Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

ABD'den Elektronik Sigara Kararı

'Elektronik Sigara ve Sağlık' forumunda Alpin tarafından 19 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    6,229
    Ratings:
    +11,868 / 104
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    04.02.2013
    İlerde kanser yapabilir belki ama şu an için kanser yaptığı kanıtlanmış sigara satışlari serbest.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğendim Beğendim x 2
    • Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Komik Komik x 1
  2. prensbattal

prensbattal
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    39
    Ratings:
    +74 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    AUGVAPE V200 + BLİTZEN
    evet çok janjanlı şekerlemeymiş gibi etiketler yapıyorlar bunlarda yaşı küçük olanlarda alıcılığına etki etmekte koyulan efektörleri de unutmamak lazım.
    e sigaraya yasak getiren devletimiz sigarayı serbest etmesi iyi bir şey değil görüşünden olanlardanım.

3. RamBo007

RamBo007
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    666
    Ratings:
    +1,803 / 33
    Kullandiginiz Cihaz:
    pico+phenomenon lite+ka-6
    20.06.2015
    kolaycılık yapmadan, nikotin ve kanser ilişkisini klinik araştırmalarla ve güvenilir kaynaklarla kanıtlamak size düştü o zaman. hadi bakalaım. :)

4. Tolgay1976

Tolgay1976
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    14
    Ratings:
    +27 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico mod
    01.01.2017
    Merhaba,

Vaping with vick youtube kanalinda sigaranin tarihi ile ilgili bir konusma dinlemistim. Arastirdim ancak ne o videoyu nede yeni bir kaynak bulamadim. Hep boluk porcuk bilgiler var.

Size hatirlayabildigim kadarini aktarmaya calisacagim. Kesin bilgiler degil haliyle. Biliyorsaniz dogrusunu veya arastima icin saglam bir kaynagini iletebilirseniz sevinirim.

Sigaranin sarilarak icildigi donemde bir firma paketleyip satmaya calisiyor. Tabi basta basarili olamiyor. Arzin ilk sarti olan talebi olusturmak icin sehrin, sanirim newyork, sokaklarina bos burusturulmus paketler atiyor. Bu bilgiye belli oranda guveniyorum cunku basarili bir yontem olarak pazarlama derslerinde anlatiliyor.

Ayrica paketli sigara sizin ictiginizden hijyenik slogani ile eczanelerde satiyor. O donem kimsenin hicbirseyden haberi yok. O kadar ki eczanede yan rafta ero-in var. raklamlada cocuk bebek ve hamile var.

Sonra ozellikle seker ve kanser gibi saglik problemleri artiyor. Bu kanser vakalari toplumdan izole yasayan eskiden kendi tutununu sarip icen kesimlerde de artinca bazi arastirmalar basliyor. Sonunda ingiltere hukumetine bagli bir kurum sigara ve kanseri iliskilendiriyor. Buhar 95% daha az zararli diyen ile ayni kurum sanirim. Gov.uk uzantili bir kurum.

Sonra kanser hastasi olan vatandaslar hem sigara firmalarina hem devlete uyari yapmadiklari icin dava aciyorlar. Devlette sigaracilarla anlasarak vergi ve fiyat duzenlemesine gidiyor.

Rakkamlar atma ama oranlar hatirlayabildigim kadariyla buna benzer sekilde.

1£ lik sigara 8$£ oluyor.

1£ normal satis fiyati

Eklenen,

1£ sigaracilara kendilerine acilan davalarda kullanmalari icin

2£ devlete saglik sektorune tadavilerde kullanilmak icin

1£ devlete acilan davalarda kullanmak icin

2£ devlet calisanlarina senatorlere yan gelir olarak dagitilmak uzere

Buhar isine ulkeler bu sebeple pek sicak bakmiyorlar olabilirler.

• Beğendim Beğendim x 1
  5. Alpin

Alpin
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    79
    Ratings:
    +167 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    VGOD PRO MECH 2 - DROP
    16.06.2016
    Evet. Az önce BMI de paylaştı aynı haberi.

6. Menorah

Menorah
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +4 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eleaf istck pico
    Dunyada her yil 3 milyon insan sigaradan kaynakli hastaliklar sebebiyle ölüyor sigaranin akciger ve girtlak basta olmak uzere hertürlu kansere neden olduguda biliniyor peki durum böyle iken neden yasaklanmiyor.. Cunku küresel sermayeye yön veren gunluk sicak para akisini dunyada hem devletlerin hemde firmalarin cebine sokan bir ürün bugun ulkemiz basta olmak uzere bircok ulkede sigaraya yuzde 200 hatta daha fazla vergi uygulaniyor buda kasaya hergun giren para demek.. E sigara olayinda ise durum boyle islemiyor kullanici ortalama yilda 1 kere kit aliyor pamugunu kendisi sarabiliyor likitini kendisi yapabiliyor buda parasinin cebinde kalmasina kuresel sermayeye girmemesine neden oluyor.. Durum tamamen duygusal yani..

7. Tolgay1976

Tolgay1976
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    14
    Ratings:
    +27 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico mod
    01.01.2017
    Ben de soyle birseye denk gelmistim.[​IMG][​IMG]

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Galip Galip x 1
  8. ShiftDel

ShiftDel
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    146
    Ratings:
    +507 / 15
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger+Pico
    Hocam attığım site bu işin üzerinde en çok duran ülkenin resmi devlet sayfasıdır. Ne tarz bir şey lazım size ben tam yakalayamadım , sanırım laboratuvara girip senelerce araştırma yapmamı istiyorsunuz :) . İyi buharlar dilerim hocam.

9. RamBo007

RamBo007
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    666
    Ratings:
    +1,803 / 33
    Kullandiginiz Cihaz:
    20.06.2015
    katran, zifir, karbonmonoksit, formaldehit vb. maddeler ile nikotini aynı kefeye koymayın yeterli şimdilik.

10. ShiftDel

ShiftDel
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    146
    Ratings:
    +507 / 15
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger+Pico
    Yine geldik aynı muhabbete :D . Hocam daha ilk yazdığımda söyledim o kadar zararlı değil muhabbetini bırakın diye. Yine söylüyorum bilmiyorum hangisi daha kötü tahminen sigaradır daha kötü olan fakat bu elektronik sigarada gayet ölümcül ben bunu savundum. Farklı konulara çekmeyin konumuzu :D . Neyse konuyu daha fazla uzatmayalım sizde mutlaka haklısınız iyi buharlar diliyorum.

11. Leo Faonel

Leo Faonel
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    598
    Ratings:
    +1,110 / 14
    Kullandiginiz Cihaz:
    MTL
    Forumdaşlarım;
    Çoğunuz belki katılmayacak ama olsun. Ben yine de kendi fikrimi beyan edeyim.

Şunu bir yazalım da...

"Her canlı elbet bir gün ölümü tadacaktır"

Bu kadar dikkat ediyorsanız şayet benim size bir kaç tavsiyem daha var.
    Erken yatacaksınız,
    Kalbinizi yormayan sportif faaliyetlerde bulunacaksınız,
    Doğru besleneceksiniz,
    Stresten uzak kalacaksınız,

Bu üsttekileri tam yaptığınız zaman sıra e-sigaraya gelir. Eğer yukarıdakileri yapan varsa ya e-sigara kullanmıyordur, ya da bırakır yakın zamanda ama ona rağmen elbet bir gün bir şeyler olacak ve öleceğiz.
    Elbet bir gün öleceksek o zaman fark nerde, daha uzun yaşamak ve yaşadığımız zaman süresinde daha az problemle karşılaşmak veya hayat kalitemizi arttırmak. Elbette en iyisi ne sigara kullanmak ne de e-sigara kullanmak fakat eğer bu merete bulaştıysanız kötünün iyisidir e-sigara. Yine de sigara bağımlılarının hayat kalitelerini yükselten bir başka bağımlılıktır ama dediğim gibi bir amaca hizmet eder. "Hayat kalitesini" sigaralı döneme kıyasla oldukça artırır, adamı meşgul ederek kısmen strestende uzaklaştırır. Bence faydalı bir icattır :) .

Ben bu sebepten ötürü o kadar da abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Fikrim girişte belirttiğim yapmamız gerekenlerin eksikliği vücudumuza e-sigaradan daha fazla zarar verdiğidir.

İyi forumlar...

12. serkan.

serkan.
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    22
    Ratings:
    +38 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Kayfun-pico
    26.01.2018
    Philips morris juul'un en büyük ortağı bu arada yanlış bilmiyorsam %40'a yakın belki daha fazla hissesi var.Bunun temelleri de boş olmayacak şekilde güzelce hazırlanan bir yapıda pazar ele geçirme diğer firmaları da dışarıda bırakıp kapalı pazara döndürmek ve yahutta kontrollü bir pazar oluşturmak amaçlı olduğunu düşünüyorum.18 yaş ya da bazı eyaletlerde 21 yaş altı kişiler amerika da şu anda bu ürünleri kullanması yasak fakat bundan önce bu sabilerin tütün ürünleri vb... kullanmıyorda sadece ecig ürünleri mi bunları tetikledi.Şu anda tütün pazarı son 10 yılda kendi pazarında sigara olarak çok büyük gerileme döneminde gittikçe bu pazarın buhar ürünlerine kaydığını görmekte,bununla birlikte kontrolü de kaybediyorlar ve pazarı en yukarıdan güzel gören koltukta yerini almakla meşgul..Boru değil pazar çok büyük ve bununla birlikte birçok çarkı çevirmekte vergiler olsun sağlık sektörü olsun...
    Dünya sağlık örgütü(WHO)(Beyaz şeytandır kendileri benim gözümde) yönetim kurulunda bir kişi bir konuşmada esigara ile ilgili sigaraya nazaran daha iyidir gibisinden olumlu birşey söyledikten sonra direk görevden alınmıştır.(ismini hatırlarsam editleyip koyarım).Demem o ki büyük kodamanlar para kaybedecekleri için korkuyorlar...

Vaktiniz varsa Soner Yalçın'ın Saklı Seçilmişler kitabını okuyun derim....

13. dreamplayah

dreamplayah
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    14
    Ratings:
    +54 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Drag 2
    Ben olaya esigara ve sigara kullanan biri olarak para mevzularından uzak bakıyorum. Sonuçta bu bir bağımlılık. Esigara da bir bağımlılık. Ne kadar yok daha az zararlı vs desek de zararlı kardeşim. Kilit nokta burası. Belki şeker kadar zararlı, belki tuz kadar zararlı, belki domates kadar zararlı. Sıkıntı oluşturan nokta bir bağımlılığın oluşu.

Esas noktaya gelecek olursak, bu aromalı buhar mevzusu gerçekten büyük problem oluşturuyor, nedir bu, "Başlangıç Adımı". Şimdi kendinizi yıllar boyunca sigara içmiş ve esigaraya dönmüş olarak düşünmeyin. Düşünün ki çocuğunuz veya yeğeniniz, arkadaş ortamında, "abi bu sigara değil buhar, aromalı tadı da çok güzel meyveli, kolalı, çikolatalı, kahveli" diyerek bu esigarayı deniyor. Kendi gençliğimden örnek verecek olursam, kötü bir arkadaş çevrem vardı sigara içmek havalı geliyordu, tadını sevmesemde havalı diye içiyordum. Sonra nargile ile tanıştım, abi muazzam, tat çok güzel, inanılmaz yoğun bir buhar, çok cool. İşte bu "Başlangıç Adımı" ile çocuklarımız da bağımlı olma yolunda ilerliyor. Belki daha sonra tadı güzel olan daha az zararlı bu üründen ateşli sigaraya dönecekler. Veya dönmeyecekler fakat esigara bağımlısı olacaklar.

Gerçekten likit şişelerinin özellikle premium dediğimiz şişeleri gözünüzün önüne getirin. Gerçekten çok albenili. Ve kapağı çeviriyorsun o da ne... Müthiş bir aroma kokusu.. Mükemmel.

Bu ürünler sigarayı bırakmak için destek ürünüdür. Yeni bir bağımlılığın oluşması gerçekten iyi bir şey değil, daha az zararlı oluşu bunu değiştirmiyor.

Devletler nezdinde evet vergilendirme çok önemli, sağlık sorunlarından dolayı oluşabilecek sağlık yükü çok önemli.. fakat elinizi vicdanınıza koyun, ne kadar daha az zararlı olacaksa da, çocuklarınızın böyle bir bağımlılığı olsun ister misiniz ? Ben bu ürünlere erişimin zorlaştırılması fikrini destekliyorum, gerekiyorsa reçete ile satılsın, eczanede satılsın, fakat yasallaşsın.

Ateşli sigarada çok daha fazla denetim altına alınması lazım, marketlerde görünür yerde satılmama vs gibi. Veya çok daha yüksek vergilendirme gibi. Zaten keyfine içen adama iki sohbete giderken alacağı sigara koymaz, bağımlıya koyar. zaten amaç bağımlıya koyması. Fakat bu olurken, karaborsada sarma tütün olayına da el atmak gerekli. Lütfen yanlış anlamayın, bağımlıyız, bağımlısınız, bağımlılar. Bir gün öksürük şikayetiyle doktora gittiğinzde Allah korusun, malum hastalığa yakalandığınızı öğrendiğinizde dünyanız başınıza yıkılmayacak mı ? Sevdikleriniz üzülmeyecek mi?

Bu ateşli sigara ile esigara arasında bir yarış değil. Bizler bu forumda bilinçlenmek için bir aradayız. Birbirimize destek olmak için, nasıl daha sağlıklı kalırız, ve bu olayı nasıl insanlara daha olumlu gösterebiliriz, nasıl diğer insanların bağımlılıklarından kurtulmasına yardım edebiliriz diye düşünüyoruz. Lütfen bağımlılıklara karşı "A ya olmuyorsa B ye de olmasın" şeklinde yaklaşmayalım.

Sağlıkla kalın, umarım hepimiz bu illetten "bağımlılık" derecesinden kurtuluruz :)

• Beğendim Beğendim x 1
  14. RamBo007

RamBo007
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    666
    Ratings:
    +1,803 / 33
    Kullandiginiz Cihaz:
    20.06.2015
    bir:" tahminen sigaradır daha kötü olan"
    iki: "elektronik sigarada gayet ölümcül "

size cevap yazdığım için pişmanım hocam. beni dert etmenize gerek yok, aynen devam edin lütfen.

15. ShiftDel

ShiftDel
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    146
    Ratings:
    +507 / 15
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger+Pico
    Hocam elektronik sigaranın zararlar yıl itibari(bir insanın kullanım yılı anlamında) ile tam olarak bilinmemekte bu yüzden tahmini kelimesini kullandım. Ama nikotin ölümcül, buradaki gayet kullanımının anlamına da https://kelimeler.net/Gayet-kelimesinin-anlami-nedir buradan bakabilirsiniz ya da buradan http://sozluk.gov.tr/ (resmi kurum seversiniz :) ) . Kısacası araştırmalar hala sürmekte kesin olmayan kısımlar var fakat nikotinin ölümcül olduğu yıllardır bilinmekte ve ispatlı damar tıkanıklığından kalp krizine kadar bir çok şeye sebebiyet veriyor. Bu size son cevabımdı daha fazla ne durumu ne de kendimi açıklamayacağım çünkü biraz gergin cevap vermeye başladınız. Zaten tartışacak bir şey kalmışa da benzemiyor. İyi buharlar dilerim.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.