Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Ateşli vs Elektronik Nic İçeriği - Kaptan'ın Köşesi

'Elektronik Sigara Genel' forumunda Mr. Ocean tarafından 8 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,419
    Ratings:
    +8,482 / 18
    Değerli Arkadaşlar,

Forumda ateşlilerin nic içeriği ve bunun buhar camiasındaki karşılığı gibi konular ara ara gündeme geliyor. Fark ettim ki bu konu hakkında ben dahil hepimizin bilgi eksiği var ve sağlam bir içerik yok. İçerik olmayınca insanlar bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Peki bu konu üzerinde ne yapmalı? Araştırıp bir yazı yazmalı :)

Not: Ben okumalarımı ve araştırmalarımı yaparak bu yazıyı yazdım lakin yazıda içerikleri özetleyerek devam ettim ki her seviyede okuyucu anlayabilsin ve sıkılmasın. Araştırmasını derinleştirmek isteyenler için mini bir kaynakça mevcut.

Tanklar ve piller dolu, çaylar da demli ise başlayalım:

Ateşli kutuları üzerinde yazan nic, katran, CO vb. değerleri ne anlama geliyor?

Bu maddeye şöyle başlayalım: Bu rakamlar tütün endüstrisinin kontrolünde. Yani bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenen ölçümler değil. Eh, bu cümleyi okuduğunuzda, arkasının nasıl geleceğini az çok tahmin edebilmişsinizdir.

Yazılan rakamlar içerik değil, bünyeye alınan rakamlar. Bu bilgiyi ilk okuduğumda oldukça şaşırdım zira paket üzerindeki rakamın dal başına içerik olduğunu sanıyordum. Öyle değilmiş.

Bu rakamları, içimi bir makineye yaptırarak belirliyorlar. Bu makine, insanın içim şeklini simüle etmiyor/ edemiyor. Ayrıca Big Tobacco, özellikle filtre bölümüne koyduğu gözle görülebilir veya görülemez deliklerle buradan giren hava kısmını arttırıyor. Tabi makine bu hava deliklerine temas etmiyor ama insanın eli ve/veya dudakları bu deliklerin bir kısmını kapatıyor.

Bunun yanında modern ateşlilerde nitrosamine içeriğinin eskisine oranla çok daha yüksek değerlerde tespit edildiği ile ilgili bulgular var. Nitrosamine, ciddi bir kanserojen.

Yani ateşlideki zarar nic, CO ve katrandan başka maddelere de bağımlı. Bunlar etikette yok. Etikette yazan değerlerin de sistemi ve kamuyu yanıltıcı olduğuna ilişkin ciddi iddialar mevcut.

Ateşlilerde ne kadar nic var?

Araştırmalara göre bir dal ateşlide en düşük 8mg ve en yüksek 20 mg nic bulunuyor. Genel anlamda piyasa ortalamasındaki nic içeriği düşük olan tarafa daha yakın. Kaynaklar, ortalama olarak bir dal ateşlide 12mg nic bulunduğunu belirtiyorlar.

Bulabildiğim birkaç markayı da yazayım:

Winston: 14,90 mg/ dal
    Winston Light: 12,91mg/ dal
    Kent: 14,61mg/ dal
    Kent Light: 11,43mg/ dal
    Marlboro Light: 13,16mg/dal
    Yukarıdaki ateşliler Ortadoğu’dan edinilerek test edilmiş. Batı'da nic içeriği Doğu'ya göre bir miktar daha düşük.

Pipoya da değinelim kısaca:

Captain Black Cherry: 50,89mg/ gram
    Captain Black Royal: 30,08mg/ gram
    Captain Black Gold: 33,54mg/ gram
    Pipo tütünlerinin menşei de yine Ortadoğu.

Ateşlilerden ne kadar nic alınıyor?

Bu konuda yapılan araştırmalar; her bir dal ateşliden, ultralight/ light sınıfında 0,6 – 1,0 mg nic ve normal sınıfta 1,2 – 1,4 mg nic alındığını gösteriyor.

Tabi bu rakamı etkileyen ortalama çekim sayısı, çekimin derinliği ve süresi vb. bir sürü faktör var. Lakin yine ortalama olarak konuşursak bir dal ateşliden 1mg nic alındığını söylemek yanlış olmaz.

Buharda durum ne?

Ateşli paketlerinin aksine likitlerdeki nic içeriği bünyeye alınanı değil 1 mililitre (ml) likitte bulunan nic miktarını gösteriyor.

Buharlarken ne kadar nic alınıyor?

Buharda, en azından şu an için keskin konuşulabilecek rakamlar mevcut değil. Bunun sebebi, birçok değişkenin çok geniş bantlarda bulunması:
    • İçim şekli (Sigara içim (MTL) – Ciğer çekim (DL))
    • Kullanılan cihaz (Birinci nesil, ikinci nesil, üçüncü nesil, pod)
    • Kullanılan telin yüzey alanı
    • Kullanılan güç (watt) veya sıcaklık değeri
    • Çekim süresi
    • Seans süresi
    • Kullanıcının deneyim seviyesi
    • Vb……
    Bu kadar çok değişken olduğundan dolayı 1ml likitte bulunan nic’in yüzde kaçının bünyeye geçtiği muamma. Lakin bir durum var ki, büyük teller, yüksek güç, daha etkin – yeni cihazlar, uzun seanslar, yüksek kullanıcı deneyimi ve derin çekimler daha fazla nic emilimi ile sonuçlanıyor.

Konuyla ilgili araştırmalar var. 18-48mg/ml nic içeren likitlerle mtl kullanımda yapılan araştırmalarda, ateşliye göre iki kat fazla puff çekilmesine rağmen kullanıcıların plazma nic seviyeleri ateşliye göre beş dakika sonunda oldukça düşük kalmış. Bir saat cihaz elde takılma durumunda plazma nic seviyesi ateşliye yakın hale gelmiş. Yani elektronik sigarada nic alımı ateşliye göre oldukça yavaş gerçekleşen bir süreç. Tüketim kesildiği anda kandaki nic seviyesinin düşüşü de ateşliye paralel bir seyir izliyor. Tabi bunlar serbest baz nikotin için geçerli rakamlar.

Aslına bakarsanız bir üst paragrafta yazanlar JUUL’un nicsalt konseptini geliştirmesine ve pod sistemlerin doğuşuna da vesile olmuştur. Bu duruma başka bir çeviri yazısında değinmiştim:

http://esigara.eu/konu/nikotin-tuzl...uharin-gelecegi-mi-kaptanin-cevirileri.76527/

Peki bunca belirsizlik var iken ne yapmalı? Bana göre ateşliyi yeni bırakan bir kişi kendisini bundan uzak tutacak kadar yüksek fakat bünyesinde sıkıntı yaratmayacak kadar düşük nic seviyesi ile başlamalı. Zaman içerisinde de nic seviyesini kademeli olarak düşürmeli.

Nic bünyeye fazla geldiği zaman kendisini hemen belli ediyor. Çarpıntı, baş dönmesi, yüksek tansiyon, mide/ barsak hareketlenmesi, tuvalet ihtiyacının hasıl olması vb. gibi kendisini belli eden bazı semptomları var. Bunlar yaşandıysa buharlamaya ara vermeli ve sık yaşanıyor ise likitteki nic seviyesi düşürülmeli.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6705448
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC521560/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3905555/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5306435/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1601132/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1751464/
    https://www.nature.com/articles/srep11269
    https://www.sciencedaily.com/releases/2008/09/080926194611.htm
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1747810/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1747810/pdf/v013p00045.pdf
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5306435/#CR20
    https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-013-3249-8
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3524053/

Umarım keyifle okuduğunuz bir yazı olmuştur. Beğeninizi sağ alttaki yere tıklayarak gösterirseniz mutlu olurum.

Konuya katkı yapmak istediğiniz hususlar, yazıda eksik/ yanlış olan kısımlar var ise katkılarınız çok kıymetlidir. Yazmanız beni mutlu eder.

Sürç-i lisan ettimse affola.

Selamlar, sevgiler.

• Faydalı x 58
    • Beğendim x 34
    • Samimi x 4
    • Galip x 2
    • Katılmıyorum x 1
  2. omeringen

omeringen
    Expand Collapse
    -.-
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,541
    Ratings:
    +4,768 / 86
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sh FEV 4.5 + Sbody Macro
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  3. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    243
    Ratings:
    +404 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Kayfun V4 Forever
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    01 Nisan 2012
    Çok güzel bir konu, emeğinize sağlık

• Samimi Samimi x 1
  4. MamiCn

MamiCn
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    28
    Ratings:
    +69 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smoant Cylon
    12.05.2017
    Mükemmel konu teşekkürler

• Samimi Samimi x 1
  5. acancebeci

acancebeci
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    187
    Ratings:
    +278 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Dicodes+penadot
    Emeğinize sağlık guzel bir çalışma

• Samimi Samimi x 1
  6. antitu

antitu
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,679
    Ratings:
    +4,516 / 46
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spica Pro&Sbody Macro 75
    14.11.2016
    10 sene Marlboro Light içmiş biri olarak buhara başladığım ilk günden beri 3 mg likit tükettim. Ne aşağı inebildim ne yukarı çıkmaya ihtiyaç duydum. Millet 6 mg ciğer, 18 mg mtl yaparken ben hem ciğerde hem mtlde 3 mg takıldım.

Hâl böyle olunca dönüp kendime şu soruyu sordum: Maksat bu derece yüksek nic değilse ben 10 sene o sigarayı boşa mı içtim? Cevabı da kendim veriyorum: Evet boşa içtim.

Yazı çok faydalı olmuş. Ellerinize sağlık.

• Beğendim Beğendim x 7
    • Samimi Samimi x 2
  7. caganizm

caganizm
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ratings:
    +317 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Tesla Punk 85 w+Penodat
    30.10.2016
    Ellerinize sağlık. Harika bir yazı olmuş

MI MAX 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Samimi Samimi x 1
  8. rap06

rap06
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    91
    Ratings:
    +209 / 6
    Elinize sağlık kaptanım.

• Samimi Samimi x 1
  9. hasakcicek

hasakcicek
    Expand Collapse
    hasakaptaniccek
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    9,189
    Ratings:
    +16,296 / 17
    Kullandiginiz Cihaz:
    dicodes mini-dna250c
    üstad ellerine sağlık.

hele şu paragraftaki bilgiye bayıldım, plazmadaki oranın sigarayla ayni nic seviyesine yukselmesi için, makinayla 1 saat takilmak lazim gelmesi, şu durumda; 5 dakikada 1 bikaç puff cekip birakan kullanıcılar, aslinda daha az nic alıyorlar bünyeye (ben gibi)

bunu ögrenmem iyi oldu, kücük kücük nic düşürme çabalarinda , psikolojik dayanak olacak bana.

yahu ne güzel araştiriyorsun

• Samimi Samimi x 3
  10. Jhun D.

Jhun D.
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    7
    Ratings:
    +20 / 3
    Bu yazıyı "şu mereti içme diyen amca, teyze ve bilimum akrabaya" göstermek lazım. Emeğinize sağlık Kaptan.

11. mahmut45

mahmut45
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    145
    Ratings:
    +323 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico- İda-1xv3-troya M-S
    16.04.2017
    Aynı soruyu bende kendime soruyorum e-sigaraya başladım başlayalı. :)
    Sırasıyla Birinci-Samsun-Tekel 2000-Muratti-Parliament toplamda 38 sene içtim. Bir kaç sefer ateşliyi bırakma teşebbüsüm başarısızlıkla sonuçlandı.

Keteme müracat ettim canpix ilaç beni geceleri olmadık dişilerin yanına götürdü.:D Onuda bıraktım.

e-sigara ile tanıştım bana 15-18 mg olarak tavsiye ettiler ancak ben 6mg ile başladım Yaklaşık 2.5 seneden beri 6 mg mtl sek nbase içiyorum. Bende sizin gibi yukarıya çıkma ihtiyacı hissetmedim.Yüksek oranda nic içen arkadaşlarımızı gördükçe, ee ben zaten düşük içiyorum diyerek oranı indirmeyi de düşünmedim.

Ben kendi adıma sağlık yönünden çok zor durumda olduğumdan dolayı ateşliyi bırakmayı çok istiyordum. onun motivasyonu ile e-sigara bana ilaç gibi geldi. Çok şükür ateşli den kurtuldum, kokusuna bile dayanamıyorum.

Hele birde @Mr. Ocean ve diğer araştırmacı arkadaşlarımızın yazdıkları ile daha bir mutlu oluyorum. Hepsinden, hepinizden Allah razı olsun. Ellerinize ve emeklerinize sağlık.
    Saygılar..

• Samimi Samimi x 2
  12. CEPNI-TC

CEPNI-TC
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    145
    Ratings:
    +418 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    PENODAT + HCigar WARWOLF
    30.08.2018
    @omeringen hocam TPD yasaları bana göre avrupa'da tütün lobisinin elektronik sigaraya karşı kazandığı en büyük zaferdir... zaten "engel olamazsak da kısıtlayalım bari" anlayışının ürünüdür. ateşli sigaraya karşı sürekli olarak artan bir buharcı kitlesi var. aldığımız buhardaki nik oranı kısıtlanıp bize sigarayı unutturamayınca adamlar kendilerini kazanmış sayacaklar.

13. bambee

bambee
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    455
    Ratings:
    +1,410 / 51
    Kullandiginiz Cihaz:
    Cihaz derken ?
    26.04.2017
    Bu tarz paylaşımlar ile Türkiye tütün lobisinin hedefine giriyorsunuz =)
    Faydalı konu için teşekkürler.

• Komik Komik x 1
  14. Kiklonsun

Kiklonsun
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    104
    Ratings:
    +297 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Blitzen + RX 2/3
    01.11.2018
    Eline sağlık başkan iyi iş çıkarmışsın

• Samimi Samimi x 1
  15. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,419
    Ratings:
    +8,482 / 18
    Belkide hayat bana bu yolu çizer hocam. Buhar camiasının Türkiye'deki lobisini yaparım :D

Bu arada birisi "katılmıyorum" vermiş ama gözükmüyor bende. Normalde adetim değildir sormak ama bu sefer çok merak ettim.

• Samimi Samimi x 3
    • Galip Galip x 1
  16. geveze

geveze
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    257
    Ratings:
    +504 / 18
    Çok iyi bir konu, emeğinize sağlık. Benim birkaç kere başıma geldiği için paylaşmak istedim. Bilgisayar başında çalışırken kendimi kaptırıp emzik gibi takılınca farkında olmadan ciddi oranda nikotin almışım.
    Herkes buna dikkat etmeli, sigarada nikotin alımı hızlı olduğu için ve yanıp bittiği için ikinci içime kadar periyodik bir süre geçer.
    Buharda nikotin girişi yavaş olduğu için farkında olmadan ciddi bir nikotin almak olası. Bu nedenle emzik gibi takılanlar kesinlikle 3-6 bandında kullanmalı bence.
    Unutmadan bir anda mideniz bulandiysa , başınız agirdiysa, iştahınızda azalma varsa bağırsaklardan istenmeyen sesler geliyorsa e-sigaraya 3-4 saat ara verin. Bol su için ve temiz havaya çıkın. :)

• Samimi Samimi x 1
  17. antitu

antitu
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,679
    Ratings:
    +4,516 / 46
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spica Pro&Sbody Macro 75
    14.11.2016
    Allah bir daha da geri döndürmesin hocam. Ben ateşliyi bu süreçte hiç ama hiç aramadım. İlk aydan sonra kokusundan bile tiksindim. Artık istesem de içemem. Ama sek işine giremedim bir türlü. Ne zaman sek içmeye kalksam ikinci üçüncü tanktan sonra öğürtü geliyor. İleride bu aroma işinden dolayı başımıza ihale alırız diye endişe ediyorum.

• Samimi Samimi x 2
  18. mahmut45

mahmut45
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    145
    Ratings:
    +323 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico- İda-1xv3-troya M-S
    16.04.2017
    Amin. İnşaallah bir daha dönmeyiz. Ama dediğin gibi bende artık kokusuna bile dayanamıyorum ateşlinin. Ben sek başladım sek devam ediyorum. Arada real cig,555,mlb,parliament demliyorum. Tankın birisinde aromalı likit devamlı oluyor. Güne 5-10 nefes aromalı likit ile başlıyorum ondan sonra yatıncaya kadar sek nbase devam. Bir tank devamlı aromalı içemedim bende. Sek beni benden alıyor desem yeridir. Alışkanlık öyle başladık öyle devam etti. Aroma demleme oranı az olanlara yönel bence. İnşaallah bir şey olmaz.

• Samimi Samimi x 2
  19. mahmut45

mahmut45
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    145
    Ratings:
    +323 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico- İda-1xv3-troya M-S
    16.04.2017
    Sanırım yanlışlıkla basılmıştır hocam katılmıyorum ile faydalı yan yana. Bu faydalı yazıya bile bile katılmıyoruma basan ancak Philip Morris olurdu herhalde. :)

• Komik Komik x 2
    • Samimi Samimi x 2
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.