Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik Sigarayı onaylayan ciddi bir rapor – Amerika

'Yabancı Kaynaklar' forumunda grafakir tarafından 29 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. grafakir

  grafakir
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  19 Temmuz 2017
  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +1,004 / 26
  Kullandiginiz Cihaz:
  Nicolas MTL
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  07-07-2017
  Elektronik Sigarayı onaylayan ciddi bir rapor – Amerika

  [​IMG]
  Amerika'dan elektronik sigarayı onaylayan rapor
  Elektronik sigarayı geleneksel sigaradan daha zararlı göstermeye çalışan ve prestijli bilim dergilerinde yayınlanan onca olumsuz makaleye rağmen, Amerika’da ilk kez FDA’nın isteği ile devlete danışmanlık veren bir kuruluştan ciddi bir elektronik sigara raporu istenmiş ve rapor 2018’de yayınlanmış. Bu raporu nasıl atlamışım bilmiyorum ama bana göre çok önemli.

  FDA: Food and Drug Administration (ABD gıda ve ilaç bakanlığı gibi düşünebilirsiniz)

  Yazımın konusu olan rapor, elektronik sigara hakkında detaylı incelemelerden sonra yayınlanmış 800 bilimsel çalışmanın sonuçlarını içeriyor. Raporda elektronik sigaranın geleneksel sigaradan çok daha az zararlı olduğu sonucuna fikir birliği ile varıldığı yazıyor.

  Bu raporun hazırlanmasını tam olarak FDA’nın Tütün Ürünleri Merkezi talep etmiş. Raporu hazırlayan “Ulusal Akademi” isimli kuruluş, uzmanlardan oluşan bir komite kurmuş Sonuçlar YouTube’da da yayınlanmış. Linkini verdiğim sayfadan ücretsiz online okunabiliyor ama bilgisayarınıza indirmek isterseniz paralı. Aşağıdaki video oldukça anlaşılır, yarısı boş yani 53 dakika olduğuna bakmayın, video 34. dakikada bitiyor.


  Elektronik sigarayı onaylayan raporlar çoğalıyor
  Başlıkta elektronik sigarayı onaylayan raporlar deme nedenim, bahsettiğim raporun elektronik sigaranın geleneksel sigaradan çok daha az zararlı olduğunu kabul etmesi ve bunu kanıtlar bölümünde belirtmesi.

  Raporda kesin kanıtların varlığına dair “conclusive evidence” denirken, nispeten doğru kabul edilen kanıtların varlığında “substantial evidence” ifadelerini kullanmışlar. Conclusive aynı zamanda bağlayıcı, nihai anlamlarına da gelir. Raporun tamamına aşağıdaki linkten ve videodan zaten ulaşabilirsiniz. Bence üzerinde durulması gereken bir rapor.

  [​IMG]
  Akademik çeviri yaparken bir kellimeyle çok oyalanmayın
  Takip ettiğim birkaç yabancı elektronik sigara blogu, bu raporun “game changer” yani “oyunun seyrini değiştiren” nitelikte olduğunu duyurmuş. Görünen o ki rapor 2018’den bu yana pek de game changer olmamış. Kanıtlara rağmen hala elektronik sigarayı geleneksel sigarayla aynı kefeye koyan bolca insan hatta devlet var.

  Bugüne kadar hep İngiltere elektronik sigarayı savunur görünümündeydi ve nereden saçma sapan anti-vaping çalışması çıksa, çalışmanın arkasında hep Amerika oluyor ve İngiltere’deki sağlık otoritelerinden de elektronik sigara lehine açıklama geliyordu. Özellikle “elektronik sigara fareleri kanser ediyor” isimli çalışmaya ilişkin yorumlarımı lütfen ama lütfen okuyun (linki burada).

  Elektronik sigara fareleri öldürüyor isimli yazımda bahsettiğim DNA çalışmasını özetlemekten vazgeçtim. Blogumda fare katillerine daha fazla yer vermek istemiyorum.

  Raporu kim hazırlamış?
  Raporun sahibi, Amerika’da devletin desteklediği, 1863’de o dönemin başkanı Lincoln tarafından hükümete tavsiye vermek üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu (bizdeki Türk tabipler birliği gibi, statüsü sivil toplum kuruluşu ama etkinliği yüksek). Bu kuruluş yukarıda belirttiğim gibi FDA’nın isteği üzerine yayınlanmış 800 bilimsel çalışmayı incelemek için komite kurmuş ve bir rapor yayınlanmış. FDA tarafından görüş alınan bir kurum olduğundan rapor ciddi. Aşağıda rapordan seçtiğim bazı KESİN KANITLAR ve ÖNEMLİ KANITLAR maddelerini yazdım.

  Tabii ki rapor tam istediğim gibi değil, yine bana göre yanlış yönlendirmeler içeriyor ama hiç yoktan iyidir. Aromalarla ilgili bildiklerimizin çok ötesinde bir şey yok.

  Böylece iki gelişmiş ülkede (Amerika ve Birleşik Krallık) elektronik sigaranın geleneksel sigaradan çok daha az zararlı olduğu resmi olarak açıklanmış ve yayınlanmış oldu.

  Elektronik sigarayı sigaradan çok daha az zararlı bulan resmi rapor, künye
  • Raporu yayınlayan kuruluş: The National Academies of Sciences Engineering Medicine (Ulusal Bilim, Mühendislik, Tıp Akademileri)
  • Raporun Başlığı: Public Health Consequences of E-Cigarettes (Elektronik sigaranın kamu sağlığı açısından sonuçları)
  • Raporun yayınlandığı tarih: 23 Ocak 2019
  • Raporun linki burada
  Raporda kanıta dayalı KESİN sonuç olarak sunulan unsurlar
  Elektronik sigarayı geleneksel sigaradan mutlak surette (conclusive) daha az zararlı bulan 47 kanıt bulmuşlar. Sonuçlar madde madde yazmadığından bizi ilgilendiren cümleleri özet kısmından aldım. Çeviriye güvenmeyenler olursa diye İngilizcelerini de yazıyorum.

  There is conclusive evidence that completely substituting e-cigarettes for conventional cigarettes reduces users’ exposure to many toxicants and carcinogens present in conventional cigarettes.

  Türkçesi: Geleneksel sigarayı bırakıp tamamen elektronik sigarayı kullanmaya başlamanın, kullanıcıların geleneksel sigaralardaki pek çok toksik ve kanserojen maddeye olan maruziyetini azalttığına dair kesin kanıtlar var.

  ————————-

  There is conclusive evidence that exposure to nicotine from e-cigarettes is highly variable and depends on product characteristics (including device and e-liquid characteristics) and how the device is operated.

  Türkçesi: Elektronik sigaradan alınan nikotin miktarının değişken olduğuna ve bunun ürün özelliklerine (cihaz ve likit özellikleri dahil) ve cihazın nasıl çalıştığına bağlı olduğuna dair kesin kanıtlar vardır.

  ————————-

  There is conclusive evidence that e-cigarettes can explode and cause burns and projectile injuries. Such risk is significantly increased when batteries are of poor quality, stored improperly, or are being modified by users.

  Türkçesi: Elektronik sigaraların patlayabileceğine ve yanıklara ve yaralanmalara neden olabileceğine dair kesin kanıtlar vardır. Bu risk, pillerin kalitesiz olması, uygun olmayan şekilde saklanması veya kullanıcılar tarafından modifiye edilmesi durumunda önemli ölçüde artar.

  ————————-
  There is conclusive evidence that intentional or accidental exposure to e-liquids (from drinking, eye contact, or skin contact) can result in adverse health effects such as seizures, anoxic brain injury, vomiting, and lactic acidosis.

  Türkçesi: Kasıtlı veya kazara likitlere maruz kalmanın (içme, gözle temas veya ciltle temastan kaynaklanan); nöbet, anoksik beyin hasarı, kusma ve laktik asidoz gibi olumsuz sağlık etkileriyle sonuçlanabileceğine dair kesin kanıtlar vardır.

  ————————-
  There is conclusive evidence that intentionally or accidentally drinking or injecting e-liquids can be fatal.

  Türkçesi: Kasıtlı veya kazara likit içmenin veya enjekte etmenin ölümcül olabileceğine dair kesin kanıtlar vardır.

  KESİN SONUÇLARLA İLGİLİ YORUMUM
  Kesin kanıtlar bölümünde patlayan pillerden bahsedip, bu patlama riskinin cep telefonu veya tablet bilgisayarların patlama riski ile aynı olduğundan bahsedilmemiş. Yine kesin kanıt olarak likitlerin cilde ve göze temasından bahsetmişler, ki buradaki risk çamaşır suyunun cilde veya göze temasıyla oluşacak riskten fazla değil. Son madde daha da komik. Amerika’da silah ve ********* yasak değil ama likitler ölümcül olabilir tabii hangi salak likiti damardan enjekte edecekse.

  Raporda kanıta dayalı OLASI sonuç olarak sunulan unsurlar
  Burada sıralayacağım maddeler “substantial evidence” diye sıralanan maddeler. Substantial kelimesi “büyük ölçüde” anlamında da kullanılır, nispeten doğru kabul edilen kanıtların varlığında ulaştıkları sonuçlar bunlar yani doğru olma ihtimalleri çok yüksek ama şans, önyargı gibi faktörler kesin kanıt olmalarını engelliyor. Bu sonuçları çürüten çalışma olmadığını da yazmışlar (raporda bu kelimelerin neyi ifade ettiğini de güzelce açıkladıkları için rahat rahat ne kast ettiklerini yazabiliyorum)

  There is substantial evidence that except for nicotine, under typical conditions of use, exposure to potentially toxic substances from e-cigarettes is significantly lower compared with combustible tobacco cigarettes.

  Nikotin dışında, tipik kullanım koşulları altında, elektronik sigaralardan kaynaklanan potansiyel toksik maddelere maruz kalmanın, yanıcı tütün sigaralarına kıyasla önemli ölçüde düşük olduğuna dair önemli kanıtlar vardır.

  ————————-

  There is substantial evidence that completely switching from regular use of combustible tobacco cigarettes to e-cigarettes results in reduced short-term adverse health outcomes in several organ systems.

  Düzenli olarak yanıcı tütün sigarası kullanımından tamamen elektronik sigaraya geçmenin, olumsuz sağlık sonuçlarının bazı organ sistemlerinde kısa vadede azalmasına neden olduğuna dair önemli kanıtlar vardır.

  OLASI SONUÇLARLA İLGİLİ YORUMLARIM
  Tüm olası sonuçları yazmadım çünkü aslında bildiklerimizden daha fazlası yazmıyor. Pasif içicilikle ilgili kısımlara katılmıyorum, çürütülmüş bir çalışmayı baz alıp lab ortamında ölçülmüş sonuçları rapora dahil etmemişler. Pasif içicilikle ilgili olarak elektronik sigarayı tütün sigarasıyla kıyaslayan detaylı bir araştırma yapmıştım çünkü (merak edenler için: Bilimsel: Elektronik sigara ve pasif içicilik çalışması). Rapordaki Kaynakçada benim özetlediğim çalışmalar inceledikleri 800 çalışma içinde yer almıyor. Bu sonuçlara ulaşmaları normal.

  Ayrıca elektronik sigaranın bağımlılık yaptığına dair olası sonuç bulmuşlar ki bu da çürütülmüş bir tez. Bununla ilgili Dual içiciler (hem sigara hem elektronik sigara içenler) isimli yazımı okuyabilirsiniz. Elektronik sigaranın bağımlılık yapmadığı ve pek çok elektronik sigara kullanıcısının bir süre sonra tekrar tütün sigarasına döndüğünü ortaya koyan pek çok rapor var.

  Elektronik sigaranın olası zararları hep yanlış kullanımdan kaynaklı. Yani elektronik sigara tabii ki damarların daralmasına hatta kalp krizine yol açabilir. Elektronik sigarayı nasıl kullandığımız çok ama çok önemli. Yanık coiller kullanan, hijyene dikkat etmeyen, aylarca aynı coili kullanan, likit tankına anason yağı, kahve vs damlatan, likit tankına içki damlatan insanlar var. Elektronik sigara kuru puf durumunda tütün sigarasından 250 kat fazla bazı zehirli gazları ortaya çıkarabilir (bkn. Bilimsel: Elektronik sigara sadece kuru puf durumunda zararlıdır)

  Aromalarla ilgili olarak ise net bir sonuç sunmuyor. Benim blogumda daha detaylı bilgiler var diyebilirim.

  Bonus: Hamilelikte elektronik sigarayı kullanma ile ilgili kısımlar
  There is no available evidence whether or not e-cigarettes affect pregnancy outcomes.

  Elektronik sigaraların hamilelik sonuçlarını etkileyip etkilemediğine dair hiçbir delil yoktur.

  ————————-

  There is insufficient evidence whether or not maternal e-cigarette use affects fetal development.

  Elektronik sigarayı kullanmanın fetal gelişimi etkileyip etkilemediğine dair deliller yetersizdir.

  _______________
  Bu yazı www.kendinleilgilen.com adresinden alınmıştır.
   
  • Faydalı Faydalı x 40
  • Beğendim Beğendim x 11
  • Galip Galip x 4
 2. Labuda

  Labuda
  Expand Collapse
  E-Sigara Profesör
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  17 Mart 2013
  Mesaj:
  305
  Alınan Beğeniler:
  224
  Şehir:
  Üsküdar-İSTANBUL
  Ratings:
  +329 / 1
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  2012
  Bilgilendirme için Tşk ler.
   
  • Samimi Samimi x 1
 3. toranaga

  toranaga
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  27 Temmuz 2016
  Mesaj:
  95
  Alınan Beğeniler:
  731
  Şehir:
  Yozgat
  Ratings:
  +1,903 / 46
  Kullandiginiz Cihaz:
  Spica Pro & Skyline
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.08.2016
  Ellerinize sağlık.
   
  • Samimi Samimi x 1
 4. osemk

  osemk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  3 Aralık 2018
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  58
  Şehir:
  ankara
  Ratings:
  +148 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  picocu
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  18.06.2019
  FDA yasaklattı sonra
   
  • Faydalı Faydalı x 1
 5. körpebuhar

  körpebuhar
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  28 Kasım 2016
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +315 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Önce Ağıza Sonra Ciğere
  elinize sağlık
   
  • Samimi Samimi x 1
 6. Jvam

  Jvam
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  10 Eylül 2019
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  7
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +16 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Joyetech
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  10.10.2019
  Kendinle ilgilen sitesindeki yazan kişinin emeğine sağlık, sizede alıntı için teşekkürler.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Samimi Samimi x 1
 7. Metos

  Metos
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  30 Kasım 2016
  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeniler:
  7
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +14 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Smok Allien
  Çok iyi oldu hemen benle zıtlaşanlara postalıyorum
   
 8. Zopatudekfuy v2

  Zopatudekfuy v2
  Expand Collapse
  A.k.a Zopatüdekfuy & Çöpçü
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  29 Eylül 2016
  Mesaj:
  1,045
  Alınan Beğeniler:
  2,536
  Şehir:
  Manisa
  Ratings:
  +6,690 / 151
  yav ben daha az zararlı diye milyon kere söylemişim. İlla fda mı olak? Sakalımız da var ama..
   
 9. hammersmith

  hammersmith
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  15 Mart 2016
  Mesaj:
  209
  Alınan Beğeniler:
  641
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +1,715 / 12
  Cok faydalı bir calisma olmus, objektif olarak bugune kadar ki verilerin degerlendirilmesi bence tam olarak ihtiyacimiz olan sey. Buna zaman ayirmaniz ovguyu hak ediyor. :ThumbsUp.:
   
 10. ubtatto

  ubtatto
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  18 Ağustos 2017
  Mesaj:
  127
  Alınan Beğeniler:
  202
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +546 / 23
  eyyyyyy FDA .. Sen Kimsin.....!!
  şaka bir yana biraz aklı olan hiçkimse e-cig'e bu kadar düşmanca yaklaşmaz.hele ortada sigara serbestliği varken.
  ne demişler ''keser döner,sap döner...birgün gelir hesap döner.'' aslında dünya devlerinin baskısı olmasa öyle büyük bir rant kapısı varki bu sektörde eminim yasallaşması için ağzı sulanıp duran kimbilir kaç yand.ş firma vardır..
  çok iyi hatırlıyorum 90'lı yılların başlarında bulgaristan çok zor dönemlerden geçtiği zamanlarda.plak ve cd kopyaları çıkarıp tüm dünyaya satmaya başlamışlardı.( bu arada bu yapılan kopya bir şey olduğu için kesinlikle doğru olduğunu savunmuyorum.).bütün firmalar ne kadar uğraşsada bu kopyaların ortadan kalkmasını sağlıyamıyordu,çünkü devletin kendi desteği vardı,işine geliyordu hem ülkeye dolar giriyordu hemde birçok kişiye istihdam oluyordu diye..
  şimdi bizdekilerde biraz akıl olsa böyle bir üretim merkezi olsa...hadi diyelim elektronik kısmı bizi biraz aşar.( çin ..vb. gibi ülkeler varken.) en azından atomizer ve yan sanayii üreten bir veya birden fazla firmalar kurulsa...likit üreten ve markalaşan üreticilerimiz olsa fenamı olacak? hem ülkeye döviz girecek hem istihdam artacak hemde bu ürünler kayıt altına alınıp olabildiğince merdiven altı firmalar bitirilecek...
  neyse niye yazıp duruyorum ki parmağıma yazık....kimbilir kimlerin farklı çıkarları sözkonusu ki böyle şeylerin olmayacağı açıklanıyor....
   
 11. Paixlost

  Paixlost
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki

  Katılım:
  16 Ekim 2016
  Mesaj:
  285
  Alınan Beğeniler:
  1,257
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +3,439 / 96
  Kullandiginiz Cihaz:
  MTL
  Üstat, emeğine sağlık. Teşekkür ederim.
   
 12. RamBo007

  RamBo007
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Kasım 2016
  Mesaj:
  218
  Alınan Beğeniler:
  712
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +1,969 / 33
  Kullandiginiz Cihaz:
  pico+phenomenon lite+ka-6
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  20.06.2015
  sorun platform değil ki zaten. e-sigara denilen alet mevzubahis ise, bu bir platformdur. içine saf su da konulabilir (koyma! :p ) bilmem ne u-uşturucusu da.(bunu da koyma kardeşim! :D ) bu konu baştan aşağı saçmalık bana göre.
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.