Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Kendin Yap (DIY-Do It Yourself) Box Mod Malzeme, Proje, Tavsiye

'Elektronik Sigara Atölye' forumunda Tugcan tarafından 27 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

Kendin Yap (DIY-Do It Yourself) Box Mod Malzeme, Proje, Tavsiye 4.5 5 2votes
4.5/5, 2 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (2)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. muttalipcaglar

muttalipcaglar
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    693
    Ratings:
    +986 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Kayfun & Yihi Sx350J v2
    • Galip Galip x 4
    • Beğendim Beğendim x 1
  2. Jiabeas

Jiabeas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    870
    Ratings:
    +1,210 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Battlestar
    Ben de siparis verdim mosfet direnc falan bakalım gelince bi denicem . Konuda baya bakındım 3034 mosfeti genelde cinden söylemişler arayanlar olmus. tr içinde buldum daha elime gelmedi yanlıs degildir umarım direnc.nette var direnc te aldım 15k lık ama direnc tek satılmıyodu minimum 100 adet diyodu 100 tane söyledim 2 tl :D
    https://www.direnc.net/irlb3034pbf
    konuda irfb yazsada sanrıım yanlıslık var cunku datasheet linkine tıklayınca irlb linki acılmakta.
    Paralel 2 pil düşünüyorum fakat kutuya sıgmassa tek pille kullanabilir miyim bu mosfeti ?
    Bir de mosfet kullanınca pil azalsada hep aynı voltta mı veriyor gücü yoksa baska bi görevi mi var tam görevini cözemedim biri aydınlatırsa sevinirim.

3. nacruno

nacruno
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    461
    Ratings:
    +806 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico + Ammit İDA RDA
  4. gogo120

gogo120
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    86
    Ratings:
    +295 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    24.03.2017
    • Faydalı Faydalı x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  5. ByMERZiFONLU

ByMERZiFONLU
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,639
    Ratings:
    +2,732 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    ecab 1st / erol
    Tek pilli kullanıyorum sorun olmaz, ayrıca mosfet in tek amacı yada katkısı atomizer den geçen Amperin yani Akımın buton ve Master swich üzerinden geçerek ısınması ve yakmasını engellemek.. Bu sayede ufak fire butonları kullanılabilir, kullanıcının ateşleme tuşunundan dolayı parmağı yanmaz.. Aksi halde ikinci devre direnci olarak pilin gücünü kullanarak ısınır.. Bilmeniz gereken bir konu da mosfet ateşleme süresini geciktirir. Fakat bu milisaniyelerle ölçüleceği için kullanıcı anlaması zordur.. Klasik modlarda olduğu gibi mekanik yapım ateşleme tuşu kullanacaksanız mosfetin çokta bir esprisi yok..

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  6. Jiabeas

Jiabeas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    870
    Ratings:
    +1,210 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Battlestar
    Tesekkur ederim . temas seklinde degil devreye bagli buton kullanmayi planliyorum hexohm v3 stili. ayrica aendilerine mosfetle ilgili mail attim ürun ayni ürunun muadili imis ozelikleri ayni kodu farkliymis dolayisiyla datasheette o yuzden ayniymis bugunde gelmedi kargo

7. Etkaize

Etkaize
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    311
    Ratings:
    +564 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Rx300+Spica Pro/Penodat
    29.10.2018
    Üstadım benim de bir projem var bunla ilgili ama butonu yakarım diye korkup ertelemiştim. Diğer butondan sipariş verecektim öyle kaldı. Elimde mosfet olması lazım onla buton düzeneği kursam bir sıkıntım olmaz o zaman öyle mi ?

8. ByMERZiFONLU

ByMERZiFONLU
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,639
    Ratings:
    +2,732 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    ecab 1st / erol
    Uygun mosfet ile pilden direk güç almadığı sürece butona zarar gelmemesi gerekir.. Paralel yada seri devrelerin şemaları google da var.
    Mosfet kullanırsanız buton sadece devre tamamlayıcı görevi üstlenecek akım yükü çok az olduğu için yanmaması gerekir..

Bende zamanında Ali'den 10lu paket 3034 mosfet almıştım ama forumdan arkadaşlar tr den edindikleri farklı mosfetlerle devreleri kurduğunu biliyorum.. Bu konunun içinde bir kaçı yazıyordu.. Gelmezse sizinki araştırırsınız..

9. Etkaize

Etkaize
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    311
    Ratings:
    +564 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Rx300+Spica Pro/Penodat
    29.10.2018
    Üstadım peki uygun olanı nasıl buluruz ? Devre şemalarına bakındım daha önce ama elektrik-elektronik bilgim az olduğu için ben mosfetin buton koruması yaptığını anlamamıştım. Amper vs ölçümü yapıp elimdeki uygun mudur değil midir nasıl tespit ederim ? N channel diye hatırlıyorum ama kodu aklımda değil şu an. Eve gidince bakacağım.

10. ByMERZiFONLU

ByMERZiFONLU
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,639
    Ratings:
    +2,732 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    ecab 1st / erol
    Benim kullandığım,
    "IRLZ34N IRLZ34 55 V 30A TO-220AB"
    Holofcuk üstadın önerisi,
    Genel kabul gören mosfet IRLB3034PBFN-Kanal N-kanal.. Mosfet ler N tipi yani yarı iletken tip ve tipik kapak acilma gecikme suresi 65ns olarak belirtilmis fakat gormezden gelinen asil nokta mosfetler yari iletken olmalari ve devreyi etkin kilma islemi icin bir miktar gucten calarlar. bu sebeple kullandigin voltaj gerilimini verimli net alamiyorsun..
    Gecikme sorun yaratacak bir süre değil, tabiki hibrit mekanik ler kadar hızlı olmasını beklemeyin..
    IRF MOSFET bulursanız deneyin derim ben kullanmadım.. IRL 0.06 ile 0.035ohm dirençlerinde bir kısım güç çalacaktır.. Lakin bu dirençler emin olun Regüle yani çipli modlarda da var hatta daha yüksek olması kuvvetle muhtemeldir..

• Galip Galip x 1
  11. Etkaize

Etkaize
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    311
    Ratings:
    +564 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Rx300+Spica Pro/Penodat
    29.10.2018
    Biraz biraz anladım üstadım. Peki kullandığım kabloyu nasıl bir şey seçmeliyim ? Kalın bakır kablo buldum ama direk bakır tel bulamadım evde. Direk bakır tel alsam daha mı iyi olur güvenlik açısından ? Kablo ısınma yapar mı dersin ? İçinden 220 volt geçen bir kablo normalde ama amper dayanıklılığı konusunda çok bilgim yok kabloların.

12. Jiabeas

Jiabeas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    870
    Ratings:
    +1,210 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Battlestar
    mosfetten cikan ayaklar 22 24 awg olsa yeter ama direk pilden cikan baglantilari 14 16 awg kalin olmasi lazim tek damarli tel alirsan sekil serip sabitlemesi daha kolay oluyo.
    bu arada malzemeler geldi ama ise gidicem gece belki baslarim ufaktan . kutuyu pek begenmedim ama yinede bi o kutuya deniycem.

• Galip Galip x 1
  13. ByMERZiFONLU

ByMERZiFONLU
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,639
    Ratings:
    +2,732 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    ecab 1st / erol
    Kalın olması direnç oluşturmaması için gereklidir . 20 22 avg bakır kablo pil den 510 pozitif pine olursa iyi olur. 16 18 avg de butonlarda, ama doğru devre kurarak deneme yapın sonra geliştirirken değişir..

Benim ilk kurduğum devre, kablolar pc power kabloları..

IMG_20171002_235154.jpg

Bunlarda diğer örnekler,

Screenshot_20170826-214754.png Screenshot_20170929-082056.png Screenshot_20171002-233603.png IMG_20171002_235154.jpg
    Not bu devrede master swich aç kapa olayını iptal ettim çünki vtc 6da çalışırken, hg2 de gücü kaldırmadı yandı.. Yada yerini mosfetin buton bağlantısına almak gerekir di ama modu montaj yaptığım için dağıtmak istemedim..

• Faydalı Faydalı x 1
    • Galip Galip x 1
  14. bebelac

bebelac
    Expand Collapse
    plata o plomo

Alınan Beğeniler:
    240
    Ratings:
    +547 / 12
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spica Pro-ION JR
    @hk17 hocam ilerlemeleri buradan da yazarsan herkese yol gosterici olur. kasa benden 3d printer baski, ic devreleri @hk17 hocam ayarliyor. 0607EEDF-6C50-462F-8BCD-CB275DC037AF.jpeg 28E7800A-F32C-438D-82B1-75F276B4E714.jpeg C94367A6-3F67-4FDE-B765-D4054CC264CA.jpeg

• Beğendim Beğendim x 6
  15. Mr.Butuböken

Mr.Butuböken
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    73
    Ratings:
    +106 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Hcıgar Vt75D + Troya M
    16.03.2017
    Elimde coopor mini chipi ve bolca kristal resin var üşenmeyip ölçüleri alsam birşeyler çıkacak ama üşengeçlikten 7-8 aydır fikir olarak duruyor :D

16. Jiabeas

Jiabeas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    870
    Ratings:
    +1,210 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Battlestar
    IMG_20181206_145045.jpg IMG_20181206_145016.jpg
    malzemeler bunlar bakalim. gece eve gidince usenmessem ufaktan baslicam ikili pil yuvasi olmicak 510 a yer kalmio sindilik bu kutuya tek pili yapicam. voltmetreyi direk dolu pilde denedim 4.07 okuyor yani 0.13 kayip var o yuzden sindilik snu kullanmicam bakalim . calisir biseyler yapabilirsem paylasirim. direnc.netten aldim malzmeleri irfb3034 mosfet var irlb nin muadiliymis 4 kusur tl idi 15 k direnc tek pil olarak deniycem.

• Beğendim Beğendim x 1
  17. ByMERZiFONLU

ByMERZiFONLU
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,639
    Ratings:
    +2,732 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    ecab 1st / erol
    Mosfetin giriş ve çıkış yönünü doğru bağlarsanız çalışır tek pilli sistem.. Ters bağlanırsa ateşleme butonu off kalıyor sürekli ateşleme yapar, modu montajlamadan space diagram olarak kurun yani dışarıda deneyin.. Birde tek pil yapacaksanız o kutu çok büyük..
    Öneri olarak çift pil kasasını yerleştirin 510 a gelen kısmından köşesini keserek alan açabilirsiniz tahminim 1 cm civarı kesilmesi yeterli gelecektir..

• Faydalı Faydalı x 1
  18. hk17

hk17
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    34
    Ratings:
    +64 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Siren 2 + Peerless RDA
    11.08.2017
    https://www.thingiverse.com/thing:2604574

Eksik parçalar olduğu için henüz projeye başlamadım. 3D tasarım Wismec RX 2/3 modu squonk çift pilli regüle moda çevirmek için tasarlanmış. Chipset vidaları, butonlar vs. tam uyuyor. Squonk 510 konnektör, şişe, mıknatıs, piller için iletken ayarladıktan sonra kablolama yapmak kalıyor.

http://www.modmaker.co.uk/Mod-Making-Supplies/510-Connectors/MM510-Squonker-Connector?limit=25

http://www.modmaker.co.uk/Mod-Making-Supplies/Battery/Keystone-1048-Dual-18650-Battery-Holder

Tasarımcı kasayı 16mm üst plakalı 510 konnektör için tasarlamış. Ben uygun fiyatlı ve ülkemize kargosuz yada uygun fiyatlı gönderim yapan site bulamadım bu yüzden 22mm üst plakalı bir model kullanmayı düşünüyorum single coil 22mm atomizer ile kullanacağım içinde görsel olarak problem yaratmayacaktır. Aynı zamanda pil yuvası kullanmak yerine direk mod üzerine iletkenler için yuva açmış ben şimdilik bu yuvalara uyacak iletken bulamadım ama yukarıda link buraktığım tarz bir pil yuvası alıp sadece iletkenlerini kullanmayı düşünüyorum.

Squonk şişesi için ise tasarımcı lost vape marka 19 mm şişeleri düşünmüş ben onun yerine daha uygun fiyatlı ve daha yaygın olduğu için 18mm olanlardan almayı düşünüyorum. 18650 pili şişe haznesine koyarak test yaptım herhangibir sallanma yada görsel anlamda bozukluk olmadı. Mıknatısı ise ne tarz bir yapıştırıcı ile kasaya yapıştırmam gerektiğini bilmiyorum, artık malzemeler geldiği zaman onu öğreniriz :)

Elimde bulunan RX 2/3 modun ekranı arızalı, arctic fox yazılımı yükledim o şekilde gerekli ayarlamaları yapıp kullanıyorum. Projeyi daha erken hayata geçirebilseydim yeni ekranda almayı planlıyordum ama şansıma şuan satıcılarda stok yok :) Bulamaz isem bu şekilde kullanmaya devam edicem.

@bebelac arkadaşımız yaptığı baskının resimlerini atmış kendisine baskıyı yapmayı kabul ettiği için ve güzel bir ürün ortaya çıkarmaya çalıştığı için teşekkür ederim ayrıca onunda tavsiyeleri ile kasaya zımpara ve boya uygulayarak daha temiz bir görüntü oluşturmayı amaçlıyorum. Tasarımcının kendisine yaptığı modun resimlerinide ben bırakayım. Modun bitmiş halinide paylaşırım ama çinden gelen kargo sürelerini düşünürsek en az 1 ay daha zaman var.

Bu arada 510 konnektör, ekran, piller için iletken vb konularda tavsiye-yardım kabul edilir :)

• Beğendim Beğendim x 4
    • Galip Galip x 1
  19. Jiabeas

Jiabeas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    870
    Ratings:
    +1,210 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Battlestar
    3 d yazici olsa guzel yapilcak seyler var tabi de . bende kağıt yazici bbile yok

• Komik Komik x 2
  20. Gıdışım

Gıdışım
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    877
    Ratings:
    +1,778 / 3
    01.02.2016
    ilk esigaraya başladığımda kendi modumu yapmak için aldığım malzemeler kenarda duruyor du. bugün gözüme çarptılar, bende squank yapayım dedim. ben bunun üzerinde çalışır dahada toparlarım. :pşişe aroma şişesi ,kutu aliminyum kontrol kutusu,mosfet ve micro swich ,likit borusu yazıcıdan çıkma,şişe kapağı enjektörden aşırma ,en fazla gözüme pahalı gelen voltmetre ,namussuza çok para vermiştim hatfonda.bu arada piller laptop çıkması ,patlar demeyin patlamaz:p

#680 Gıdışım, 6 Aralık 2018
    Son düzenleme: 6 Aralık 2018
    • Beğendim Beğendim x 2
    • Galip Galip x 2
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.