Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Organik Pamuk mu? Silika mı? muadilleri

'Elektronik Sigara ve Sağlık' forumunda emo27 tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

Organik Pamuk mu? Silika mı? muadilleri 5 5 1votes
5/5, 1 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (1)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. bugrea

bugrea
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    295
    Ratings:
    +651 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    Magma RDA
    Silika kabaca; ciğerde birikmeye sebebiyet verme bakımından ( partikül mikron çapı ) pamuğa göre çok daha güvenli. Aynı zamanda yüksek ısıya direnci sebebiyle de daha güvenli.. Pamuk biliyorsunuz işte pamuk pamuktur, mikron çapları değişkenlik göstermekle beraber ( pamuk ) ısıya dayanımı zayıftır..
    Dry Hit diye tabir ettiğimiz kuru yakım meydana gelmedikçe sorun olmayacağın yönünde komplo teorileri bulunur..
    Ben ne kullanıyorum: pamuk :) Arada silika..
    Bu konuda yeni bir üyemiz var, onun bu konuda yazdığı yorumları okursanız sizin için daha iyi olur. Biraz zayıftır esigara tecrübesi, olsun idare edicez artık :)
    Niki @drog, bilmiyorum profili görüntülenebiliyor mu, görüntüleniyorsa geçmiş yazılarını okuyun.
    Görüntülenemiyorsa o duyup gelir, cevap verir büyük ihtimalle..

• Faydalı Faydalı x 3
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Komik Komik x 1
  2. GURCANN

GURCANN
    Expand Collapse
    !! HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK !!

Alınan Beğeniler:
    4,721
    Ratings:
    +10,829 / 86
    Kullandiginiz Cihaz:
    bilimum sarf malzeme

• Beğendim Beğendim x 2
    • Faydalı Faydalı x 1
  3. Emrecem

Emrecem
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    14
    Ratings:
    +51 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Polar
    Hocam drog hocamızın 2013'ten kalma yazılarını büyük bir zevkle okumuştum. Zaten kendisinin sayesine pamuğun zararlı olduğunu öğrenmiş oldum :)) Kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi ve saygılarımı iletir, güvenli silicaları nereden temin edebileceğimi sormuş olabilirim. Şimdiden teşekkürler :))

• Beğendim Beğendim x 1
  4. Emrecem

Emrecem
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    14
    Ratings:
    +51 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Polar
    Hocam "dry hit diye tabir ettiğimiz" şeklinde başlayan cümlenizde silicayı mı yoksa pamuğu mu kastettiniz ? :))

5. cuneytergul

cuneytergul
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    8
    Ratings:
    +28 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nobacco prestige, Penodat
    tekstil sirketlerinde muazzam bi pamukcuk yani toz olusumu oluyor,nemlendirmeyle onlenmesine ordan asinayim.nemlendirilmis yani likitli pamuktan nasi partikul geliyor ben onu anlamis degilim,ucusan zerre gozle gorulmeyen pamuk taneciklerinden bahsediyoruz sanirim,ben nemlenmis pamukta bu sekilde ucusacagini sanmiyorum.Partikul konusunda vicigini cikarildigini dusunuyorum fakat isiya dayanim ve reaksiyon,kimyasal salinim konusu dogrudur olabilir.Dogru w isi konturol olursa bununda onune gecilebilir

#445 cuneytergul, 24 Mart 2019
    Son düzenleme: 24 Mart 2019
    • Faydalı Faydalı x 1
  6. Ebulac

Ebulac
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    8
    Ratings:
    +23 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    KOCASINAN
    Silika daha mı güvenli? Arkadaşlar yapmayın Allah aşkına Bi açın meslek hastalıklarına bakın. Silikozis denen hastalığı bir araştırın. Akcigerde hem kronik hastalığa sebep olur hem de akciğer kanseri riskini birkaç kat artırır. Kot işleme işçilerinin hastalığa da budur Silikozis. Yalnız pamuk işçisi pnomokonyozu dediğimiz başka bir hastalık var adından da anlaşılıyor zaten. Alerjik durumlar dışında kronik hastalığa veya kansere sebep olmaz. Araştırırken birikimden ziyade tip literatürüne de araştırmanızi tavsiye ederim ki zaten sağlık profesyonel olarak yazıyorum bunları.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  7. omeringen

omeringen
    Expand Collapse
    -.-

Alınan Beğeniler:
    1,628
    Ratings:
    +5,067 / 88
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sh FEV 4.5 + Sbody Macro
    O hastalık ile bizim kullandığımız silika malzemenin bir alakası olduğuna emin misiniz yoksa tamamen tahmine dayalı mı yazdınız? Hiç alakası olmadığını biliyorum ben mesela. Bilimsel bir yayın veya en azından sektörle alakalı bir makale var mı elinizde?

• Beğendim Beğendim x 2
    • Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Samimi Samimi x 1
  8. svkttrz

svkttrz
    Expand Collapse
    Sevketinho

Alınan Beğeniler:
    718
    Ratings:
    +1,168 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Tesla_Pico_Puma_Alien
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    01.10.2018
    Merhaba İş Sağlığı ve Güvenlipi şefliği yapıyorum kurumsal bir şirkette. Bu meslekte takribi 6-7 yıldır çalışıyorum. Meslek hastalıkları konusunu da iyi bilirim sektörümüz çimento ve beton üzerine olduğu için.

Özetle bkz; “ Silika ve Silikozis nedir?

Silika veya silisyum dioksit, doğada kristal ve kristal olmayan formda bulunan bir mineraldir. En çok bulunan kristal formu α-quartz’tır ve dünyadaki en yaygın mineraldir. Kum, kumtaşı, şist ve granitte bulunur. Kristal silika içeren materyalleri delme, ezme, kesme, yontma, kırma, bıçkılama (testereyle kesme) ya da cilalama büyük miktarda solunabilir toz ortaya çıkarabilir. “

Bahsettiğiniz rahatsızlık şudur; Bisinozis. Çukurova çocuğu olarak iyi bilirim. Pamuk işçilerinde rastlanılmıştır ilk olarak. Yaygın olduğu noktalar tekstil fabrikaları, pamuk sektörü, konfeksiyonlar vs.

Belki karıştırdınız bilemiyorum ancak silika farklı bisinoz farklıdır. Aramızda iş yeri hekimliği yapan bir hocam varsa o da yorum yapabilir.

9. bugrea

bugrea
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    295
    Ratings:
    +651 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    Magma RDA
    : ) , iyi çalışmalar..

10. Ebulac

Ebulac
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    8
    Ratings:
    +23 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    KOCASINAN
    Tamam ben de ikisinin farklı olduğunu pamuğun daha güvenli olduğundan bahsediyorum. Silikozis daha ağır Bi hastalık.

Yukarıdaki diğer arkadaşa cevap olarak ; silikanin birden çok çeşidi vardır bazıları daha zararlı bazıları ise zararlı ama bulgular geç dönemde ortaya çıkar.icinde hangi tipinden var bilmiyorum ama zararlı olduğu kesin hepsinin. Şimdi adında silika geçen bir materyalin silika mi değil mi olduğunu tartışmak da ne bileyim :)
    Bi de öyle olduğundan emin miyiz falan demişsiniz. Sizin varsa olmadığına dair kanıtıniz buyrun yazın.

• Samimi Samimi x 1
  11. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    6,230
    Ratings:
    +11,874 / 104
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    04.02.2013

12. ahmtataman

ahmtataman
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +0 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Joyetech vtc mini, cubis
    cubis rba kullanıyorum ve iç atomizer için silika ip kullanabilir miyim? pamuk yakma sorunum var belki benim beceriksizliğim ancak 2 3 günde bir tekrar pamuk değiştiriyorum küçücük atomizerde... nerede araştırdıysam iç atomizerlerde silika için bir bilgi bulamadım. deneyen bilen var mıdır?

13. Zenith

Zenith
    Expand Collapse
    Banlandı

Alınan Beğeniler:
    15
    Ratings:
    +21 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger
    Bune üstadim. Yaziyi okumadim Tabiki orjinal Pamuk
    Rayon Cotton pamuk varken digerlerinin Esamesi okunmaz bence.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.