Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik Sigara Adabı ve Ahlâkı

'Elektronik Sigara Genel' forumunda gambleroflife tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Elektronik Sigara Adabı ve Ahlâkı 5 5 1votes
5/5, 1 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (1)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. YavuzTR

YavuzTR
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    923
    Ratings:
    +1,400 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok BEC Pro
    Şimdiye kadar ki okuduğum en mantıklı, en güzel makale.

Hele ki:

16) Elektronik sigara içen kimsenin birden fazla cihazı, likiti varsa; sende fazla var tekini ver denilmez. Binbir zorlukla elde edildiği bilinir. Her bir cihazı elinde tutmasının sebebi vardır. Karışılmaz.

Keşke çevremde ki herkes en azından şu maddenin adabına sahip olsa bana yeter.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  2. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,098
    Ratings:
    +2,485 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    28.04.2016
    20 yıl boyunca sigara içtiğim dönemde de başkasının dumanından rahatsız olurdum. Üflediğim yöne hep çok dikkat ettim, rastgele hiç üflemedim sigara dumanını.

Mecburiyetten mi? Hayır değil, diğer insanlara saygımdan dolayı. Sırf ben sigara içiyorum diye -soğuk havada bile- gittiğimiz mekanda benimle birlikte dışarda, sigara içilen bölümde oturmayı kabul eden sigara içmeyen arkadaşlarıma saygımdan dolayı.

Şimdi buharlıda da aynı hassasiyetle devam ediyorum.

Kimse bizim ciğerlerimizden, ağzımızdan çıkan buharı solumak zorunda değil.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  3. makinal

makinal
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    135
    Ratings:
    +383 / 17
    Kullandiginiz Cihaz:
    Swag+Doggy
    Kısacası elektronik sigara medeni insan işidir.

• Beğendim Beğendim x 1
  4. Jadle

Jadle
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    126
    Ratings:
    +394 / 4
    Fb grup yöneticilerinden birisi aynı yazıyı paylaşmış ve alıntı dememiş bir de madde ekleyebilirsiniz kısmını da aynen yazmış biri uyarınca muhtemelen mesajını silip yoruma kapatmış.:D

İnsanlar ne kadar utanmaz yahu :dump.:

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  5. Darkeagle

Darkeagle
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1,299
    Ratings:
    +1,681 / 4
    02.01.2013
    Güzel bir çalışma olmuş . Sizin ve diğer arkadaşlarında katıldığı ama benim katılmadığım kapalı ortamda içildiğinde kimse sizin ağzınızdan çıkan buharı içine çekmeye mecbur değil sözleri.
    Pardon ama siz buharlamadığınız zamanlar nefes alıp vermiyormusunuz? Agzınızdan çıkan hava partiküllerinin 100 lerce metre havada asılı kaldığını bilmiyormusunuz? Grip virüsü veya diğer enfekte hastalıkların nefes yolu ile bakterileri taşıdığını bilmiyormusunuz?
    Kapalı ortamda ortalığı sise bulamadan aşağı üfleyerek içerim ve bunu yaparak da kimseye zararının olmayacağını ateşli ile mücadelenin her yede içilebileceğini toplumu kanıksar noktaya getirmenin mücadelesini veririm.
    Buharlama ile pasiflerine zararı bilimsel olarak kanıtlanmamış bir olguyu ben neden suçluluk psikolojisi ile kapalı ortamda adabınca içmeyeyim?

6. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,098
    Ratings:
    +2,485 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    1- Aşağı üflediğinizde daha kolay yayılıyor ve dağılıyor emin olun. Dağılmadığı, ortamı buhara boğmadığı sürece sorun yok. Cam kenarında oturursunuz, kenar masada oturursunuz isterseniz halka çıkarın ağzınızdan kimse bişey demez. Ama kalabalık bi ortamda orta kısımda masanın altına derin bir nefes üfleseniz de o alttan yayılıp başka masalardan yukarı çıkıyor siz görmeseniz de... Bi kafanızı çevirip bakın lütfen üfledikten sonra. Ben şahit oldum ordan biliyorum. İki yan masamdan üflenen buhar benim altımdan çıkıyordu...

2- Nefes alıp verirken bile belli bi mesafeden sonra herkes rahatsız olur. Nefes de gözle görülseydi emin olun kimse kimseye bu kadar yaklaşmazdı (göz görmeyince gönül katlanır demiş atalarımız). Şehir yaşamının getirdiği olumsuzluklardandır bu... Dışarda yediğiniz yemeklerin mutfağını görseniz eminim çoğunu yemezsiniz. Onun gibi birşey... Size zararı olmayan ama başkasına alerji yapan maddeler olabilir (kardeşimin alerjisi var ordan biliyorum, arabada camlar açık olduğu halde bi kaç dakika içinde hapşırmaya başlıyor). Hem kimse normalde o kadar derin nefes alıp vermiyordur herhalde di mi oturduğu yerde? Bazı insanlar bazı konularda daha hassas olabilir. Siz tamamen zevkiniz için taviz vermek istemezken başkalarının taviz vermesini bekliyorsunuz.

3- Elektronik sigara, hele hele DL bağımlılık değil, zevktir, hobidir, keyiftir... (olay sadece bağımlılık olsa hepimize birer AIO yeterdi) Evde sürekli DL kullanan birisi olarak dışarda bir mekanda MTL kullanmaya gayret ettiğimi de belirteyim. Sizin keyfinize katlanmak zorunda olmadıkları için sürekli başkalarını suçlamaktan vazgeçin lütfen...

4- Bilimsel olarak zararsız olduğu kanıtlanmış bir şey yok maalesef ortada. Evrensel olarak kabul görmediği sürece "teori" ya da "tez" olarak kalır.

Yani özetle size göre zararsız olan bişey başkasına göre zararlı olabilir. Olay sadece nikotin ya da pasif içicilik değil, lütfen bunu anlamaya çalışın.

YouTube da bir videoya yorum yapmıştım, insanlar rahatsız olduğu için dışarda kafede vs MTL kullanıyorum diye, altına "her ülkede böyle, bir vaper olmama rağmen ben de rahatsız oluyorum" şeklinde bir cevap geldi.

_11__MTL_is_Dead__Long_Live_MTL__-_YouTube.jpg

DJLsb Vapes camiada hepimizin tanıdığı bir YouTuber, her videosunun başında aşağıdaki gibi bir uyarı görürsünüz "Lütfen toplum içerisinde buharlarken etrafınızdaki insanlara dikkat edin ve saygılı olun" diye.

DJLsb.jpg

DJLsb-2.jpg

Peki bunları neden paylaştım? Çünkü sanki serbest olan ülkelerde herkes rahat rahat kullanıyor, kimse karışmıyor da sadece bizde tepki gösteriliyor gibi bir algı var. İnanın öyle değil... Nereye giderseniz gidin aynı tepkiyle karşılaşırsınız. (3 ay kadar Malta'da yaşadım ayrıca serbest olan başka ülkelerde de bulundum bu yüzden çok iyi biliyorum).

• Galip Galip x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  7. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,098
    Ratings:
    +2,485 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    20 yıl sigaradan sonra yaklaşık 2 yıllık buharcıyım... Yukarda yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Ben de isterim rahat rahat her yerde püfür püfür içebileyim ama insanlar rahatsız oluyor diye kızmaya hakkımız yok onu anlatmaya çalışıyorum. Kızmak yerine anlamaya çalışıp biraz daha dikkatli olmakla bişey kaybetmeyiz. Örneğin evde yarım saatte 20 puff çekiyorsam dışarda bi kafede otururken yarım saatte 3 puff çektim diye nikotinsizlikten ölmem...

Ben de buharcıyım ben de keyif yapmak istiyorum doğal olarak ama banane yaaa bu benim keyfim başkasından banane diyemem.

• Galip Galip x 1
  8. Drk

Drk
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    404
    Ratings:
    +846 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Muhtelif
    Yahu bir bana mı komik geliyor böyle ahkamlar yoksa gerçekten komik mi bilemedim. Rakının adabı, kahvenin adabı vs. İsteyen istediği şekilde içer ve davranır kardeşim, toplum kuralları ve etik dahilinde kaldığı sürece neden insanları kalıplaştırma çabası içerisindesiniz anlamıyorum. Devletin de anlamadığı üzere, erişkin bireyin kendisine zarar verme özgürlüğü de vardır, sosyal devlet politikalarıyla aksine yönlendirme yapabilir ama dayatma yapamaz. Kendi doğrularınızı herkese uygulanabilir, genel geçer kabul etmek ancak bizim gibi gelişmemiş toplumlara özgü ne yazık ki.

9. vosvos35

vosvos35
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    417
    Ratings:
    +857 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    eleaf pico
    Öncelikle bu yazıyı yazan arkadasımıza tesekkur ediyorum.Eğlenceli aynı zamanda da güzel bir yazı olmuş.Özellikle halka açık yerlerde bazı arkadasların yaptıkları seyler varki bırakın e-cig’e uzak olan kişileri kullanan insanları da hayretler içerisinde bırakabiliyor.Avm içinde kullanan mı dersin,metro istasyonlarında kullanan mı ararsın cıkardığı duman ile gösteriş yapan mı ararsın.Bu tarz davranan arkadaşlar gercekten hiç ilgi çekici olmuyorsunuz.

10. y£a

y£a
    Expand Collapse
    Banlandı

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Ratings:
    +3,375 / 97
    Kullandiginiz Cihaz:
    İpv6x Aromamizer supreme
    15.03.2013
    Aadapsızlık toplumsal bir sorun aslında
    Hani sözüm meclisten dışarı " iyice ayağa " düştü

11. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,098
    Ratings:
    +2,485 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    Kimse kimseyi kalıplara sokmaya çalışmıyor. Sadece kendi gözlemleriyle hassas olunması gereken noktaları hatırlatıyor. Anayasa değil, isteyen uyar isteyen uymaz. Uyan da uymayan da kendinden sorumludur.

Sokakta yerlere tükürmek, sümkürmek, bağıra bağıra küfretmek ne toplumsal kurallara ne de etik kurallara uyar ama buna rağmen yapan var mı? Tabii ki var... Dolayısıyla bu tip şeylerin bağlayıcılığı yok (bunlar için olsun isterdim ama).

Bu konuyu açan arkadaş da -kendince- düşüncelerini yazmış. Katıldığınız şeyleri yazarsınız, katılmadığınız şeyleri yazarsınız, eklemek istedikleriniz yazarsınız, tartışırız, şurda güzelce vakit geçiririz. Yoksa kimse kimseyi yargılamıyor. Uymayanları dışlayalım falan diyen de yok. Ne bu kadar ciddiye alınacak bişey, ne de dalga geçilecek kadar basit... Belli bir süre sonra herkesin hemfikir olduğu ortak şeyler zaten "toplumsal ve etik kurallar" olarak kalır, diğerleri de birçok konu gibi unutulur gider... Onlara da yukardaki örnekteki gibi isteyen uyar istemeyen uymaz.

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
  12. MaviAteş...

MaviAteş...
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    118
    Ratings:
    +274 / 12
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso swag
    Gercekten zevkle okudum paylasim.icin tesekkurler

13. ShiftDel

ShiftDel
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    134
    Ratings:
    +461 / 15
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger+Pico
    Neredeydi ki ayağa düştü :D.

14. Hekoti

Hekoti
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    129
    Ratings:
    +255 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vapefly Nicolas
    26 Aralık 2017
    Bunca tüzük, düzenleme, tebliğ, manzume, manifesto, anayasa okumuşluğum vardır, bu kadar canlı, sevimli, delikanlı olanını çok hatırlamam. Yürek samimi olunca, kalem şiire bağlamış, ellerinize sağlık

• Samimi Samimi x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  15. Voiljin

Voiljin
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    14
    Ratings:
    +24 / 2
    Güzel yazı olmuş hocam, çerçeveletip duvara asmalık :p

16. gambleroflife

gambleroflife
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    519
    Ratings:
    +750 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vtc mini + subtank mini
    10.08.2015
    Arkadaşlar siz söyleyince baktım. Harbi bir kaç sayfada paylaşılmış. Emeğe saygı olmamış ama varsın olsun. Maksat güzel bir şekilde içimi sağlamak idiyse sıkıntı yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Halen kardeşim sen ne karışıyorsun diyenlere cevaben. Karışmıyorum da bunu sormanızdaki amaç nedir? Halen anlayabilmiş değilim. [vay lan özlemişim forumu]

• Samimi Samimi x 2
  17. Egor Nikov

Egor Nikov
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    31
    Ratings:
    +55 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    yok
    Vay arkadaş, bütün mod ve atomizerlerin kullanım kılavuzunda bulunmalı

18. ruhanuzunoglu

ruhanuzunoglu
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    32
    Ratings:
    +66 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv8, vt75 nano
    15.11.2016
    Hocam sizin adab-ı muaşeret kuralları anonime doğru gidiyor paylaşıla paylaşıla :). Güzel çalışma. Nezaket ve saygı tabi ki önemli. Elinize sağlık.

• Beğendim Beğendim x 1
  19. Cgtycc

Cgtycc
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ratings:
    +38 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger + Merlin Mini
    16.10.2018
    Açık-kapalı farketmez, insanların yoğun olduğu, hatta sigara içme alanı olup insanların rastgele dumanı üfürdüğü bir yerde içsem bile, mtl-dl farketmez yere doğru üflerim. Tabi bu durumda bıyıklarda hafif çiy düşmesi oluyor ama çokta sorun değil.;)

İşyerinde çok bunalınca wattı düşürüp nikotini hissedecek kadar, accık çekip masa altına üflerim ama napayım artık.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.