Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Kirli ticaretin yeni yansıması

'Konu Dışı' forumunda Nasreddin Hoca tarafından 11 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. penpineappleapplepen

penpineappleapplepen
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    40
    Ratings:
    +180 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger X, Siren v2
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    10.02.2018
    Evet :) ben kendimi bilirim, elektronik sigara kullanmaya başladım başlayalı herkesin bahsettiği iyileşmeleri yaşıyorum. Vücuduma etkisini direk vücudumu dinleyerek büyük oranda gözlemleyebilirim. Satılmış doktorları dinlememe gerek yok. Likit içerisindeki bileşenlerin tamamını, bakın tamamını gün içerisinde vücudumuza alıyoruz. Sokakta yürüyünce egzoz dumanı içinde kalıp nefes almakta güçlük çekiyoruz. Bunlar varken e sigaraya suç bulmak bana göre akıl işi değil. E sigara yeni bir bağımlılık türü olması için geliştirilmedi zaten, bağımlılıktan kurtulma aracı olarak geliştirildi. Dolayısıyla bunu kimse 27 sene kullanacak değil. Ben kullanmayacağım en azından. Bağımlılığımı bitirdikten sonra elimin altında cihaz ve nikotinsiz likit bulunduracağım orası ayrı, ne olur ne olmaz diye. Bütün araştırmaları bir kenara bırakın size tavsiyem, vücudunuzu dinleyin. O size ne söylüyor o önemli. Klasik gibi gelecek ama doğru, likit içerisinde toksik madde bulunmuyor. Kanserojen kimyasal maddeler bulunmuyor. Neresinden bakarsanız bakın bulunmuyor. Aromalar genellikle laboratuvar ortamındaki bakteri ve mantarların fermantasyonundan elde ediliyor. Bunların sağlığa sakıncaları herkesçe biliniyor, saklanmıyor. Böbreklere zararlı olabiliyor. Uzun uzun anlatmayacağım, her birinin sağlığa zararı, vücudun neresine ne yapacağı genelde belli, uzun vadede zararı kısmı çok açık değil. Ama tahmin yürütebilirler, tahminlere göre yine büyük bir zararı yok. Tamamen masum mu? Tabiiki değil. Ama arada büyük bir fark var sigarayla. Mesela tellerden aldehit salınımı olabiliyor, bu zararlı. Sigarada bunun 7000 katı salınıyor. Teraziye koyun, ölçün, tartın, karar verin. Ne isterseniz onu için ama aklın mantığın ve bilimin gösterdiğine zıt söylemlerle bu icat sayesinde sigaradan kurtulan sağlığına kavuşan insanlara gelmeyin. İnandıramazsınız, herkesi boşuna gerersiniz. Diyeceksiniz ki doktor musun? Değilim. Kimya mühendisi adayıyım ve içerisindeki kimyasal bileşiklerle alakalı anladığınız üzere herkesin google’da aratıp bulacağı doğru veya yanlış çıkacak bilgilerden daha fazlasına sahibim, en çoğuna hala aday olduğum için sahip değilim. İyi günler.

• Galip Galip x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  2. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Gerçekten likit falan demiyorum sek nbase solunumu için yapılmış bir araştırma söyleyin susayim gideyim.

3. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    İnsallah. Bunu iyi bir temenni olarak alıyorum...

4. gogo120

gogo120
    Expand Collapse
    Buharsever

Alınan Beğeniler:
    238
    Ratings:
    +750 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    Uluslararası şirketlerin pazarlama statejileri ülkelere göre farklılık gösterebilir.

Halihazırda üretimi yapılan sigarayı bana satar,satılması için etki edeceği yerler! var ise rakip olabilecek ürünleri yasaklatıp pazar payını sağlama alır.Zaten ürettiği ve satılması gereken ürünlerinden gelen karla yüzü güler.

İngilterede ise değişik bir pazarlama stratejisi yürütür. Belki de pazarı koklar. Zaten yatırım yaptığı diğer nikotin ürünlerinin ne kadar tutulacağını görmek ister. https://www.pmi.com/smoke-free-products/mesh-taking-e-cigarettes-further

Böylece İngilterede sigara yanında envai çeşit cihaz ve likit ile şu an için kısa vadede daha az zararlı olduğuna inanılan bu ürünü kullanma şansın olur.Baazı ülkelerde de "İcat çıkarma başımıza" mantığıyla mevcut olan ticaret döngüsüne uyman konusunda saçma sapan yazılar okuyup "İyi ya zaten patlıyormuş bunlar" dersin.

Ve bu devran böylece dönmeye devam eder.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  5. gabamarul

gabamarul
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,405
    Ratings:
    +3,300 / 51
    https://pdfs.semanticscholar.org/a947/69fc8ac82938709e72f3ea772744b48cdd04.pdf
    https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.2003904

çok var daha. zamanla daha da çok olacak ama sonuç maalesef hiçbir zaman sigaradan zararlı olarak çıkmayacak. her çalışma belli elementleri baz alarak exposure testi yapacak. esigara için bunların sayısı çok fazla değil, ancak kıyas yapılacak olan sigarada bu sayı 70000 civarında.
    en güzel mtl parliement. hala denk gelince içerim kahve yanında :) bağımlılık fanatiklik getiriyor, boşverin marlboro denk gelirse onu da için. strawberry menthol karışımı sigarası bence efsane :)

• Beğendim Beğendim x 2
  6. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Yok yok anlaşamayacağız. Sigaranin zararlarıyla kıyasliyoruz inatla. Evet abi ben tamamım devam etmiyorum. Sigara böbreğe zarar vermiyor ama böbrekten elektronik sigaradan birkaç sene içinde sorun yaşayan var misal. Yahu daha adamlar yan etkileri belli değil diyor bırak zararlari yan etkisi belli değil neyse. Ben tamamim beni menşından çikarın :)

7. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
  8. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Patlıyormuş bunları sağlik konusuna dahil eden kim? Elektronik cihaz kullanımıyla sağlığın alakası ne. Ben nerede patliyor bunlar dedim de kaç kişi alıntılayıp patlıyormuş demişim gibi laf yapıyor??

İŞTE SORUNUNUZ. Denmemiş laf üzerinden kendi duymak istediğiniz duymuşcasına, bilmediğiniz konu üzerinden kendi bildiğinizi duymuşcasına yazıyor oynuyorsunuz. Doktorlar tavsiye ediyor diyorsunuz bu ne deli saçmasıdir be kardeşim. Tekrar ediyorum hayalperest elektronik sigara kullanicisi olmayan biri dışında yeryüzünde elektronik sigara sağlıklıdır sağlıksızdır diye hiçbir bilim insanı diyemez. Siz de ne kendinizi ne de kendinizi geçtim başkasıni emin bir dille yanlışa sürüklemeyin. Bunun vebali ağır olur.

9. gabamarul

gabamarul
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,405
    Ratings:
    +3,300 / 51
    Herkes benden farklı fikirde olursa nedenini düşünürüm , olayı değil :) sizin amacınız burada sigarayı bırakmaya çalışan yahut bırakan insanlarla aynı değil . O yüzden ben veya yukarıdaki mesajlardaki pek çok insanla bu sebeple anlasamazsiniz.
    Sigara böbreğe zarar vermiyor derken neye dayandirdiniz çok merak ettim . Sigaranın böbreğe zarar vermediğine dair tek bir bilimsel makale gösterin susayim ve gideyim . (İronidir)

10. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2

11. gogo120

gogo120
    Expand Collapse
    Buharsever

Alınan Beğeniler:
    238
    Ratings:
    +750 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    Tamam hocam,siz haklısınız.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  12. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Yok zaten gelişi güzel konuştum :) sigara böbrek yetersiźliğine neden oluyor. Babam şu an bobreklerle ilgili sikinti yaşıyor :)

13. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Tüm bu konuşmalar esnasında çok güzel bir şekilde buharladım en başta burada anlaşalım. Bir coil sorunu yaşıyordum o da çözüldü aman allahım şişeden yalar gibi dl içim yapıyorum keyfim nasıl gıcır hahha. Ama ciddi manada şöyle bir sorun yaşıyorum bir yandan ciğerimi eskisi kadar şişiremiyorum. Yani sanki çok yemek yemişim de ciğerim sıkışmış gibi. Bunu da bir doktora göstermem lazım ama elektronik sigaradandır diye bir şey de diyemiyorum. Ama kalan durumlar için bence de yaşadığim daha sağlikli ama ne gıdalar var keza aynı şekilde kullaninca rahatsızlığı belli olmayan ve yıllar içinde düzenli tüketiminde insani öldüren.

14. gabamarul

gabamarul
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,405
    Ratings:
    +3,300 / 51
    kimya mühendisi adayı olarak araştırmanızı öneririm. food inc belgeselini de izleyin. kraft da atria grubun alt firmasıdır, philip morrisle zehirledikleri yetmemiş anlaşılan...

forumda konuları var, belli sıcaklıktan sonra esigara buharında ölçülen formaldehit miktarı ateşli sigaradakini geçen değerlere ulaşıyor. doktor önerisi istiyorsanız da farsalinos adında birisi var, videolarını bulup izleyin. nikotin bağımlılığından doğru şekilde nasıl kurtulacağınızı anlatıyor. yüksek nikotin, daha az aroma, daha az vg/pg

• Beğendim Beğendim x 1
  15. BilgeHan35

BilgeHan35
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    108
    Ratings:
    +179 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    pico&nautilus 2
    ben 2 senedir e-cig kullanıyorum bunun bi kısmı ateşli ile elektronik aynı anda geçti son 1 senedir sadece e cig ile geçti ama başladığımdan beri 9 mg mtl şeklinde kullandım nikotini hiç düşüremedim hep 9 mg günlük ortalama 3-4 ml, bu arada e cig severek kullanıyorum sigaradan hep nefret ettim kokusu, zararları vs vs ama yaklaşık 18 yıl sigara kullandım neyse nikotini düşüremediğim için bu hafta sigara bırakma polikliniğe gittim nikotin bağımlılığımı yenmek için öncesinde ekg, efor testi, röntgen gibi testler yapıldı neyse bu testler yapıldıktan sonra doktor test sonuçlarıma baktı sonuçlarımda bi olumsuzluk olmadığını ama sigaranın zararları 20 yıldan sonra gün yüzüne çıktığını söyledi daha sonra digital nefes sensörlü bir cihaz daha vardı onu da üfledim bugün hiç sigara içmemişsin dedi halbuki doktorun karşısına çıkıncaya kadar 1 ml 9 mg likit tüketmiştim. Doktora e cig kullanıyorum demedim açıkçası ama e cig hakkında fikrini sordum o da e cig masum olmadığını dünyada silah ve ********** ticaretinden sonra ikinci en önemli sektörün nikotin bazlı ürünler olduğunu artık sigaranın zararlarını herkesin bildiğini bunun için bu pazarı yöneten insanların alternatif yollar aradığını elektronik sigaranın da bunlardan biri olduğunu söyledi. Açıkçası söyledikleri bana abes gelmedi yani kullandığımız bu cihazın zararlı olup olmadığını gösteren bir şey yok ama 20 sene sonra bunun da sigara gibi zararlarının çıkmayacağının garantisini kimse veremez neyse bana 15 mg içerikli nikotin bandı verdi 3 gündür e cig kullanmıyorum 16 saat etkiliymiş şimdilik krize falan girmedim ama az da olsa canım istiyor ara ara. 3 ayda sigarayı tamamen hayatımdan çıkarabileceğimi bunun için iradeli olmamı söyledi hayırlısı bakarsınız e cig bıraktım çekmeceyi boşaltıyorum diye ilan açarım bende :)

• Samimi Samimi x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  16. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    5,802
    Ratings:
    +10,901 / 100
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    04.02.2013
    Üstadım forumda oldukça fazla konu var sağlık ile ilgili.mesela dicatyl içeren aromalarin sakıncaları,yuksek sıcaklıkta oluşabilecek sakıncalar,yüksek likit tüketimi v.b.
    Bizim fanatikligimiz sigara ile kiyasta,yoksa esigara ile ilgili nasıl daha sağlıklı buharlayabiliriz forumda sık sık konuştuğumuz konulardan.
    Mesela benim önümüzde ki ay 6.yilim dolacak,bunun 5 yıla yakın bir süresi aromasiz ve pg siz geçti.yine son 2 yıldır likit tüketimini giderek azalttim.
    Forumda esigara ile ilgili araştırmalar yapıldıkça paylaşılır ve tartışılır.buna göre kullanıcılar kendine en sağlıklı gelen şekilde buharlar.
    Ateşli içerken şunun içerisinden zifiri çıkarayım diyemiyoruz ama likitin içinden diacetyl çıkarılır,aroma çıkarılır,v.s.

• Beğendim Beğendim x 3
    • Galip Galip x 2
  17. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Izledim hocam izledim ama bahsettiğiniz doktoru bilmiyorum. Bakayım en kısa zamanda.

18. gunesec

gunesec
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    385
    Ratings:
    +932 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico / penodat,spica pro
    Erdal abi sen niye hep bize kızıyorsun?

• Komik Komik x 4
    • Beğendim Beğendim x 1
  19. BRCN

BRCN
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    26
    Ratings:
    +66 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporresso Polar CBSE
    10.11.2018
    Tartışma konumuz alevlenmiş sanki, ancak konu hangisinin daha zararlı olduğunu ispatlama çabası ile philip amcanın ne kadar kudretli olup olmadığına dönmüş. Çoğu araştırma konusu makale vs sonucunda, elektronik sigaranın zararlı olmadığının söylenmesinin mümkün olmadığı sonuçlarının uzun vadede nelere yol açabileceğinin kestirelemediği, ancak sigara içeriğinin kansere yol açtığının kesin olduğu bilgisi ile birlikte, sigara kullanılmasındansa elektronik sigara kullanımının diğer alternatifine göre daha tercih edilebilir bir seçenek olduğunu açıklıyor.

Yani sonuç olarak bir tercih meselesi olmakla beraber, şahsen ülkemizde serbest bırakılması ve gerçekten bu işi bilen tarafsız ve bilimsel araştırma yapabilecek kuruluşlar tarafından incelenebilmesinin mümkün olmasıdır.

Unutmayalım Su bile gereğinden fazla tüketildiğinde zararlıdır. Saygılar.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Beğenmedim Beğenmedim x 1
  20. Erdalala

Erdalala
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +53 / 2
    Ya aslında ben bu konuda doluyum o yüzden biraz böyle. Türk youtuberlar var sonra başka sitelerde insanlar falan içmeyen adamı başlatma derdinde. Neymiş hiç zararı yokmuş falan filan.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.