Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

İngiltere Sağlık Bakanlığı: E-sigaralar tütün sigarasından %95 daha az zararlı

'Yabancı Kaynaklar' forumunda sule tarafından 10 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. sule

  sule
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  25 Ekim 2015
  Mesaj:
  246
  Alınan Beğeniler:
  994
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1,885 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic+troy 1x+egoone-cubis
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  27.09.2015
  Bu çeviri http://www.esigaram.us/konu/elektronik-sigara-türkiyede-yasak-mı-habertürk.42243/ konusunda yorumlarda geçen bir öneri üzerine yapılmıştır. Bugün Habertürk ve NTV’de yayınlanan Türkiye Sağlık Bakanlığının e-sigara açıklamasına karşılık olarak kısa öz bir resmi rapordur. Bizim Sağlık Bakanlığımıza karşın İngiltere Sağlık Bakanlığı.

  İnanıp inanmamak herkesin kendi özgür iradesiyle seçeceği yolu belirleyecek. Biz çeviri grubu olarak objektif bilgilendirme işimizi yapalım da… Konu sadece bilgilendirme amacı güttüğünden tüm mesajlara cevap vermeyebilirim. Sadece anlaşılmayan yerler varsa sorabilirsiniz. Çeviriyi çok hızlı yaptım (1 saatte), hata olmuş olabilir.


  Haberin özeti (bugün yani 10 Ocak 2017 tarihli Türk basını) – teşekkürler @kahin_x:

  1- "Elektronik sigaralar da aynı pipo, puro, nargile gibi birer tütün ürünüdür ve tütün endüstrisi tarafından üretilmektedir."
  2- "İçeriği geleneksel sigara ile benzerdir. Söylenmiş olduğu gibi 'sigaradan daha az zararlı' olduğuna dair sağlam bir kanıt sunabilen herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. "
  3- "ABD dâhil olmak üzere pek çok ülkede önceleri sigara bırakmaya yardımcı yöntem olarak piyasada yer alsa da artık bu şekilde lanse edilmemektedir."
  4- "Söz konusu ürünlerin içeriğinde yer alan propilen glikol ve diğer maddelerin solunum yolu ile kullanılmasının zararsız olduğuna veya daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur."


  Yazının Orijinal Başlığı: E-cigarettes around 95% less harmful than tobacco estimates landmark review
  Yayınlandığı Yer: İngiltere Sağlık Bakanlığı, Basın Haberi olarak resmi web sitesinde yayınlanmış.
  Tarih: 19 Ağustos 2015
  Raporun tamamı: https://www.gov.uk/government/publications/e-cigarettes-an-evidence-update
  Yazının linki: https://www.gov.uk/government/news/...armful-than-tobacco-estimates-landmark-review bakanlık resmi sitesi olduğu için, linkin paylaşılmasında sakınca yoktur diye tahmin ediyorum.


  Uzman bağımsız inceleme grubu, e-sigaranın sigarayı bıraktırma potansiyeli olduğu sonucuna vardı.

  Bugün İngiltere Kamu Sağlığı (PHE), bağımsız bir uzman bulgu grubu tarafından yapılmış incelemeyi yayınladı. İncelemeye göre e-sigaralar tütün sigarasına göre sağlık açısından anlamlı şekilde daha az zararlıdır ve sigara bırakmaya yardım etme potansiyeline sahiptir.

  İncelemenin anahtar bulguları şunlardır:
  · Şu andaki en iyi tahmin, e-sigaraların sigaraya oranla yaklaşık %95 daha az zararlı olması
  · İngiltere’de nüfusun yaklaşık yarısı (%44,8), e-sigaraların sigaradan çok daha az zararlı olduğunun farkında değil
  · E-sigaranın, çocukları veya sigara içmeyenleri rotasına aldığına dair herhangi bir delil yok


  PHE tarafından yaptırılan ve Profesör Ann McNeill (Kraliyet Koleji Londra) ve Profesör Peter Hajek'in (Londra Queen Mary Üniversitesi) liderlik ettiği inceleme, e-sigaranın yetişkinler ve gençler arasında sigara içme oranlarının düşmesine katkıda bulunabileceğini öne sürer. İncelemeyi takiben, PHE politika ve uygulama kanıtlarının etkileri üzerine de bir rapor yayınladı.

  Kanıtların kapsamlı bir şekilde incelenmesi ile, İngiltere'de e-sigara kullanan yaklaşık 2,6 milyon yetişkinin hemen hemen tamamının, mevcut veya eski sigara içicileri olduğu ve çoğunun sigarayı bırakmak veya sigaraya geri dönmelerine engel olmak için bu cihazları kullandığı tespit edildi. Ayrıca, daha önce hiç sigara içmemiş çok az yetişkin ve gencin (her grupta %1'den az) düzenli e-sigara kullanıcısı haline geldiği bildirildi.

  Bununla birlikte, e-sigaranın sigara içmekle eşit veya daha fazla zararlı olduğunu düşünenlerde (2013'te %8,1 iken 2015'te %22,1) veya bilmiyorum diyenlerde (2015'te %22,7) artış saptandı (ASH Sigara Bırakma İngiltere anketi). Bu da endişeleri artırmaktadır.

  Bu eğilime rağmen, mevcut kanıtlar, e-sigaranın sigara içme riskinin bir kısmını taşıdığına da işaret etmektedir.

  Ortaya çıkan kanıtlar göstermektedir ki sigara bırakmada en yüksek başarı oranlarına, e-sigara kullanırken yerel sigara bırakma hizmetlerinden ek destek almış kişilerde ulaşılmıştır.

  İngiltere Halk Sağlığı, Sağlık ve Refah Müdürü Profesör Kevin Fenton:

  Sigara, İngiltere'nin bir numaralı katili olmaya devam ediyor ve sigara içenlerin yapabileceği en iyi şey şimdi ve sonsuza kadar sigarayı tamamen bırakmaktır.

  E-sigaralar tamamen risksiz değildir, ancak sigarayla karşılaştırıldığında, kanıtlar, zararın yalnızca bir kısmını taşıdıklarını gösterir. Buradaki problem, insanların gittikçe e-sigarayı tamamen zararsız görme eğilimidir ve bu nedenle de milyonlarca e-sigara kullanıcısı e-sigarayı bırakmamaktadır. Yerel sigara bırakma hizmetleri, e-sigara kullanıcılarına e-sigarayı tamamen bırakmalarında da destek vermelidir.

  Londra Kraliyet Koleji Profesör Ann McNeill ve bu incelemedeki bağımsız yazarın ifadeleri:

  Elektronik sigaraların İngiltere'nin sigara içme oranlarını düşürdüğüne dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bunun yerine kanıtlar, sürekli olarak e-sigaraların sigara bırakmak için başka bir araç olduğunu buluyor ve benim görüşüme göre, sigara içenler buharlamayı denemeli ve buharlayıcılar da e-sigara içmeyi tamamen bırakmalıdır.

  E-sigara, özellikle sigara içiminden kaynaklanan muazzam sağlık eşitsizliklerini azaltarak halk sağlığında bir oyun değiştirici olabilir.

  Londra Queen Mary Üniversitesinden Profesör Peter Hajek:

  Kanıtları okudum, sigaradan e-sigaraya geçenler, sigaranın sağlıklarına verdiği hemen hemen tüm riskleri ortadan kaldırıyor. Sigara içenlerin ihtiyaçları farklıdır ve e-sigara geçenlerin deneyip ilkini beğenmedikleri takdirde e-sigaradan hemen vazgeçmemelerini tavsiye ederim. Doğru olanı bulana kadar farklı ürünlerle ve likitlerle bazı denemelerin yapılması zaman alabilir.

  İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumunda kanser önleme uzmanı Profesör Linda Bauld:

  E-sigaraların, sigarayı tekrar normal göstermesine ve insanları tütün sigarasına yönlendireceğine dair korkular, bu önemli bağımsız incelemeye kadar farkında olunan bir durum değildi. Gerçekte, tüm deliler e-sigaranın insanları tütün sigarasından uzaklaştırdığına işaret etmektedir.

  Free Stop Smoking Hizmetleri, insanların sigarayı bırakmasında en etkili yol olmayı sürdürüyor ancak, e-sigaraların da çok fazla sayıda insanın tütünden uzaklaşmasına yardımcı olan potansiyel faydalarını görüyoruz.

  İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu, uzun vadeli etkileri de dahil olmak üzere bu ürünlerle ilgili cevapsız sorularla uğraşmak için daha fazla araştırmaya finansman sağlıyor.

  İngitere’de tüm yerel sigara bırakma servislerinin, e-sigara dostu olarak aktif olarak tanıtıldığı (sigara içenleri, e-sigaraya yönlendirmeye başladığı) ilk bölgede müdür olarak çalışan Lisa Surtees, şunları ekledi:

  Sigara içmeyi azaltmak için büyük adımlar atılmış olmasına rağmen, tütün yine de en büyük katilimizdir. Bölgemiz, elektronik sigarayı kullanmaya yönelik her zaman açık fikirli davrandı çünkü e-sigaraya geçişle gelen devasa potansiyel sağlık yararlarını görebiliyoruz. Yerel Sigara Bırakma Servislerimizin hepsi, sigara bırakma girişimlerinin bir parçası olarak ve başarı şanslarını artırmak amacıyla bu cihazları kullanmak isteyenleri memnuniyetle karşılıyor ve yardımcı oluyor.


  Kanıtların bulgularına dayanarak, PHE inceleme grubu şunları önermektedir:

  · e-sigaraların, sigara bırakmaya yardımcı olma potansiyeli vardır ve kanıtlar, sigara içme riskinin bir bölümünü taşıdığını ve riskten-bağımsız olmadığını gösterir.


  · Elektronik sigaralar, sigaranın yükseldiği toplumlarda daha yoksun gruplarda sigara içmeyi azaltmak için potansiyel olarak geniş bir erişim ve düşük maliyetli müdahale sunmaktadır ve bu potansiyelin tam olarak gerçekleştiğini görmek istiyoruz.

  · Zihinsel sağlık sorunları olan insanlar arasında, özellikle sigara içilmeyen zihinsel sağlık birimlerinin oluşturulması bağlamında, yüksek sigara içme oranlarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için e-sigara bir fırsattır.

  · E-sigaranın halk sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olma potansiyeli, sekiz milyon tütün kullanıcısının e-sigaraya yönlendirilmesine ve e-sigaranın çocuklar ve sigara içmeyenler için rota haline gelmemesine bağlıdır.

  · Yerel sigara bırakma servisleri, sigara içenlerin başarıyla sigarayı bırakma şanslarını en iyi şekilde kullanmalarını sağlıyor ve bu servisleri, sigarayı e-sigara yardımıyla bırakmak isteyenlerle aktif şekilde ilgileniyorken görmek istiyoruz.

  · Tüm sağlık ve sosyal bakım profesyonellerinin, sigara ve e-sigara kullanımının göreli riskleri konusunda doğru tavsiyelerde bulunmasını ve sigarayı bırakma hizmetlerine etkili yönlendirmeler yapmasını istiyoruz.

  · Sigara içenlerin sağlıkları için yapabilecekleri en iyi şey, sigarayı tamamen bırakmaktır. PHE, sigara bırakmaya yardımcı olacak çeşitli delil tabanlı, etkili araçları sağlamayı taahhüt eder. E-sigara kullanmak isteyen sigara içicilerini, yerel sigara bırakma servislerinden de destek almaya teşvik ediyoruz.

  · Bırakma yardımcıları olarak potansiyel faydalar göz önüne alındığında, PHE, reçeteyle NHS tarafından sigara içenlere sağlanabilecek, tıbbi olarak düzenlenmiş ürünlerden oluşan bir ürünün piyasaya arzını beklemektedir. Bu, bu ürünleri kullanmak isteyenlere güvenlik, kalite ve etkililik konusunda güvence sağlayacaktır

  Bu sene Ekim ayından itibaren, 18 yaşın altındakilere e-sigara satmak veya onlara e-sigara satın almak suç teşkil edecektir.
   
  #1 sule, 10 Ocak 2017
  Son düzenleme: 10 Ocak 2017
  • Beğendim Beğendim x 28
  • Samimi Samimi x 4
  • Galip Galip x 3
  • Faydalı Faydalı x 1
 2. ATA Mods

  ATA Mods
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  10 Şubat 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  418
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +760 / 53
  Kullandiginiz Cihaz:
  ATA yerli mekanik set
  Ne denebilir ki buna.. Bizler okuyor araştırıyor en önemlisi sigaradan E sigaraya geçişte farkları bizzat yaşayarak deneyimliyoruz.. Çok daha az zararlı olduğunda mutabıkız.. Ancak kitle iletişim araçları dışında bilgi kaynağına ilgi göstermeyen çoğunluk durumun farkında bile değil.. Burada bir avuç toplumun oldukça ilerisine geçmiş azınlığız.. Ortak bir deklarasyon ile çevremizi bilinçlendirmeli ve bu hareketin başından beri simultane gerçekleşen ancak yetersiz kalan taban hareketini güçlendirmeliyiz.. Bizimkiler kafaya koymuş ve yılanın başını küçükken ezmeye kararli..Saygılat herkese
   
  • Beğendim Beğendim x 2
 3. sule

  sule
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  25 Ekim 2015
  Mesaj:
  246
  Alınan Beğeniler:
  994
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1,885 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic+troy 1x+egoone-cubis
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  27.09.2015
  adamlar 8 milyon sigara içeni nasıl e-sigaraya yönlendiririz diyor bizde ise e-sigara içen bir avuç insanın bırakmasına ve tekrar sigaraya dönmesine uğraşılıyor
   
  • Galip Galip x 3
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 4. ATA Mods

  ATA Mods
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  10 Şubat 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  418
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +760 / 53
  Kullandiginiz Cihaz:
  ATA yerli mekanik set
  Sonunda uzun süredir baskıladığım eylemci kişiliğimi serbest bırakıp önlüğümü giyerek kamera karşısına geçip hekim kimliğimle YouTube da bir deklerasyon yayınlayacaklar.. Çok kızıyorum çok.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Komik Komik x 1
  • Samimi Samimi x 1
  • Pıfffff:( Pıfffff:( x 1
 5. Karabulut

  Karabulut
  Expand Collapse
  Jewellery Designer

  Katılım:
  12 Aralık 2016
  Mesaj:
  207
  Alınan Beğeniler:
  404
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +674 / 12
  Kullandiginiz Cihaz:
  Crypto, Expromizer V2.1
  Bu karalama çalşmalarına en iyi yanıt biz esigara kullanıcıları. Eğer incelemk istiyorlarsa gelsin beni incelesinler. seve seve gönüllü olurum. 17 senelik sigara tiryakiliğim sonucunda vücudumun uğradığı zararı ve esigara kullanmaya başladıktan sonra vücudumda olan değişimleri incelesinler.

  Ben şimdi o yandaş medyanın yazdıklarınamı inanayım, yoksa ne kadar rahat nefes aldığımı, ne kadar rahat merdiven çıkabildiğimi, tansiyonumun düştüğünü vb görüp kendimemi inanayım.

  İnsanlar sigarayı bırakacaklar kardeşim, Boşuna çırpınmayım. Nerdenmi biliyorum; benim e sigara içtiğimi gören en az 15 kişiye sigarayı bıraktırmışımdır. üstelik hiçbir çaba sarfetmeden, esigaraya başlamıştır. Her esigara kullanıcısı çevresindeki enaz 2 kişiyi buna yönlendirecek ve sizler kendi çamurunuzda boğulacaksınız.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 6
  • Beğendim Beğendim x 3
  • Samimi Samimi x 2
 6. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  823
  Alınan Beğeniler:
  3,467
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,214 / 29
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Elinize sağlık
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 7. Garib

  Garib
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  9 Ekim 2016
  Mesaj:
  151
  Alınan Beğeniler:
  3,758
  Şehir:
  Geyikli-Kahvenin Yanı
  Ratings:
  +7,729 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Tesla Nano & Pharaoh RTA
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  24.10.2016
  @sule ellerinize sağlık... Yazıyı orjinalinden okumamıştım. ama sahiden içeriği çok bir şey demiyor. Fakat çevirinin gerekliliği de ayrıca önemli çünkü @Moonrose arkadaşımın dediği gibi kaynak UK Sağlık Bakanlığı ve flaş bir cümle ile "%95 daha az zararlı" diyor.. :)
  Komik ve kompleksli bir durum ama böyle okununca benim aziz vatanımda daha muteber oluyor.

  Diğer mesajda da demiştim aslında (gerçi maksatlı bir ropörtaj olduğu her yerinden akan bir habar ama...) kimse demiyor ki; ey benim yüce sağlık bakanlığım "kanıt yok, kimse iddia edemez" falan gibi mahalle ağzı söylemler yerine bu e-cig ortaya çıkalı kaç yıl olmuş bir araştırma yapıver zahmet olmazsa da ondan sonra konuş. (denmiyor ki...)
   
  • Beğendim Beğendim x 5
 8. Moonrose

  Moonrose
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki

  Katılım:
  11 Ekim 2016
  Mesaj:
  205
  Alınan Beğeniler:
  203
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +384 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  Smok Alien, Dripbox 160
  @sule ellerinize sağlık.
  Bu yazı için önemli olan içerikten ziyade, "Daha az zararlı" vurgusunu her alanda örnek alıp takip ettiğimiz "Batılı Medeniyeti" bir ülke tarafından yapılması.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 9. bariskubilay

  bariskubilay
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  27 Ekim 2016
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Aydın
  Ratings:
  +30 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Smok Alien
  Tütün mamullerinin satışı ve yaygınlığı düşünüldüğünde, elektronik sigara için bunca haber ve yaygara çıkarılması tuhaf.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 10. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  823
  Alınan Beğeniler:
  3,467
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,214 / 29
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler, her konuda İngiltere' nin kıçına takılır ama konu e-sigara olunca, nedense tam tersini yapıyorlar.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  • Galip Galip x 1
  • Samimi Samimi x 1
 11. evren64100

  evren64100
  Expand Collapse
  Gün doğmadan meşime-i şebten neler doğar

  Katılım:
  16 Ağustos 2016
  Mesaj:
  46
  Alınan Beğeniler:
  110
  Şehir:
  Usak
  Ratings:
  +191 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  YiHi SXmini Q Class
  Terör örgütlerinin kaçak tütün ticareti yaptığı hepimizin bilgisi dahilinde olmasına rağmen,e-sigaraya karşı hükümet yetkililerinin böylesine açıklamalar yapmaları, güzide medyamızın böylesine haberler yayınlamaları gerçekten düşündürücü. Aklımı yitirmiş olsam hepsi vatan haini, terör yanlısı ve baronların adamı derdim. :ThumbsDown.::whistle.:
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 3
  • Beğendim Beğendim x 1
 12. giyotin

  giyotin
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Kayseri
  Ratings:
  +30 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  RevengerX - Spica Pro
  Anlamakta güçlük çekiyorum. Nasıl düzelecek bu ülke aklım ermiyor, düşündükçe karanlığa gömülüyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 4
  • Beğendim Beğendim x 1
 13. hakan öztürk

  hakan öztürk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  23 Ağustos 2016
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  8
  Şehir:
  balıkesir
  Ratings:
  +10 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  inverter 3+velocity rda
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  18.07.2016
  Elinize sağlık güzel bir çeviri daha yapmışsınız bizlerde böylece forum sayesin de kendimizi geliştirip hem cihazlar hemde bunun sağlık tarafında daha fazla bilgilenerek çevremizdekilere daha doğru ve dolu bilgiler verdikçe daha da gelişip yaygınlaşacaktır e-sigara.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 14. kanuni74

  kanuni74
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  8 Mart 2013
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  15
  Şehir:
  her yer bizim
  Ratings:
  +24 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  pico troy1x
  Şimdi buna ne denir ki? Daha doğrusu diyecek okadar çok şey varki..Artık kendimi bu konuda yorgun hissediyorum.İçmiyorum kardeşim o sigarayı.Esigaraya devam...
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 15. Srkcns

  Srkcns
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  30 Kasım 2016
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  11
  Şehir:
  Konya
  Ratings:
  +17 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Vaporesso Tarot Pro
  Başından beri aynı şeyi düşünüyorum. Kapalı alanlarda sigarayı yasaklamak karşılığında elektronik sigaraya savaş açan bir lobi var. Bu lobi elektronik sigara karşıtlığı yaparak bilimsel araştırmaları da engelliyor. Bu tarz haberlerin ülkemizde yer almasınıda.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
 16. Heisenberk

  Heisenberk
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  14 Aralık 2016
  Mesaj:
  73
  Alınan Beğeniler:
  42
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +98 / 2
  dayayın %30 vergiyi sizde kurtulun bizde artık :D
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
  • Komik Komik x 1
  • Galip Galip x 1
 17. MrFalroc

  MrFalroc
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  20 Aralık 2016
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  31
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +49 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  wismec rx2/3+troy1x v3
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  15.12.2016
  hocam adamlar 1 2 liralık sigaradan 8 9 lira vergi alıyor %30 la kurtulamayız ellerinden gel şunu en az %300 yapalım:p
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 18. Supersix

  Supersix
  Expand Collapse
  SHUT UP LEGS!

  Katılım:
  9 Kasım 2015
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  605
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +895 / 1
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26.11.2015
  Herkesin beklediği çeviri, ellerine sağlık @sule :).
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 19. Tahakerim

  Tahakerim
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  31 Aralık 2016
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +5 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Istack Pico
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  30.11.2016
  Merhaba;

  Eğer benim devletim beni sigaraya gerş döndürerek bana böyle bir zarar vermeyi göze alıyor ise , ( ki tek bir nedeni olabilir bunun) hakkın , vergim haram zehir olsun.

  Kaç gündür acaba yanlış mı yapıyorum diye içim içimi yiyor. Birçok arkadaşımı başlattım acaba hak mı yedim diye sıyırıcaktım. Bile bile bu yapıldıysa yazıklar olsun !!! Ahirette yakalarına yapışacağım!
   
 20. rcpbysl

  rcpbysl
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  26 Kasım 2016
  Mesaj:
  23
  Alınan Beğeniler:
  51
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +133 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Yok
  Hukuki olarak bir insanın suçlu olduğu kanıtlanana kadar masumdur. Bunu e sigaraya uyarlarsak sigaradan daha zararlı olduğu kanıtlanana kadar yasaklanmaması gerekli. Ama tabi hak hukuk yeni Türkiye'de ne derece uygulanıyor ki bi tip konularda uygulansın.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.