Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Bilimsel Yayın: Sigarayı Tamamen Bırakıp Buharlıya Geçenlerde Nikotin Seviyesi Tercihi

'Yabancı Kaynaklar' forumunda Supersix tarafından 10 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Supersix

Supersix
    Expand Collapse
    SHUT UP LEGS!

Alınan Beğeniler:
    605
    Ratings:
    +895 / 1
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    26.11.2015
    Sigarayı Tamamen Bırakıp Buharlıya Geçenlerde Nikotin Seviyesi Tercihi
    Konstantinos E. F., Giorgio R., Dimitris T., Stamatis K. ve Vassilis V. Substance Abuse: Research and Treatment 2013:7 139–146

Giriş
    Elektronik sigaralar, tütüne oranla daha az risk barındırarak tütünün neden olduğu riskleri azaltan, sigaranın alternatifi cihazlar olarak sunulmaktadır. Bu cihaza yönelik farkındalık ve cihazın kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır.
    Avrupa Komisyonu, Tütün Ürünleri Yönetmeliği ile e-sigara cihazlarını ve e-likitleri, “nikotin barındıran ürünler” kategorisinde ele alarak, bunlar üzerinde yasal bir düzenleme yapmayı amaçlamaktadır. Yönetmelik önerisine göre 4mg/mL’den fazla nikotin barındıran likitler, eğer tıbbi bir ürün olarak onay almadıysa, yasaklanmaktadır. Bu sınır, piyasada halihazırda bulunan nikotin içeren tıbbi ürünler (nikotin bandı, nikotin sakızı vs.) baz alınarak belirlenmiştir. Ancak yönetmelik önerisi yakın bir zamanda “tüm e-sigara ürünlerinin ‘tıbbi ürünler’ olarak değerlendirilmesi gerekmektedir” olarak güncellenmiştir.
    Çalışmalar nikotin bandı, nikotin sakızı gibi yöntemlerin, sigarayı bırakma konusunda, e-sigaraya göre daha başarısız olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni e-sigaranın, ateşli ile benzer ritüeller (içine çekme, üfleme vs.) içermesidir. Ancak bunun yanında nikotin sağlama seviyeleri de göz ardı edilmemelidir. İlk nesil e-sigaralar, nikotin sağlama konusunda daha zayıftı. Buna rağmen -az da olsa- işe yaradığı bazı çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı sigarayı tamamen bırakan buharcıların, nikotin seviyesi tercihi yöntemlerini, bunların yararlarını ve yan etkilerini ortaya koymaktır.

Metot
    Denekler

Çalışmaya 20-55 yaş arası deneyimli buharcılar katılmıştır. Denek seçimindeki tek kriter, deneklerin daha önceden sigara kullanıyor olması ve sigarayı tamamen bırakarak en az 1 aydır e-sigaraya geçmiş olmalıdır. Denekler, Yunanistan’da yer alan bir e-sigara forumundan ve hastaneye başvuran kişilerden bulunmuştur. Hastanede yapılan kan testlerinde, kanında %2’den fazla karboksihemoglobin bulunan denekler çalışmaya dahil edilmemiştir.
    32’si hastane ziyaretçisi ve 81’i forum üyesi 113kişi çalışmaya katılmıştır. Deneklerden 2 tanesi kan ölçümleri sonucu çalışma dışında bırakılmış, geri kalan 111 denek ile çalışma yapılmıştır. Denekler e-sigaranın yanında başka bir nikotin ürünü (nikotin bandı vs.) kullanmamıştır.

Ateşli kullanma geçmişi ve e-sigara kullanımı
    Ateşli kullanma geçmişi deneklerden sözlü olarak alınmıştır. Deneklere e-sigarayı ne zamandır kullandığı, ateşliyi ne zaman bıraktığı, kullandıkları e-likitlerin nikotin miktarı ve günlük tüketimleri (mL olarak) sorulmuştur. Ateşliyi hangi seviyede bıraktıklarını belirleyebilmek için e-sigaraya ilk başladıklarında kullandıkları nikotin miktarını ve sigarayı tamamen bıraktıkları nikotin miktarını bildirmeleri istenmiştir.

Sonuçlar
    Denek grubunun karakteristiği Tablo 1’de verilmiştir. %84’ü erkektir ve %42’si e-sigaraya başladıktan 1 ay sonra ateşliyi bırakmıştır. Hatta %19.8’i ateşliyi ilk günden bırakmıştır. Katılımcıların %31.5’i birinci nesil e-sigaralar ile buharlamaya başladığını belirtmiş ama birinci nesil e-sigara ile ateşliyi bırakan olmamıştır. %90.9’u eGo tipi e-sigaralar (2. nesil) ile ve %9.1’i mod tipi (vv/vw) (3. nesil) e-sigaralar ile ateşliyi bırakmıştır. Ayrıca katılımcıların %62.2’si sigarayı farklı ürünler ile bırakmaya çalışmış ve başarılı olamamıştır.
    001.jpg
    Tablo.1: Katılımcı karakteristiği
    Nikotin seviyeleri tercihi Görsel 1’de verilmiştir. Tüm katılımcılar 5mg/mL’den yüksek oranlı e-likitler ile başlamışlardır. Katılımcıların %16.2’si (4 tanesi 18’den 24mg/mL’ye, 1 tanesi 16’dan 24mg/mL’ye, 1 tanesi 12’den 24mg/mL’ye, 9 tanesi 12’den 18mg/mL’ye, 2 tanesi 9’dan 18mg/mL’ye ve 1 tanesi 6’dan 12mg/mL’ye) ateşliyi bırakabilmek için başlangıç nikotin seviyesini arttırdığını belirtmiştir. Toplam olarak katılımcıların %81’i sigarayı bırakabilmek için 15mg/mL’den yüksek oranlı e-likit kullanmıştır.
    Nikotin seviyeleri, ateşliyi bıraktıktan sonra azalmış olmakla beraber, deneklerden sadece 5 tanesi nikotinsiz e-likit tüketmeye başlamıştır. Daha uzun süredir ateşli kullanmayanların nikotin seviyesi tercihlerinin daha düşük olduğu görülmüştür.
    002.jpg
    Görsel.1: Nikotin seviyesi tercihleri
    Yan etkileri ve e-sigara bağımlılığı
    Yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Boğaz tahrişi yaşayan 30 katılımcıdan (%27) 28’i artık bu rahatsızlıktan mustarip değildir. 15 katılımcı öksürük şikayetinde bulunmuş ama e-sigaraya alışınca bu da ortadan kalkmıştır. 8 katılımcı mide yanmasından, 6 katılımcı ise çarpıntıdan şikayetçi olmuş ancak bunlar da hemen geçmiştir. Deneklerin %5’inden azı ise baş ağrısı, uyku hali veya uykusuzluk, göğüs ağrısı ve diş eti ve burun kanamasından şikayetçi olmuştur. Alerjik reaksiyon konusunda bir şikayet görülmemiştir. Ayrıca katılımcıların büyük bir çoğunluğu (72 kişi, %71.2) e-sigaraya başladıktan sonra kilo aldıklarını bildirmiştir. Deneklerin %76.6’sı daha rahat spor yaptıklarını ve %81.9’u koku ve tat duyularının geliştiğini söylemiştir. Bunların yanında deneklerin %58.6’sı sabah daha az öksürdüğünü, %22.3’ü geceleri daha rahat uyuduğunu belirtmiştir.
    Ayrıca yapılan anketlerde sigara içerken sabahları yakılan ilk sigaranın süresinin, ilk buharlama süresinden daha az olduğu ve sigara bağımlılığının ateşliye göre daha düşük olduğu saptanmıştır.

Tartışma
    Bu çalışma, sigarayı tamamen bırakan buharcılara odaklanmıştır. Ateşliyi bırakabilmek için yüksek oranlı nikotin içeren likitlerin kullanıldığı ve e-sigara kullanımının hafif ve geçici yan etkiler ile daha güvenli olduğu görülmüştür. Çoğu durumda yan etkiler, nikotin seviyesi ile alakalı değildir. Ayrıca e-sigara kullanma süresi arttıkça, nikotin miktarının düştüğü de görülmüştür.
    Bu çalışmada yer alan deneklerin %80’, 15 mg/mL’den yüksek oranlı e-likitler kullanarak ateşliyi bırakmışlardır. Bu oran önerisini satıcılardan mı yoksa internet araştırmaları sonucunda mı edindikleri tartışılabilir ancak çalışmadaki deneklerin %16.2’si ateşliyi bırakabilmek için nikotin seviyesini arttırmak durumunda kalmıştır. Bu da “yüksek nikotin oranlı likitlerin ateşliyi bırakmak için kullanılması” fikrini desteklemektedir. Zaten yapılan bir çalışma, ateşlideki nikotin miktarına erişebilmek için yüksek oranlı e-likit kullanılması gerektiğini ortaya koymuştur (Evaluation of electronic cigarette use (vaping) topography and estimation of liquid consumption: implications for research protocol standards defnition and for public health authorities’ regulation).
    Katılımcıların büyük bir kısmı, ateşliyi bıraktıktan kilo aldıklarını belirtmiştir. Bunun nedeni olarak nikotinin metabolizma hızını arttırdığı gösterilebilir. E-sigara kullanımındaki acemilik döneminde yeteri kadar nikotin alınamadığı ve buna bağlı olarak nikotinin bu etkisini ortadan kaldırdığı düşünülebilir. Bu da kilo alma ile sonuçlanabilir. Elektronik sigaraların daha az nikotin iletebildiği fikrine karşın 2. nesil ve sonrası cihazları kullananların kanlarındaki nikotin miktarının arttığı gözlemlenmiştir. Ancak bu tip yargılara varabilmek için, cihazların arasındaki nikotin iletim başarısını konu alan daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.
    Avrupa Komisyonu, Tütün Ürünleri Yönetmeliği ile e-sigara cihazlarını ve e-likitleri, “nikotin barındıran ürünler” kategorisinde ele alarak, bunlar üzerinde yasal bir düzenleme yapmayı amaçlamaktadır. Yönetmelik önerisine göre 4mg/mL’den fazla nikotin barındıran likitler, eğer tıbbi bir ürün olarak onay almadıysa, yasaklanmaktadır. Bu tip düzenlemeler nikotin bandı gibi ürünlerde olduğu gibi tüketicinin güvenliğini ve doğru ve kesin nikotin seviyesinin belirlenebilmesi için yapılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki e-sigara tıbbi bir araç olarak ortaya atılmamış, sigaraya bir alternatif olarak çıkmıştır. Bu nedenle düzenlemeler yapılırken bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.
    Bu çalışmaya katılıp yüksek nikotinli e-likit kullananlar çok az yan etki raporlamış ve bunlar da geçici olmuştur. Hiçbiri için tıbbi bir müdahale gerekmemiştir. Hatta bazı yan etkilerin nedeni nikotin dahi değildir. Buna karşın, neredeyse bütün katılımcılar e-sigaranın sağladığı faydalardan bahsetmişlerdir. Ateşlinin bırakılmasından sonra kullanıcıların önemli bir kısmı nikotin oranını düşürmüş ve e-sigara bağımlılıklarını azaltmıştır. Ancak yalnızca %12’lik bir kısmı 5mg/mL’den az nikotin seviyeli likit kullanmaktadır (%4.5’u nikotinsiz e-likit kullanmaktadır). Bu da ne kadar ateşli bırakılmış olsa da hala nikotin bağımlılığı olduğunu göstermektedir. Ama unutulmamalıdır ki, diğer yardımlı sigara bırakma yöntemleri (nikotin bandı, sakızı vs.) de nikotin içermektedir ve amaç ateşlinin zararlarını minimuma indirmektir.

Sonuç
    Sonuç olarak, yüksek nikotinli e-likitler, ateşliyi tamamen bırakabilmek için kullanılmaktadır. Ancak deneyimli buharcılar, e-sigara kullanım süreleri arttıkça nikotin oranlarını da düşürmüşler ve nikotin bağımlılıklarını zayıflatmışlardır. Kanun koyucular, bu ve buna benzer çalışmaları göz önünde bulundurarak düzenlemelerini yapmalı ve e-sigaranın muhtemel faydalarını göz ardı etmemelidirler.

• Beğendim x 32
    • Faydalı x 9
    • Samimi x 5
    • Galip x 2
    • Katılıyorum x 1
  2. Aync

Aync
    Expand Collapse
    :)
    ESF Yönetici

Alınan Beğeniler:
    1,088
    Ratings:
    +1,694 / 22
    Kullandiginiz Cihaz:
    VGOD & Asmodus
    Eline saglık pisikletci :)

• Samimi Samimi x 1
  3. sryz

sryz
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    252
    Ratings:
    +488 / 11
    tesekkurler...elinize saglik

15 mg ile baslayip 1-2 ay icinde 12 ve 10 sonra 9 a dusup uzun sure 9 ile devam edip, simdilerde 6 deniyorum...etrafimda baslattigim bircok kisilee icinde benden daha iyi performans gosterip 3 e dusenler, hatta birakma noktasinda olanlarda var....

sadece makaleyi destekler bir denek bilgisi eklemek istedim...

• Beğendim Beğendim x 3
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  4. gececi70

gececi70
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    40
    Ratings:
    +61 / 0
    Elinize sağlık

• Samimi Samimi x 1
  5. mignonette

mignonette
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    565
    Ratings:
    +720 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    LeZepyr
    01.11.2016
    Güzel yazı eline sağlık ama yüksek nikotin önemli olmasına rağmen kendi gözlemimden yola çıkarak Ijust s, melo .... sub ohm. cihazlarla sigarayı bırakmayı çalışıyorlar ve 9mg nikotin dahi etrafımdakilere fazla geldi. Bırakmak için 4mg evet düşük bir değer. Şuan memleketimizde ki ilk başlangıç setleri sub ohm. olduğu için başlangıç oranı daha düşük çıkar kendi kanaatimce.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  6. tugcu

tugcu
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    15
    Ratings:
    +16 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Gus phenomenon
    29.03.2016
    Emeğiniz için teşekkürler

• Samimi Samimi x 1
  7. siserx

siserx
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    123
    Ratings:
    +251 / 20
    Kullandiginiz Cihaz:
    istick pico / kayfun v5 /
    Güzel bir çalışma olmuş . Elinize sağlık

• Samimi Samimi x 1
  8. natkarat

natkarat
    Expand Collapse
    Zzzz...
    Platin Üye ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    436
    Ratings:
    +812 / 33
    Güzel bir araştırma konusu. Emeğine sağlık. :)

• Samimi Samimi x 1
  9. Atomizerimin buharı

Atomizerimin buharı
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    62
    Ratings:
    +136 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    sweo mesto
    12.06.2015
    Emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. ...

• Samimi Samimi x 1
  10. bykus1453

bykus1453
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Eleaf iStick Pico Mega
    9 nikotin kullandım içemedim bogaz yanması vs. 6 kullanıyorum kesmıyor galıba sigara geri dönüyorum

• Samimi Samimi x 1
  11. mignonette

mignonette
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    565
    Ratings:
    +720 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    LeZepyr
    01.11.2016
    üstadım mtl atomizer alıp 12mg nikotine geçmeni tavsiye ederim.

12. Sanchez

Sanchez
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    63
    Ratings:
    +82 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv D2 + Troy 1x
    19.11.2014
    Elinize sağlık, öğretici bir makale.

• Samimi Samimi x 1
  13. fujang

fujang
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ratings:
    +14 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Hcigar VT Inbox V3
    21.12.2016
    Elinize sağlık,

Sanıyorum, olaya ilk girişimde insanların kaç mg kullandığına bakmamakla iyi etmişim... Yoksa ben de yüksek mg ile başlayabilirdim. Ben günde 1 paket knt switch içiyordum. E-Sigaraya 3mg nikotinli likit ile başladım... Ve çok memnunum. 1 dal bile ateşli içmedim...

Saygı ve sevgilerimle,

• Beğendim Beğendim x 2
    • Galip Galip x 2
    • Samimi Samimi x 1
  14. gunesec

gunesec
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    522
    Ratings:
    +1,341 / 9
    Emeğinize sağlık

• Samimi Samimi x 1
  15. bykus1453

bykus1453
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Eleaf iStick Pico Mega
    ustam ben rta düşünüyorum ama nasıl etki eder bilmiyorum

16. hallederi_55

hallederi_55
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    11
    Ratings:
    +19 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Wismec RX2/3+Tvf8 bigBABY
    31.12.2016
    Gayet yararlı ve akıcı bir anlatım olmuş,teşekkürler.

• Samimi Samimi x 1
  17. Erol Pehlivan

Erol Pehlivan
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ratings:
    +12 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vtwo mini+augvape merlin
    06.12.2016
    Elinize sağlık:ThumbsUp.:

• Samimi Samimi x 1
  18. Melburus

Melburus
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    48
    Ratings:
    +73 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger
    10.11.2016
    Ilk haftamda elimde bir adet 0 bir adet de 6 mg'lik cappucino likiti vardi. 0 mg'lik olani icmemeye calisiyordum beni kesmez diye. Sonra yanlislikla birgun boyunca 0 olani icmis ve farketmemistim. O gun nikotin olayinin biraz onemsiz oldugunu anladim ve evyapa gecip 3 mg'a cektim. Yakinda 2-1 mg'i da denerim hatta niye simdi denemiyorum bilmiyorum. Biraz da psikolojik sanirim bu nikotin olayi. Ciger cekiminde 6-9 mg agir geliyor onu biliyorum yanliz.

• Samimi Samimi x 1
  19. sule

sule
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    994
    Ratings:
    +1,885 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic+troy 1x+egoone-cubis
    27.09.2015
    çok güzel anlatılmış bir konu, akıcı güzel bir Türkçe, eline emeğine sağlık
    not: bu araştırmacı yakın takibimde, yazıda geçen "başka bir çalışmada sigarayı bırakmak için yüksek nikotine başlanması gerektiği gösterilmişti" diyor ya, o çalışmayı çevirmiştim. sigaradan alınan nikotine eşit nikotin almak isteniyorsa günde 4 mg kadar içilmek kaydıyla 18-24 mg kullanılmalı diyordu. yani adam bir şekilde yüksek nikotinle başlanmasını savunuyor nedense. oysa subohm kullananlar günlük 4 mg genellikle geçiyor. bu araştırmacının bu yönünü sevmiyorum sadece. onun dışında kendini elektronik sigaraya adamış bir kardiyolog doktor. bana güven veriyor

• Beğendim Beğendim x 2
  20. Don Vito Corleone

Don Vito Corleone
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    72
    Ratings:
    +219 / 7
    MTL 10
    sanırım çok zor düşürürüm ben bunu.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.