Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Diş Kanal Tedavisi

'Bir Bilene Sor' forumunda Gorkemgg tarafından 12 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Gorkemgg

Gorkemgg
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    52
    Ratings:
    +167 / 40
    Arkadaşlar öncelikle selamlar, benim şahsi görüşüme göre elektronik sigaradaki Aromalar dişte çürümeye yol açıyor. Çünkü malüm buhar ve aroma dişimizin her yerine gidiyor ve nekadar fırça ve gargara yapsamda her tarafı temizlemek imkansız( Bu illa herkeste diş çürümesine sebep olucak demek değil)

Asıl sorum şu Bir dişçi dişe kanal tedavisi yapıcaz diğeri dolgu kurtarır diyor 3. bir dişçide kanal lazım olur diyor.

Aklıma şu soru geldi sonuçta kanal tedavisi daha pahalı bir uygulama ve ticari kaygıdan dolayımı kanal tedavisi yapmak istiyorlar onu anlamadım. Çürüğüm biraz derinmiş sıcak soğuk hassasiyetim yok ve diş etime bastırınca çok hafif ağrı var okadar. Kanal tedavisi yapılacak dişte bir belirti falan olurmu yani nasıl anlarım kanal tedavisi gerektiğini.(Panaromik filmde çektirdim diş köklerinde her hangi bir iltahap yokmus)

Forumda dişçi üyelerin çok olduğunu bildiğim için sormak istedim.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  2. prensbattal

prensbattal
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    54
    Ratings:
    +97 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    AUGVAPE V200 + BLİTZEN
    hocam her meslekte olduğu gibi doktorluk sektöründe normal iyi ve çok iyi doktorlar mevcut diş röntgeniniz nasıl bilmiyorum ama genelde çürük dişin içi oyuk ve içerisine bir şey girdiğinde veya hava üflendiğinde zonkluyor ise kesin kanala ihtiyaç var (bende öyle olmuştu :() röntgenimde de resmen oyuğun dibe dayandığını gördüm.
    Ben kanal tedavisi yaptırdım mı hayır peki neden?
    bahçeli evler devlete gittim (daha öncesinden 1 doktora daha gitmiştim hava üfletti beni zıplattı:eek: kanal demişti) kanal tedavisi için randevu aldım randevuyu 2 veya 3 hafta sonrasına verdi gittim oda yanlış gitmişim tekrar randevu verin dedim yakın tarihe veremeyiz dediler uyuz oldum sonrasında gitmedim ağrılarım oluyordu ara ara oyuğun içine sensodyne hassas dişler için olan diş macunu kullanıyor ve 1 veya 2 ayda her gün akşamları yatarken oyuk yere diş macunundan dolgu yapar gibi koyuyordum şuan sorun yok gibi büyük tahminim sensodyne ağrı kesici özelliği mevcut o şekilde ağrılarım kesildi.
    ne bilim anlatayım dedim ama benim gibi yap demiyorum.:whistle.: geçmiş olsuno_O

• Faydalı Faydalı x 1
  3. GURCANN

GURCANN
    Expand Collapse
    Cubuti Milli eğitim Bakanı
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    4,906
    Ratings:
    +11,359 / 93
    Kullandiginiz Cihaz:
    bilimum sarf malzeme
    selam
    dişinizde bir çürük varise ve o çürük ilerlemişse kanal tedavisi olmanız gerekmekte.Bugün ağrımaması yarın sizi gecenin 3 de hastaneye götürmeyeceği anlamına gelmez.
    bir diş hekimine karar vermeniz gerekir

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  4. ARC118i

ARC118i
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    659
    Ratings:
    +1,082 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    simple&clever
    Agriyi hissetmeyebilirsiniz. Benim bildigim film cektirilip bakiliyordu o tip durumlarda. (Yanlis bilgi vermek istemiyorum fazla yazip)

Fakat su konuda bilgi vermek isterim ki ilk yazdiginiz cok dogru. Aromayi agzin icine yollayan o kadar cok atomizer var ki dislerin curumemesi elde bile degil, hatta ben nikotinin ise sararttigini dusunuyorum. Sigara cay icmeyen ben, daha 2 ay once dislerimi temizletip beyazlattim. Suan tekrar ayni. Sigara ictigim zamanlarda bu islemi yaptigimda bile boyle degildi bu kadar hizli sararmiyordu. Ayrica ben cidden agiz bakimina onem veririm, oyle disleri sabah aksam fircalayip yatan ve yeterli goren birinin yorumlari degil bunlar.

• Faydalı Faydalı x 1
  5. rap06

rap06
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    195
    Ratings:
    +441 / 20
    Kullandiginiz Cihaz:
    Aşkmodus ♥️
    Dış macunu ile diş temizliği olmaz çünkü diş fırçası ile sadece dişin dış kısmını yani yüzeyini temizleyebilirsiniz derinlemesine bir temizlik için mutlaka bir diş ipi kullanmanız gerekmektedir aksi halde çürük sayısı artacak ve şu anki durumdan daha da kötüye bir hale evrilecek. Diş çürümesi sadece Esigara kullandığınız için olmuyor bunu sadece Esigara kullanmaya bağlamak yanlış,Esigara kullanmadan öncede diş çürüğünüz oluşma ihtimaliniz vardı çünkü ne yazıktır ki diş temizliğini bilmiyoruz ve gerekli önemi göstermiyoruz bu da alışkanlıklardan kaynaklanıyor.

• Faydalı Faydalı x 1
  6. Beyaz©

Beyaz©
    Expand Collapse
    Flavour Boss
    ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,462
    Ratings:
    +7,189 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico*Hastur mini
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    31.12.2015
    Tanıdığınız samimi olduğunuz dişçi, dişi oyma ve açma taraftarı değildir, son ana kadar.. Fakat çürük dibe kadar inmişse mecbur diş oyulacak ve kanaldaki sinirler alınıp temizlenecek, güzel bir dolgu ile o dişi unutacaksınız. Ama çürük fazla değilse güzelce temizlenip sağlam bir dolgu ile kapatılabilir. Dişi oymak istememelerinin sebebi diş inceliyor ve zayıflıyor kırılma bile yaşanabiliyor. Kanal tedaviyi özelde yaptırmanı tavsiye ederim, ben seneler önce göztepe ssk ya gittiğimde 6 tane dişimi direk çekecekti, o dişler hala ağzımda kanal tedavi ya da dolgu yapılmış halde duruyor:)

• Faydalı Faydalı x 2
  7. Aslanhan

Aslanhan
    Expand Collapse
    Gold Member
    Gold Member ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    2,060
    Ratings:
    +3,825 / 10
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    01.03.2010
    Görkem hocam, öveçler 4. caddede muayenehanesi olan bir diş hekimi arkadaşım var, ona bir uğrayın size olması gerekeni söylesin, muayene ücretsiz, tabi yanınızda panoramik röntgen de olsun :)

• Samimi Samimi x 3
    • Faydalı Faydalı x 1
  8. Platin

Platin
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +22 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger X
    Hocam diş çürüğünde tercih sırasına göre 3 seçenek var:

1-) Dolgu
    2-) Kanal Tedavisi
    3-) Dişin çekilmesi

Evet kanal tedavisinde de dolgu yapılıyor ancak kanal tedavisinde diş sinirleri alınıyor, yani bir nevi dişiniz öldürülüyor.

Eğer çürüğün son ulaştığı nokta sinirlere yakın değilse dolgu yaptırmanızı tavsiye ederim. Kanal tedavisi uygulanan dişin ömrü 1 günden başlayıp on yıllarca gidebiliyor :D Dolgu düşerse veya sorun devam ederse kanal tedavisine dönüştürebilirsiniz.

Doktorunuz size güven vermiyorsa mutlaka başka doktorların da fikrini alın. Bu dişin kesinlikle çekilmesi gerekiyor diyen doktora itimat etmeyip başka doktora da göründüm. "Dişinin durumu kötü, kanal tedavisi tutmayabilir ama yine de deneyelim istersen, gittiği yere kadar gitsin; sıkıntı yaratırsa çekeriz" dedi ve 4 yıl oldu hala kullanıyorum o dişi.

• Faydalı Faydalı x 1
  9. Platin

Platin
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +22 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger X
    Hocam çok haklısınız, tanıdık samimi olunan dişçi son ana kadar dişin kullanılması için ellerinden geleni yapıyor. Tanımadığım dişçiye güvenemiyorum artık, çoğu oyma-çekme meraklısı sırf daha fazla para kazancam diye.

• Beğendim Beğendim x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.