Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik sigarayla beraber görülebilecek yan etkiler

'Elektronik Sigara ve Sağlık' forumunda morishej tarafından 17 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

Elektronik sigarayla beraber görülebilecek yan etkiler 4.7 5 9votes
4.7/5, 9 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (9)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Yegah

Yegah
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    367
    Ratings:
    +512 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ehpro 101-Skyline
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    19.04.2014
    Makale İngilizce’den Türkçe’ye tarafımdan çevrilmiştir. Faydalı olacağını umuyorum.

Elektronik sigarayı, geleneksel sigaraya bir alternatif olarak kullanmaya başladığınız zaman vücudunuzda bazı semptomlar görülmeye başlanabilir. Bunun sebebi hem sigarayı bırakmanızla beraber vücuttan atılmaya başlanan toksin maddeler ve buna benzer değişimler, hem de elektronik sigaranın alerjik etkileri olabilir.
    Elektronik sigarayla meydana gelebilecek semptomlar hakkında bilgi edinmek hem sigarayı bırakma, hem de elektronik sigaraya alışma sürecinizi kolaylaştıracaktır. Gözlemlenen semptomların bir çoğu ilk hafta, diğerlerinin ise genellikle birkaç hafta içinde yok olduğu gözlemlenmiştir. Gözlemlenen yan etkinin sigarayı bırakmakla mı yoksa elektronik sigara başlamakla mı alakalı olduğu kişi tarafından genellikle karıştırılmaktadır.

Gözlemlenen Yan Etkiler:

1: Öksürük, Tıkanıklık ve Balgam
    En sık yaşanan semptomlardan bir tanesi öksürük ve balgamdır. Aslında bunun elektronik sigarayla bir alakası yoktur. Sigarayı bırakmanızla beraber nefes borusu ve gırtlak temizlenmeye başlar ve vücudun balgam üretimi sigara içilen dönemin üstünde seyreder. Dokuların tazelenmesiyle balgam üretimi sigara içilmeyen dönem bazında balgam üretir ve nefes borusu, gırtlak rahatlar. Araştırmalar bu sürecin yaklaşık olarak bir ay sürdüğünü ve özellikle sabahları kişinin öksürükle uyanmasının vücudun kendini toparlamasıyla alakalı olduğunu göstermiştir.

2: Ses Kısıklığı
    Yukarıda sözünü ettiğimiz balgam çıkarma ve boğaz dokularının yenilenmesi sesinizde kısılma, titreme veya normalinden farklı tonda olmasına sebebiyet verebilir.

3: Soğuk Algınlığı
    Araştırmalar göstermiştir ki sigarayı bırakma dönemindeki kişilerin soğuk algınlığına yakalanması çok daha kolaydır. Dolayısıyla sigarayı bırakmanızla beraber yaşayacağınız grip, nezle vb hastalıkların normal olabileceğini bir yere not etmekte fayda var.

4: Akne
    Aynı zamanda çirkin sivilceler olarak da bilinirler. Vücudun sigaradan kalma toksin maddelerden arıma sürecinde bunların görülmesi son derece normaldir. Ergenlikte sivilce sonu yaşayanların başına gelme olasılığı daha fazladır. Geçici bir problemdir.

5:Ağız İçi Yaralar
    Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki sigarayı bırakanlarda bir süre sonra ağız içi yaralar oluşmaya başlamıştır. Bunun sebebi ağız içi bakteri seviyesinin sigara içilen dönemle, içilmeyen dönemde farklı olmasıdır. Sigarayı bırakmakla beraber normale dönmeye başlayan ağız içi kimyası geçici yaraların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu gayet normaldir ve geçicidir.

6: Hıçkırık
    Bu baş belası durum, nikotinin ağız yoluyla alınması sonucu ortaya çıktığı saptanmıştır. Özellikle nikotin sakızları buna sebebiyet vermektedir. Ayrıca elektronik sigara kullanılırken buharın ağızda tutulması nikotinin tükürüğe geçmesi ve dolayısıyla hıçkırığa sebep olması olasıdır.

7: Mide Yanması:
    Mide yanması veya mide asidi seviyesindeki anormallikler sigarayı bırakmaya bağlanabilir fakat bir diğer sebebi ise alınan aşırı doz nikotin de olabilir. Bu durumumda nikotin seviyesinin düşürülmesi önerilmektedir. Nikotin seviyesinin düşürülmesi duruma pozitif bir etkide bulunmuyorsa bir doktora başvurmak gerekebilir.

8: Baş Ağrısı, Bulantı ve Titreme
    Geleneksel sigaradan elektronik sigaraya geçmekle beraber nikotin düzeyinde farklılıklar meydana gelir. Bu oran vücudunuzun alışık olduğu nikotin oranından az veya fazla olabilmektedir. Nikotin oranını bir anda çok düşürmek veya arttırmak baş ağrısına, bulantıya ve titremeye sebebiyet verebilir. Mide bulanması genellikle vücudun alışık olduğundan çok nikotin alınmasıyla görülür. Bu durumda farklı nikotin seviyeleri deneyerek kendinize uygun olanını hesaplamanız tavsiye edilir.

9: Uykusuzluk ve Rüyalar
    Sigarayı bırakmakla beraber vücutta ve yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Birçok kişi bu süreçte daha çok kafein tükettiğini bildirmiştir. Bu süreçte tüketilen aşırı kahve ve çay uyku düzenine etki etmektedir. Tavsiye olarak kafein içeren içeceklerden uzak durmanız önerilmektedir.

10: Baş Dönmesi
    Tütün ürünlerinden uzak durmak baş dönmesi geçirme oranını arttırabilmektedir. Bunun sebebi sigarayı bırakmanızla beraber beyninize giden oksijen oranında artış olmasıdır. Bu durumun bir diğer sebebi ise elektronik sigara ile beraber olabilecek aşırı nikotin alımıdır. Eğer nikotin seviyesindeki yükselişten baş dönmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız nikotin seviyenizi düşürebilirsiniz. Bu durumun devam etmesi halinde doktorunuza görünmenizde fayda olabilir.

11: Kaşıntı ve Karıncalanma
    Sabırlı olun. Birkaç hafta içinde bunlardan eser kalmayacaktır.

12: Tat Duyusunda Değişimler
    Sigarayı bırakmanızla berber vücudunuz toparlanma sürecine girer. Bu sürecin ilerleyen aşamalarında tat ve koklama duyunuzda inanılmaz iyileşmeler olduğunu fark edeceksiniz. Daha önce tükettiğiniz baharatlı ve tuzlu yiyecekler ağzınızın tadını kaçırabilir.

13: Kas Krampları, Spazmlar ve Ağrılar
    Bunun temel nedeni vücutta meydana gelen oksijen sirkülasyonunda artma olmasıdır. Kas dokularına fazla oksijen gitmesi ağrılara sebebiyet verebilir. Dert etmeyin geçecektir.

14: Gaz
    Bu can sıkıcı durum birkaç hafta sürebilir. Gazlı yiyeceklerden uzak durmanız önerilir.

15: İshal
    Bu durum tütün ürünlerini bırakmanızdan kaynaklanabileceği gibi elektronik sigara sıvısıyla da alakalı olabilir. Elektronik sigara kullanıcılarının ishal şikayetlerinin sebebi olarak ‘propylene glycol’ olarak gösterilmektedir. Bu durumda elektronik sigara sıvısı olarak ‘vegetable glycerin’ tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

• Beğendim Beğendim x 27
    • Faydalı Faydalı x 13
    • Samimi Samimi x 6
    • Katılmıyorum Katılmıyorum x 1
  2. eXen

eXen
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    55
    Ratings:
    +68 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    e-faz, evic
    05.05.2014
    benim bu zamana kadar (10 yıllık sigara içicisiydim) ne balgamım çıktı nede öksürdüm. :confused:
    akciğerlerim tepki vermiyor, yani sevinmelimiyim üzülmelimiyim bilemedim.

• Komik Komik x 4
    • Beğendim Beğendim x 2
  3. saykoma

saykoma
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    84
    Ratings:
    +87 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Hana Modz,Magma,Russian91
    06.06.2014
    Ellerine sağlık güzel bir çalışma olmus...

• Beğenmedim Beğenmedim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  4. Mr. Buhar

Mr. Buhar
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    255
    Ratings:
    +393 / 5
    29.07.2014
    Sürekli uyku hali, yorgunluk, gün içinde denge kaybı, görmede sıkıntı, en ufak titremede deprem oluyormuş hissi, ağız içi yaralar, unutkanlık, kulakta çınlama, sonsuza kadar uyuma isteği, konuşurken duraklama, aşırı derecede unutkanlık, depresyon hali. El ayak titremesi(lehim yapamıyorum o derece)

bunlar bende görülen yan etkiler, Sanırsam b12 vitamin eksikliği ve e-sigaranın yan etkileri

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
  5. ilkbaharkunduzu

ilkbaharkunduzu
    Expand Collapse
    E-Sigara Güru

Alınan Beğeniler:
    34
    Ratings:
    +62 / 3
    Abi kaynağı paylaşabilir misin?

6. impressio5

impressio5
    Expand Collapse
    Elektronik Amelesi
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,146
    Ratings:
    +1,619 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    SPICA+IPVvesta
    11.04.2014
    eletronik sigaradan değil sanki bu [MENTION=683]drog[/MENTION] abinin bi fikri vardır sanırım bu konuyla ilgili

7. Makinaci

Makinaci
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    8
    Ratings:
    +13 / 0
    Sayın www bu etkiler ister elektronik sigaradan kaynaklanan ister herhangibir sebepten meydana gelsin zaman kaybetmeden bir tedkit e girmeniz de fayda var. Yok yok.

8. Ünsal Ç.

Ünsal Ç.
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    245
    Ratings:
    +271 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sx Mini m , Spica
    22.04.2014
    Depresyon hali değil düpedüz depresyon bu aman diyim...

• İyimser İyimser x 2
  9. Mr. Buhar

Mr. Buhar
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    255
    Ratings:
    +393 / 5
    29.07.2014
    Bulusmada, bir sorun mu fark ettin acaba?:confused:

10. Ünsal Ç.

Ünsal Ç.
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    245
    Ratings:
    +271 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sx Mini m , Spica
    22.04.2014
    Yok yahu bahsettiğin yan etkiler bende de vardı dr. Depresyon dedi. Ondan şeyttim.

11. Mr. Buhar

Mr. Buhar
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    255
    Ratings:
    +393 / 5
    29.07.2014

bir çok hastalık birbirine benzer ama senelerdir kullandığım telefon numaramı, evimin yolunu, pin kodumu bile unuttuğum için; b12 vitamin eksiliği daha yakın geliyor. Daha öncede benzerini yaşadım, b12 vitamin eksikliği çıktı, ondada 53 civari çıktı(normali 200-400 arası) b12 vitamini; doktor kendini nasıl hastaneye getirdin. Yolda unutmadın mı hastaneye gelmeyi diye sormuştu. İlaç alıcam yarın eğer geçmezse; bi doktora görünmekte fayda var.

• Beğendim Beğendim x 1
  12. shaqun

shaqun
    Expand Collapse
    Mixologist
    Platin Üye ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    290
    Ratings:
    +552 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    Goon RDA
    29.05.2013
    Son 3 gündür yukarıda yazılanı tarife tam uygun %100 yaşıyorum, özellikle sabahları bir balgam çıkmaya başladı, işin kötüsü balgamdan leş gibi sigara tadı ve kokusu geliyor, 1 ayı geçti sigarayı bırakalı ve ciğerlerim temizlenmeye başladı. Boğazda hafif kaşıntı ve acı ile uyanıyorsunuz birgün, sanki feranjit olmuş gibi, ama bir bakıyorsunuz halsiz filan değilsiniz, ateş yok ama kuru öksürük, 3 gün kuru(bu üç gün nefeste darlık vs de oluyor) ardından sökmeye başlıyor. Bu gün sabah sökmeye başladım. İlk başta korktum, sonra temizlendiğimi fark ettim. Yukarıda yazıldığı gibi sabah yoğun yaşanıyor ama sökmeye başlayınca rahat nefes aldım bu sabah. Derdimki ben sigarayı içime çekmiyordum içtiğim zamanlarda, demekki bu sigara içenlerin kendini kandırmasından başka birşey değilmiş resmen gidiyormuş ciğerlere.

Hocam verecek, bilgim dahilinde temizleme işlemi yıllar sürüyor zaten ama bu süreçte yoğun balgam çıkarmalar olur olmaz, bu biriken katran ve zifire bağlı. Belki siz fark etmeden hafif boğaz temizlemeleri ile çıkıyordur.

Psikolojik olduğunu düşünüyorum ben. 3 yıl önce trafik kazası geçirmiştim, 1 yıl boyunca depresyon ve panik ataklar geçirdim ve tarifinizin aynısını yaşadım. 1 yıl boyunca migrostan alabileceğiniz doğadan marka "relax" çayını içtim sabah 1 akşam 1, içerisinde sarı kantoron var, doğal antidepresandır. Bu sayede hiçbir antidepresan ilaç içmeden iyileştim, ne depresyon kaldı ne panik ataklar vs.

• Beğendim Beğendim x 2
  13. 2001

2001
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    36
    Ratings:
    +44 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Taifun GT

Dostum son 8 aydır bu tür sorunla savaşıyorum, ben de B12 diye tahmin ediyordum ama maalesef tiroid sorunu çıktı
    Hashimato denilen hastalığın sahibiyim şu anda ve bahsettiğiniz belirtiler tam da bu tür bir tiroid sıkıntısına benziyor
    emin olmak için hemen en yakın aile hekimine gidin ve T3 , T4 ile TSH hormon düzeylerinize baktırın, doktorunuza söylerseniz bu tahlilleri isteyecektir bir gün sonra tahlilleriniz çıkar ve belli olur
    Zaman kaybetmeyin lütfen tavsiyeme uyun.
    Sağlıklı günler dilerim.

14. Notta

Notta
    Expand Collapse
    HİÇ
    ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    226
    Ratings:
    +306 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    sx mini-Lemo
    05.05.2012
    Ufacık ama adamı elden ayaktan kesiyor troid sorunu bi arkadaşım Hashimoto hasta ondan biliyorum.doktora görünmekte fayda var.

15. Nasreddin Hoca

Nasreddin Hoca
    Expand Collapse
    Misafir

Ratings:
    +0 / 0
    morishej hocam teşekkürler.

16. Yegah

Yegah
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    367
    Ratings:
    +512 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ehpro 101-Skyline
    19.04.2014
    Ne demek hocam rica ederim. Benim alerjik durumlardan çok canım yandı. Yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.

• Beğendim Beğendim x 1
  17. erguncelik5481

erguncelik5481
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ratings:
    +2 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    ıpvd2+kayfunmonster2
    11.09.2013
    güzel olmuş faydalı olacaktır ilgili şikayetlere :)

18. DuMaNs

DuMaNs
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    93
    Ratings:
    +106 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    XproM65+troy2x
    22.03.2014
    Merhaba Buhardaşlar bende e sigara ve sağlık konusunda başımdan geçen bir olyı sizlerle paylaşmak istiyorum nereye yazayım diye bakınırken burayı uygun gördüm.. Ben yaptım siz yapmayın ..

Bi gece kayfunumu dolduldum cookes le film izlerken keyifli keyifli tüttürüyorum otel odamda film izlerken. Bi ara bi baktım kayfun epey bi likit kaçırmış yatakta dururken. Filmin heyecanından mı kafamın güzelliğindenmi bilmem önemsemedim çok ahh ahh keşke önemseseydim. Çünkü film izlerken sol kol dirseğimi tam o farkedemediğim yastığın hafif altında kalan likit dökülmüş yere dayamışım ve bu şekilde yarım saat yada 1 saat boyunca dirseğim likite maruz kalmış tabi ben bunu sabah uyandığımda anlayabildim.
    Sabah bir uyandımki one aman allahım sol kol dirseğim ve çevresi normalin iki katı kadar şişmiş acayip bir yanma ve ağrı var kolumda. Doğruca hastaneye gittim 3 doktor muayene etti sonuç hüsran hiçbiri bişey anlamadıda beni dinlemedi de yazdılar antibiyotik ve ağrı kesici gönderdiler. Bende bir süre kullanmadım ilaçları farklı bir etki yaratabilir diye. Olayı yaşayalı 1 hafta oldu ve her geçen gün biraz daha iniyor şişlik..
    Ve anladımki sigarayı bıraktırarak sağlığımıza büyük yarar sağlarken dikkatsizliğimizle büyük zararlara da sebep olabiliriz bazen.

• Katılmıyorum Katılmıyorum x 1
    • Yaratıcı Yaratıcı x 1
  19. Yegah

Yegah
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    367
    Ratings:
    +512 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ehpro 101-Skyline
    19.04.2014
    Hocam kullandığın likit kaç mg nikotin içeriyor acaba?

20. DuMaNs

DuMaNs
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    93
    Ratings:
    +106 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    XproM65+troy2x
    22.03.2014
    15 mg hocam

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.