Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
 1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esigaram.eu/

PG - VG - PEG Hakkında..

'Likit İncelemeleri' forumunda blue tarafından 17 Mart 2016 tarihinde açılan konu

PG - VG - PEG Hakkında.. 4.5 5 2votes
4.5/5, 2 oy

 1. Konu
 2. Yorumlar (2)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. blue

  blue
  Expand Collapse
  nutella
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Mart 2013
  Mesaj:
  1,065
  Alınan Beğeniler:
  5,608
  Şehir:
  Bursa
  Ratings:
  +7,281 / 25
  Kullandiginiz Cihaz:
  Evolv DNA 30D+Troy 1x
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  23.03.2013
  PG - VG - PEG Hakkında..
  inceleme
  Inceleyen: E.Özdemir


  PG - VG - PEG

  Forumda nbase, vg-pg hakkında çok soru soruluyor. Umarım kafanızdaki soruları cevaplamaya yeterli olur.

  Çevirisini yapan; ilkbaharkunduzu arkadaşımıza ve Editörlüğünü yapan Garmonbozia ya emeklerinden dolayı teşekkür ederim.  Başlamadan önce:

  MSDS: Malzeme Güvenlik Bilgi (veri) Formu
  TH :Throat hit. Boğaza vurum.

  E-sıvı için ( Elektronik sigaralarda kullanılan likiti doldurmak için) 3 muhtemel temel taşıyıcı sıvı vardır: PG, VG, PEG

  Genel olarak daha fazla duman üreten VG ile orantılı kullanılan PG en yaygın olanıdır. PEG hazır kartuşların içinde daha yaygındır. Çoğunlukla atıl veya insanla ilgili büyük bir işlevi olmayan bu basit bileşenler, çözücü veya yardımcı madde olarak da adlandırılır.

  Bunlar birkaç nedenden dolayı kullanılırlar:

  - Aroma gibi diğer bileşenler için etkili çözücülerdir ve aerosolün içinde üretilmiş bu bileşenleri iyi dağıtırlar.
  - Çok düşük sıcaklıkta, sigara dumanını taklit eden bir buhar üretirler ve bu sebeple sisteme oldukça güçlü bir sigara taklit fonksiyonu kazandırırlar (benzer materyaller sis makinelerinde onlarca yıldır güvenle kullanılmaktadırlar.)

  - Hiçbir şekilde toksik değillerdir ve bazı durumlarda 70 yıllık güvenli medikal kullanımı geçmişi ve araştırması vardır. Bu çözücülerden herhangi birine karşı tolere edememe olağan dışıdır, ve ciddi tolere edememe nadirdir; bunun yerine seçeneklerden biri kullanılabilir. ( aslında insan tüketimi için güvenli olduğu düşünülen bütün malzemeler az sayıda bir kişide tolere edememe gibi bir durum yaratabilir. )

  1. PG veya propilen glikol veya propan-1,2, diol

  • PG aromaları iyi karşılar ve bu 3 seçenekteki en iyi TH ye sahiptir. (TH :Throat hit. Boğaza vurum.)
  • Normalde %10 dan %30 VG ile kullanılan, en yaygın tekrar doldurulabilen sıvı temel malzemesidir.
  • Aslında beden içinde etkisizdir ve hatta etkisi olmadan kan dolaşıma enjekte edilebilir. Diazepan gibi suda çözülmeyen ilaçların enjeksiyonu için taşıyıcı likit olarak kullanılır.
  • Güçlü bir bakteri ve virüs öldürücüdür ve hastane hava püskürtücü projelerde kullanılmıştır. Sadece 1ppm?de havada bulunan bütün patojenleri öldürdüğü rapor edilmiştir.
  • Yaygın olarak büyük yapılı havalandırma santrallerinde, bakteri ve virüs öldürücü özelliklerinden su arıtmasında antibakteriyel madde olarak kullanılır, çünkü çok düşük donma noktasına sahiptir, endüstri kalitesinde üretmek ucuzdur ve kaçınılmaz teneffüs neticesi de zararsızdır.
  • Teneffüs için güvenli olduğunu kanıtlayan, 70 yıl geriye kadar giden pek çok araştırma vardır.
  • PG genel olarak disko sis makinelerinin tekrar doldurulan likitlerinin içindeki ana bileşendir. Değiştirilemeyen, katı işçi sağlık yasal düzenlemeleri nedeniyle, barlarda, tiyatrolarda ve diskolardaki çalışanların uzun, geniş hacimli maruz kalmalarına karşı güvenli olarak kabul görmüştür.
  • PG solunabilir ilaçların içinde, onlarca yıldır yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Bazı yaygın kullanımları astım cihazları, organ nakli hastaları tarafından kullanılan nebülizörlerin içindedir ve akciğer hastaları için soluma tedavileridir. Çok ciddi sağlık sorunlarında ve çok hassas akciğer durumuna sahip hastalar için soluma terapilerinde kullanılır.
  • Organik olmayan kaynaklardan sentetik süreçler aracılığıyla yapıldığından, bazı deneylenen tepkilere rağmen alerjilerin mümkün olmadığına inanılır; en yaygını boğazdaki kuruma etkisidir. Belirgin boğaz kuruması bazıları tarafından raporlanmıştır (> 100 de bir, < 10 da 1 ) ve bazı etkiler acı vericidir. Zamanla geçtiği rapor edilmiştir. ( Ayrıca sigarayı bırakmanın bazıları için acı verici boğaz kuruluğuna yol açtığı not edilmelidir. Bu iki koşul nadiren birleşip bazı talihsiz kişiler için acı bir boğaz ağrısı yapabilir.) Her ne kadar bunlar eczacılıkta kullanılan malzemelerin kullanımından kaynaklı olabilse de, bazıları başka etkiler tecrübe edebilir; az sayıda durumda deri sorunları gibi ağır reaksiyonlar vardır ( Binde bir veya daha azı civarında olduğu düşünülür.)


  MSDS Uyarıları Üstündeki Not MSDS Malzeme Güvenlik Bilgi (veri) Formu

  MSDS uyarıları telaşlandırıcı göründüğünden sıklıkla alıntılanır fakat bu net bir şekilde anlaşılmalıdır ki bunlar itfaiyecilerin veya çalışanların yüksek doza maruz kalabilecekleri yerlerde nakliye ve depolama için ibraz edilir. ( oku: Uzun süre veya benzeri maruz kalma ). Su, tuz, vb. MSDS'lerinde de benzer uyarıların bulunduğu da göz önüne alınmalıdır. ( Göz ve akciğerleri tahriş edici ve benzer ) Açıkça her kullanım, amaç ve her türlü tüketim için açıkça güvenli olduğundan dolayı ilaç, gıda ve kozmetik kullanım lisanslı malzemelerle MSDS'in bir ilgisi yoktur. PG, sağlığa gözle görülür bir etkisi olmadan enjekte edilebilir, teneffüs edilebilir ve mideye yutulabilir (ve tüm bu kullanımlar için lisansı bulunmaktadır). Bir malzemenin tıbbı ürünlerdeki her türlü kullanımı için birkaç lisansı varsa ve ek olarak malzeme LD50 miktarı belirtilmemiş veya çoklu galon sınıfında ise ( bu sayfadaki bütün maddelerin olduğu gibi ) MSDS gözardı edilir.

  2. VG - Bitkisel Gliserin - Gliserol - propan-1,2,33 triol

  • VG, PG den daha fazla buhar üretir.
  • Daha az TH üretir ve aromaları iyi karşılamaz.
  • PG sıvılarının içinde bir ilave olarak kullanılmasına karşın, VG bir likit taşıyıcı seçenektir.
  • PG?den daha ağırdır. Sadece temel malzeme olarak kullanıldığında, %10 - %20 saf su ile seyreltilmelidir. Alkol ve etil maltolü içine alan diğer seyrelticiler de eklenebilir.
  • VG beş farklı yolla üretilebilir ve bu nenenden bir veya iki markaya karşı alerjisi olan veya tahammül gösteremeyen ( intolerans ) birkaç insan vardır. VG, hayvansan veya bitkisel kaynaklardan , veya biyodizel üretimin bir yan ürünü olarak ya da sentezlenerek, PG ve PEG?in üriteildiği gibi, diğer kimyasallardan üretilebilir. Bitkisel kaynaklar, hindistan cevizi yağı veya palmiye yağını içine alır.
  • Biodiesel üretimin bir yan ürünü olarak üretilen gliserinin içe çekme için kullanılmaması gerektiği düşünülür, çünkü biodizel üretiminde kullanımı artan, jatrofa bitkisinin toksik forbol esterleri yüzünden herhangi biri türünden daha fazla kirletildiği daha muhtemeldir.
  • VG, su içeriğinin içinde mikrobik bozulmayı engellemek için atılan sülfit gibi koruyucu, büyümeye izin vermeyen bir bakteriyostatiktir ( bakteri gelişimini engeller ) ve bu yüzden katkı maddelerinin durumsal tahammülsüzlüklerin ( intolerans ) nedeni olup olmadığı gibi sorular vardır ( PG ye tahammülsüzlükten çok daha az yaygın olan ).
  • İçe çekme üzerine az araştırma vardır. İçe çekmede VG nin PG den daha hafif olduğu ve vücudun karmaşık bir karbonhidrat olarak davrandığı - karbonhidratlara parçalanarak metabolizma edillen sonra kullanılıp vücuttan atlan- düşünülür. Fakat Dow Kimya ( Dow Chemical ) bu ürünlerin bütün sınıflarını üretir ve teneffüs için kullanılan bütün ürünlerin en iyi seçimi olan ilaç sınıfı sentetik gliserini önerir, ve bu amaçla ilaç firmalarına tedarik eder. Glserin de bu sebepten solunabilir ilaçlar için bir temeldir ve teneffüs üçin birkaç lisansı vardır.
  • Gliserin, solunabilir ilaçlarda ( örneğin ana seyreltici olarak ) PG nin yerini almaktadır. Bunun nedeni boğazın/soluk borusunun susuz kalmasındaki sorunların azlığı olabilir. Akciğerler tarafından daha kolay emilebildiği için sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden akciğlerleri ciddi sorunlu olanlar tarafından teneffüs için PG den daha az uygun olduğu önerisi vardır ve PG nin aksine VG nin antikabteriyel ve antivürüs bir icraatı yoktur.


  3. PEG yada polietilen glikol

  • PEG aromaları diğer temel sıvılardan daha iyi karşılar.
  • En az yaygın likit taşıyıcısıdır.
  • Çok farklı formüllerle üretilir, e-sıvı için kullanılan PEG400 olarak adlandırılır.
  • PEG daha ağdalı, daha ince yada bal mumu veya pudra halinde olabilirken, bu formülün doğru vizkositeye ( koyu kıvamlı olma durumu ) sahip olarak seçildiği görünüyor.
  • Bildiğimiz kadarıyla soluması ile ilgil çok az araştırma vardır fakat gıda ve ilaçta kullanıldığından toksik olamaz. Örneğin pudra olarak tedarik edilebilen, elektrolitler ile tedarik edilen, yumuşatıcı etkisi güvenilir içeceklerin içine karıştırmak için çok miktarda müshilin içinde ana bileşen olarak kullanılır.
  • Aromayı çok iyi idare edebildiği için, kartolarda çok iyi iş çıkarabildiği gibi, ağırlıkla yeni başlayan alıcılara satış yapan birkaç büyük sadece kartomizer satan ( 2-piece ecig ) firmalar tarafından kullanılır.
  • Biz şişelenmiş e-sıvı hacminin %1 veya daha azını oluşturduğunu düşünüyoruz fakat önceden doldurulmuş karto pazarında çok daha yüksektir - belki %33 kadar.
  • 3 temel bütün maddedeki gibi, benzer bir olasılıkla üretim süreçlerinde aynı ekipmanlar kullanıldığından PEG?in DEG ile kirlenmiş olması muhtemeldir o yüzden çapraz bulaşma riski vardır.

  Kullanımları

  O veya bu türdeki tedavi hazırlıklarında bütün bu temel sıvılar kullanılır ve toksik olmadıkları düşünülür. Hepsi yiyeceklerde, deri kremlerinde ve bazıları ( hepsi değilse ) tıbbi soluma cihazlarında kullanılır bu nedenden MSDS uyarıları tamamen görmezden gelinebilir. Örneğin Pg duman taşıyıcısı olarak akciğer nakli hastaları için nebülizörlerin içinde kullanılır o yüzden bir maddenin insan bedeninde olması mümkünken zararsız olduğu varsayılır.  PG

  Propilen glikol pahalı ve toksik olmayan antifiriz yapımı için kullanılabilir - örneğin, çiftlik hayvanlarına veya evcil hayvanlara ( şekerli tadı yüzünden antifirizi yalayacaklardır ) daha az tehlikeli olması için, ve tekneyi, soluma veya dokunma ile teması olabilen RV tuvalet sistemlerini kışa hazırlamak için kullanalabilir. PG bu amaçla kullanılır çünkü çok düşük bir donma noktası vardır, toksik değildir, daha ucuz ve alkol gibi diğer seçeneklerden daha makuldür.

  Endüstri sınıfında ucuzluğundan ve çok düşük donma noktası olduğunda çoğu glikolün antifiriz uygulamaları vardır ( örneğin bazı kirlilik derecelerinde ). Bazı glikoller toksiktir bazıları ise değildir. Hayvanlar ve insanlar için DEG gibi toksik olan türler ucuzdurlar, PG gibi toksik olmayan türleri de pahalıdır. Temelde herhangi bir glikol veya her bir glikol antifiriz için kullanılırdı. Glikollerin tıbbi ve endüstri kullanımlarında 70 yıllık deneyim vardır, örneğin:

  a: PG hatanelerde koğuş aerosolü denemelerinde enfeksiyonu azaltmak için 1940 larda kapsamlı olarak kullanıldı. Yıllarca devam eden denemeler sonrasında sadece gözlemlenebilir etki, işlem görmüş koğuşlardaki bakteri ve virüs enfeksiyonun %95 azalmasıydı. Bu artık gereksiz çünkü büyük yapıların PG ile işlem gören kendi klima tesisleri vardır ve bu etki olasılıkla bütün binada çapındadır.

  b: 2. dünya savaşındaki uçak motorları antifiriz için glikol kullandı ve bütün motorlar hala kullanmaktadır.

  70 yıl önesine kadar giden PG üstünde çok büyük miktarda pratik deneme ve araştırma vardır. Mevcut veri sayısı göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir yeni deneme hem anlamsızdır, hem de olasılıkla ajanda temellidir. Sağlık sorunlarının tam olarak ne olduğunu bilecek kadar yeterli araştırma ve kullanılan veri vardır: özellikle geçici yüksek hacim kullanımının ve kalıcı düşük hacim kullanımının mevcut olmaması. Devam eden yüksek hacimde kullanım araştırılmadı fakat elektronik sigara kullanıcı nüfusu bu veriyi sağlayacaktır: bu zamana kadar (pazardaki 10 yıla yaklaşan varlığı, bu noktada yaklaşık 10 milyon kullanıcı 2013'ün yarısında) bir sorun görünmemektedir.

  PG antifiriz değildir, antifizdeki ihtiyaç duyulan bütün özellikleri sergilerken, insan vücuduna aslında etkisiz olan bir kimyasaldır: çok düşük donma noktası, antibakteriyel, endüstri sınıfında üretmek için ucuz. Toksik olan sıradan antifirizden daha pahalıdır ve PG bu yüzden insan ve hayvan temasının olası olduğu uygulamalar için kullanılır çünkü hiçbir şekilde toksik değildir. Bu yüzden bazı insan temasının olabileceği RF tuvalet sistemlerinde ve botlarda kışa hazırlık için ve çiftlik hayvanlarına yakın uygulamalarda bir antifiriz olarak kullanılabilir. Eğer bir şey akciğer naklil hastaları nebülizörlerinin içindeki ilaçlar için taşıyıcı olarak kullanılıyorsa, az bir şeyin toksik olduğunu varsaymak akıllıcadır.

  PG büyük binaların havalandırma tesislerinde patojenleri öldümek için kullanıldığından ve antifiriz işlevi olduğundan, lejyoner hastalığı vakasının artık daha düşük olduğu görülüyor. Ve bu hastalığa yol açan patojenler açıkça klima soğutma suyundan buyük binaların hava boşluklarına taşınabildiği için, bir aerosol olarak bir hayli iyi dağılldığından PG?nin havada mevcut olması ayrıca olası görünüyor. Dolayısıyla, hastanelerdeki insanlar çok düşük oranlarda PG?yi teneffüs ederler.

  Gliserin

  VG, 2000?den beri solunabilir ilaçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Gliserin ya da gliserol terimleri, ilk zamanlardaki elektronik sigaranın tekrar dolumunda kullanılan yardımcı madde oalrak tanıtılan VG teriminden şu anda daha doğrudur: o zamanda, iki ana kaynak bitkisel veya hayvansaldı ve bitkisel türü tercih edilen seçeneğiydi. Bugün olası güvenlik problemi en az olduğundan dolayı, en iyi opsiyon sentetik saf gliserindir. Bu tür, içe çekilebilir tıbbi ilaç kullanımı için tedarik edilir, Dow Optim tipik bir markadır. Gerçi bilkisel gliserin kadar elde bulunabilir değildir. ( Söylendiğine göre Amerikada 4 galon büyüklüğündeki kaplarda bulunur )

  VG'ye dair diğer iki sıvıyı etkilemeyen iki güvenlik meselesi vardır.

  1-) Biodizel yan ürünü gliserin hint fıstığı bitkisi?nin forbol esterleri tarafından kirlenme riski nedeniyle soluma için kullanılmamalıdır; görünüyor ki bu kanserojen maddeleri test etmesi zor.

  2-) Yeteri kadar ısıtıldığında gliserin toksik olan akrolein biçimine ayrışır. Fakat, şu ana kadar testler teorik olarak mümkün olsa da göstermiştir ki bu elektronik sigarada olmaz.

  Isı normalin üstüne 280C ye sonra 300C ye çıkarıldığında bile akrolein İntellicig ile yapılan teste bile saptanamadı. Bu baskı hatası değil, test 300C de yapıldı. Elektronik sigaranın normal ısınma faktörü 70C civarındadır. Hipotez, buharlaştırıcının içindeki ısı akrolein üretecek kadar yeterli yüksekliğe çıkabilirse, dönüştürecek liklit kalmayacak olmasıydı. ( likit soğutmalı ısıma faktörlü olan bir buharlaştırıcı ) Gene su gibi diğer içeriklerin eklenmesi, VG nin akrolein üretmeden önce buharlaşmasına yetecek kadar kaynama noktasını düşürebilir. Ek olarak, buharlaştırıcının ya da kartomizer gövdesinin içindeki negatif basıncın soğutma etkisi vardır. Akrolein'in güçlü ve karakteristik bir kokusu vardır o yüzden herhangi bir miktarda fark edilirdi.

  Her ne kadar şu ana kadar bedene etkisi olmadığı görünüyorsa da, PEG ile ilgili daha az biliyoruz.

  DEG

  Dietilen glikol bir çok glikolden biridir ve insanlar ve hayvanlar için toksiktir. Diğer etkilerinin arasında böbrek ve karaciğere zarar vererek öldüren bir zehirdir. PEG ile ilişkili olduğu görünmesine rağmen, aynı şekilde benzer hammaddelerle ve benzer üretim süreçlerinin yan ürünü olarak üretilir, görünümde, tad ve nitelik olarak PG ve PEG'e benzer. Bundan dolayı kalitesiz üretim kontrolleri veya çapraz kirlenme nedeniyle bu tür maddelerin içinde bulunması muhtemeldir. örneğin, daha önce DEG içeren varilleri kullanmak. Bu nedenden test edilmesi gereken ana kirleticidir.

  PEG'in diğerlerine nazaran DEG ile kirletilmesi daha olası olduğundan ve önceden doldurulmuş kartuşlar PEG için ana kullanım alanı olduğundan, bundan şu sonuç çıkar ki bu tür kartoların dğer malzemelerden daha fazla test edilmeye ihtiyacı vardır. Fakat dikkat edin ki (a) bu tür bir toksinin ölçülebilir bir etkisi olmadan önce ciddi miktarda tüketilmelidir ve çok büyük bir olasılıkla birkaç kirlenmiş kartoyu tüketmek bu miktarın yanına yaklaşamayacaktır; (b) bu kililiği gösteren test edilmiş maddelerin ( çok az bir miktar ) içinde DEG kirleticinin sıvadan buhara taşınacağı net değil, ve bir testin kartodaki PEG'ini %1 DEG kirliliğinin buharda ölçümlenemediğini belirttiği görünüyor; ve bundan dolayı herhangi bir risk olmadan önce, çoğu kartonun muhtevasını içmeniz gerekir. Bu zehirlenmenin pratik bir yolu değildir.

  FDA, yüksek miktarda DEG'in hazır ilaçların içinde kullanılmasından sonra yüzden fazla insanın öldüğü 1937 yılındaki geniş çapta bir zehirlenme olayının doğrudan sonucu olarak 1938 de kuruldu.

  [1] Toksik kirleticilerin riski nedeniyle FDA, ilaçların içindeki biyodizel yan ürünü gliserin kullanılması hakkında uyarıda bulundu. Test edilmesi güç olduğundan dolayı şimdi ya FDA?in ya da endüstrinin toksik forbol esterlerinini saptaması zor görünüyor ( belki çok zor ).

  Kaynak: http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ecf-library/177551-pg-vg-peg.html
   
  • Beğendim x 25
  • Faydalı x 16
  • Samimi x 6
  • Galip x 4
  • Katılıyorum x 2
 2. o_yilmaz

  o_yilmaz
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  7 Şubat 2016
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Tekirdağ
  Ratings:
  +19 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  troy 1x / kayfun mini v3
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  16.12.2015
  Çok aydınlatıcı bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederim.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 3. azakoglu

  azakoglu
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  14 Mart 2016
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  9
  Şehir:
  Kayseri
  Ratings:
  +26 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  pico ve nautilus mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.04.2016
  ben yeterince aydınlanamadım tercih yapmam için yada hangisinin daha az zararlı olduğunu anlamam için yeterli olmadı
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 4. pasolvon

  pasolvon
  Expand Collapse
  Dünyalı

  Katılım:
  4 Ekim 2014
  Mesaj:
  156
  Alınan Beğeniler:
  347
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +567 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  iStick TC40W / Protank 2
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  17.11.2014
  Özet geçeyim hemen.

  PEG : Bildiğiniz potansiyel kanserojen maddedir. Yaklaşmayınız. Zaten artık kullanılmıyor.

  VG : Yüksek ısılarda formaldehid gibi kanserojen aldehidler üretir. Subohmu abartmamak lazım.

  PG : Bu da yüksek ısılarda yine kanserojen propilen oksit üretir. Aynı şekilde bunda da subohm işini abartmamak lazım.

  Demek ki neymiş? Yüksek ısılara çıkmamak lazımmış. Bana soruyorlar bu devirde ne bu 8w kullanıyorsun hala diye. İşte tam bu sebeplerden.

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğendim Beğendim x 12
  • Faydalı Faydalı x 4
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
  • Samimi Samimi x 2
 5. zafer_ist

  zafer_ist
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  19 Nisan 2016
  Mesaj:
  18
  Alınan Beğeniler:
  19
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +30 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  yok
  @blue ve @pasolvon yazdıklarınız aslında belki de bu forumdaki en önemli bilgiler.. 15 gündür forumu takip ediyorum, bugüne kadar okuduklarım hep e-sigara tanımları, kabaca cihazlar, yorumlar vs idi.. Yazınızı okuduktan sonra hızlıca baktığımda PG ve VG nin kendi kaynama noktalarında, belli şartlarda formaldehit şeklinde kanserojene döndüğünü okudum.. Bu kaynama noktaları PG için 187 C , VG için ise 290 C görünüyor.. Günümüzdeki TC cihazların 315 C derecelere çıkabildiğini düşünürsek, e-sigara olayında çok dikkatli olmak gereği ortaya çıkıyor.. Tabi normal ateşli sigarayla örneğin günde 1 veya 2 paket üzerinden aldığımız kanserojen miktarıyla, PG/VG nin kaynama noktalarında verdiği kanserojen miktarlarını bilerek karşılaştırma yapmak daha sağlıklı olacaktır.. Ama şimdilik bu bilgilere sahip değilim...
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 6. Greedy

  Greedy
  Expand Collapse
  Forever MTL
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  18 Kasım 2014
  Mesaj:
  656
  Alınan Beğeniler:
  2,404
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Ratings:
  +3,641 / 37
  Kullandiginiz Cihaz:
  elime ne geçerse
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  23.10.2016
  Faydalı bilgiler teşekkürler.
   
 7. Shimano

  Shimano
  Expand Collapse
  MALTEPE
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  1 Şubat 2013
  Mesaj:
  1,925
  Alınan Beğeniler:
  1,134
  Şehir:
  IsTanBuL
  Ratings:
  +1,570 / 48
  Daha ne bılgıler paylasılıyordu vaktı zamanında ne arkadaslar vardı bılgı paylasımı yapan ınsanların yardımına kosan elındekılerını arkadasıyla seve seve paylasan bunlardan bırıde @ilkbaharkunduzu selam olsun sana kardesım ve dıger paylasım ruhu olan kardeslerım abılerım emeklerınız ve verdıgınız degerler bılgıler asla unutulmaz sızlerede kocaman selamlar.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  • Samimi Samimi x 1
 8. Greedy

  Greedy
  Expand Collapse
  Forever MTL
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  18 Kasım 2014
  Mesaj:
  656
  Alınan Beğeniler:
  2,404
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Ratings:
  +3,641 / 37
  Kullandiginiz Cihaz:
  elime ne geçerse
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  23.10.2016
  En zararsızı VG. Full VG sek nbase içmek lazım aslında ama olmuyor :)
   
  • Samimi Samimi x 1
 9. abdullah13

  abdullah13
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  15 Kasım 2015
  Mesaj:
  63
  Alınan Beğeniler:
  213
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +315 / 13
  Kullandiginiz Cihaz:
  Micheal
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.9.2015
  Üstad atlamissin herhalde :) Saf vg nin kaynama noktasi yüksek olduğundan, o yüksek isilara ulasildiginda akrolein kimyasalina ayrisabilme olasiligi var
  Antibakteriyel ozeliigiyle pg daha masum geldi gözüme :)
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 10. Greedy

  Greedy
  Expand Collapse
  Forever MTL
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  18 Kasım 2014
  Mesaj:
  656
  Alınan Beğeniler:
  2,404
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Ratings:
  +3,641 / 37
  Kullandiginiz Cihaz:
  elime ne geçerse
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  23.10.2016
  Tekrar bir okuyayım hocam dalgınlık. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.
   
  • Samimi Samimi x 1
 11. yahe

  yahe
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  30 Temmuz 2013
  Mesaj:
  18
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul - RİZE
  Ratings:
  +1 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  eVic VTwo
  Güzel bir paylaşım teşekkürler.
   
 12. ReLaX

  ReLaX
  Expand Collapse
   
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesaj:
  280
  Alınan Beğeniler:
  1,525
  Şehir:
  Antalya
  Ratings:
  +4,253 / 44
  Kullandiginiz Cihaz:
  Primo mini - Ida rda
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  13.08.2016
  Vg başa bela valla besleme sorunu oluyor. %20pg bile az geldi bana, %50 %50 denemek lazım.
   
  • Samimi Samimi x 1
 13. Faster

  Faster
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  2 Ağustos 2016
  Mesaj:
  11
  Alınan Beğeniler:
  14
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +23 / 0
  Çok bilgi verici oldu, teşekkürler. Yüksek ısının elektronik sigaralarda zararlı olduğu yönünde araştırma da mevcut, o nedenle tek coil değil dual coil olan atomizer tercih edin diyor çalışmada hatta. Benim vision spinner 4.3 v ile daha güvende hissettim şimdi yalnız dual değil tek coil evod, ordan bi zarara maruz kalsam da atomizerin hafif ısındığını farkediyorum, çok ısınmadan elimi çekiyorum, chain yapmıyorum pek, heralde sorun olmaz :) Aromalı likitlerin, aramasız olanlara göre daha zararlı olduğu da söyleniyor.
   
 14. kutlumelih

  kutlumelih
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  20 Haziran 2016
  Mesaj:
  37
  Alınan Beğeniler:
  87
  Şehir:
  İzmit / Kocaeli
  Ratings:
  +164 / 16
  Kullandiginiz Cihaz:
  Gemini'li G-Priv
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.06.2016
  üstadım bu yararlı çeviri için teşekkür ediyorum öncelikle. kaynağa baktım ECF admini paylaşmış. umarım sağlam kaynaklardan toparlamıştır bu bilgileri.
  görünen o ki "VG zararsız PG zararlı" diye ortalıkta dolaşan söylenti yanlışmış. hatta aksine VG daha zararlı olabilirmiş.
  ben de PG'den korktuğumdan, likitlerimdeki oranı yüzde 20'ye düşürmüştüm. şimdi yine en azından bi yüzde 30'a çıkıyım bari. :)
   
 15. Orxan

  Orxan
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  13 Eylül 2016
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Azerbaycan
  Ratings:
  +6 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Ego aio, ijust s
  ego aio 1500 mAh 0.6m için en uygun likit hangisi ne alıyım ? iyi buhar almam için
   
 16. ReLaX

  ReLaX
  Expand Collapse
   
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesaj:
  280
  Alınan Beğeniler:
  1,525
  Şehir:
  Antalya
  Ratings:
  +4,253 / 44
  Kullandiginiz Cihaz:
  Primo mini - Ida rda
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  13.08.2016
  Likit cihaza göre alınmaz hocam zevke göre alınır. Vg oranı yüksek olursa buhar da fazla olur ama fazla buhar fazla tatmin etmek değil bunu zamanla sizde anlıycaksınız. Bence buhar yerine ne tür aromalar ve kaç mg nikotin size uygun deneyerek önce onu tespit edin.

  İlle buhar diyorsanız %100 vg nbase.
   
 17. MeTaL

  MeTaL
  Expand Collapse
  "V" for Honor!
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  24 Temmuz 2016
  Mesaj:
  317
  Alınan Beğeniler:
  1,389
  Şehir:
  Antalya
  Ratings:
  +3,311 / 122
  Kullandiginiz Cihaz:
  SL Class & Spica Pro ∞
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.05.2016
  Aromalar bildiğim kadarıyla PG türevinden üretiliyor ve saf Nbase' e birde aroma katıldığında PG oranı artıyor olması gerekir. Forumdan okuduklarımdan anladığım kadarı ile zaten zararlı olan asıl madde PG.

  Dün nickini hatırlamadığım bir arkadaş full PG içtiğini yazmıştı, acaba denediniz mi? ...
   
 18. ReLaX

  ReLaX
  Expand Collapse
   
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesaj:
  280
  Alınan Beğeniler:
  1,525
  Şehir:
  Antalya
  Ratings:
  +4,253 / 44
  Kullandiginiz Cihaz:
  Primo mini - Ida rda
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  13.08.2016
  Bana göre en zararlı aroma ve efektörler. Pg bildiğim kadarıyla öyle pek zararlı olan birşey değil de daha çok alerjik etkisi olabilen bi madde. Bence en azından antibakteriyel özelliğinden dolayı en az %10 olsun kullanılmalı.

  Full Pg hiç denemedim pek ilgimi çekmedi ama merak ettirdin :) Beğensemde buhar performansı tatmin etmez beni. Yine de akşam %10vg %90pg bi deneyeyim bakalım ne kadar berbat olacak :D
   
 19. MeTaL

  MeTaL
  Expand Collapse
  "V" for Honor!
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  24 Temmuz 2016
  Mesaj:
  317
  Alınan Beğeniler:
  1,389
  Şehir:
  Antalya
  Ratings:
  +3,311 / 122
  Kullandiginiz Cihaz:
  SL Class & Spica Pro ∞
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.05.2016
  Yan etkilerden mesuliyet kabul etmem :D. Sonra hastane de MeTaL deme tanımam :ROFLMAO.: ...
   
  • Komik Komik x 1
 20. Klan

  Klan
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  14 Ekim 2016
  Mesaj:
  31
  Alınan Beğeniler:
  63
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +103 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Smok
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  14.10.2016
  Aroma olayı benim de kafamı bulandırıyor. 2 haftadır farklı marka likitler kullanıyorum. Off işte bu dediğim çıkmadı... Nbase en mantıklısı gibi. %70 VG - %30 PG almayı düşünüyorum. Okuduğumdan anladığım kadarıyla ikisi de çok masum değil. Ancak sigaranın zararlarını düşününce gene de 3 yaşındaki bebek gibi kalıyor e-sigara...
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.