Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
 1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esfvape.com/

Driptip likit birikmesi hakkında kendi deneyimlerim

'Elektronik Sigara Genel' forumunda hammersmith tarafından 18 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. hammersmith

  hammersmith
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  15 Mart 2016
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,441
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +3,808 / 13
  Elektronik sigara kullanıcısı sıfatıyla ne yaptığına önem veren biri olarak uzun bir zamandır hem ESF hem de yurtdışı kaynaklardan faydalanarak merakımı gidermeye çalışıyorum. Burada çok sayıda yararlı konu var, kimisi hiç bilmediklerim kimisi ise pekiştirme yaptıklarım. Forumda bugüne kadar 2 kez konu açmışım toplamda, her iki konuda çok yakın zamanda ve eksikliğini görmüş olmam nedeniyledir. Aradığımızı bulma konusunda zorluklar olsa da merak edince ve biraz üzerine gidince ulaşabiliyoruz, bu nedenle hiç ihtiyaç duymuyorum konu açmaya.

  Çok dikkatli olmaya gerek yok, elektronik sigarayla ilgili hemen hemen tüm ana konuların bir veya daha fazla sayıda konu açılıp tartışıldığını ve bilimsel tabanı olanların sonuçlandırıldığını görebilirsiniz. Bazı konular ise ayrıntı gibi görüldüğünden genelde satır aralarında sorulup cevaplandırılıyor, dolayısıyla aramak daha da güçleşiyor. Bunları da değerlendirelim ve alt başlıkları da yüzeye çıkarıp ulaşılabilir hale getirelim isteği bana bu konuyu açtırdı ve bir deneme yazısı hazırladım. Deneme diyorum çünkü altyapısı bugüne kadar okuduklarım ve tecrübelerimden ibaret olup bir anda gelişti ve yazıya dönüştü. Başlık altında hem bu yazının tartışılması hem de daha ileriye taşınması faydalı olacaktır. Hedef kitle deneyimli olmayan ama merak eden forumdaşlar olup, deneyimli arkadaşlarımızın katkısını mutlaka bekliyorum.

  Pek çok başlıkta sorun olarak karşımıza çıkan driptip altında likit birikmesi konusununda bir başlık açmaya karar verdim. Aslında temel pratiklerim var ve bunları yazıya dökme kararı da diyebiliriz. Sorulacak ilk soru tabi ki neden oluyor bu sevimsiz durum, bundan mustarip oluyoruz, ne yani elimizde peçeteyle mi dolaşacağız?

  Öncelikle aklıma gelen etkili olabilecek nedenleri ifade edeyim, bunu yaparken de bir sıra gözetmeyi düşünüyorum son noktadan ilk çıkış noktasına doğru geriye giderek. Ayrıca bu etkenler tek başına yeterli olabildiği gibi birden çok etken de olabilir.

  1. Driptip boyut, tasarım, malzemesi ve altında bağlantı için kullanılan oring bile tek başına etkendir diyebilirim.

  2. Topcap temas yüzeyi bağlantısı

  3. Yanma odası ve baca boyutu (Sıcaklık Farkı kaynaklı oluşan yoğuşma meselesi)

  4. Ve en önemlisi hatta sadece birikme değil diğer bütün sorunların kaynağı olan besleme şekli ve tasarımı.

  Driptip’lerden bahsederken buna neden olan yanlışlarımızı da açıklamak gereklidir, çünkü driptip’ler tam olarak da buna göre şekillendiriliyorlar. Kurulum başlığı birçok alt maddeyi beraberinde getiriyor ve hepsi tek başına birer etken. Genel olarak söylenebilecek şey, eğer bir bütün olarak kurulumunuz likit sıçramasına (likidin buharlaşmadan ısınması) ve kontrolsüz buharlaşmaya neden oluyorsa bu durum sıçrayan/yoğuşan likidin driptip altında toplanmasına neden olacaktır.

  Öncelikle elemek istediğim listelemediğim bir alt başlık var, sarımın şekli yani bitişik veya ayrık sarım. Yukarıdaki 4 maddede olmamasına rağmen bunu ilk başa yazdım çünkü bunun likit biriktirmede %0,0001 ‘lik bir payı bile yok anladığım kadarıyla, bu düşünce ile ilgili sır perdesini bir türlü anlamış değilim. Peki etkisi olmadığını düşündüğüm şeyi neden yazdım? Doğru bilenen bir yanlışın altını en başta çizmek gerekir akılda yer etmesi için, tamamıyla hurafe bir bilgi olduğu hissiyatına sahibim. Yalnız buna bir istisna olarak pamuğu yeterli sıkılıkta yapmamak ve aralıklı sarımda manasız büyüklükte aralıklar bırakılırsa başka sorunlar da yaşatır ama bunu yapmayız zaten biz.

  Sondan başa doğru gideceğimi söylemiştim, dolayısıyla besleme ile başlamayı uygun buldum. Pamuğun sarımda ilk likitle ıslatılması meselesi önemsediğim bir konu. Ölçülü hareket edilmesi gereken bir durumdur, youtube ve diğer kaynaklardaki incelemecilerin bu aşamayı abarttıklarını ve kullanıcıları yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. İdeal ıslatma işi emişi gözle takip edecek şekilde yavaş ve kararında yapılmalıdır. Daha ilk baştan burada hata yapılmamalı. Oldu ki bu hataya düştük, bu sorunun aslında çok basit bir çözümü var, çekim yapmadan kısa kısa ateşlemelerle (pulse) birikmiş likidi buharlaştırmak ya da normalde olması gereken güç değerinin biraz üzerine çıkmak suretiyle (uzun süreli ateşlemelerden kaçınarak) pamuğun emebileceğinden fazla likidi elimine etmeye çalışmak. Özellikle ilk başlarda yeni pamukta sorun olmasa da zamanla emiciliğini kaybeden pamukta besleme delikleri kontrollü beslemeli atomizerlede ikmallerde mutlaka kapatılmalıdır.

  Beslemede likit akışkanlığının ve besleme yuvalarının etkisi çok daha büyük. Tıpkı ilk ıslatmada olduğu gibi beslemenin yoğunluğu aynı sonuçları doğurur. Peki ilk ıslatmadan ayrılan kısmı ne bunun? Burada bahsedilmesi gereken bir başka konu daha var çünkü, bazı atomizerlerde besleme ayarlanabilirken bazılarında ayarlanamıyor. Tasarımcılar neden böyle bir yol seçmişler, neye göre ayarlı veya neye göre değil?

  Aslında temel mantık vakumlama ve basınç farkı üzerinedir, biz ateşleyerek çekim yaparken bir yandan likidi buharlaştırırken diğer taraftan oluşturduğumuz vakum etkisiyle likidin tekrar hareketine izin vermiş oluyoruz. Besleme ayarının olup olmamasında asıl olay dolumun yapıldığı konum olmakla birlikte (üstten ve alttan dolum) dikkat edilirse daha çok MTL içim sunan atomizerlerde tercih edilir JFC (Juice Flow Control, Likit akış kontrolü, Besleme kontrolü) ama bazı DL atomizerlerde de olur. (Parantezleri özellikle açtım, kullanıcı bunların tamamının aynı anlama geldiğini bilmeli)

  Kullanıcı tarafından yapılacak ilk gözlem kontrollü beslemenin daha çok üstten dolum atomizerlerde tercih edilmesidir. Siz üst kapağı (Topcap) açtığınızda tank içindeki vakumu tahliye etmiş olursunuz. Likidi doldurduğunuzda tank içerisindeki likit bir şekilde dış basınçla eşitlenme için yanma odası içerisine sızmaya çalışacaktır. Bunun gerçekleştiğini anlamanın en basit yolu çekim yaparken gerçekleşen gargara sesidir, dolayısıyla sorun burada bitmeyecek, bir sonraki problem likidin hava kanalına tamamıyla ulaşmasıyla daha da kötüleşecektir. Yani burada atomizerin kontrollü bir beslemeye sahip olması ihtiyaçtır.

  MTL’de nispeten daha küçük sarımların olması (kılavuz çapı, pamuk miktarı vs.) ve Nbase’deki PG oranının daha yüksek olması kontrollü beslemeyi ihtiyaç haline getiren diğer bir etken. PG’nin VG’ye göre daha akışkan olması pamuğun artık daha fazla likit ememeyecek noktaya geldiğinde likidin serbest hareketine izin vermesine neden olacaktır. Pamuk haznelerinin SIKIŞTIRMADAN tamamıyla kapatıldığı durumlarda bu sorunun önüne geçmek yine mümkündür, ama altı çizili kelime çok önemli bir detaydır. Eğer arada bir hava duvarı oluşturursanız artık beslemeniz kalmaz. Buradan PG yoğun likitlerde sorun olur VG yoğunsa olmaz gibi bir anlam çıkartmak değil niyetim. Onda da mümkün benzer durumlar ama nispeten çok daha az. Mesela sıkı DL atomizerler özen ister sarımda.

  Buraya kadar anlatılanlardan anlaşılması gereken nokta basınç farkı nedeniyle fizik kurallarının gerçekleşmesinden ibaret. Dolayısıyla üstten likit dolumu yaptığımız atomizerlerde kontrollü besleme gerekliliği daha aşikardır. Alttan dolum atomizerlerde ise pek rastlanmaz çünkü bu kez hava delikleri ile bobin arasında oluşan doğal hava basıncı vardır.

  Sadece besleme etkisinden bahsedildi ve bunun likit sıçramasına nasıl bir etkisi olduğu ele alınmadı gibi görünüyor buraya kadar yazılanların içeriğiyle ama tabi ki öyle değil, beslemenin gereğinden fazla olması tüm likidi buharlaştıramayacağınız anlamına gelir, temas yüzeyindekiler buharlaşırken istenmeyen fazlalıklar sıcak likit formunda bacadan çekilir, bir kısmı driptip-tank temas yüzeyine göre yoğuşarak birikme yapar bir kısmı ise ağzımıza kadar ulaşır.

  Peki beslemenin sorunsuz olduğu durumlarda birikme hala gerçekleşebilir mi? Cevabı kesinlikle evet, zaten besleme hem bu soruna hem de daha ciddi sorunlara yol açan çok yönlü etkisi olan ve kurulumda çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

  Listedeki diğer maddeler hakkında da paylaşım yapmayı düşünüyorum, buraya kadar yazdıklarımı da elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım zira uzun bir yazı okumayı çok az kişi isteyecektir. İçim tarzı, güç kaynaklı sorunlara detay olması nedeniyle değinmedim, siz başlık altında bahsedebilirsiniz. Ayrıca bu konuyu genişletip katkı yaparsanız hepimiz faydalanabiliriz.
   
  • Faydalı Faydalı x 28
  • Beğendim Beğendim x 5
 2. Uldız

  Uldız
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  13 Ekim 2018
  Mesaj:
  56
  Alınan Beğeniler:
  306
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +901 / 12
  Kullandiginiz Cihaz:
  Dicodes Dani Box Mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  12.10.2016
  Elinize sağlık @hammersmith hocam. Çok faydalı konu ve doğru tespitler. Benim driptip altında likit birikmesi ile ilgili naçizane iki teşhisim var, muhtemelen bahsedeceksinizdir. Birincisi chimney iç çapı ile drip tip iç çapı arasındaki nispetsizlik. Geniş chimney iç çapı ve buna nazaran dar driptip iç çapı. (Hastur mini ilk seride vardı bu sorun ve ikinci seride driptip değiltirildi ve şu an Md mtl rta driptipi de aynı sorunu çıkarıyor) İkincisi metal driptip; zira soğuk metal yoğuşmayı arttırıyor ve likit birikimine sebep oluyor.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
 3. Eren82

  Eren82
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  14 Şubat 2017
  Mesaj:
  42
  Alınan Beğeniler:
  30
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +83 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Hcigar vt75c - Troy 1xv3
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.01.2017
  Bu sorunu penodatta çok yaşıyorum. Çok fazla driptipten ağzıma likit geliyor. Likit akması değil, aşırı yoğunlaşma var. Spica proya da ayni sarımı yapiyorum fakat böyle bir durum olmuyor.
   
 4. Murcix

  Murcix
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  18 Şubat 2019
  Mesaj:
  28
  Alınan Beğeniler:
  29
  Şehir:
  Londra
  Ratings:
  +73 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Sinious P80
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  28.02.2019
  Çok teşekkürler paylaşım için. Elinize, emeğinize sağlık.
   
  • Samimi Samimi x 1
 5. Techman

  Techman
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  9 Ekim 2017
  Mesaj:
  42
  Alınan Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Bursa
  Ratings:
  +82 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Sx Mini / Troy MV2
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  10.10.2017
  Kısa ateşlemelerle likiti buharlaştırmaktan söz etttiniz. Kayfun FP kullanım klavuzunda şöyle bir içim tarzı öneriyor. Önce butona basın sonra çekiş yapın ve bırakın. En son butonu bırakın diyor. Bahsettiğiniz tezi bu atoda doğruluyor. Acaba benzer yapıdaki atolarda bu yöntemi kullanmak mı lazım?
   
 6. hammersmith

  hammersmith
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  15 Mart 2016
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,441
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +3,808 / 13
  Hocam aslında likit birikmesini azaltmak sadece bir nebze gerçekleştirilebiliyor ve bunun için yapılabilecek tek şey kullanılan atomizerde optimum kurulumu bulabilmek. Elimizde iki adet veri var, biri besleme kaynaklı likit formunda bacadan driptipe geçiş diğeri ise yoğuşma. Metal driptiplerin iletkenlik özelliğiyle ısı farkı açısından bakılınca tasarımdan bağımsız yoğuşmanın en az gerçekleşeceği malzeme olduğunu düşünüyorum ve özellikle uzun boylu atomizerlerde tercih edilebileceğini düşünüyorum. Bunun yanında metal malzemenin tasarımıyla da bunu desteklemesi lazım, bunun için benim gözümde mükemmel uyumu sağlamış en iyi örnek spica pro driptipi. Spica pro'da kullanılan baca ile uyumlu driptip alt çapı ve minimum yoğuşmaya izin verecek metal kısımda hafif genişleme ve sonra yine giriş kısmıyla çap olarak uyumlu plastik (pei) ağız tarafı var. Bu tip bir tasarımda eğer aşırı besleme kaynaklı bir sorun yaşamıyorsak veya dengesiz bir güçte kullanmıyorsak optimum verim alabiliyoruz. Yani sıkıştırma/yoğuşma en düşük seviyede, sıcaklık farkı minimuma indirgenmiş ve dikkatle bakılırsa kılcal etki ile aralarda yoğuşmaya neden olmayacak incelikte sadece kavrama için düşünülmüş oringler.

  Not: Spica'yı öcmek amaçlı yazılmış bir yazı değildir, en bilinen örnek olduğu için ifade ettim.

  Penodat tasarımıyla ilgili şöyle bir iddia var ki bunu hava deliklerinden de görebilirsiniz, hem sıkı DL hem MTL. Yanlış hatırlamıyorsam her iki içime uygun düşünüp tek boy farklı uç çaplarında 2 adet driptip ile geliyor ve çok kısa. Çözüm olarak sadece ağzınıza likit gelmesini bir nebze engelleyebilirsiniz daha uzun ve daralan bir driptip kullanarak. Driptip altındaki birikmeyi engellemeyi ben başaramadım. Mutlaka peçete ile arada temizlik yapmak şart. Optimum besleme için önerim sarım yaparken pamuk yuvası için açılmış çentiği bobin içindeki sıkılıktan çok daha az pamukla kapatmak yeterlidir ve bobini hava deliğinden uzak tutmak çok önemli.

  Bahsettiğiniz çekim buharlaşan likidi olabildiğince verimli olarak bacadan çekmek için söyleniyor, her atomizer için yapılabiliyorsa bence denenmeli. Zaten en büyük problemlerden biri belli bir çekim hızı aralığında iyi sonuç verir tüm atomizerler. Mesela sabah saatlerinde nikotine olan duyarlılık fazladır ve çekimler uzun tutulmaz oysa günün ilerleyen saatlerinde duyarlılık azalır ve tatmin amaçlı çok daha sert çekimler yapmaya çalışılır. Bu durumda besleme sorunsuz olsa dahi çekim gücü oranında buhar yanında belli bir miktarda likit formu kesinlikle driptipe akar. Bahsettiğiniz durumun yine yanma odası kubbe üzerinde yoğuşan buharın likide karışması gibi dezavantajı da vardır.
   
  • Beğendim Beğendim x 3
  • Faydalı Faydalı x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 7. abbas720

  abbas720
  Expand Collapse
  Platin Üye
  Platin Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2016
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Adana
  Ratings:
  +64 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  g4
  Dilinize elinize sağlık hocam çok güzel bir yazı olmuş.
   
  • Samimi Samimi x 1
 8. rap06

  rap06
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  26 Kasım 2018
  Mesaj:
  64
  Alınan Beğeniler:
  509
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +1,207 / 21
  Kullandiginiz Cihaz:
  Aşkmodus ♥️
  Elinize ve emeğinize sağlık hocam :)
   
  • Samimi Samimi x 1
 9. Archivaper

  Archivaper
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  2 Mart 2020
  Mesaj:
  44
  Alınan Beğeniler:
  26
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +83 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico+Expromizer V4
  Elinize sağlık bayağı emek var ben sadece peçeteyle siliyorum:D
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.