu L`Artisan Parfumeur, Chanel Chance Eau Fraiche başlıca vetiver notalarının yer aldığı parfümler arasına girmektedir.

  [​IMG]
  Heliotrope (Yalancı Vanilya Çiçeği)

  YALANCI VANİLYA ÇİÇEĞİ (HELIOTROPE): Vanilya bitkisi ile hiçbir ilgisi olmayan ancak kokusu nedeniyle yalancı vanilya çiçeği olarak adlandırılan sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen tropikal bir bitkidir. Ana vatanı Peru’dur. Latince adından dolayı Güneş çiçeği; güneşli bölgeleri sevmesi nedeniyle kedi otu diye de anılır. Ay çiçeği gibi güneşi takip eder ve çiçekleri güneşe dönük olur. Genel olarak mor renkli, vanilya kokulu çiçekler açarlar. Çiçekleri uzun ömürlüdür. Nadir de olsa beyaz, sarı ve leylak renginde çiçekler açan türleri de bulunmaktadır. Bahçede ve saksıda yetiştirilebilen yalancı vanilya, genellikle kısa bodur bir çiçek türüdür. Love Chloe Eau De Parfum, Bvlgari Pour Femme başlıca yalancı vanilya çiçeği notalar içeren parfümler içindedir.

  [​IMG]
  Ylang Ylang

  YLANG YLANG (CANANGA ODORATA): Ylang ylang esansı ağacı Filipinler’e özgü Cananga Odorataağacının kokulu filizlerinden, haftada bir defa sabahları erken saatlerde toplanan çiçeklerin buharda damıtılmasıyla elde edilir. Komor adaları ve Madagaskar’da da yetiştirilir. Özellikle çiçekli ve oryantal kokularla birlikte kullanılır. Baş döndürücü, tatlı kokusuyla parfüm üretiminde sıklıkla karşılaşılan bir bileşendir. Aroma terapi ve sabun üretiminde de tercih edilen kokularınbaşında gelmektedir. Chanel Coco Mademoiselle, L’Instant de Guerlain başlıca ylang ylang içeren parfümler arasına girmektedir.

  [​IMG]
  Yıldız Anason

  YILDIZ ANASON (ILLICIYM VERUM): Anason tadını veren anethol içeriği nedeniyle anason ile aynı etkilere sahiptir. Daha ucuz olması nedeniyle yaygın olarak anasonun yerine kullanılmaktadır. Yıldız biçiminde meyveleri bulunmaktadır. Ana vatanı Çin’dir.

  Olgunlaşmadan önce toplanan kokulu meyveleri, güneş görmeyen bir ortama serilerek kurutulur. Uzak doğu mutfağında ve uçucu yağ yapımında yaygın kullanıma sahiptir. Armani Code Giorgio Armani yıldız anason notalarının kullanıldığı başlıca parfümlerin başında gelmektedir.

  Yıldız anasonun meyveleri safra kesesi hastalıklarında ve karaciğer yetmezliğinde ilaç tedavisi görevi üstlenir. Öksürük, hazımsızlık tedavisinde ilaç olarak kullanılır.

  [​IMG]
  Yuzu

  YUZU (CITRUS ICHANGENSIS) : Pürüzlü bir görüntüye sahip olmakla birlikte greyfurta benzeyen, ekşi mandalina ve narenciye arası bir uzak doğu bitkisidir. Sarı veya yeşil meyveleri bulunmaktadır. Aromatik yuzu meyveleri greyfurt boyutuna kadar büyüyebilmektedir. Japon Limonu olarak da adlandırılan yuzu meyvesi uzak doğu mutfaklarında kokulu kabuğu rendelenerek et ve balik yemeklerinde sıklıkla kullanılmakta. L’Eau d’Issey Pour Homme Issey Miyake, Vera Wang for Men Vera Wang, Fatale Pink Agent Provocateur başlıca yuzu notaları içeren parfümler arasındadır.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 2. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Parfüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler  1) Doğru Parfüm nasıl seçilmelidir?


  İlk olarak koku alma duyumuzun uyanık olduğu ve gündelik kokuların henüz havaya karışmadığı sabah saatlerinde parfüm satın alınması en doğru parfümün seçilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Her ne kadar insan burnu çok kolaylıkla yorulmakta ve bir süre sonra kokuları ayırt edememektedir. Bunun için uzmanlarında belirttiği şekilde yorulan burnunuz için koku hafızanızı tazeleyecek kahve çekirdeklerini koklayabilirsiniz. Bu sayede hem yorulan burnunuzu çok fazla zorlamayacak hem de sizin için en doğru parfümü kolaylıkla seçebileceksiniz.


  2) Parfüm en doğru hangi zaman ve şekilde kullanılmalıdır?


  Parfüm kokusunun daha kalıcı ve aromasının değişmesini önleyen en önemli faktör vücut ısısıdır. Bu sebeple duş aldıktan sonra hızlanan kan dolaşımının hızlanması sonucu oluşan vücut ısısının parfüm kullanımı için en doğru ve ideal zaman olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Aynı şekilde parfümün moleküler yapısının değişip aromatik kokusunun bozulmasına sebebiyet vermemek için bileklere sıkılan parfümün ovuşturulmaması gerekmektedir. En doğal ve parfümün en güzel şekilde dağılımının sağlanabilmesi için bir bulutun içinden geçermiş gibi havaya sıkılan parfümün üstünüzü bir bulut gibi kaplaması gerekmektedir.  3 )Parfüm nereye sıkılmalıdır?


  Parfüm kokusunun tende en iyi şekilde yayılıp hapsolduğu bölgeler vücut sıcaklığının daha yüksek olduğu kısımlarıdır. Dolayısıyla bu yayılım ve kalıcılığı en üst düzeyde sağlayabilecek bölgeler kan damarlarının en yoğun ve cilde en yakın olduğu kısımlardır. En ideal vücut bölgeleri kol içleri, bilekler, boyun çevresi, iki göğüs arası ve şakaklar olduğu söylenebilir. Uzmanlar vücudun yağlı kısımlarına parfümü sıkılmaması konusunda uyarıyor. Tenin yağlı olduğu bölgelerde, yağlı doku parfümün içeriğiyle karışacak ve kokunun yayılımına, tonuna etki edecektir. Bu sebeple yağlı bir bölge olan kulak arkasına parfüm sıkma alışkanlığı, parfümün gerçek kokusunun bozulmaması için biran önce bırakılmalıdır.


  4) Parfüm nasıl saklanmalıdır?

  Öncelikle parfümlerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamanız gerekir. Parfümler içerisinde barındırdıkları karışımlar dolayısıyla sıcak ve nemli ortamları sevmezler. Bu sebeple genellikle banyolarda bulundurduğumuz parfümleri kapağı kapalı olarak daha nemsiz, serin ve karanlık bir yerde saklamalıyız. Parfümler içerikleri hazırlanırken kokunun tam anlamıyla oturması ve yayılımının tam istenildiği gibi olması için soğuk buzdolaplarında şoklama ve dinlendirme işlemi uygulanır. Bu sebeple uzmanlar buzdolaplarının parfümler için en uygun yer olduğunu söylüyorlar. Bunlarla birlikte kesinlikle yapılmaması gereken en büyük yanlışlardan biri de arabada parfüm saklamaktır. Arabanın içindeki havanın ani değişimleri parfümlerin kimyasal karışımlarını değiştirerek kullanım ömrünü ve kalitesini düşürecektir.


  5) Parfümlerimizi birbirleriyle karıştırarak kullanabilir miyiz?

  Parfümler oluşturulurken birbirleriyle en iyi şekilde uyum sağlayacak olan maddelerin karıştırılmasına özen gösterilir. Bu sebeple her parfüm kendine özgü bir seremoni içinde yumuşak geçişlerle karıştırılarak meydana getirilmiştir. Eğer parfümlerinizi karıştırarak kullanırsanız bu uyumu bozan hiç istemediğiniz kötü koku ve sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden her parfümü kendi özüyle kullanmak en doğrusu olacaktır. Ancak riski almayı seviyorsanız ve karıştıracağınız kokulardan vazgeçemiyorsanız aynı koku ailesine mensup parfümleri birlikte kullanmaya özen gösterin.


  6) Parfümler neden her ten ve mevsimde aynı kokmaz?

  Parfümler alkol, saf su ve aromatik yağlardan oluşan karışımlardır. Bu karışımlarda her tende farklı oranlarda bulunan yağ ve tuz oranlarına farklı reaksiyonlar göstermekte kokunun yayılımı ve kalıcılığı değişmektedir. Ayrıca havanın sıcaklığı da kokunun yayılımına etki etmekte bu sebeple aynı parfüm burnumuza kış aylarında ve yaz aylarında farklı gelmektedir.


  7) Parfümlerin (SKT) ne kadar sürede tüketilmesi gerekmektedir?

  Parfümlerin içerisinde bulunan alkol oranına göre tüketilmesi gereken süre yani kullanım ömrü değişmektedir. Alkol oranı ne kadar fazlaysa parfümün ömrü o kadar uzundur. Ancak bu tek kriter değildir parfümün içeriğinde bulunan hammaddelerinin birbirleriyle olan etkileşimi de kullanım ömrüne etki etmektedir. Bununla birlikte genellikle en çok karşılaştığımız iki çeşit parfüm çeşitleri olan Eau de Parfum (EDP) ve Eau de Toilette (EDT), alkol oranı daha fazla olan parfümler olduğundan içlerindeki hammaddelere göre değişkenlik göstermekle birlikte 3 ila 10 yıl arasında kullanım ömrüne sahiptirler.


  8) Parfümleri tende nasıl daha kalıcı hale getirilir?

  Parfümün tendeki kalıcılığı cilt tipiyle çok yakından alakalıdır. Yağlı ciltler kuru ciltlerin aksine parfümün aromatik kokusunu daha iyi tende hapseder. Bu yüzden parfümün teninizde kalıcılığını arttırmak istiyor ve kuru bir cilde sahipseniz, teninize parfüm sıkmadan önce kokusuz hafif yağlı vücut losyonu uygularsanız koku daha uzun süre teninizde kalacaktır.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
 3. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Parfüm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Parfümün uygulamasıyla ilgili olarak doğru bildiğimiz yanlışlar üzerinde durmak gerekmektedir. Günümüzde parfümün uygulanışıyla ilgili olarak birçok efsane ve yanlış bilgi dolaşmaktadır. Bu efsanelerden bazıları tamamen yanlış bazıları ise gereksiz olmakla birlikte hiç ekonomik değildir.

  İlk olarak parfümün kulak arkasına sıkılması gerektiği yönünde çok yanlış olan bir uygulanış biçimi tavsiye edilmektedir. Ancak kulak arkasına asla parfüm sıkılmamalıdır. Çünkü kulak arkası parfümü yansıtabilecek nitelikte vücudumuzun nötr özelliğe sahip bir bölgesi olamamakla birlikte yağ bezelerinin bulunması sebebiyle yağlı bir yapıdadır. Eğer sizde parmağınızla kulak arkanızı ovuşturup koklarsanız kendinize ait bir kokuyu hemen fark edebilirsiniz. Bu o bölgenin yağlı olmasından kaynaklanmakta bu yağlı bölge parfüm sıkıldığında moleküllerine zarar verecek ve parfümün kokusunun bozulmasına sebebiyet verecektir. Bunun yerine kulak arkasına değil de kulak altına yani çeneyle kafatasının birleşim kısmı olan kulağın altına parfümü uygulamak daha doğru olacak, yağlı bir yapıya sahip olmayan nötr bir bölge olan kulak altı aynı zamanda nabız bölgesidir bu sebeple moleküllerin daha iyi bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır.

  Bir diğer yanlış bilinen parfüm bulutunun içinden geçme efsanesine gelecek olursak bu uygulanış oldukça gereksiz ve ekonominize zarar veren niteliktedir. Tek kelimeyle israf olarak nitelendirmek mümkündür. Zaten bu uygulama çok eski olmamakla birlikte bir parfüm markasının 70’li yıllarda bir parfümünü lanse ederken kullanmış olduğu bir yöntemdir. Sonuç olarak bu yöntem bir efsaneye dönüşmüş ve günümüzde yaygınlaşmıştır. Efsaneye göre parfüm bulutunun içinden geçmek suretiyle parfüm kullanımının parfümün moleküllerinin daha seviyeli ve hızlı yayılacağına inanılmasıdır. Ancak normal kullanımla arasında büyük bir fark bulunmamakla birlikte çok fazla parfümün boşa gitmesine neden olmaktadır
   
  • Faydalı Faydalı x 3
 4. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Bu parfümleri kullanan var mı?

  Şişe olarak birebir aynı.

  çakma yada sahte parfüm çıkaracakmış

  Ülen kendi markamı basip deniyim gibi olmuş. :D

  Tabi iftira atmış olmiyim.

  Denemeden bilemeyiz.

  Umarım şişeleri kadar başarılıdır koku da [​IMG]

  Blue parfümünü sipariş ettim

  Macho = hermes

  Cool = gio  Blue = chanel blue

  Black= Armani code

  Cup = imvictus

  IMG-20190614-WA0010.jpg IMG-20190614-WA0008.jpg IMG-20190614-WA0009.jpg IMG-20190614-WA0007.jpg IMG-20190614-WA0006.jpg
   
  • Faydalı Faydalı x 1
 5. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Kalıcılık sorunu
  [​IMG]
  Hep duyarız “parfüm çok güzel ama tenimde hiç kalmıyor” ya da “ ben parfümümü bir türlü üzerimde hissetmiyorum”
  Parfüm alımında birçok kişinin öncelikli kriteri kalıcılık olabiliyor. Hatta ‘kokuyu çok beğenmesem de olur ama illa ki kalıcı olsun’ diyenlerin sayısı oldukça fazla diyebilirim. Bu çok doğru bir yaklaşım olmamakla birlikte müşterilerin taleplerini karşılamak ve parfümlerin satışını arttırmak isteyen markaların üzerinde en çok düşündüğü konu haline gelmiş durumda. Birde uluslararası tanınır bir marka olmak istiyorsanız ve IFRA kuralları çerçevesinde bir kreasyon sunacaksanız bazı ham maddelerin yüksek dozajlı kullanımından kaçınmanız gerekiyor, bu da bir nebze kalıcılığa yansıyabiliyor. Tabii bu demek değil ki kalıcılık sorunun en büyük nedeni IFRA. Ama klasiklerin eski formüllerini ve revize dilmiş son hallerini denediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.


  'Kendi parfümümü üzerimde alamıyorum’ diyorsanız ya gerçekten çok hafif bir parfüm kullanıyorsunuz ya da kokuya karşı olfaktif bir adaptasyon söz konusu. Burun sürekli aldığı bir kokuya karşı bir süre sonra duyarsızlaşmaya başlıyor ve bu durum parfümün üzerinizden uçup gittiği düşüncesini yaratabiliyor. Mesela ne zaman Diptyque Philosykos ya da Francis Kurkfjian'dan Aqua Universalis gibi hafif kokuları kullansam aynı durum bende de oluyor ama etrafımdan ne kadar güzel koktuğumla ilgili övgüler de alıyorum bir yandan. Bu burnumun kokuya karşı duyarsızlaştığı anlamına geliyor. Ama 'ben kokumu hem almak hem de karşı tarafa hissettirmek istiyorum’ diyorsanız parfümlerin yan ürünlerini (duş jeli, vücut kremi, saç parfümü) kullanabilirsiniz. Kesenize fazla ağır geleceğini düşünüyorsanız daha yoğun bir kokuyu tercih etmek belki sorunu çözebilir. Ayrıca daha yüksek konsantrasyonlarda (%20-25-30) olan parfümlere yönelmenizde fayda var.
  Parfümün kalıcı olmaması o parfümün kalitesiz olduğu anlamına da gelmiyor. İçeriğinde farklı ve özel metotlarla elde edilmiş bir natürel veya özel moleküller kullanılmış olabilir. Bu gene de parfümün kalıcı olacağı konusunda bir garanti vermiyor ve ayrıca parfümün özel, emek harcanmış ve her detayı düşünülmüş olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.
  Son olarak mevsimler parfüm algımızda ve onun kalıcılığı konusunda etken rol oynayabiliyor. Buz gibi bir karlı günde Aqua Universalis tercih ederseniz sizi mutlu etmeyebilir ama sımsıcak, güneşin parıldadığı bir günü Aqua Universalis ile birlikte karşıladığınız zaman gününüze mükemmel bir detay olabilir.
   
  • Faydalı Faydalı x 1
 6. obili

  obili
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  1 Mayıs 2017
  Mesaj:
  37
  Alınan Beğeniler:
  123
  Şehir:
  ankara
  Ratings:
  +231 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  joyetech cuboid-al85
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  24.11.2016
  Seçeneği oldukça fazla olan derin bir konu da parfüm tabi. Her konuda olduğu gibi bu konuda da derinlere dalmanın hem cep hem de akıl sağlığına iyi gelmeyeceğini düşünüyorum :D O yüzden de beğendiğim bir kokuyu kolay kolay değiştirmem. Yüksek fiyatlı ürünlere de göz dikmiyorum. Eskilerden aklımda bir Old Spice kokusu kaldı , parfümü olsa da kullansam dediğim.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 7. Kaan ERDAL

  Kaan ERDAL
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  21 Haziran 2016
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  339
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +671 / 10
  Kullandiginiz Cihaz:
  Joyetech Evic VTC Mini
  Şahane konu, harika paylaşımlar. Helal olsun. Zaman bulunca hepsini okuyayım...

  Yerli, koku hakkında çok güzel bilgiler içeren Vedat Ozan'ın Kokular Kitabı üçlemesini tavsiye edeyim ben de haberi olmayanlara.
   
  • Samimi Samimi x 1
 8. CEPNI-TC

  CEPNI-TC
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  1 Eylül 2018
  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  154
  Şehir:
  Samsun
  Ratings:
  +440 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  PENODAT + HCigar WARWOLF
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  30.08.2018
  Old Spice benim de hala hatırımdadır. gerçekten parfümü üretilse vazgeçilmezim olurdu. 25 yıllık first class alışkanlığımdan vazgeçerdim.:D
   
 9. Kargato

  Kargato
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  18 Haziran 2017
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  27
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +51 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Simple ex,
  Old spice baba kokusu konyenjanında benim için. Yurt dışında görünce bir şişe after shave'inden aldım. Kokuların hatıralarla çok ciddi bağlantısı var. Ara ara sürüyorum, hatıra patlaması yaratmak için. Bir diğer baba kokusuda brute orjinal benim için.
   
 10. CEPNI-TC

  CEPNI-TC
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  1 Eylül 2018
  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  154
  Şehir:
  Samsun
  Ratings:
  +440 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  PENODAT + HCigar WARWOLF
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  30.08.2018
  brute geçmişten kalma unutulmazlardan. ama dikkatli kullanmak gerek. tek bir fıs bile yeterince uzaklardan farkedilir bir koku bırakıyor. biraz fazla kaçırsanız bazıları tahammül edemiyor.:D zaman zaman kullansam da çekinerek kullanıyorum.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 11. Emirt

  Emirt
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  12 Mayıs 2017
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  5
  Şehir:
  Izmir
  Ratings:
  +9 / 0
  24 yaşımdayım hayatımda hiç parfüm almadım burda 100 e yakın parfümü olan insanlar görmek ilginç bende onlara tuhaf geliyorumdur bence insan buram buram sabun yani temizlik kokmalı parfümün çıkış hikayesini bilirsiniz bana hep ağır parfüm kullananların hep pis olduklarını çağrıştırır palmolivin mavi duş jeli var alıp kullanın sağlam çitileyin ve 1 dk bekletin öellikle boynunuzda tüm gün kalır birde deodorant tamamdır
   
 12. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  evyap parfüm denicem bakalım
  fakat gerçek yağlarla yapınca orjinal fiyatına geliyor :D
  kalya yağları denicem bilen var mı ?
  daha uygun fiyatlı geldi .
  uygun fiyatlı ded,ysem birinin 5 ml i78diğerinin 10 ml i 95 :D
  genede uyugun. 20 ml i 15 tl olan yağları saymayın onlar seyreltilmiş yağ
  vetiver ve ylang ylang vağı sipariş ettim bakalım
   
 13. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Piyasadan satın alıp kullandığınız parfümlerden, farklı nedenlerle memnun olmayabilirsiniz. Kimyasal içermeleri, alerjilerinizi azdıranları, teninizi acıtanları oluyor bazen. Hatta baş ağrısına neden olmaları gibi nedenlerle severek kullandığı ürünleri dahi mecburen bırakır bazıları.

  Parfümün yerine başka bir şey koymakta zorlanıyoruz. Belki de tek sorun, tamamen size özgü bir koku bulamayışınızdır. Neyse ki onun da çaresi var. Esans ve taşıyıcı yağları kullanarak, doğru kombinasyonlarla kendi özgün parfümünüzü yaratabilirsiniz. Öncelikle size birkaç yöntemden bahsedelim.

  İlk yöntem: Katı parfüm yapmak
  Malzemeler: 1 yemek kaşığı dolusu rendelenmiş balmumu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı veya susam yağı gibi taşıyıcı yağlardan, 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir ya da birkaç esans yağ.

  Yapılışı: Balmumunu, seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile birlikte benmari usulü eritin. Ocaktan aldıktan sonra istediğiniz esans yağ veya yağları ekleyip karıştırın. Soğuması için ağzı kapatılabilen bir kaba aktarıp, katılaşmasını bekleyin.

  İkinci yöntem: Vücut spreyi şeklinde parfüm yapmak
  100 ml suya 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir veya birkaç esans yağ ekliyorsunuz ve parfümünüz hazır. Her defasında iyice çalkalayıp öyle kullanın. Ve elbette, giysilerinize bulaşmamasına dikkat edin. Çıplak teninize sıkın ve 10-15 dakika sonra giyinin.

  [​IMG]

  Üçüncü yöntem: Sıvı parfüm yapmak
  100 ml ölçüsündeki herhangi bir taşıyıcı yağa, 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir veya birkaç esans yağ ekleyerek yapılır. Oldukça yoğun bir kıvamı olur, kokusu epeyce kalıcıdır. Fakat giysilerinize bulaşmaması için özellikle dikkat etmeniz gerekir.

  Bunun için giyinmeden önce vücudunuza sıkıp, cildinizin yağı iyice emmesi için hafifçe masaj yapıp, 10-15 dakika sonra kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Daha ihtiyatlı olanı ise parfümünüzü yalnızca kulak arkalarına, ensenize, bilek ve dirsek içlerinize az miktarda sürmektir. Bu şekilde kıyafetlerinize bulaşmasını engelleyebilir, güvenle kullanabilirsiniz.

  Dördüncü yöntem: Vücut nemlendiricinizi parfüme dönüştürmek
  100 ml’lik ölçüdeki vücut nemlendiricisi veya losyonunuza seçeceğiniz bir ya da birkaç esans yağdan 30 damlayı geçmeyecek ölçüde ekleyebilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra bu nemlendiriciyle kremlendiğinizde arzu ettiğiniz şekilde kokacaksınız.

  Vücut ısınızla birlikte esans yağların kokusu belirginleşir. Daha kalıcı bir koku istiyorsanız, yanı sıra katı parfüm de yaparak yanınızda taşıyabilir, ihtiyaç duyduğunuzda kokunuzu tazeleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Size özel parfümünüz için ideal esans yağ kombinasyonları

  Şimdi gelelim, hangi esans yağların hangileriyle bir arada muhteşem koktuklarına. Önce aşağıdaki kombinasyonlardan hangisini denemek istediğinize karar verin. Sonra parfümünüzü hangi yöntemle elde etmek istediğinize. Böylece kendi özgün kokunuzu yaratın, hiçbir kimyasal içermeyen, güvenli parfümünüzü rahatça kullanın.

  Şimdi gelelim evde hazırlayabileceğiniz, mis kokan parfümlere...

  Enerjiniz tavan: Turunçgil notalarında parfüm
  [​IMG]

  Limon yağı, portakal yağı, bergamot yağı ve mandalina yağı, turunçgil ailesindendir. Hangi meyvenin kokusu daha baskın olsun istiyorsanız ondan 15 damla katın, geri kalan 15 damlayı da 5’er 5’er diğer yağlardan seçip ekleyin.

  Biraz da cazibe: Vanilya katkılı turunçgil parfümü
  [​IMG]

  Turunçgil meyveleri, vanilya kokusu ile de oldukça uyumludur ve bir araya geldiklerinde beyinde adeta cazibe alarmı yaratırlar. İdeal karışımı veriyoruz.
  15 damla vanilya yağı, 10 damla portakal yağı, 5 damla bergamot veya tarçın yağı. Hepsini karıştırıp, kullanmanız yeterli.


  Tazelendiğinizi hissetmek için: Şifalı bitkilerin yağları
  [​IMG]

  Rahatlamak, gevşemek ve stresten kurtulmak için çaylarını içtiğimiz bazı bitkilerin kokularının doğru şekilde bir araya getirilmesiyle, sürdükçe yenilendiğinizi, ferahladığınızı hissedeceğiniz harika bir parfüm yapabilirsiniz.

  İhtiyacınız olan malzemeleri sıralıyoruz. 10 damla nane yağı, 10 damla biberiye yağı, 5 damla ardıç yağı, 5 damla adaçayı yağı.

  Orman perisi gibi: Ağaç özlerinden oluşan parfüm
  [​IMG]

  Eğer yeşile, doğaya doyamayan, ormanları, su kenarlarını düşündüğünüzde istemsizce gülümseyen biriyseniz, bu karışım tam size göre. Sürdükçe kendinizi yemyeşil bir yolda yürüyüş yapar gibi hissedebilirsiniz.

  Malzemeleriniz; 10 damla sedir ağacı yağı, 10 damla çam ağacı yağı, 5 damla, bergamot yağı, 5 damla sandal ağacı yağı.

  Hem gizemli, hem çekici: Uzak ülkelerin yağları
  [​IMG]

  Esrarengiz olmaktan hoşlanan, kendi içinde bambaşka bir dünya taşıyan, biraz da muzip biriyseniz, bu karışım sizi yansıtacak cinsten.
  10 damla ylang-ylang yağı, 10 damla paçuli yağı, 5 damla portakal yağı, 5 damla ananas yağı. Muhteşem hissetmek bu kadar basit.


  Romantizim teninizde: Çiçek bahçesi karışımı
  [​IMG]

  Kendinizi romantizme, pembe güllere, aşka ve nostaljiye meyilli görüyor, kokunuz da bu özelliklerinizi yansıtmasını istiyorsanız, sürdüğünüzde bir çiçek bahçesinde dolaştığınızı hissettirecek bu karışımı deneyin.
  15 damla yasemin yağı, 5 damla lavanta yağı, 5 damla gül yağı, 5 damla menekşe yağı.
   
  • Faydalı Faydalı x 2
  • Galip Galip x 1
 14. Şevketinho

  Şevketinho
  Expand Collapse
  Sevketinho

  Katılım:
  19 Ekim 2018
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  941
  Şehir:
  Adana
  Ratings:
  +1,579 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  Kesinlikle Tesla ve Pico
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.10.2018
  Abi eline emeğine sağlık her zamanki gibisin. Ne zamandır evde parfüm yapmak için düşünüyordum, güzel bir rehber olmuş deneyecem ben de bakalım :)
   
  • Samimi Samimi x 1
 15. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,535
  Alınan Beğeniler:
  5,420
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +8,726 / 82
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Esans yağları geldi :)

  Eğer işe yarar bişey yaparsam ayrı konu açarım :) IMG_20190624_082247.jpg IMG_20190624_083156.jpg IMG_20190624_085405.jpg IMG_20190624_085444.jpg IMG_20190624_085527.jpg IMG_20190624_085538.jpg IMG_20190624_085552.jpg
   
 16. Saldıray Abi

  Saldıray Abi
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  20 Kasım 2016
  Mesaj:
  66
  Alınan Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Gurbet
  Ratings:
  +780 / 2
  Kullandiginiz Cihaz:
  kararsızlıklar içinde.
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  bırakamadım :(
  Açık parfüm kullanıyorum. İzmirli bir butik üretici ve cidden çok başarılı işler yapıyor. İsmini vermemde umarım sakınca yoktur Ferne parfüm tester set aldım çok memnun kaldım. Açık parfüm olarak üstüne basarak söylediği sağlığa zararlı maddeler kullanmadı umarım öyledir. :D
   
  • Samimi Samimi x 1
 17. Şevketinho

  Şevketinho
  Expand Collapse
  Sevketinho

  Katılım:
  19 Ekim 2018
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  941
  Şehir:
  Adana
  Ratings:
  +1,579 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  Kesinlikle Tesla ve Pico
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.10.2018
  Şöyle konuyu bi hortlatalım.

  Abi selamlar, parfüm yapabildiniz mi? veya yaptığınız parfümü beğendiniz mi?

  Ayrıca bir sorum olacak parfüm yapımında Gliserin kullanımından bahsediliyor ben evyap yaptığım %100 Merck VG kullansam olur mu? Ya da PG mi kullanmak gerek acaba?

  Kafaya koydum EDP çıkaracam.
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.