Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Genel Tavsiye

'Bir Bilene Sor' forumunda Enesrazor tarafından 10 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Enesrazor

Enesrazor
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +2 / 0
    Herkese merhaba.

İstanbulda yaşayan, standart geliri olan, sigaranın maddi ve manevi zararlarını yaşayan birisi olarak, ateşli sigarayı bırakıp elektronik sigaraya karar verdim.

Forumu ve yazılanları inceliyorum, ancak buradaki çoğu yazar, konuyla alakalı belirli seviyeye geldiği ve kendi jargonlarını geliştirdiği için, ne kadar okursam okuyayım bilgi sahibi olamıyorum. Okuma-yazma bilmeyen birisinin kuantumu çözmeye çalışması gibi düşünün :)

Markalar, bileşenleri, likitler çok kafa karıştırıcı. Günde 1 pakete yakın sigara içen birisi olarak hangi aletle başlamalıyım? Bir tanıdık ortamında denediğim "pipo likit" benzeri olarak hatırladığım, POD bir cihazdan bir kaç nefes almama rağmen memnun kalmıştım ve tadı aynı kullandığım sigara Camel White gibiydi.

Bunun bir matematiği veya formülü olmadığının da bilincindeyim, ancak önerilerinizi beklemekteyim. Benzer sigara kullanan ve bırakmaya karar vermiş, benzer aşamalardan geçmiş kişiler yardımcı olursa çok sevinirim.

2. Solution

Solution
    Expand Collapse
    Çözüm için Yönetime bildirin..
    ESF Yönetici

Alınan Beğeniler:
    555
    Ratings:
    +565 / 0
    • Beğendim Beğendim x 3
    • Komik Komik x 3
    • Faydalı Faydalı x 1
  3. oflutooth

oflutooth
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    44
    Ratings:
    +145 / 9
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X
    Merhaba. Aslında benim size cevap vermem doğru değil ama ne biliyim yazmadan da duramadım diyeyim. :) Konu açıyorsunuz ve forumda ki kişilere de e-sigara kullanımlarının doğrultusunda kafalarına göre cevaplar, yazılar , bilgiler verdiğini söylüyorsunuz. Benim anlamadığım şu? Açtığınız konunun alt kısmında ise kullanıcılardan size destek olmasını talep ediyorsunuz. Kusura bakmayın hocam ama bizim oralarda adama sorarlar bu ne perhiz ve bu ne lahana turşusu? :)

• Beğenmedim Beğenmedim x 5
    • Beğendim Beğendim x 1
  4. Enesrazor

Enesrazor
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +2 / 0
    Merhaba. Kimsenin kafasına göre cevaplar, yazılar, bilgiler verdiğini ..vs söylemedim. Sizi böylesine zor bir durumda bırakmak istemem ama tam manasıyla idrak edene kadar tekrar tekrar yazdığımı okumanızı ve sınırlarınızı zorlamanızı rica ederim.

Ama şu an sizin yazınızı gördükten sonra, sizin söylediğiniz gibi "bazı" üyelerin kafalarına göre yorum yaptığını söylemek mümkün. Saygılarımla.

Teşekkür ederim, inceliyorum.

• Beğenmedim Beğenmedim x 1
  5. oflutooth

oflutooth
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    44
    Ratings:
    +145 / 9
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X
    Hocam herkes kendi kendine geliştirdiği jargonlara göre yazıyor yada yazmış demek ne demek? Herkes kafasına göre yani kullanım deneyimlerine göre yazmış yorumlamış demek değil mi? Siz forumdaki insanların düşüncelerine biraz saygılı olun bence. Elbette herkesin fikri becerisi ve bilgisi değişiktir kimse kimseye tam manası ile uyum sağlamaz. Benim size demek istediğim üye olduğunuz anda bilgileri eleştirmek değil de onlardan nasıl faydalanabilirim demeniz daha mantıklı olacaktır. SAYGILAR.

6. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    6,378
    Ratings:
    +12,290 / 107
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    04.02.2013

sanırım jargon ile esigaraya ait terimleri kast ediyor arkadaş.

• Beğendim Beğendim x 2
  7. oflutooth

oflutooth
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    44
    Ratings:
    +145 / 9
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X
    Anladığımı yazdım hocam. Arkadaş öyle yazınca bende İDRAK ım çerçevesinde belirtmeye çalıştım :)

8. Enesrazor

Enesrazor
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +2 / 0
    Öncelikle jargonun kelime anlamını seninle paylaşmak isterim. Belirli konuda fikir sahibi topluluğun kendi aralarında geliştirdikleri dil.

"...konuyla alakalı belirli seviyeye geldiği ve kendi jargonlarını geliştirdiği için, ne kadar okursam okuyayım bilgi sahibi olamıyorum" cümlesini de Türkçeden Türkçeye çevirmek isterim senin için. Belirli seviyelere gelmeleri, bu konuyla alakalı çok fazla bilgi sahibi oldukları için "övgü" manasını taşımakta, "... bilgi sahibi olamıyorum" kısmı da kendime eleştiri yaptığım manasını taşıyor.

Yardımcı olmak istiyorsan yorumlarını bekliyorum Hocam. Mesleğim öğretmenlik bu arada. Benim hayatım bu, insanlara not veririm, idrak edecek durumda olmadığını söylüyorsam idrak edemiyorsundur. İDRAK yazarak duruma katkı sağlamıyorsun.

Yardımların için teşekkür ederim Hocam. Bunun için mücadele veriyordum.

9. AbuzerKadayif

AbuzerKadayif
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    323
    Ratings:
    +572 / 6

Konu derin ama ben dılım dondugunce ozetlemeye calısayım;

- Birebir sigara simulasyonu ecig/likit yok, öncelikle bunu kabullenmek lazım, benım denedıklerımden en yakınları oakvape lıkıtleri sirus ve biga ve yıne yakınlık acısından parlament blue, forum tedarıkcılerınde mevcut bu lıktler,alısverısınızı hem kazıklanmamak hem dolandırılmamak hem de zehırlenmemek ıcın forum tedarıkcılerınden yapmanızı onerırım.

- Genel olarak 2 cesıt ecig içimi mevcut mtl(sigara içimi), dl(ciğer çekimi), birde bunların arası mdtl(kısıtlı ciğer çekimi). doğal olarak 2 ıcım tarzı ıcınde farklı tıp atomızerler mevcut(lıkıtı buharlastıran kısım). dl de daha cok buhar tuketırsınız, aroma daha fazladır, mtl de daha az daha doygun buhar tuketırsınız. Dolayısıyla dl de daha dusuk 3-6 mg gibi, mtlde daha yuksek 9-12-15-18 mg gibi nıkotın oranlı lıkıtler kulanılır. Daha yaygın oldugu ıcın genellıkle dl ıle baslanır, buhar bır sure sonra yorunca mtlye gecılır ama dedıgım gıbı genel olarak, istisnalar mutlaka vardır.

- Atomızerler de genel olarak ıcı cesıttır, hazır coıllı ve telını kendınızın sardıgı. Telınızı kendınızın sardıgı atomızerler de 2 ye ayrılı rta(lıkıt haznesı olan), rba (sadece pamuga lıkıt damlattıgınız) bir de bunları ortası var rdta(pamuga lıkıt damlatılan ama ek olarak lokıt haznesı de olan). Rba lar daha cok lıkıt denemek ıcın, rta lar da gunluk kullanım ıcın uygundur, yıne ıstısnalar vardır.

- Bir de mod (pil) konusu var. Bunlarda 2ye ayrılıyor, mekanik ve regule( watt ayarı yapılan) modlar olarak. Siz yenı baslıyacagınız ıcın mekanık onermıyorum.

Bir de pod cihazlar var, kucuk pıl omru az olan daha az buhar ureten cıhazlar, normallıkıt yrıne genellıkle daha yuksek nıkotınlı salt lıkıtlerle kullanılıyorlar.

Ben yenı baslıyacagınız için obs cube mını onerıyorum, hazır coılli, hem dl hem mtl coili olan basıt kucuk basarılı bır cıhaz, fıyatı da oldukça uygun. Eğer denedıgınız pod hosunuza gıttyse flint te iyi bir tercıh olur, mtl bır set, fiyatı uygun, hem normal lıkıtle hem salt lıkıtle kullanabılırsınız

• Beğendim Beğendim x 3
  10. brusher

brusher
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    405
    Ratings:
    +1,228 / 32
    Kullandiginiz Cihaz:
    G Class, Siren 24v2
    Kelime dağarcığı önemli tabii.

• Beğendim Beğendim x 2
  11. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    6,378
    Ratings:
    +12,290 / 107
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    04.02.2013
    yazılanlar yanlış anlaşılabilir,yeni başlayanların heyecanlarını kaybetmemesi için eleştiri yapıyorsak bile biraz daha ılımlı yapmak lazım.

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
    • Beğendim Beğendim x 1
  12. brusher

brusher
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    405
    Ratings:
    +1,228 / 32
    Kullandiginiz Cihaz:
    G Class, Siren 24v2
    Hocam ben size başlangıç olarak pod öneriyorum. Pod olarak da kullanım kolaylığı coil-kartuş sıkıntısı olmaması, batarya ömrü ve maliyet düşüklüğü gibi nedenlerle aspire nautilus aio pod öneriyorum.

• Beğendim Beğendim x 1
  13. Enesrazor

Enesrazor
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +2 / 0
    Satıcılarla iletişime geçeceğim ilgili forumda. Yardımların ve açıklamaların için çok teşekkür ederim.

Aynı fikirdeyim ancak tek cümle ile ifade edince de yukarıdaki gibi sorunlarla karşılaşabiliyorum :)

Hayır hevesimi kırabilecek herhangi bir durum yok. Sigarayı bıraktıktan sonra ben de böyle olabilirim, anlayabiliyorum, insana gerekli gereksiz her şeyi yapacağı, forumlarda dislike butonu arayabileceği fazladan boş vakit kalıyor insana demek ki :) Yani bu manada beni teşvik etti bile diyebiliriz.

• Beğendim Beğendim x 1
  14. oflutooth

oflutooth
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    44
    Ratings:
    +145 / 9
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X
    her ne kadar bu arkadaşa katılmıyorsam da sizin görüşlerinize katılıyorum hocam. haklısınız. bende kendisine yardımcı olmak isterdim ama şu anda içimden gelmiyor. konuya siz ile başlayıp sinirlendiği zaman sen ile devam eden kişinin öğretmen olması bana biraz tuhaf geldi. kusura bakmayın. bu konudan çıkıyorum kolay gelsin

• Samimi Samimi x 1
  15. Enesrazor

Enesrazor
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +2 / 0
    Bu kadar ağır konuşmanı haketmedim ama canın sağolsun.

• Samimi Samimi x 1
  16. Ct0

Ct0
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    22
    Ratings:
    +34 / 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  17. nanometre

nanometre
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    8
    Ratings:
    +10 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    galaxies,relauxmini
    13.08.2019
    Size ben de naçizane yardımcı olmaya çalışayım. Çünkü e sigaraya başlayalı daha 1 ay olmadı. Öncelikle doğru yerdesiniz; her hobi gibi doğru bilgi, zaman ve kaynak kaybının önüne geçecektir.

Kısaca e sigara içimi; elektirik kaynağından güç alan dirençler sayesinde ısıtılan bir sıvının, nargile içer gibi direk ciğerlere (dl) yada ( sigara içer gibi ) önce ağıza sonra ciğere ( mtl ) alınmasıyla birlikte vücuda kontrollü bir şekilde nikotin ve aroma alımı sayesinde gerçekleşir.

Bu işlem çok basit düğmeye bas içine çek işlemini yapacağınız cihazlarla ( pod mod ) olabildiği gibi, elektrik akımını, dirençlerin sıcaklığını, çekilen hava miktarını ayarlayabildiğiniz, kullanılan likiti buharlaştıran atomizerin dirençlerini değiştirebildiğiniz, pek çok ayarı yapabildiğiniz cihazlarla ( mod kit ) da yapılabilir. Tercih ettiğiniz kullanıma göre dl veya mtl farklı likitler kullanılır.

Dl daha çok buhar salınımı yaptığı ve direk ciğere çekildiği için daha düşük nikotin oranları içermesine rağmen, içerdiği aromalar ve bol duman daha eğlenceli bir içim sunabilir. Aynı zamanda daha karmaşık cihazlar ( mod kit ) bu içim için bence gereklidir.

Mtl içimi için de nispeten daha yüksek nikotinli likitler kullanılmaktadır. Bu likitler hem dl hem de mtl kullanılabilen freebase likit olabildiği gibi, çok yüksek nikotin oranına sahip nikotin tuzu ( salt likitler) likitleri ile de yapılabilir. Salt likitleri tüketmek için daha yüksek ohm değerine sahip coiller ( buharlaştırıcılar ) kullanılmalıdır.

Buharlaştırıcılara ( atomizer) gelince, bunlar içlerinde fabrikasyon hazırlanmış coiller ( tel ve pamuk ) içerdiği gibi, kendi direncinizi kendiniz sarabileceğiniz kullanımı daha zevkli yeniden kurulabilir ( rebuildable ) tanklı veya damlatmalı olarak üç çeşidi bulunmaktadır.

Bu kadar geniş kullanımı, ekipmanı, sarf malzemesi ve aroması bulunan bir hobinin de zamanla oluşmuş ve yeni başlayana yabancı gelecek terminolojisini oluşması da son derece doğaldır.

AbuzerKadayif kardeşimiz en kaymaklısından size tavsiyede bulunmuş ben de Geek Vape Flint ( sadece salt likit kullanılabilir ) kullanıyorum şu an ama tavsiye ettiği OBS Cube Mini de en iyi mini modlar listesi içinde ve de ciğer çekimi adını verdiğimiz içimi de sunabilen coil ( ısıtıcı) da sunuyor. Aynı zamanda daha karmaşık bir sisteme geçmek istdeğinizde sadece RBA ya da RTA atomizer alıp her iki cihazın piline ( moduna ) takıp e sigaraya devam edebilirsiniz.

18. Beyaz©

Beyaz©
    Expand Collapse
    Flavour Boss
    ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,467
    Ratings:
    +7,214 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico*Hastur mini
    31.12.2015
    Esigara iki parçadan oluşur;
    Mod: İçinde pil olan ve ateşleme tuşuna bastığımız alttaki kutu (bunun sabit pilli ve değiştirilebilir pilli olanları mevcut)
    Atomizer: İçinde bobin (coil) olan ve likit koyduğumuz üstteki silindirik cam hazneli parça.
    Modun ateşleme tuşuna bastığımız zaman, pilden gelen güçle bobin ısınır ve sıvıyı buharlaştırır
    Bu kadar basit, bir o kadar da karışık. Çünkü zibilyon çeşidi çıktı, herkes farklı markaları kullanır. Atomizerin hazır bobinli olanları da var, sarılabilir olanları da. Genelde çoğu kişi bobini kendi sarar. Tornavidanın etrafına teli bobin şeklinde dolar, uçlarını da vida altlarına sıkıştırırız. Pamuğunu da kendimiz takarız. Hazır coil conforludur ama pahalıdır ve sarımlıdaki tadı vermez.
    Ne alayım diyorsan, ben Geekvape Flint kit al derim. Likit olarak ta aromasız nbase (içinde niko olan gliserin) al başlangıçta, onu bunu deneyip tadını beğenmezsen soğuyup tekrar ateşliye dönebilirsin. 15 gün sade nbase iç, boğazın alışsın, ateşliyi tamamen hayatından çıkardıktan sonra gerisi kolay

19. MadloveR

MadloveR
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    25
    Ratings:
    +56 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    VBOY-İntake-Prince RBA
    Herkesin anlayabileceği çok güzel bir açıklama olmuş. RBAyı da RDA olarak değiştirebilirseniz çok daha güzel olur. Sanırım bir yazım hatası olmuş.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  20. AbuzerKadayif

AbuzerKadayif
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    323
    Ratings:
    +572 / 6
    aynen yazlıs yazmısım :) ama duzenle cıkmıyor nedense ıletıde su an.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.