Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik Sigara hakkında Bilmeniz gereken Herşey

'Bir Bilene Sor' forumunda kodk tarafından 8 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. kodk

kodk
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    223
    Ratings:
    +284 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Primo Mini + Kayfun Prime
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    29.12.2012
    Konuya yeni olanlara yardımcı olması için bugüne kadar edindiğim bilgileri kısaca biraraya getirdim. Eksik/hatalı kısımları iletirseniz sevinirim.

E-Sigara?

Gliserin, gıda aroması ve sıvı nikotin karışımından oluşan likidin ısıtılıp buharlaştırılmasıyla sigaraya yakın tüttürme deneyimi sağlar. Normal sigara gibi üstünüzü başınızı kokutmaz, ellerde veya dişlerde leke yapmaz, etrafınızdakileri/yan masadakileri rahatsız etmez.

Zararlı mı?

?u an somut bir şey yok ortada ama muhtemelen vardır bir şekilde zararı. Yine de normal sigarayla aynı olduğuna inanmadığım bu zarar en azından sadece kendinize olacaktır çünkü çıkan buhar çabucak dağılıp koku yapmadığı gibi, içeriğinde de zararlı madde tespit edilememiştir. Özellikle tütün firmaları tarafından zararlarını ortaya çıkarmak için araştırmalar yapılmaktadır. "Kullanım kolaylığı sebebiyle nikotin kullanımını arttırıyor!" varsayımı dışında şu ana kadar bulabildikleri tek şey pilin oluşturduğu manyetik alanın kansere sebep olabileceği; cebinizde taşıdığınız telefon, günde en az 1 kere haberleri izlediğiniz televizyon veya apartman köşelerinde fink atan baz istasyonları gibi.

Elbette en güzeli sigaraya hiç bulaşmamış olmak, ancak bir şekilde bulaşılmışsa elektronik olana geçmek daha mantıklıdır bence. Kısa süre önce başlamış olmama rağmen nefes ve uyku düzenimde ciddi düzelmeler olmaya başladı bile. Normal sigara ise aklımın ucundan bile geçmiyor, hatta kargo gelmeden önce sardığım sigara hala duruyor sarılmış bir şekilde. Yenilik hevesi de değil ayrıca bu. Bir sonraki siparişimde de nikotin miktarını bir alt seviyeye indireceğim. Elektronik sigaraya geçtikten sonra normal sigaranın o berbat kokusuna ve eziyetine geri dönmek isteyebileceğinizi hiç sanmıyorum.

Atomizer, Kartuş, Cartomizer, Clearomizer?

Elektronik sigara üç kısımdan oluşur. Enerjiyi sağlayan pil, pilden aldığı enerjiyle likidi ısıtıp buharlaştırmaya yarayan atomizer ve atomizere likit sağlayan kartuş.

Pil

Bağlantı noktaları bazı markalarda değişiklik gösterse de piyasada bulunan çoğu ürün 510/eGo standartlarındadır. Çeşitli adaptörler ile uyumluluk sağlanabilmektedir. Standart eGo piller 3.3 volt değerindedir. Ayarlanabilir voltajlı sistemlerle bu değer kullanılacak atomizerin direncine göre 3.3-6.0 volt arasında değiştirilebilmektedir. Ucuz, kalitesiz ve korumasız ürünlerde patlamaya varacak sorunlar olabileceği için orijinal kullanmakta fayda var.

Atomizer -> http://www.ecigarettevapor.net/medi...b33525d08d6e5fb8d27136e95/c/v/cvap0230_06.jpg

Genelde 2.0-2.4ohm arası kullanılmakta olup, daha düşük dirençli modelleriyle standart eGo pillerde daha yoğun buhar ve aroma elde edilebilir. Düşük dirençli modellerin ömrü daha kısadır ve yüksek voltaj uygulanırsa kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca pili daha kısa sürede tüketirler.

Kartuş -> http://cdn1.bigcommerce.com/server4.../eGo_T_A_cart__88257.1334328462.1280.1280.jpg

Yaygın olarak kullanılan eGo serisindeki sistemdir. eGo-T modelinde atomizer üst gövdeyle birleşik olduğu için ömrü bitince tüm üst gövdeyi yeniden almak gerekir. eGo-C modelinde ise atomizer ayrılabilir şekildedir, sadece bu kısmı değiştirmek yeterlidir. Daha ucuz olmasının yanında dilenirse daha yoğun buhar ve aroma için düşük dirençli çeşitleri de kullanmak mümkündür. Son iyileştirmelerle kartuşla atomizerin birleştiği kısımda meydana gelen sızdırma olayı büyük ölçüde azaltılmıştır. Ayrıca kartuşu çıkarıp takarken pil kısmını yukarı kaldırmak da sızmayı engellemektedir.

Cartomizer -> http://store.teslair.com/images/thumbs/0000173_300.jpeg

Atomizerle birleşik olan kartuşlara cartomizer denmektedir. Genelde pille beraber normal sigara boyutlarında olurlar. Atomizerin etrafı sıvı emici bir malzemeyle kaplıdır, atomizer ısınınca etrafındaki bu malzemede bulunan likidi buharlaştırır. Normalde kullan/at şeklinde üretilmiş olsalar da 2-3 sefere kadar tekrar doldurmak mümkündür. Ayrıca ufak boyutlardaki pillerle beraber kullanıldıkları için fazla buhar üretemezler, aromanın tadı da pek anlaşılmaz. Görünüm olarak normal sigaraya benzese de içim zevki fazla değildir.

Clearomizer -> http://img.fw1.biz/origin/63043/ce4-clearomizer.jpg

Tank içine yerleştirilmiş atomizere sahip sistemlere clearomizer denmektedir. Likit tankın içinde bulunan fitiller vasıtasıyla atomizere taşınır ve atomizer ısınınca fitilde bulunan bu likidi buharlaştırır. Ayrıca kullanılacak atomizerin direnci, konumu ve pilin voltajı sizin kontrolünüzde olduğu için kendinize en uygun ayarı yapabilirsiniz.

Düşük dirençli atomizerler ile daha yoğun buhar ve aroma elde edersiniz ancak daha fazla enerji kullanıldığı için pil daha kısa sürede tükenir. Ayrıca atomizerin ömrü de daha kısadır. Fazla voltaj uygulandığında ise tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

Direnç seviyesi arttıkça voltajı da buna uygun şekilde yükseltmek gerekir yoksa buhar üretimi az olacaktır. Bunun için de mod denilen yüksek kapasiteli piller kullanılmaktadır. 6 volta kadar çıkabilen voltaj değeri belli bir voltajda sabit olabildiği gibi istenilen değerin ayarlanabildiği modlar da mevcuttur.

Yine bu tanklı sistemlerde atomizerin konumu üst veya alt olarak seçilebilir. Bottom coil olarak adlandırılan sistemde atomizer tankın altında bulunur. Çıkan buhar, ağıza ulaşma süresi arttığı için daha ılık olur. Fitilleri de neredeyse görünmeyecek kadar kısadır ancak sürekli likidin içinde olduğu için diğer sistemdeki gibi kuruma ve yakma problemi yaşanmaz. Atomizeri yukarıda olan sistemde arada bir çalkalama yaparak fitillerin ıslak kalmasını sağlamak gerekir. Uzun fitilli olan modeller ile bu sorun da büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

Atomizerle tank bütünleşik (CE4) olabildiği gibi eGo-C serisindeki gibi atomizerin değişebildiği (CE6) modeller de mevcuttur. CE5, CE9 gibi modellerde fitil yoktur, likit gövde üzerindeki deliklerden atomizere ulaşır, cartomizer gibi bir yapısı var sanırım, artısı eksisi nedir bir bilgim yok.

Likit

Gliserin, gıda aroması ve dilenirse nikotin karışımından oluşur. Gliserin PG ve VG olmak üzere iki çeşitlidir. Genelde ikisi belirli oranlarda karıştırılarak kullanılır. PG ile daha fazla aroma, VG ile daha fazla buhar elde edilir. Yüksek PG oranlı likitlerde throat-hit denilen boğaz vurumu hissi daha tatmin edicidir ancak ağızda kuruluğa sebep olmaktadır.

Nikotin oranı 0mg ile 36mg arası değişmektedir. 24-36mg likitler genelde seyrelterek daha düşük oranlarda kullanmak için uygundur.

Genelde 10-30ml arası şişelerde çeşitli aroma ve nikotin değerleriyle hazır olarak satılır. Daha büyük gramajlarda da hazır olarak alınabileceği gibi sadece gliserin veya gliserin+nikotin alınarak istenen oranda aroma eklenerek de kullanılabilir.

Temizlik, Bakım?

Pillerin bağlantı noktalarında birikebilecek likit kalıntılarını kuru veya alkole batırılmış pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz, su kullanmayın. Atomizer, kartuş ve clearomizerları haftada bir ılık suyla yıkamak yeterli. İyice kuruduktan sonra normal kullanmaya devam edebilirsiniz. Çok az veya tatsız tuzsuz bir buhar geliyorsa ya vadesi dolmuştur yenilemek gerekir ya da iyice kurumamıştır biraz daha beklemek gerekir. Dry-burn denen teknikle atomizeri likit doldurmadan önce boş olarak 5-6 kere çalıştırarak reziztans üzerindeki kalıntıları da temizleyebilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıda verdiğim şekilde videolar mevcut.

eGo-C atomizer temizliği: eGo-C Unboxing, Assembly and Cleaning - YouTube

Clearomizer temizliği: How To Clean Your Clearomizer - YouTube

Nereden temin edilir?

HeavenGifts Best electronic cigarettes_ecigarettes_eliquids_ejuices - Heaven Gifts

İlk siparişimi buradan verdim, Joyetech yetkili satıcısı, ürünler orijinal. Sürekli olarak kullanılabilecek %5 indirim kuponu mevcut: Cvpforum. Yılbaşı indirimleriyle fiyatlar oldukça uygundu, şu anda da piyasa ortalamasında sayılır. Paketleri 30$lık oyuncak veya yedek parça olarak beyan ediyorlar. İlk siparişim EMS ile 10 günde kapıma geldi. İkinci siparişimi normal bildirimli posta ile vermiştim, 18 günde elime ulaştı.

Buradan sipariş verecek olursanız Register Heaven Gifts adresinden üye olursanız sevinirim.

FlavourArt Flavourart. La sartoria degli aromi

İtalyan menşeili likit firması, gayet başarılı aromaları mevcut. ?u an taleplere yetişemedikleri için ürünleri kargoya geç veriyorlar ancak fiyatları uygun. Aceleniz yoksa ToscanaMall yerine buradan sipariş verin.

Buradaki 10ml'lik sıvılar sade veya aromalı Heaven Juice ile karıştırılarak kullanılacak konsantre aromalardır. Tek başına kullanılmaz. Örneğin konsantre 10ml çilek alıp vanilyalı Heaven Juice ile dilediğiniz oranda karıştırabilirsiniz.

Heaven Juice USP EP E liquid: Firmanın belirlediği belirli orandaki aromalardan birini seçebilirsiniz.
    Heaven Juice MIX and TAKE: Sunulan seçeneklerle, kendi seçeceğiniz maksimum 4 adet aromayı yine kendi belirleyeceğiniz oranlarda ekleyebilirsiniz.

Her ikisi için de 0mg-18mg arasında nikotin seçimi, 50ml ve 100ml olarak da miktar seçimi yapılabilir. Ayrıca 24-36mg nikotin için Do It Yourself altındaki For Dillutions versiyonları mevcuttur.

ToscanaMall Electronic cigarette and Eliquid - Toscana Mall

İlk siparişin heyecanı ve FlavourArt'ın kendisindeki yoğunluk sebebiyle likitleri de buradan sipariş ettim, ilk ve son siparişim oldu. 14 günde ulaştı elime, Maxx Blend ve RY4 diye bal aromalı Cowboy Blend'i doldurup yollamışlar. Son kullanma tarihleri de 7 ay sonrası ki normal raf ömrü 2 sene deniyor likitlerin. 2-3 kişi daha aynı sorunlardan bahsetti. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etmiyorum, bilgi olsun diye paylaştım sadece.

BargainVapour Freedom to Vape

Biansi Imist, Vivi Nova gibi ürünler için tercih edilebilir gibi duruyor. Ayrıca Hangsen likitler için de denenebilir. Sipariş verenlerden olumsuz bir yorum denk gelmedi. 7-10 gün arası bir teslimat süresi var gözüküyor.

HealthCabin Healthcabin Electronic Cigarettes - Wholesale and Retail

Nedir, ne değildir pek bilgim yok. Fiyatlarına bakılırsa Joyetech'ler orijinal. Bilgi geldikçe güncelleyeceğim.

DX DealExtreme - Cool Gadgets at the Right Price - DX Free Shipping Worldwide

Daha önce buradan ufak tefek ürünler alıyordum, elektronik sigara için de ilk buraya bakıp 10$lık bi ürün sipariş etmiştim. 38 gün sonra ulaştı elime. Yanında bulaşık deterjanından bozma bi likit yollamışlar, hala genzimde tadı. Pilin de bağlantı noktası koptu cartomizeri takarken, çöpe yolladım zarfıyla beraber hepsini. Bu da bilgi amaçlı, uzak durun e-sigara için.

BIC BuyInCoins.com - Shopping with Unbeatable Price, Just Buy in Coins

DX benzeri ucuza ürünler temin edilebilir bir yer, ancak pek kaliteli değiller muhtemelen bunlar da. Teslim süresi konusunda bir bilgim yok.

Yerli Siteler

Henüz iyiymiş fiyatlar diyebildiğim bir site denk gelmedi. Çoğunda markası belli olmayan eGo serisi ürünler orijinallerinin fiyatına; Kiwi, Natura gibi markalar ise 2-3 katı fiyatlara satılıyor. Likitler de aynı şekilde pahalı. Masraflı oluyordur ülkeye sokmak elbette ama bu fiyata sattıracak kadar masraflı mı oluyor bilmiyorum, cevap vermedi henüz hiçbiri bu konuya. 30 gün beklersiniz/bozulursa fellik fellik muhatap ararsınız diye yurtdışı siparişlere laf atıyorlar sadece.

Tavsiye?

?u an Joyetech eRoll kullanıyorum, ufak olduğu için dışarıda iyi oluyor (resimlerde biraz iri gözüküyor ancak normal sigara boyutlarında, buna rağmen pili 3.7 volt olduğu için buhar ve aroma tatmin edici oranda), 10-15 nefes alıp kutusuna koyuyorum, şarjına devam ediyor bir sonraki kullanıma kadar. Kutusu tek şarjla sigarayı 4-5 kere filan tam şarj edebiliyor ama tankı ufak olduğu için 40-50 nefeste yeniden likit doldurmak gerekiyor. Hani çok eziyetli bir iş değil ama evdeyken pil sorunu da olmasın diye USB beslemeli eGo-C 2 Upgrade (bunlarda normale ek olarak değişken voltaj seçeneği var ama Twist gibi sabit değil, şarj durumuna göre 3.6-4.15 volt arası değişiyor, USB'ye bağlayıp kullanınca 4 volt alınır sanırım sürekli ki okuduğum kadarıyla 2.2-2.5ohm atomizerler için en verimli voltaj bu) batarya, bottom coil clearomizer ve eRoll ile clearomizer için düşük dirençli atomizer siparişi verdim, gelince daha detaylı bilgi vereceğim.

Joyetech logo eGo-C 2 Upgrade 650mAh USB battery/USB passthrough - Joye eGo-C spare parts Heaven Gifts

5pc eGo 3.0ml MT BCC (Metal Bottom Coil Changeable) Clear cartomizer/Clearomizer - 510/eGo Cartomizer Heaven Gifts

5pc Coil Unit for Tabac/MT BCC (Bottom Coil Changeable) Clear cartomizer/Clearomizer - 510/eGo Cartomizer Heaven Gifts

5pc Joyetech logo eGo-C/eCab atomizer heads! Cone shape/Type A - Joye eGo-C spare parts Heaven Gifts

2. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    hocam paylaşım için teşekkürler .
    spenner 2 almayı düşünüyorum üstüne tank olarak ne tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim

3. bgrbrk

bgrbrk
    Expand Collapse
    Sub-Ohm

Alınan Beğeniler:
    190
    Ratings:
    +196 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sigelei 100w Plus
    21.01.2015

Şahsen kullandım acayip uyumlu bir çift :) hem ciğer çekimi, hemde normal ...

• Beğendim Beğendim x 1
  4. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    hocam teşekkür ederim

• Beğendim Beğendim x 1
  5. bgrbrk

bgrbrk
    Expand Collapse
    Sub-Ohm

Alınan Beğeniler:
    190
    Ratings:
    +196 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sigelei 100w Plus
    21.01.2015
    Elimizden geldiğin birbirimize yardımcı olacağız. Rica ederim her zaman ;)

• Beğendim Beğendim x 1
  6. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    hocam teşekkür ederim

7. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014

8. salemibuse

salemibuse
    Expand Collapse
    gurme buharcı

Alınan Beğeniler:
    79
    Ratings:
    +109 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv mini, eleaf, joyetech
    8/11/2014
    yerli siteler ile ilgili nota bayıldım.. tedarikçilerin dikkatine

9. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    nemesis mod kullanan arkadaşlar 18650 pil uygunmudur ? rica etsem yardımcı olurmusunuz....

10. morfindrama

morfindrama
    Expand Collapse
    VaporMania
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    660
    Ratings:
    +877 / 11
    05.06.2014
    Konunun kıymeti 2 sene sonra anlaşılmış :)

11. morfindrama

morfindrama
    Expand Collapse
    VaporMania

Alınan Beğeniler:
    660
    Ratings:
    +877 / 11
    05.06.2014
    18650 pil uyumlu Nemesis Mod kullanıyorsan uygundur tabi :)

12. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    baya açık oldu sağol hocam

13. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    baya açık oldu sağol hocam

14. BurakB

BurakB
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    226
    Ratings:
    +284 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nebel mod + aqua v2
    28.10.2014
    Hocam senin elindeki nemesis mod 3 farklı boy pil ile uyumlu şekilde çalışabiliyor. 18350, 18500, 18650
    Bu pilleri kullanabilmen için pilin boyuna göre nemesisi parçalarına ayırıyorsun. Yani 18650 pil kullanmak için yapman gereken şey, nemesisteki en küçük parçayı ayırmak olacak. Bu sayede mod da kalan parçalar 18650 boyutuna gelmiş olacak.

• Beğendim Beğendim x 1
  15. BurakB

BurakB
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    226
    Ratings:
    +284 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nebel mod + aqua v2
    28.10.2014
    Aynı şekilde 18500 pil kullanmak istersen bu defa orta boy olan parçayı söküp, diğerlerini birleştireceksin.
    18350 için ise orta boy ve küçük parçayı sökeceksin. Tek parça kalacak.

• Samimi Samimi x 1
  16. BurakB

BurakB
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    226
    Ratings:
    +284 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nebel mod + aqua v2
    28.10.2014

• Samimi Samimi x 1
  17. roysroys

roysroys
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eGo_T
    05.01.2014
    eyvallah burak kardeşim seni rahatsız etmiyim dedim :)

18. BurakB

BurakB
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör

Alınan Beğeniler:
    226
    Ratings:
    +284 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nebel mod + aqua v2
    28.10.2014
    Ne demek hocam. Sen beni rahatsız etmesen de ben senin derdini sıkıntını bulur herkesten önce cevaplarım :)

• Samimi Samimi x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.