Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
 1. Tum uyelerimizin dikkatine. Gecici Site adresi :http://forum.esigaram.us/

Bilimsel Yayın: Elektronik Sigara Kullanımı ve Zarar Tersinimi: Akciğer için ilk kanıt

'Yabancı Kaynaklar' forumunda Supersix tarafından 14 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

Bilimsel Yayın: Elektronik Sigara Kullanımı ve Zarar Tersinimi: Akciğer için ilk kanıt 5 5 1votes
5/5, 1 oy

 1. Konu
 2. Yorumlar (1)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. Supersix

  Supersix
  Expand Collapse
  SHUT UP LEGS!

  Katılım:
  9 Kasım 2015
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  607
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +897 / 1
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26.11.2015
  Elektronik Sigara Kullanımı ve Zarar Tersinimi (Harm Reversal; yani meydana gelmiş zararı ortadan kaldırarak tersi sürece başlamak): Akciğer için ilk kanıt
  Riccardo Polosa, BMC Medicine (2015) 13:54.


  Giriş
  Elektronik sigaralar, normal sigaralara karşı kendi altyapılarını hızlıca oluşturmaktadır. Yapılan bazı öngörü analizleri, gelecek on yıl içerisinde e-sigara tüketim yoğunluğunun normal sigaraları aşabileceğini tahmin etmektedir. Elektronik sigara popülaritesinin bu şekilde artması sigara kullanıcılarının, sigara tüketimini azaltarak veya bırakarak tütüne bağlı hastalık belirtilerinden kurtulmak için alternatif yöntemler konusunda ne meraklı olduğunu göstermektedir. İnternet anketleri ve klinik deneylerinden elde edilen veriler, e-sigaranın sigarayı bırakma veya azaltma konusunda yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca elektronik sigaraların popülaritesi, bu ürünlerin dumansız hava sahalarında kullanılabiliyor olması, uygun fiyatları ve çok daha az zararlı olduğu algısı ile de doğru orantılıdır.
  Normal şartlar altındaki buharın toksikolojisi (zehirliliği), normal sigaralara göre açık ara daha azdır ve ikili kullanım yapmayan elektronik sigara kullanıcılarının idrar seviyelerinde, yine normal sigaraya göre, çok daha az sigara nedenli zehirli madde ve karsinojenler bulunmaktadır. Yani, tamamen elektronik sigaraya geçmiş bir sigara kullanıcısı, gözle görülür sağlık yararları elde edecektir.
  Snus (daha az nitrosamin içeren, sigara zararlarını azaltmak için İsveç’te üretilen, ağız yoluyla alınan bir tür rafine tütün ürünü) üzerine yapılan araştırmalardan çıkan pozitif bulgular doğrultusunda e-sigaranın uzun dönemli kullanımının sigaraya bağlı hastalıkları azalttığı bilgisi çıkarılabilir ama e-sigara ile ilgili bu bilgiyi doğrudan veren bir çalışma yoktur. Muhtemelen de bu tip, “kişi ve halk sağlığını pozitif yönde etkileyecektir” gibi bir bilginin kanıtlanabilmesi için birkaç on yıl geçmesi gerekmektedir. Yine de, günümüzde normal sigaradan e-sigaraya geçen kişilerde hava yolu ve solunum sistemi üzerindeki değişikliklerin tespiti mümkündür.
  Bu açıklama çalışmasında, elektronik sigaraların, özellikle solunum yolları sistemi üzerine, ortaya koyabileceği pozitif bulgular tartışılmaktadır.

  Sağlık sonuçları ve solunum sistemi
  Hava kaynaklı kirleticiler ve sigara dumanının zarar vereceği ilk yer akciğerlerdir. E-sigaranın da solunarak kullanıldığı düşünüldüğünde, buhardaki kimyasal maddelerin olası zararlarına karşı akciğerlerin yanında solunum sisteminin incelenmesi de mantıklıdır.
  Doğru tanımlanmış elektronik sigara kullanıcıların üzerine yapılacak klinik araştırmalar en doğru ve en çok bilgiliyi verebilecek çalışmalardır; ancak bu tip çalışmaların yapılabilmesi için birçok metotsal, lojistik, etik ve finansal zorluklar bulunmaktadır. Örneğin, gelecekte hastalık geliştirme potansiyelinin incelenebilmesi için yüzlerce kullanıcının azımsanmayacak bir süre boyunca takip edilmesi gerekmektedir ki sonrasında bir çıkarım yapılabilsin. Sitotoksisitenin (hüzre zehirlenmesi), mutajenisitenin (mutasyon hızlandırması), genotoksisitenin (genetik yapıyı bozabilecek kimyasal maddeler), oksidatif stresin (oksijen türlerinin üretilmesiyle biyolojik bir sistemin oluşan hasarı onarma yeteneği) ve yangısal yanıtın (canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel/dışsal doku hasarına verdiği yanıt) ölçülmesi çok daha az zorlayıcı bir yöntem olacaktır. Ancak, bu tip laboratuvar ortamında yapılan deneylerin şöyle kusurları vardır; buhar üretimi ve bunun solunmasına yönelik herhangi bir standart olmaması nedeniyle e-sigara buharına maruz kalma durumu ve süresi “kesin olarak” tespit edilemeyecek, bunun sonucu olarak da bu tip yapay ortamlarda yapılacak deneyler doğrudan insanlara genellenemeyecektir; ve bu tip araştırma modellerinin olası toksik etkileri abartma ve/veya azımsama olasığı ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla aynı tip ürünleri kullanıp, aynı hücreleri araştıran araştırmaların bazılarında hiçbir negatif etkiye rastlanmazken, bir diğerinde çok yüksek toksik etkilerin ortaya çıkması gibi çeşitli sonuçların ortaya konulması çok şaşırtıcı olmamaktadır. Toplamak gerekirse, çalışmaların tutarlı olmayan değişik sonuçlarına rağmen, yapılan çalışmalar ancak buharın belirli olmayan irritan etkileri konusunda İMADA bulunmaktadır. Bu, bazı sigara kullanıcılarının e-sigaraya geçtikten sonra bildirdiği boğaz rahatsızlığı, kuru öksürük ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarını içeren internet anketleri bulguları ile de örtüşmektedir.
  E-sigara kullanıcılarında söz edilen rahatsızlığın nedeni, e-buhar içerisindeki propilen glikol konsantrasyonu olabilir. Ancak buhardaki bilinmeyen maddelerin veya kirleticilerin de böyle bir etki yaratabileceği göz ardı edilmemelidir. Zaten, e-buhardaki yabancı maddelere karşı vücut tarafından geliştirilen savunma mekanizmalarının, ani fizyolojik değişikliklere neden olduğu, oldukça yüksek hassasiyetteki solunum yolu fonksiyonu testleri ile ortaya konulmuştur. Böyle bir rahatsızlığın, klinik olarak anlamlı olan bir akciğer hastalığına dönüşebilme olasılığı hakkında bir bilgi bulunmamakla beraber, e-buharın akciğerler üzerinde klinik olarak dikkate değer olumsuz bir etkisi olduğuna dair bir kanıt, en azından akut olarak, KESİNLİKLE BULUNMAMAKTADIR.
  Yapılan çalışmalarda; 5 dakikalık e-sigara kullanımı sonrasında ortaya çıkan nitrik oksit seviyesindeki %16’lık azalma ve Darbe Osilometrine bağlı çevresel hava akışı direncindeki %11’lik artış hem deney hata payı sınırları içerisindedir hem de o kadar azdır ki klinik olarak bir şey ifade etmemektedir. Ayrıca e-sigara kullanımı sonrasında; daha az hassas solunum yolu fonksiyon testlerinde, zorlanmış nefes gücü testlerinde ve zirve akım hızı testlerinde bu tip değişikliklerin olduğu gözlemlenmemiştir bile. Kısa süreli e-sigara kullanımından sonra solunum yoluyla çıkan nitrik oksit miktarı ve hava yolu tıkanıklığı etkisinin göz ardı edilebilir olduğu yapılan yeni çalışmalar ile ortaya konulmaktadır. Son olarak, e-sigaraya geçen sigara kullanıcılarının solunum yolu ile ortaya çıkan karbonmonoksit seviyelerinde normalleşme görülmektedir.
  Yukarıda bahsettiğimiz, e-sigaranın akciğer fonksiyonlarına akut etkilerine yoğunlaşmış çalışmalar, e-sigaranın akciğer üzerinde herhangi negatif bir etkisi olduğunu göstermemektedir. Yine de e-sigaranın akciğer üzerine bir etkisi olup olmadığı konusunda kesin bilgileri, yeterince büyük ve uzun soluklu bir araştırma ortaya koyabilecektir.
  Daha önce bahsettiğimiz gibi, e-sigaranın muhtemel zararlarının ortaya konulabilmesi için yüzlerce “iyi seçilmiş” e-sigara kullanıcısının uzun yıllar boyu takip edilmesi ve bu iş için de oldukça yüksek bir yatırım gerekmektedir. Katanya Üniversitesinde, oldukça hassas solunum yolu fonksiyon testlerini, ortaya çıkan en ufak değişiklikliği bile inceleyebilmek adına normal sigaradan e-sigaraya geçen “sağlıklı” kullanıcılara ve daha az hassas testleri ise daha köklü değişimleri görebileceğimiz daha önce akciğer hastalığı olup e-sigara kullanmaya başlayan hastalar üzerinde yaptık. İlk bulgular ümit vericidir. E-sigaranın, sigaranın neden olduğu solunum yolları üzerindeki negatif etkileri, hem sağlık hem de hastalık açısından azalttığı görülmektedir.
  İlk jenerasyon e-sigara kullanarak normal sigara kullanımını azaltmaya veya bırakmaya yönlendirilen geniş ve “sağlıklı” bir sigara kullanıcı kitlesinde, uzun dönemli akciğer fonksiyonları değişiklikleri 1 yıl boyunca gözlenmiştir. E-sigaraya geçildikten 3 ay sonra dahi, çevresel hava yollarındaki tıkanlıkta %25 ile %75 arasında iyileşme olduğu görülmüş, bu iyileşme 6 ve 12 ay sonrasında da devam etmiştir.
  Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum yolları semptomlarına neden olan inatçı yangı (iltihap) ve değişken tepkiler ile ve akciğer fonksiyonlarında azalma ile tanımlanan ilerleyici hastalıklardır. Sigara dumanına karşı verilen yangısal (iltihap) tepki, KOAH patojenezinde (tanımlamasında) anahtar rol oynadığı uzun süredir bilinmekle birlikte sigara içen astım hastalarında daha yüksek hastalık ve ölüm oranları bildirilmiştir. Sigarayı bırakmak akciğer fonksiyonlarında gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır. Sonuç olarak, astımı ve KOAH’ı olan sigara kullanıcıları düzenli e-sigara kullanımından fayda sağlayabilir. Astımlı hastalarda, e-sigara kullanımının güvenliği ve etkililiğini ortaya koyan tek klinik çalışma; e-sigara sayesinde solunum yolu fizyolojisi ve öznel astım sonuçlarında azımsanmayacak gelişimleri ortaya koymaktadır (Polosa R, Morjaria JB, Caponnetto P, Caruso M, Strano S, Battaglia E, et al. Effect of smoking abstinence and reduction in asthmatic smokers switching to electronic cigarettes: evidence for harm reversal. Int J Environ Res Public Health. 2014;11:4965–77). Bu hastalarda, e-buhara maruz kalmak herhangi bir astım krizine neden olmamaktadır.
  Günümüze kadar, KOAH hastalarında e-sigara kullanımının güvenliği ve etkililiğini ortaya koyan herhangi resmi bir çalışma yapılmamıştır. Yalnızca, KOAH’lı 3 tiryaki sigara içicisinin, e-sigara kullanarak sigarayı kendi kendilerine bıraktıklarını gösteren bir vaka çalışmasından gelen bulgular vardır. Hayat kalitesinde gözle görülür bir iyileşme ve hastalık ataklarında azımsanmayacak bir düşüş görülmüştür. E-sigara kullanımı herhangi negatif bir etkiye neden olmadan, tolere edilmiştir.
  Düzenli e-sigara kullanıcısı olan solunum yolu hastalarının gelişimini gösteren raporlar, astım ve KOAH teşhisi konmuş hastalara internette yapılan anketlerdeki bulgular ile örtüşmektedir. E-sigaraya geçişten sonra astım belirtilerinde %64.5 iyileşme ve KOAH belirtilerinde %75.7 iyileşme rapor edilmiştir. İkili kullanım yapan kullanıcılar ile karşılaştırıldığında, sadece e-sigara kullanıcıları için KOAH ve astım belirtilerindeki iyileşme daha sık bildirilmiştir. Astım ve KOAH hastalarının %18.4’ü (460/2.498) e-sigaraya geçtikten sonra ilaçlarını bırakmıştır. E-sigaraya geçişten sonra astım hastalarının sadece %1.1’inde, KOAH hastlarının ise %0.8’inde belirtilerin kötüleştiği görülmüştür. Bunlar göz önüne alındığında, normal sigaranın neden olduğu zararların, e-sigara ile ortadan kaldırılmasının mümkün olduğu kanıtlanmaktadır.

  Sonuçlar ve politika oluşturmak için öneriler
  Normal sigaralar ile karşılaştırıldığında, e-sigara ürünleri en az %96 daha az zararlıdır ve kişiler ve toplumun sağlığı konusunda gözle görülür yararlar sağlayabilir. Gelecekte yapılacak çalışmalar e-sigaranın geri kalan zararlarını olabildiğince azaltmak için uygun kalite kontrol süreçlerini ve bu sektörün standartlarını çalışmalıdır. Yapılacak uzun dönemli çalışmalar e-sigaranın normal sigaraya göre daha az zararlı olup olmadığını ve e-sigaraya geçmenin sigara kullanıcıları açısından sağlık kazançları olup olmadığı konusunu ortaya koyacaktır. Ama bu ilk bulgular normal sigaranın neden olduğu zararların e-sigara ile tersine çevrilebileceğini göstermektedir. Bu da düzenlemeleri hazırlayanlar tarafında göz önünde bulundurulmalı ve e-sigara konusunda doğru politikalar üretilmelidir.
   
  • Beğendim x 22
  • Faydalı x 12
  • Samimi x 6
  • Galip x 5
  • Beğenmedim x 1
  • Yaratıcı x 1
 2. John Doe

  John Doe
  Expand Collapse
  "A lifetime of loneliness ..."

  Katılım:
  31 Temmuz 2016
  Mesaj:
  117
  Alınan Beğeniler:
  444
  Şehir:
  J
  Ratings:
  +798 / 31
  E-sigara likitinin içindeki PG'nin antibakteriyel etkisinden dolayı KOAH ve Astım hastalıklarına iyi gelebilme durumu normaldir. Paylaşıtığınız yazı için çok teşekkürler. Umarım tüm üyelerimiz bunu okur.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 3. leventse

  leventse
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  5 Aralık 2016
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  10
  Şehir:
  ankara
  Ratings:
  +35 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  joyatech
  Benim aklımı ciğer konusundan çok böbrek ve karaciğer konuları karıştırıyor. Türk ve yabancı sitelerde bu konuyla ilgili şikayetleri okudum ama bilimsel bir kaynak bulamadım. Bu konuda bilimsel bir araştırma bilen varsa paylaşırsa çok makbule geçer açıkçası.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 4
 4. akansu9

  akansu9
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  17 Mart 2013
  Mesaj:
  26
  Alınan Beğeniler:
  90
  Şehir:
  Denizli
  Ratings:
  +151 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico+Phenomenon+Tilemahos
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  13.02.2013
  Yazı için teşekkürler. Kaynak link de ekleyebilir misiniz
   
  • Samimi Samimi x 1
 5. sucukludondurma

  sucukludondurma
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  15 Kasım 2015
  Mesaj:
  363
  Alınan Beğeniler:
  3,385
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +6,538 / 31
  Kullandiginiz Cihaz:
  Tulpar | ipv8 | Cylon 218
  Öncelikle yazı için teşekkürler. Gerçekten önemli bir yazı. Özellikle de şu kısım;
  Yoğun aromalı likitler dediğiniz etkilere sebep olabilir. Kendi likitlerimde max %5 aroma kullanırım MTL için. Ciğer çekiminde sek nBase kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı yaşamadım şükür.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Samimi Samimi x 1
 6. leventse

  leventse
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  5 Aralık 2016
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  10
  Şehir:
  ankara
  Ratings:
  +35 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  joyatech
  Ben de sanırım yakında buna geçeceğim.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
 7. Supersix

  Supersix
  Expand Collapse
  SHUT UP LEGS!

  Katılım:
  9 Kasım 2015
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  607
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +897 / 1
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26.11.2015
  Mesajınız üzerine hızlıca bir araştırma yaptım ama doğrudan e-sigara üzerine yapılmış bir çalışma bulamadım.
  En yakın olarak "Air pollution ultrafine particles: toxicity beyond the lung" (Çok çok ince parçacıklara bağlı hava kirliliği: akciğerin ötesinde zehirlilik) isimli bir makale buldum. Google'da aratınca direk tam metnine ulaşabilirsiniz. Belki bir bağ kurulabilir :).

  Kaynak bağlantı ekleme konusunda daha tam karar verebilmiş değiliz. Bu makale ne kadar ücretsiz erişim olsa da, forum sorumlusu arkadaşların başı teliflerle ağrımasın bir de :). Dergi ismi, tarihi ve numarası ile Google'da arattığınızda çıkıyor. Yine de erişemezseniz özel mesaj ile iletebilirim.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Galip Galip x 1
 8. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  ŞURADA çevirdiğim makalede de zararların normale dönmesi hakkında aynı şeyleri söylüyor. iki çalışma da aynı arkadaşa ait zaten :)
   
  • Beğendim Beğendim x 3
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 9. Supersix

  Supersix
  Expand Collapse
  SHUT UP LEGS!

  Katılım:
  9 Kasım 2015
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  607
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +897 / 1
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26.11.2015
  Aynı kişiye ait 3 tane makale çevirmişiz zaten :D

  Çeviri Grubu bu adamı sevdi;
  [​IMG]
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Komik Komik x 2
 10. atomprofesörü

  atomprofesörü
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  8 Mayıs 2016
  Mesaj:
  162
  Alınan Beğeniler:
  719
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +860 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  VT133 Therion Phenomenon
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  29.05.2016
  çeviri için teşekkürler ellerinize sağlık
   
  • Samimi Samimi x 1
 11. Zopatudekfuy v2

  Zopatudekfuy v2
  Expand Collapse
  A.k.a Zopatüdekfuy & Çöpçü
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  29 Eylül 2016
  Mesaj:
  1,048
  Alınan Beğeniler:
  2,549
  Şehir:
  Manisa
  Ratings:
  +6,739 / 151
  Sonuçlar ve politika oluşturmak için öneriler
  Normal sigaralar ile karşılaştırıldığında, e-sigara ürünleri en az %96 daha az zararlıdır ve kişiler ve toplumun sağlığı konusunda gözle görülür yararlar sağlayabilir. Gelecekte yapılacak çalışmalar e-sigaranın geri kalan zararlarını olabildiğince azaltmak için uygun kalite kontrol süreçlerini ve bu sektörün standartlarını çalışmalıdır. Yapılacak uzun dönemli çalışmalar e-sigaranın normal sigaraya göre daha az zararlı olup olmadığını ve e-sigaraya geçmenin sigara kullanıcıları açısından sağlık kazançları olup olmadığı konusunu ortaya koyacaktır. Ama bu ilk bulgular normal sigaranın neden olduğu zararların e-sigara ile tersine çevrilebileceğini göstermektedir. Bu da düzenlemeleri hazırlayanlar tarafında göz önünde bulundurulmalı ve e-sigara konusunda doğru politikalar üretilmeli

  Üstteki paragraf esigara ile ilgili yabancı kaynakların hepsinin sonucudur aynı zamanda. Türkiyede öyle değil tabi. Artık sadece son paragrafı okuyorum.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
 12. Görüncek Adam

  Görüncek Adam
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  11 Mayıs 2016
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  30
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +53 / 14
  Kullandiginiz Cihaz:
  Eleaf iStick Pico
  Emeğinize sağlık güzel bilgiler içeren bir çeviri olmuş.
   
  • Samimi Samimi x 1
 13. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  844
  Alınan Beğeniler:
  3,588
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,546 / 29
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Elinize sağlık hocam..
   
  • Samimi Samimi x 1
 14. BurakT

  BurakT
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  5 Temmuz 2016
  Mesaj:
  67
  Alınan Beğeniler:
  161
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +215 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Therion 166 / Expro / Smm
  Çeviri için teşekkürler elinize sağlık. Umarım yakın zamanda daha detaylı inceleme ve araştırmalar yapılır
   
  • Samimi Samimi x 1
 15. massimo

  massimo
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  4 Nisan 2013
  Mesaj:
  361
  Alınan Beğeniler:
  672
  Şehir:
  GAZİANTEP
  Ratings:
  +952 / 18
  Kullandiginiz Cihaz:
  CUBOID 150 + Hcigar Fodi
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  hala 8-10 dal
  emeği geçen/ geçenlere teşekkürler.Emeklerinize sağlık.
   
  • Samimi Samimi x 1
 16. redkit007

  redkit007
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  18 Ekim 2016
  Mesaj:
  24
  Alınan Beğeniler:
  38
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +77 / 2
  Emeğinize sağlık bilgilendirme için tşk ler
   
  • Samimi Samimi x 1
 17. dmxemoo

  dmxemoo
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  21 Ekim 2016
  Mesaj:
  48
  Alınan Beğeniler:
  177
  Şehir:
  Sivas
  Ratings:
  +407 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  Troya S & Aleader Orbit
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.11.2016
  Şu çevirmenleri seviyorum yahu :)
   
  • Samimi Samimi x 1
 18. armaganb

  armaganb
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  10 Temmuz 2015
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  50
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +92 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Wismec 2/3 - Toptank
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  04.07.2015
  Ricardo da Fetöcü :) Bakanımız ne dedi ? Nikotin varsa zararlıdır yassah. (Bu arada gerçekten emeğinize sağlık. Soluksuzca okudum)
   
  • Komik Komik x 1
 19. circus

  circus
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  10 Aralık 2016
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  49
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +71 / 3
  Kullandiginiz Cihaz:
  wismec 2/3 - griffin 25pl
  Emeğinize sağlık. Teşekkür ederiz.
   
  • Samimi Samimi x 1
 20. cyper

  cyper
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  25 Mart 2013
  Mesaj:
  151
  Alınan Beğeniler:
  110
  Şehir:
  BOLU
  Ratings:
  +182 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic vtwo kayfun v3 mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  18.10.2010
  emeğinize elinize sağlık
   
  • Samimi Samimi x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.