Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik Sigara Terimler Sözlüğü (Güncel)

'Yeni Başlayanlar' forumunda likitloverr tarafından 7 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

Elektronik Sigara Terimler Sözlüğü (Güncel) 5 5 3votes
5/5, 3 oy

 1. Konu
 2. Yorumlar (3)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. likitloverr

  likitloverr
  Expand Collapse
  :)

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  242
  Alınan Beğeniler:
  947
  Şehir:
  Samsun
  Ratings:
  +1,204 / 13
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  22.07.2015
  Elektronik Sigara Terimler Sözlüğü (Güncel)
  inceleme
  Inceleyen: meczuup

  A  Atomizer : Atomizer dediğimiz parça aslında parfüm şişelerinin başına takılan sprey parçasının ingilizcedeki karşılığıdır. Aynı zamanda astım inhaler'larının da ilacı kişinin soluması için kolaylaştıran parçasının adıdır. Bizim durumumuzda ise atomizer, genellikle yuvarlak kapalı bir metal içine yerleştirilmiş buharlaştırıcıya verilen addır. Örnek olarak Kangertech Subtank Mini, Troy 1x. Yanlış kullanım da olsa, bütün buharlaştırıcıları anlatırken kullanılır.

  Analog: Bu terim aslında bir elektronikçi terimidir. Bizim jargonda Analog ve Dijital Elektronik bulunur ve Dijital olan parçalar diyelim göreceli olarak Analog olanlardan daha gelişmiş kabul edilir. Elektronik sigara, Dijital digara olarak kabul edilirse, Analog ise normal yakılarak içilen tütün mamüllerini anlatmak için kullanılır.

  Advanced Personal Vaporizer (APV): APV'ler normal elektronik sigara pillerinin daha ileri ve kişiselleştirilmiş versiyonlarıdır. Genellikle VV - Ayarlanabilir Voltaj, VW - Ayarlanabilir Güç TC (Tempeture Control) özellikleri barındırır.

  All Day Vape: İngilizce bir terimdir. Bütün gün kullansanız bile boğazınızı veya ağzınızı rahatsız, tahriş etmeyen, bütün gün içilebilir olan likitleri anlatmak için kullanılır.  B  Battery(Mod):
  Batarya veya Pil, elektronik sigara kullanılırken buharlaştırıcı parçasına ihtiyaç duyduğu akımı sağlayan parçanın adıdır. Genellikle üç düğmeye sahiptir watt(volt) azaltma, çoğaltma ve ateşleme(power) tuşuna sahiptir.  C  Cartomizer (Carto):
  Aslına bakarsanız kullanılıp atılmak için tasarlanmış bir çeşit Atomizer ile bir kartuşun birleşimidir. Sık sık tekrar doldurulmaya ihtiyaç duyar çünkü tek başına 1-2 ml likit kapasitesine sahiptir ve kullanılması zordur. Kurubırakılırsa kolayca yanar ve kullanılamaz hale gelir. Genellikle bir tank içinde sürekli likit akışı sağlamak için üzerinde bir delik açılarak kullanılır. Böylece sık dolum gerekmez ve daha uzun süre kullanılabilir.

  Cartomizer Single Coil - SC: İçinde bir adet ısıtma elemanı barındıran Cartomizer'dır. 6 - 8 Watt çalışma gücüne ihtiyaç duyar. Çeşitli direnç değerlerine sahip modelleri vardır.

  Cartomizer Dual Coil - DC: İçinde birbirine paralel olarak bağlanmış iki adet ısıtma elemanı bulunduran Cartomizer'dır. Daha geniş bir alanı ısıtarak daha fazla buharlaşmaya neden olur. Tanksız kullanımı zordur çünkü daha çok likit tüketir. 12 - 16 Watt gibi yüksek çalışma güçlerine ihtiyaç duyarlar.

  Clearomizer: Genelde kalem tipi başlangıç setlerinde kullanılan ufak boyutlu atomizer parçasını tanımlamak için kullanılır. Clearomizerler hazır kullan-at tipi coiller kullanır. Adında da anlaşıldığı gibi şeffaf üretilirler ve bu sayede içlerindeki likit miktarı görülebilir. Clearomizer, "Clear atomizer" kelimelerinden türetilmiştir.

  Charger: Türkçesi şarj cihazıdır. Pili sarj etmeye yarayan cihazdır.

  Cut-Off: Bir çeşit kesim devresidir. Pilinize aşırı yüklendiğinizde mesela ard arda 7-8 defa çektiğinizde pilinizin daha da ısınarak zarar görmesinin önüne geçmesine engel olmak için tasarlanmış bir özelliktir. Aynı şey akım için de geçerlidir, bu tipleri kısa devre koruması olarak da bilinir.

  Coil: Bobin şekilnde sarılmış direnç teli ve içinden geçen taşıyıcı malzemeden(pamuk silica vb) oluşur. Pilden gelen akım ile ısınır ve taşıyıcı malzemede ki likiti buharlaştırır.  D  Disposable E-Cigarette:
  Kullan at tipi elektronik sigaradır. Genellikle bu tip sigaralı şarj etmenin bir yolu yoktur. Basitçe kullanırsınız ve bittiğinde atarsınız.

  Drip Tip:
  Atomizerin en üst parçası olan ağızlık kısmına verilen ad.

  Dewick: Atomizerden taşıyıcı malzemenin(Pamuk silica vb) sökülmesi işlemine verilen isim.

  Do It Yourself (DIY): Genel olarak bir işin işlemin, ürünün evde ve elinizdeki malzemelerle kişi tarafından yapılmasıdır. Bizim alanımızda genellikle likit yapımı "EVYAP" diye kullanılır.


  E


  Electronic Cigarette: Elektronik Sigara, geneleksel yanan tütünden elde edilen duman yerine, bir buharlaşma odasında buharlaştırılan likitin solunması yöntemiyle vücuda nikotin alınması yöntemidir. Kesinlikle bir sigarayı bırakma metodu değildir. Ancak sigarayı bırakana kadar sigaranın zararlı etkilerini minimuma indirmek için kullanılabilir. Nikotin yüksek dereceden bağımlılık yapıcı bir maddedir ve Nikotin Replasman tedavilerinin, sigarayı bırakma tedavileri arasındaki başarısı tartışmalıdır. Elektronik sigara kullanmak kişinin kendi tercihidir ve bazı kişiler tarafından sigara kullanmak yerine tercih edilir. Sigara kullanmayan ancak elektronik sigara kullanmak isteyen kişilere kesinlikle nikotin içeren likitler kullanmaları önerilmez. Nihayetinde nikotin zararlı bir maddedir, elektronik sigaranın zararı ise bu maddenin zararları ile sınırlıdır. Bazı kişilerde ise likitlerde bulunan PG maddesi alerjiye neden olmaktadır, bu tip kişilerin PG siz likit tercih etmeleri önerilir.

  Electronic Cigarette Starter Kit: Elektronik sigara başlangıç kitidir. Özellikle elektronik sigaraya yeni başlayanlara bu kitleri edinilmesi önerilir. Bu tür kitler genellikle bir pil, bir atomizer ve coil içerir. Kitler üreticilerine göre farklılık gösterebilir. Joyetech Ego One, Kangertech Subox Mini örnektir.

  E-Liquid, E-Juice: E-Likit, Sıvı, Dolum Sıvısı, Likit, elektronik sigarada coil tarafından buharlaştırılan sıvıdır. Çeşitli aromalarda olanları mevcuttur. Ve nikotin içerikleri farklılık gösterebilir. PG ve VG artı nikotinden oluşur. PG, boğaz vurumunu artırırken; VG ise buhar yoğunluğunu artırır.

  Ego Style: EGO, eGo tipi, olarak da bilinir. Eski sistem kalem tarzı pillerin konektörünün adıdır.

  ECF: Forumumuzun yabancı versiyonunun kısaltmasıdır. E-cigarette-forum.  F


  Fiber Freaks: Sadece esigara için üretilen pamuk, taşıyıcı malzeme olarak kullanılır

  Food and Drug Administration (FDA): Amerikan Gıda ve İlaç denetleme kurumunun kısaltılmış adıdır.

  Flooding: Likitin aşırı doldurulması neticesinde taşması veya akmasıdır.  G  Gurgling: Yanma odasına aşırı likit dolma durumunda çıkan hışırtılı sestir. Nefes cekme siddetini dusurdugunuzde cogu zaman kendiliginden gecer. Geçmezse akıtma yapabilir.  I  IMR: Lityum İon Manganez şarj edilebilir pilidir.

  ICR: Lityum İyon Kobalt şarj edilebilir pilidir.

  Inhale: İngilizce nefesi içinize çekmek anlamına gelir. Elektronik sigaralarda ise çekilen buhari, solumak icine cekmek anlamindadir.  J  Juice: Tam karşılığı meyve suyudur. Likit yerine kullanılan terimdir.  K

  Kuro Coiler: Coil (bobin) sarımını kolaylaştıran aparat.  L  Leaking:
  Sızma anlamına gelir. Taşmadan farklı olarak likitin kullanılan cihazın herhangi biryerinden sızmasını açıklamak için kullanılır. Genelde kullanıcı hatası çıkar.  M  Mesh:


  Türkçe'deki kullanımı ile elek teli. Elektronik sigara terminolojisinde ise RBA tip Genesis atomizer'larda kullanılan, likidi emebilen ve sirkülasyonunu sağlayan bir tür paslanmaz çelik (316L ya da SS (stainless steel) hasır örgü. 325, 400, 500, 625... (kullanım alanına ve kullanılacak likite göre seçilir; çoğunlukla 400 tip tercih edilir) diye tabir edilen delik sayısını ifade eden ölçüler kullanılır. Birim kare (inch) içerisindeki en X boy olarak tel sayısıdır. Örnek olarak 10x10 demek birim kare üzerinde enine on, boyuna on tel bulunan çelik elek demektir.
  Kullanılmadan önce çoğunlukla okside (oksidasyon) edilir ya da önceden oksidasyonu yapılmıştır.
  İp fitile alternatiftir.
  Daha iyi aroma ve ısıya dayanıklığı, uzun kullanım ömrü (ortalama 50ml) gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir.
  Standart kullanım ölçüleri 4x3'tür.

  Mod: Batarya veya Pil, elektronik sigara kullanılırken buharlaştırıcı parçasına ihtiyaç duyduğu akımı sağlayan parçanın adıdır. Genellikle üç düğmeye sahiptir watt(volt) azaltma, çoğaltma ve ateşleme(power) tuşuna sahiptir.

  Milligrams (mg): Miligram, Kütle ölçüsü birimi gramın binde biridir. Likitlerdeki nikotin oranını belirtmek için kullanılır.

  Milliliters (mL): Mililitre, Hacim ölçüsü birimidir. Haznelerin hacmini belirtmekte kullanılır.

  mAh: Mili Amper x Saat, genellikle bataryalarda kullanılan bir terimdir. Sanılanın aksine, pilden çekebileceğiniz maksimum akımı belirtmez. Pilin deşarj süresini belirtir. Ör: 1000mAh bir pilden bir saat boyunca 1 Amper akım çekerseniz pilin kutupları arasındaki potansiyel fark pilin bittiği kabul edilen değere düşer. Pilden çekebileceğiniz maksimum akım kapasite değeri C ile ölçülür. Ör: 1000mAh, C=200mA bir IMR pilden güvenle çekebileceğiniz maksimum akım değeri 10C dir yani 2 Amperdir, Ancak bu değeri çektiğinizde pilinizin bitmesi yarım saat sürer. Kapasite değeri ve güvenli akım limitleri pil üreticileri tarafından belirtilir. Burada dikkat edilmesi gereken daha yüksek değerlere sahip olduğu için anlık akım değerlerinin üreticiler tarafından yanıltıcı amaçla sürekli olarak çekebileceğiniz akım miktarı gibi gösterilmesidir. Bir pilden anlık olarak 30C akım çekebiliyorken sürekli olarak 5-10C arası akım çekebilirsiniz. Pilden bu miktardan fazla akım çekmek pile zarar verebilir. Akım koruması olmayan lion pillerde durum patlamaya ve yaralanmaya kadar gidebilir.  N  Nicotine: Nikotin, Tütün bitkisin yapraklarında bulunan yüksek bağımlılık yapıcı alkaloiddir. Zirai böcek ilacı olarak kullanılır.  O  Ohm: Direnç ölçü birimidir. Yunanca Omega harfi ile gösterilir. Değeri Ohm kanunu ile bulunur.  P  Propylene Glycol (PG):
  Proilen Glikol, günlük hayatta kullanılan birçok ilaçlarda, sabunlarda, diş macunlarında, losyonlarda kullanılan kimyasal bir maddedir. Genel olarak kullanımı güvenli addedilir. Ancak bazı kimselerde alerjiye neden olduğu bilinmektedir, bu kişilerin pg siz likit tercih etmeleri önerilmektedir. Pg likitlerde aromanın taşınması ve buharın boğaz vurumunu gerçekleştirir.

  Passthrough (PT): Aynı anda hem şarj edilebilinen hem de kullanılabilinen bataryalara verilen isimdir.

  Pen Style: Yapı itibari ile kaleme benzeyen elektronik sigaralara verilen isimdir.

  Puff: Kelime anlamı nefes almak, çekmektir. Pull ile yakindir birbirlerine, fırt çekmektir.  R  Rebuildable Atomizer (RBA): Yenilenebilen, tamir edilebilen, kendi sarımınızı yapabilmeniz için tasarlanmış atomizerlerin tamamına "RBA" denir.

  Rebuildable Tank Atomizer (RTA): Yenilenebilen, tamir edilebilen tanklı atomizer. Yanma odasını çevreleyen ve basınç farkı prensibi ile taşıyıçı malzemeyi besleyen bir likit tankına sahiptirler. Kayfun, Russian, Taifun GT, Squape vb.

  Rebuildable Dripping Atomizer(RDA): Yenilenebilen , tamir edilebilen damlatmalı atomizer. Kısa 510 baglantılı tabanı vardır. İçinde bobin ve drip tip'ten damlatılan az miktarda likit için yeterli hacmi vardır. Genellikle en lezzetli aromayı verirler ve sıklıkla Sub-ohm sarımlar için kullanılırlar.
  Troy 1x rda, Gusto rda, Origen, Magma, Veritas, Tugboat, Plume Veil, 454, Vulcan, CLT popüler RDA'lardır. Derin likit hazneli ve yatay ve dikey bobinler sarabildiğiniz RDA'lar en çok istenenler listesinde üst sıralara yerleşmektedirler.

  Rebuildable Dripping Tank Atomizer (RDTA):
  Elle kontrol edilen bir likit tankı bulunan "RDA"  S
  Steeping:
  Evyap likitlerde demlenme sürecine verilan ad.  T  Taste Control:
  Yeni bir özellik olup, fitildeki likit miktarı ölçülmek suretiyle likit miktarına uygun güç regülasyonu yapılır. Bu yöntem ile buhar tadının hep aynı kalması açıklanır.

  Tempeture Control (TC):
  Atomizerin, buharlaştırıcı bobin sıcaklığını istenilen seviyenin üstüne çıkmasını engelleyen sistemdir.

  Throat Hit (TH): Boğaza vurum olarak bilinir. Elektronik sigara buharı solunurken boğazda oluşan solunma hissidir. Kişisel bir büyüklüktür. Birçok faktöre bağlıdır. Likitin aroması, içerdiği PG ve Nikotin miktarına bağlıdır.

  Tank: Likit haznesidir.
  V  Vape: Sigara içmenin elektronik versiyonuna verilen addır. Vapor yani buhar teriminden gelir, sigara içmek ise smoke yani dumandır. Arada harf benzerliği kurularak üretilmiş bir kelimedir.

  Vaping: Elektronik sigara kullanma eylemidir.

  Vaper: Elektronik sigara kullanan kişiye verilen addır.

  Vegetable Glycerin (VG): Elektronik sigara likitlerinde kullanılan bir kimyasaldır. Günlük hayatta adı sayılamayacak kadar çok üründe kullanılır. Bitkisel versiyon genellikle hindistan cevizi yağından elde edilir.

  Variable Voltage (VV): Değişken voltajlı cihazlara verilen isimdir. Bu tip cihazlar size kullanmak istediğiniz voltajı ayarlama imkanı sunar.

  Variable Wattage (VW): Değişken güç cihazlara verilen isimdir. Bu tip cihazlar size kullanmak istediğiniz gücü ayarlama imkanı sunar.


  @bidon arkadaşın çalışmasının güncellenmiş halidir. Emeği için çok teşekkür ederim.

  Önceki konu:
  http://www.esigara.us/konu/elektronik-sigara-terimler-sözlüğü.325/

  Ekleme değiştirme yapılması için, konunun altına yazabilirsiniz.

  Edit: Terim eklendi.
   
  • Beğendim Beğendim x 23
  • Faydalı Faydalı x 11
  • Samimi Samimi x 10
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 2. ÖZTÜRK 18

  ÖZTÜRK 18
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  25 Şubat 2017
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +0 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Joyetech AIO DX 22
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  19.02.2017
  E sigaraya başlayanlar için alınması gereken derslerin başında geliyor bu konular.Bence çok faydalı olmuş teşekkürler.
   
 3. Tealuiss

  Tealuiss
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  26 Ocak 2017
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +9 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Wismec 2/3&Gemini RTA
  Uzun süredir gördüğüm en başarılı ve bilgi verici başlık tebrik ve teşekkür ederim!
   
 4. Descart

  Descart
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  14 Aralık 2016
  Mesaj:
  47
  Alınan Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Kirsehir
  Ratings:
  +82 / 4
  Emeginize saglik hocam. Faydali bilgiler içeriyor.
   
 5. memetkzc

  memetkzc
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  4 Nisan 2017
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Adana - Van
  Ratings:
  +5 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Eleaf pico mega + Gemini
  ga diye bi terim gördüm eklemek ve bilmek acısından yardımcı olur musunuz?
   
 6. Exelans81

  Exelans81
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  13 Temmuz 2017
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Düzce
  Ratings:
  +0 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Kangertech Subox Mini
  Eline sağlık hocam
   
 7. sonson

  sonson
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  29 Kasım 2016
  Mesaj:
  137
  Alınan Beğeniler:
  283
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +808 / 6
  Kullandiginiz Cihaz:
  Smok G 80-OBS Engine Nano
  Emeğinize,aklınıza sağlık.Eminim bir çok insana yararı olacaktır.
   
 8. freyjaaa

  freyjaaa
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  14 Temmuz 2017
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Bursa
  Ratings:
  +1 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Eleaf Pico Mini
  Nacizane fikrim, rta, rda tarzı sarılabilen atomizer'larda kullandığınız telin kalınlığı olduğunu düşünüyorum. (bkz. gauge) Başka bir anlamı varsa ben duymadım hocam.
   
 9. iyinokta

  iyinokta
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  30 Ağustos 2017
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  38
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +49 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Revenger
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  20.09.2017
  Valla elinize sağlık yahu, bu işin bir sözlüğünün olması benim için teşekkür edilecek bir şey.
   
  • Galip Galip x 1
 10. spware

  spware
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  22 Şubat 2017
  Mesaj:
  68
  Alınan Beğeniler:
  69
  Şehir:
  Springfield
  Ratings:
  +127 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  commodore 64
  yeni başlayanlar için güzel bir klavuz elinize sağlık
   
 11. Cloud9

  Cloud9
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  18 Ekim 2017
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Tekirdağ
  Ratings:
  +70 / 0
  Yararlı başlık teşekkürler
   
 12. YilmzYilmz

  YilmzYilmz
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  24 Ocak 2017
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Londra
  Ratings:
  +102 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Dotmod- Spica Pro
  Çok emek harcamışsın ellerine sağlık, umarım yeni başlayanlar bu bilgilerden yararlanır.
   
 13. CookieCake

  CookieCake
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  1 Ekim 2017
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Bursa
  Ratings:
  +11 / 0
  Eline sağlık, yararlı bir konu. Zaten ister istemez zamanla öğrenilecek terimler bunlar. Yardımcı bir kaynak olabilir.
   
 14. kaant

  kaant
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  29 Mart 2016
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  196
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +316 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  ML+Orbit+Major+ION
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  16.03.2016
  Emeginize saglik ustadlar
  Ogreniyoruz adim adim
   
 15. Luckycm

  Luckycm
  Expand Collapse
  MTL/LCJKPY of Kadıköy vapers.

  Katılım:
  20 Aralık 2017
  Mesaj:
  38
  Alınan Beğeniler:
  305
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +392 / 2
  Kullandiginiz Cihaz:
  USV-L / Spica pro
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  16.11.2017
  Emeğinize sağlık hocam, bilmem gererkli olurmu ama aklıma gelen eklemeler şunlardır;
  Edit
  MTL :' Mouth to Lung' İngilizce kelimelerinin kısaltması yani ' Ağızdan ciğere' yapılan buhar çekimlerine ve bu amaçla yapılan atomizerlerin başına ya da sonuna eklenen bir terimdir. Türkçemizde buna sigara içimi diye kullanıyoruz ve çok da iyi anlatılmış oluyoruz bu terimi.

  DL : 'Direct Lung' yine ingilizce den buhar jargonuna giren bu terim ' Direk ciğer' çekimini anlatmak amaçlı kullanılır ve bizim kültürümüzde de olan Nargile içimi bu terimin Türkçemiz de ki mükemmel anlatımıdır. Buhar havayla beraber çekilir ve atomizerlerde bu çekime uygun olanları vardır. Tfv 12 veya 8 Baby Beast'ler bunun klasik bir örneğidir.

  Twisted coil : Birbiri içine geçirilerek sarıma hazır satılan tellerin adıdır. Daha çok Rda larda aromayı daha da iyi hissedebilmek ve düşük ohm lara ulaşmak amaçlı kullanılır.

  Pre-heat control : Önceden ayarlanabilir çoğu çipli mod larda bulunan bir kontrol mekanizmasıdır. Evvelden ayarlanabilir sıcaklık kontrolünü ayarlamanız için kullanılır.

  Şimdilik aklıma gelenler, umarım bir faydam dokunur. Teşekkürler ve keyifli buharlar buhardaşlar...
   
 16. hakko67

  hakko67
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  6 Ocak 2018
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  9
  Şehir:
  Zonguldak
  Ratings:
  +16 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  mekanikler
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  25.01.2018
  Teşekkürler
   
 17. Darkeagle

  Darkeagle
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  5 Şubat 2018
  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  1,724
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +2,231 / 6
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.01.2013
  Çok teşekkürler verdiğiniz faydalı bilgiler için .
  Benim bir türlü doğru adı bulamadığım model var yardımcı olursanız sevinirim .
  Çok kişinin kullandığı Elaf melo III , Joyetech Cubis, Aspire Natilus, Vaperasso veco one gibi daha birçok markanında olduğu coili kullan at olan dolumu alttan veya üsten olan bir modun üstünde çalışan bu atomizerler sizin listenizdeki hiç biryere uymadı
  Clearomizer desek kalem şeklinde , o tarife uygun değil
  RBA, RTA, RDA, RDTA tariflerine de uymuyor
  Fiyakalı bir ismi varsa bizde bilelim diye sordum ? Maksat kullandığımız aletin jargonu da bilek yani :)))o_O
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.