Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Mekanik mod ile aspire nautilus 2s ato kullanilir mi

'Bir Bilene Sor' forumunda Vaporesso revenger x ci tarafından 12 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. brusher

brusher
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    290
    Ratings:
    +934 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    G Class, Siren 24v2
    Valla aradım resmi aldığım siteyi bulamadım :love.: Sitede açıklaması vardı. Son kısmı hariç başlangıç ve orta kısımlarda genelde benzer grafikler var. Ben son kısımdaki farkın da, benim gönderdiğim grafikte X ekseni kapasite % iken, diğerlerinde mAh olarak alınmış, o yüzden görsel farklılık olabilir. Buna göre de farklı yorumlamak gerekebilir.
    Bu arada Discharge 0.5 C demiş, kapasite 2200 olduğuna göre 1.1 A ile test yapılmış diye anlıyorum.

2. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    6,308
    Ratings:
    +12,091 / 106
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    04.02.2013
    Ben vtc6 grafiğinde de 500ma kadar hızlı düştüğünü,2000ma e kadar 3.7v veridigini ve 3.7v dan sonra yine hızlı bir şekilde düştüğünü görüyorum.

Anlaşamadıgimiz da anlaştık,iyi bayramlar :)

Screenshot_2019-08-14-01-09-26-391_com.google.android.apps.docs.png

Ekli dosyalar:

• Beğendim Beğendim x 1
  3. brusher

brusher
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    290
    Ratings:
    +934 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    G Class, Siren 24v2
    Üstadlar bence ikiniz de haklısınız ama gözden kaçan bir şey var. Bu grafikler hep voltaj/mAh grafiği, zamana ölçekli değil. O biraz yanıltıyor. Benim baktığım tüm grafiklerde, Gertan hocamın dediği gibi, 4.20'den 4 voltlara biraz daha hızlı düşüyor, Sonra 3.2'lere kadar Ocean hocamın dediği gibi hemen hemen lineer gidiyor. 3.2'den sonra hızlı bir düşüş var. Aşağıya HG2'nin 2.5A discharge voltaj/zaman grafik resmini atıyorum. Ayrıca, resmi aldığım sayfada başka grafikler de var ve çok güzel bir incelemesi var o pilin. Adres şu: https://batterybro.com/blogs/18650-wholesale-battery-reviews/57179459-lg-hg2-review-20a-3000mah

• Faydalı Faydalı x 1
  4. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi
    ESF Hakem Heyeti ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,445
    Ratings:
    +7,579 / 90
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Yok hocam yine lineer düşüyor işte. Üstüne bindirilen yüke göre, yani amper arttıkça ilk düşüşün daha sert olduğunu görüyoruz. Mesela 20 amperde pil neredeyse 3,7 volta kadar geriliyor ancak 3 amperde neredeyse 4,1 volttan başlıyor. Tüm düşüşler de lineer. 2500 mah kapasiteyi tükettikten sonra da daha hızlı düşüşe geçiyor.
    Piller, daha doğrusu elektrik depolayan hiçbir şey, ucunda regülatör yoksa aynı gerilimi vermez. Veremez. Dibinde musluk olan kova gibi düşünün. Hep aynı hızda akmaz ya o su. Kova doluyken hızlı akıp boşaldıkça yavaşlar. O hesap.

• Beğendim Beğendim x 1
  5. hammersmith

hammersmith
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    279
    Ratings:
    +736 / 2
    Buharlama Elektromekaniği üzerine yeni bir baş köşe münazarası (by Proficiency level Vapers), zevkle takip ediyoruz.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  6. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran

Alınan Beğeniler:
    6,308
    Ratings:
    +12,091 / 106
    Kullandiginiz Cihaz:
    04.02.2013
    Üstadım arkadaş diyor ki 4.2v dan 3.2v a kadar eşit şekilde düşer.ben öyle bir durumda grafikte 45 derece bir açıyla dusus beklerim.
    Ben diyorum ki en fazla 3.7v da kullanılır.yine grafikte gordugum 3.7v da yataya yakın bir çizgi olduğu ve pilin büyük kısmının bu şekilde deşarj oldu.

Ekstrem ornekler vermeye gerek yok,ben sabit 3.7v verir demiyorum zaten.3.7v verir dediğimiz 3.8,3.7,3.6 civarlaridir.

Su dolu kovaya gerek yok.elinde mekanik modu ve multimetresi olan herkes pili kullandıkça saatte bir pil voltajını olcsun.en fazla 3.7v değerinde ölçüm yapacaktır.eger saatte bir arkadaşın dediği şekilde eşit bir şekilde düşüş gören olursa ben yanlış bildigimi kabul ederim ve anlaşırız :)

7. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,445
    Ratings:
    +7,579 / 90
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Günaydın. :)
    Butona bastığınız anlarda (basılıyken) ölçümler yapacaksanız, multimetre ekranında 4,2 volt görmeniz imkansıza yakın. Yukarıda paylaşılmış grafiklere yakın değerler elde edersiniz. Ancak içim aralarında (buton basılı değilken) ölçümler yapacaksanız 4,2 den 3,2 ye lineere yakın bir düşüş eğrisi yakalarsınız. Mekanik de olsa, regüle de olsa dediğiniz gibi bir grafik çıkaramayız.

Hatta bunu teorik olarak hesap edelim.
    Hesapları kolaylaştırmak için de sarımımızı 1 ohm olarak belirleyelim.
    1 ohm sarımda gerilim, ampere eşittir. Yani 4,2v gerilim, 4,2 amper. Ancak 4,2 amper akımda gerilim, grafiklere baktığımızda yaklaşık 4,05 voltlara geriliyor. Tabii otomatik olarak amper de. Biz bu dengeyi 4,05 amperde kurduğumuzu hayal edelim.
    En düşük gerilimimiz de 3,2 volt. Yük altında düşüşü de hesaba katarsak, butona basmadığımız sırada pilin yaklaşık 3,3 volt vermesi gerekir ki, düşüş 3,2 volta olsun.
    Dikkat ettiyseniz voltaj düştükçe, yani pil bittikçe amper de azalıyor. Amper azaldığı için de birim zamanda kullandığımız kapasite azalıyor. Yani düşüşü a noktasından b noktasına düz bir çizgiyle değil de, sabit amperle yapılan test grafiklerinin tersine bir eğriyle göstermek mümkün. Ancak değerler birbirine öylesine yakın ki, eğrimiz de düz çizgiye yakın bir eğri olarak karşımıza çıkacaktır.
    Yine de, her iki durumda da 3,7 volt değerini birden çok kez yakalamak (tam olarak 3,7 volt) pek mümkün görünmüyor. 3,6 ile 3,8 arasında değerleri elbette ki uzunca bir aralıkta görürüz. Ancak aynı uzun aralıkları 3,4 ile 3,6 arasında da yakalamak mümkün. 3,2 ile 3,4 arasında da...
    Hatta aralığı belirleyen voltajı düşürdükçe, aralığımız uzayacaktır çünkü eğrimiz iç bükey bir hal aldı.
    Yani 3,8 ile 3,6 arasını 1 saat ölçerken, 3,4 ile 3,2 arasını 1 saat 6-7 dakika gibi bir süre aralığında görürüz.

#27 url, 14 Ağustos 2019
    Son düzenleme: 14 Ağustos 2019
  8. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran

Alınan Beğeniler:
    6,308
    Ratings:
    +12,091 / 106
    Kullandiginiz Cihaz:
    04.02.2013
    Konuştuğumuz kısım bu kısım.ben tekrar söyleyeyim belki anlasilmiyordur,ben 3 yil boyunca mekanik kullanırken 3.7v değerine göre coillerimin sarimini ayarladım.
    Dolu pili butona basmadan olctugumde 4.18v,4.19v değerleri aldım.kisa bir kullanımda 4v altına düştü.en uzun süre kullanimim dediğin gibi 3.8-3.6v arası.3.5v ile 3.2v arasını olcmedim çünkü 3.5v altı performans düşüyor,o sebeple 3.5v düştüğünde pili degistiriyordum.

Başkası 4.2v göre veya 3.2v göre düşünebilir ama ben 3.7v da en uzun süre kullandığım ve tecrübe ettiğim için o şekilde düşünmelerini tavsiye ediyorum.
    Siz 4.2v olarak tavsiye edin veya 3.2v olarak edin.

9. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,445
    Ratings:
    +7,579 / 90
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Ben mekanik konusunda pek tavsiye vermedim hocam. Hoş, versem de kimsenin benim tavsiye ettiğim gibi oturup hesaplayıp kullanacağını sanmam. Siz ortalama değerleri baz almışsınız. O da doğrudur, o şekilde de olur, olmaz diye bir şey yok. Neticede ohmları yüksek tuttuğunuz sürece pile de çok yüklenmeyeceğinizden problem yaşama ihtimaliniz çok çok düşük. E tecrübeniz de var, sıcak buharı hissedebilirsiniz anlamında söylüyorum. Ters giden bir şey olduğunda cihazla inatlaşmazsınız yani.

Benim tavsiyemi de yazayım, belki benim gibi aklı kırık bir arkadaş dikkate alıp hesaplar. :)

Öncelikle sarımı yaparken, hedeflenen ohmu da hesaba katarak, kullandığımız pilde karşılık gelen ampere göre voltaj düşüşleri hesaplanmalı. Bu voltaj düşüşleriyle birlikte içim yapılabilecek voltaj aralığı belirlenmeli (örneğin 4,05 ile 3,2 v aralığı). Bu aralıkta, yapacağımız sarım için ısı akışları hesaplanmalı ve ona göre içilmeli. Isı akışı aralığı da 180-250 aralığında yakalanırsa tadından yenmez.
    Tahmin ediyorum benim önerdiğim şekliyle sarılabilecek 1-2 sarım var. Şimdi üşendiğimden onların hangileri olduğunu hesap edemeyeceğim. Hesaplayan olursa yazsın. :)

• Beğendim Beğendim x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.