Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik sigara Türkiye'de yasak mı? (Habertürk)

'Elektronik Sigara Genel' forumunda Moonrose tarafından 10 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Moonrose

Moonrose
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    203
    Ratings:
    +384 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok Alien, Dripbox 160
    Elektronik sigara Türkiye'de yasak mı?
    Tütünle mücadelede büyük başarılar elde eden Türkiye'nin yeni sorunu elektronik sigaralar...
    Tütünle mücadele konusunda örnek bir ülke konumunda olan Türkiye'nin başı şimdi de elektronik sigaralarla dertte. Ülkemizde yasak olmasına rağmen elektronik sigara içen kişi sayısı her geçen gün artıyor. "Daha az zararlı" olduğu düşünülen ama gerçekte diğer tütün ürünleri kadar zararlı olan elektronik sigaraların başka riskleri de mevcut.
    Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı'nın,yaptığı açıklamaya göre; elektronik sigaranın gerek internet üzerinden gerekse bir işletmede satışına şahit olunması durumunda ihbar hattının aranması gerekiyor.

Türkiye'nin tütünle mücadelesi tüm dünya tarafından örnek gösteriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'nin sigarayla mücadelede başarılı olduğunu belirtiyor. Biraz açıklar mısınız?

Türkiye’de tütün kontrolü çalışmalarının tarihi biraz daha gerilere gidiyor ama 2008 yılında dumansız hava sahası kampanyası ile çalışmalarımıza ivme kazandırdık. Aynı yıl Dünya Sağlık Örgütü, tütün kontrolü için bir yol haritası olarak kullanılabilecek bir politika paketi yayımladı. Biz, bu politika paketinde yer alan kriterlerin tamamını yerine getiren ve tütün kullanım oranında düşme sağlayan ilk ülke olduk ve Dünya Sağlık Örgütü de bu başarıya 2013 yılında yayınlanan raporlarında yer vererek bizi örnek ülke olarak gösterdi.

Peki, tütünle mücadelemiz devam ederken, elektronik sigaraların ortaya çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tütün endüstrisi yasaların engellediği alanlarda yeni çıkış noktaları yakalama, yeni pazarlama stratejileri geliştirme ve yeni hedef kitleler yaratma hedeflerine yönelik olarak çalışır. Elektronik sigara da bu stratejinin bir ürünüdür. Elektronik sigaralar da aynı pipo, puro, nargile gibi birer tütün ürünüdür ve tütün endüstrisi tarafından üretilmektedir. İçeriği geleneksel sigara ile benzerdir. Söylenmiş olduğu gibi 'sigaradan daha az zararlı' olduğuna dair sağlam bir kanıt sunabilen herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Oluşturulmaya çalışılan 'daha sağlıklı' algısı ile pazar payında muhtemel düşüş manüple ediliyor, bir B planı olarak gelecekte sigaranın yerini alması planlanıyor ve bütün çalışmalar bunun üzerine yapılıyor.

ELEKTRONİK SİGARALAR TÜRKİYE'DE HALA YASAK AMA...
    Elektronik sigara Türkiye'de yasak olmasına rağmen gün geçtikçe bu sigaraları kullanan kişi sayısında artış olduğunu görüyoruz. Yasal düzenlemelerde yapılan bir değişiklik yok değil mi?

Elektronik sigara konusunda Bakanlığımızın duruşu değişmemiştir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara markası için ithalat izni verilmemiş ve ruhsatlandırılmamıştır. Dolayısıyla ülkemize sokulması ve her türlü ticaretinin yapılması yasaktır. Yine yasal düzenlemelerle tütün içersin ya da içermesin, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünün (elektronik sigara, bitkisel nargile, vs.) 4207 sayılı Kanun hükümleri kapsamında değerlendirilerek kamuya açık kapalı alanlarda kullanımı yasaklanmıştır. İhlali halinde Mezkûr Kanun hükümlerine göre gerekli cezai müeyyideler uygulanmaktadır.

ALO 184 SABİM'İ ARAYABİLİRSİNİZ!
    Elektronik sigara yasak olmasına rağmen bu sigaraların satışı internet sitelerinde, sosyal medya hesaplarında bile yapılıyor. Elektronik sigarayı satana ve bu sigaraları içene herhangi bir cezai yaptırım uygulanacak mı?

Elektronik sigaranın ülkemize girişi kaçak yollarla, internet üzerinden ve kişisel kullanım amaçlı olarak yurt dışından yolcuların beraberinde getirmeleri ile olabilmektedir. Gerek internet üzerinden satış gerekse bir işletmede satışına şahit olunması durumunda ALO 184 SABİM hattı üzerinden ulaşılan Tütün İhbar Hattına bildirimde bulunulabilir. Elektronik sigara artık bir tütün ürünü olarak kabul edildiğinden tütün ürünlerine uygulanan mevzuat elektronik sigaralar için de geçerlidir.

"İNCE" YA DA "LİGHT" SİGARA İÇENLERE UYARI!

Elektronik sigaranın, tütüne oranla daha az zararlı olduğu düşünülüyor. Sigarayı bırakmak isteyenler önce elektronik sigara alarak işe başlıyor. Gerçekten daha az zararlı mı?

Elektronik sigaralarda da diğer sigaralarda olduğu gibi çok çeşitli kimyasallar bulunmakta ve en az diğer tütün ürünleri kadar sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Elektronik sigara bir tedavi aracı ya da ilaç olarak tasarlanmış bir ürün değildir ABD dâhil olmak üzere pek çok ülkede önceleri sigara bırakmaya yardımcı yöntem olarak piyasada yer alsa da artık bu şekilde lanse edilmemektedir. Elektronik sigara, içerdiği nikotin ve çeşitli aromalar nedeniyle sigaradan kurtulmaya değil bağımlılığın devam etmesine neden olmaktadır. Kanser hastalarıyla yapılan bir çalışma elektronik sigara kullanıcılarının takiplerde elektronik sigara kullanmayanlara göre 2 kez daha fazla sigara içtiklerini göstermiştir. Söz konusu ürünlerin içeriğinde yer alan propilen glikol ve diğer maddelerin solunum yolu ile kullanılmasının zararsız olduğuna veya daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

BOYNU KIRILDI, ÖN DİŞLERİ VE DUDAKLARI PARÇALANDI

En son ABD'nin California eyaletinde yolculuk yapan birinin cebinde elektronik sigara patladı ve kişi hastaneye kaldırıldı. Bunun başka örneklerini defalarca gördük. "Daha az zarar göreyim" derken, aslında başka riskler alıyoruz böylece değil mi?

Elektronik sigaranın tasarımı, solüsyonunun bileşimi, safsızlığı, güvenliği ve güvenli kullanım tavsiyeleri ile ilgili bir standart yoktur. Bu nedenle elektronik sigaraya 'güvenli' ürün denilmesi mümkün değildir. Elektronik sigaralar, normal sigaralar gibi kısa sürede tükenmemekte, daha uzun süre kullanılabilmektedir. Bu durum tüketicilerin yüksek dozda nikotine maruz kalma ve zehirlenme riskini arttırmaktadır.

Ayrıca tüketici, ürünü çok güçlü çektiği takdirde nikotin içeren solüsyonun tüketicinin oral mukozasından hızla emilerek nikotin zehirlenmesine yol açması mümkündür. Kartuşları değiştirilmesi ya da dolumu esnasında da solüsyonun deri ile teması sonucu nikotin emilimi ve toksisitesi gerçekleşebilmektedir. ABD’nin Colorado Springs kentinde elektronik sigarayı içine çekmesini takiben patlaması ile boynu kırılan, ön dişleri ve dudakları parçalanan bir bireyin omurilik operasyonu olmak zorunda kaldığına dair yayın da mevcuttur. Elektronik sigaraların yan etkilerine dair gün geçtikçe daha fazla yayın ve bilgi ortaya çıkmaktadır.

"DAHA FAZLA DUMANSIZ HAVA SAHALARI OLUŞTURMAK İSTİYORUZ"

Tütünle mücadelede kitle iletişim araçları çok etkin bir şekilde kullanılıyor. Elektronik sigara tehlikesini de konu alan yeni projeleriniz olacak mı?

Elektronik sigaraların halkımızın sağlığını korumaya yönelik gerçekleştirdiğimiz tütün kontrolü çalışmalarına yapabileceği olası etkiler öngörülerek Haziran 2013’de 4207 sayılı Kanuna eklenen bir madde ile “Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir” denilmiş ve böylelikle elektronik sigaraların insanımızın sağlığına yönelik zararlı etkilerinin önüne geçilmesi için tedbir alınmıştır.

Ancak tütünle mücadele yalnızca mevzuat düzenlemelerinin tamamlanması, belli yasakların kamusal hayata geçirilmesi ve denetim mekanizmalarının oluşturulması ile değil, toplumun konuyu sahiplenmesi ve savunuculuğunu yapması ile başarıya ulaşır. Bu nedenle toplumun farkındalığını sağlamada kitle iletişim araçlarının çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle basınımızın bu mücadelede çok önemli roller üstlenebileceğini biliyoruz. Tütün ürünü kullanmayan vatandaşlarımızın haklarının korunması, seslerinin duyurulması, vatandaşların yeni bağımlılık araçlarına karşı farkındalıklarının artırılması noktalarında basın kritik önem taşımaktadır. Yeni dönemde sadece elektronik sigaraya odaklanmayıp tüm tütün ürünlerine yönelik mücadele kapsamımızı genişletmek, daha fazla dumansız hava sahaları oluşturmak istiyoruz. Bunu beraber başaracağımızı umuyoruz.

10 Ocak 2017 Salı, 09:08:30 Güncelleme: 09:38:04HABERTURK.COM

• Komik Komik x 3
    • Beğendim Beğendim x 2
    • Samimi Samimi x 1
  2. giyotin

giyotin
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +30 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    RevengerX - Spica Pro
    Hiç bir araştırma yapmadan bir yerlerde kendilerini uzman diye nitelendiren bilgi ve araştırma cahili insanlar bu ülkede olduğu sürece iyi ve vatandaşın yararına olan her şey yasaklanacak ve para babalarına daha fazla kâr ettirilecektir. Kaderimiz bu arkadaş.

• Katılıyorum Katılıyorum x 4
    • Beğendim Beğendim x 2
    • Pıfffff:( Pıfffff:( x 1
  3. Beyaz©

Beyaz©
    Expand Collapse
    Flavour Boss
    ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,467
    Ratings:
    +7,214 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico*Hastur mini
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    31.12.2015
    En sonunda kullanımı da yasak derlermiş, polis görünce elimizdekini de toplarmış. Hay başınıza 3 pilli Wismec düşsün emi.. Pilleri takılı halde

• Komik Komik x 8
    • Beğendim Beğendim x 3
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  4. sule

sule
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    994
    Ratings:
    +1,885 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic+troy 1x+egoone-cubis
    27.09.2015
    ne kadar utanç verici bir haber
    aralara serpiştirdikleri medikal terimlerle daha da komik olmuşlar

• Katılıyorum Katılıyorum x 8
    • Beğendim Beğendim x 2
  5. AseL

AseL
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    23
    Ratings:
    +40 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    VT 75+Goblin mini v3
    Dövizin durumu belli, terör belası başımızda, hava şartları yüzünden gıda fiyatları tavan yaptı, bizim gündemimiz sistem değişikliği... Mantık buysa elektronik sigarayı tartışmaya daha çooook yolumuz var....

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  6. yusufkoksal

yusufkoksal
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    33
    Ratings:
    +80 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sigelei Fuchai merln mini
    24.12.2016
    Sorulan sorular bir tek bana mı röportaj yapmak için değilde kullanan veya kullanacak olan insanların gözlerini korkutmak için sorulmuş gibi geliyor?
    Ülkenin durumuna bakıyorum bir tarafta canlı bombalar ve şehit haberleri diğer tarafta büyük ekonomik sıkıntılar, ama işimiz gücümüz yok elektronik sigara satışı yapanlar ne ceza alacak diye merak ediyoruz öylemi?
    Ben artık esigaranın yasallaşmasını dahi istemiyorum. Bizimle uğraşmasınlar yeter. Bilimsel araştırmalar vs bu konularda dünyada neler yapılıyor bizimkiler napıyor bu konulara girmiyorum bile.

• Pıfffff:( Pıfffff:( x 1
  7. navajas

navajas
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    590
    Ratings:
    +933 / 2
    ''Elektronik sigaralar da aynı pipo, puro, nargile gibi birer tütün ürünüdür.''
    ''İçeriği geleneksel sigara ile benzerdir.''

Hmmm. İçinde tütün olmayan tütün ürünü. Enteresan. Hem de içeriği geleneksel sigarayla aynı. Resmen çocuk kandırıyorlar.

• Beğendim Beğendim x 2
    • Samimi Samimi x 1
  8. kara hasan

kara hasan
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    25
    Ratings:
    +49 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    troy 1x v2
    13.04.2016
    Böyle yazıları okudukça e-sigara içerek doğru yaptığıma daha çok inanıyorum. Yazıda elle tutulur hiçbir şey yok.

• Beğendim Beğendim x 2
  9. ooze

ooze
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Ratings:
    +2,061 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger-Troy
    21.11.2016
    Medya sektöründe bizden yana olan, e-sigara kullanan kimse yok mu ya? Kimse de çıkıp, dünyanın şu ülkelerinde serbest, şu sebeple serbest, alın bunlar da raporlar, makaleler diye haber yapmıyor. Galiba bizler sadece sade vatandaşlarız e-sigara kullananlar. Kamu, ünlü, haberci, medya, medyatik kimseler yok mu aramızda, sesimiz duyuralım.

10. AK-SaruMAN

AK-SaruMAN
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    74
    Ratings:
    +92 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico + Serpent mini mini
    15.02.2015
    Benim gozumde Bu makale ile DIKKAT YARIN TESLIM TARIHI..... arasinda hic bir fark yok. Amerikadan ornek verip duruyola :)

• Komik Komik x 3
  11. Muharrem.ensici

Muharrem.ensici
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    30
    Ratings:
    +43 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    vgod + aromamizer
    01.04.2016
    Bol keseden atıp aptal saptal şeyler söylemişler.
    İnsanlar sigarayı bıraksın diye nikotini domates üreten bir kamu zihniyeti var bu ülkede :)

12. serkan35

serkan35
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    48
    Ratings:
    +81 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Therion-Phenomenon LiteV2
    12.10.2016
    o cevap veren yediği her üründe vucuduna giren kimyasal katkı maddelerini, soluduğu havadaki egzost ve baca gazlarına ait toksit maddeleri, giydiği elbisedeki kimyasal maddelerden vücüduna bulaşan maddeleri halettide e-sigaradan girip çıkanmı dert oldu acaba? diye sormadan edemiyor insan!

• Beğendim Beğendim x 1
  13. Moonrose

Moonrose
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    203
    Ratings:
    +384 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok Alien, Dripbox 160
    Bu arada ana sayfadaki haber resmi de bu;
    "İçene de Ceza" :D

upload_2017-1-10_10-39-48.png

• Komik Komik x 1
    • Bozuk imla Bozuk imla x 1
  14. Metehandro

Metehandro
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    313
    Ratings:
    +505 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Amighty + Spica Pro
    Memlekte ölmeden 1 gün geçirmek artık şans olmuş , terör şehirlere inmiş , heryerde bombalar patlıyor insanlar taranıyor.
    Döviz almış başını gitmiş , vergiler 3 e katlamış...
    dış borçlanma fazla , herşeye zam üstüne zam yapılıyor. Ee napalım diye düşünüyorlar haber yapmak için , hadi e-sigaraya b*k atalım hem haber değeri olur hemde insanları sigara almaya yöneltelimde devlet para kazansın diyorlar.

kısacası yazık bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza.

• Beğendim Beğendim x 1
  15. zarzarzarzar

zarzarzarzar
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    16
    Ratings:
    +33 / 4
    Vergiler yetmiyor demek...

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Komik Komik x 1
    • Samimi Samimi x 1
  16. drog

drog
    Expand Collapse
    ☾✰ 2die4 ☾✰
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,438
    Ratings:
    +6,484 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    Taifun GT + Zest V2
    10.09.2012
    Söz konusu ürünlerin içeriğinde yer alan propilen glikol ve diğer maddelerin solunum yolu ile kullanılmasının zararsız olduğuna veya daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Yukarıdaki cümle Beni Benden aldı, hatta başka yerlere götürdü.
    Gülüyorum, fakat ağzımla değil. :D

• Beğendim Beğendim x 7
  17. ademors

ademors
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ratings:
    +16 / 1
    Bol keseden sallıyorlar içinde ne var desen kem küm etmeye başlar.
    Bitkisel gliserin olduğunu söylersen mal mal bakar.
    bunları gördükçe sinir küpü oluyorum.

• Beğendim Beğendim x 1
  18. kaanzor

kaanzor
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    85
    Ratings:
    +127 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    vt75 nano+merlin mini
    01.02.2015
    Başımızda kendi tabirleriyle herkesten "madik" yiyenler varken E sigara ile ilgili gerçekçi ve araştırarak yazı yazacak kadar kültürlü bakan millet vekili veya her hangi bir yetkili çıkması malesef imkansız.
    Sigara şirketleri gerekli yardım ve yataklığı yaparsa ve yeşili koklatırsa bu ülkede cumhurun başı olanda sigara çok güzel hep beraber içelim der diyanette e sigara dinimizce caiz değildir der. Şaka değil yakında olabilecek şeyler bunlar.

• Beğendim Beğendim x 2
    • Katılmıyorum Katılmıyorum x 1
  19. Moonrose

Moonrose
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    203
    Ratings:
    +384 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok Alien, Dripbox 160
    İngiliz Kamu Sağlığı örgütünün makalesi;
    Başlık: E-sigara, Tütün ürünlerine nazaran tahminlere göre yaklaşık% 95 daha az zararlıdır.

https://www.gov.uk/government/news/...armful-than-tobacco-estimates-landmark-review

20. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    126
    Ratings:
    +236 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    GUS Kiss Summer EditionV2
    23.12.2016
    İlgili haber linkinin, yorumlar kısmına, haberin içeriğine, doğru, gerçekçi ve ispatlanmış bilgileri, kişisel tecrübelerimizi, yazmak iyi bir girişim olabilir diye düşünüyorum.

En son böyle bir haber okuduğumda, altındaki yüzlerce yorumun çoğu, artık insanların birbirlerine mod, likit, atomizer ve alışveriş tavsiyeleri verdiği bir hal almıştı. :)

• Beğendim Beğendim x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.