Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Bil. Yay. Elektronik Sigaraya Geçiş Yapan Astımlı Kullanıcıların Değişimleri

'Yabancı Kaynaklar' forumunda mush35 tarafından 28 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

Etiketler:
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  Kaynak: Effect of Smoking Abstinence and Reduction in Asthmatic Smokers Switching to Electronic Cigarettes: Evidence for Harm Reversal
  Riccardo Polosa , Jaymin Morjaria , Pasquale Caponnetto , Massimo Caruso , Simona Strano , Eliana Battagliaand Cristina Russo
  Int. J. Environ. Res. Public Health 2014, 11(5), 4965-4977

  Not: Başlık sığmadığı için kısaltma yaptım.


  Elektronik Sigaraya Geçiş Yapan Astımlı Kullanıcılar Üzerinde Sigarayı Bırakmanın/Azaltmanın Etkileri : İyileşmenin Kanıtları


  Özet

  E-sigaralar, tütünlü sigaralara daha az zararlı bir alternatif olarak piyasaya sürülüyor ve sigaranın kullanımını azalttıkları görülüyor. Bu çalışmada e-sigaraya geçiş yaptıktan sonra, sigarayı bırakan ya da azaltan astım hastaları üzerindeki etkiler ele alınmıştır. Bu hastalar üzerinde spirometri dataları, solunum yolu aşırı duyarlılığı (airway hyper-responsiveness AHR), astım krizleri ve kişisel astım kontrolleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda spirometri verilerinde, kişisel astım kontrolü ve AHR datalarında önemli gelişmeler bulunmuştur. Bu olumlu sonuçlar sadece e-sigara kullanan ve ikisini aynı anda kullanan hastalardan elde edilmiştir. Astım krizlerinde azalma yaşanmıştır, ancak önemli bir farka rastlanmamıştır. Herhangi bir önemli olumsuzluk görülmemiştir. Bu ufak araştırma e-sigara kullanımının kişisel ve verisel olarak astımlı hastalarda gelişme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada e-sigaranın normal sigaradan daha az zararlı olduğunu ve sigara kullanımını azaltarak astımlı hastalarda olumlu gelişmelere yol açtığını varsayarak, diğer yollarla sigarayı bırakamayan astım hastaları için e-sigaranın doğru bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.


  Giriş

  Sigara kullanımı genel popülasyon ile karşılaştırıldığında, astımlı kişiler arasında yaygındır ve alerjiye sahip olan yetişkinlerde sigara içmek astıma yakalanmayı yüksek ölçüde artırır. Yapılan gözlemlerde sigara kullanan astımlı hastalar, daha sık astım krizleri yaşamakta ve astımları diğer hastalara göre daha kötü durumdadır. Yılda 20 paket sigaradan fazla kullananların hastalıklarının diğer kullanıcılardan daha ağır olduğu gözlemlenmiştir. Çoğu çalışma, sigara kullananlan satım hastalarında, akciğer fonksiyonlarında zayıflama ve solunum yolları tıkanıklığının arttığını belirtmiştir. Ek olarak, sigara kullanan astım hastaları kullanmayan hastalara oranla, astım ilaçlarının etkilerine daha az yanıt vermektedir.

  Gün geçtikçe kötüleşen astım semptomları ve akciğer fonksiyonları sigarayı bırakarak iyileşebilir. Ne yazık ki, astımlı hastalarda sigarayı bırakma oranı düşük, ve sigara kullanımının, görülen semptomlarda ana rolü oynadığı çoğu astımlı hasta taradından bilinmiyor.

  E-sigaralar, içinde pil bulunan, nikotini tütün yakmadan buharlaştırabilen cihazlardır. Bu ürünler sigara kullanımını düşürmek isteyen ve verimsiz güncel metodlarla bunu başaramayan kişiler için düşük riskli bir alternatiftir.

  E-sigaraların verimli ve güvenilir bir alternatif olduğu gösterilse de, astımlı hastalar için herhangi bir data mevcut değildir, buharlamanın (vaping), astıma olumlu etkilerinin olup olmadığı bilinmiyor. Bu çalışmada sigarayı bırakan ya da azaltan astımlı hastalarda, astım kontrolleri, akciğer fonksiyonu ve solunum yolu yüksek duyarlılığındaki değişimleri gösterdik.


  Metod

  18 astımlı hastanın verileri incelenmiştir. Bütün hastaların astım seviyeleri, uygulanan tedavileri ve kullanılan ilaçları aynıdır.

  Hastaların verileri toplanıp, gerekli kategorilerde incelemeler yapılmış ve aşağıdaki sonuçlara varılmıştır.


  Sonuçlar

  1- Hastaların özellikleri

  18 e-sig kullanıcısı da önceden günde en az 20 dal sigara içen kullanıcılardı. En son kontrollerine kadar 10 tanesi sadece esig, 8 tanesi de her ikisini de kullanıyorlardı. Her ikisini de kullanan 8 kullanıcı günde 5 daldan az sigara kullanıyorlar. Bütün hastalar en başta sigaraya benzer biçimdeki cihazları seçtiler daha sonra büyük çoğunluğu kişisel setlerini aldılar. Esig kullanım zamanları 10-14 ay arasındadır, ve her hasta düzenli dozda ilaçlarını almışlardır. Hastaların esig kullanmaya başlamadan önceki son iki kontrollerinde, akciğer fonksiyonu, bronş yüksek hassasiyeti ve astım kontrol anketlerinde önemli değişiklikler bulunmamaktadır.

  2- Sigara kullanımının azaltılmasının hastalar üzerinde etkileri

  Esigaraya başlamadan önceki ziyaretleriyle karşılaştırıldığında, 6. ayın sonunda hastaların astım kontrol değerlerinde gelişme vardır, 12. ayın sonunda bütün astım değerlerinde önemli gelişmeler bulunmaktadır.

  3- Ateşli sigara kullanımı

  Ateşli sigara kullanımı bütün esig kullanan hastalar arasında ciddi anlamda azalmıştır, günde ortalama 22 daldan, 2 dala düşmüştür. Kullanılan sigara sayısı her ikisini de kullanmaya devam eden hastalarda günlük 22 daldan, 4 dala düşüş gözlemlenmiştir. 10 hasta en sonunda ateşli sigarayı tamamen bırakma kararı almıştır.

  4- Astım krizleri

  Esig kullanmaya başladıktan sonra tüm hastaların kriz geçirme sıklıkları önemli derecede olmasa da azalmıştır.

  5- Güvenlik ve Tolerabilite

  Ciddi ve olumsuz tepkiler ya da şiddetli astım semptomları (hırıltı, öksürük vb.) gözlenmemiştir. Genel olarak esig kullanımı ağız kuruluğu yaşayan astımlı hastalar arasında oldukça tahammül edilebilen bir şey, ve boğaz tahrişi de ara sıra gözlemlenmiştir.


  Tartışma

  Bu çalışmadaesigaraya geçiş yaparak sigarayı bırakan ya da kullanımını ciddi anlamda azaltan astım hastalarının, astım kontrolündeki, solunum yolu yüksek hassasiyetindeki ve akciğer fonksiyonlarındaki gelişmeleri gösterdik.

  Bu ön bulgular, sigara kullanan astımlı hastaların sigara kullanmaya devam etmesi ve bırakmayı düşünmemesini düşünüldüğünde, güzel sonuçlardır. Bu ikilem sigaranın doğasında bulunan yüksek bağımlık yapması ve özellikle hafif ve orta derecedeki astımda, astımın klinik doğası gereği hafiflemesiyle açıklanabilir. Hastalarda esigarayla gözlenen başarı, esigaranın fiziksel ve davranışsal olarak ateşli sigaranın yerini tutmasıyla açıklanabilir, özellikle sigara kullanımındaki ritüeli (kullanım sırasında elin ağza gitmesi) kopyaladığından dolayı. Bununla hemfikir olarak, sigara tutuşunun ve manipülasyonun önemli bir rolü olduğu sigara kullanıcılarında, nikotin içermeyen plastik inhalatörlerin sigarayı bırakma oranının artırdığı gözlemlenmiştir.

  Bu çalışma sigarayı yeterli bir süre bırakan astım hastalarının ciğer fonksiyonlarının gelişebileceğini göstermiştir. Gelişme miktarı ufak ve klinik olarak yetersiz olabilir ancak istatiksel olarak önemlidir. Astımda sigarayı bırakmanın etkisini gösteren iki çalışma yayınlanmıştı, bizim retrospektif çalışmamız da bu önceki çalışmalarla aynı görüştedir. Çalışmalar birlikte düşünüldüğünde, sigaranın astımlı solunum yollarındaki zararlı etkileri geri çevirilebilir. Akciğer fonksiyonundaki gelişme, sigara dumanının solunum yollarındaki pro-inflamatuar etkilerin azalmasından dolayı olabilir. Ayrıca sigarayı bırakmak, kortikosteroid duyarsızlığında azalmaya neden olabilir, sigara kullanan astımlı hastalar, kullanmayanlara göre, solunan kortikosteroidlerin faydalarından daha az etkilenmektedir ve esigaraya geçerek sigara kullanmayı bırakmak bu duyarsızlığı hafifletebilir.

  Sigarayı esigara aracılığıyla bırakan hastaların, esigaraya geçtikten hemen sonraki kontrollerinde, bazı değerler erkenden iyileşmeye başlarken bazı değerlerde önemli bir değişiklik olmamıştır. Bu değerlerin önemini ve sigara kullanım geçmişiyle esigara kullanımının ilişkisini açığa çıkarmak için daha büyü klinik denemeler gerekmektedir.

  Sigarayı bırakan ya da azaltan hastalarda bronşit yüksek duyarlılığında önemli gelişmeler mevcuttur. Gözlemlenen bu gelişmenin önemli klinik uygulamaları olabilir. Örneğin, sigara kullanımından bağımsız olarak, solunum yolu yüksek duyarlılığına (AHR) sahip bireyler astım belirtileri ve zayıf akciğer fonksiyonları riski altındadır. Böylelikle, AHR’yi geliştirmek bu çalışmada da gösterildiği gibi bazı astımlı hastalar için fayda sağlayabilir. AHR’nin gelişmesinin bir açıklaması yok ama sigarayı bırakan ve/veya kortikosteroid duyarsızlığı iyilşen hastaların solunum yollarında sigaradan kaynaklı inflammatur değişikliklerin azaldığıyla bağlantılı olabilir.

  Aynı zamanda astım kontrolünde erken ve stabil gelişmeler gözlenmiştir ve bunlar klinik olarak bağlantılıdır. Toplum içinde yapılan anket sonuçlarına ve kontrollü çalışmalara bakarak sigaranın ve zayıf astım kontrolü ilişkisinin beklenen bir şey olduğunu söylemek mümkündür.

  Akciğer fonksiyonları, AHR ve astım kontrolü önemli derece gelişmesine rağmen, krizlerde önemli bir değişim gözlenmemiştir. Bu tutarsızlık hafif ve orta derecede astım hastalarının zaten düşük değerlere sahip olması, düşük örnek sayısıyla açıklanabilir.

  Esigaranın, astım sonuçlarında gözlemlenen bu pozitif değişikliklere neden olduğunu bilmemiz imkansız ancak esigaranın hafif ve orta derecedeki astım hastaları için zararlı olduğunu söyleyemeyiz. Esigara kullanım süresince hiçbir hastada şiddetli olumsuz tepkiler ve şiddetli krizlere rastlanmadı. Esigara kullanımı tahammül edilebilir ağız kuruluğu ve boğazda gıcık ile sürdürülebilir. Güncel bulgular esigaraların ateşli sigaralardan çok çok daha az zararlı olduğunu göstermekte ve esigara kullanmaya başlayanlar sağlıkları açısından önemli faydalar edinmektedir.

  Sigara kullanımını ve zehirli maddelre maruz kalmayı ciddi olarak azaltan esigaralar sadece astım belirtilerini ve akciğer fonksiyonları geliştirmenin yanında genel olarak sağlığa da faydalı oluyor. Böylelikle esigara kullanımı, sigarayı bırakmak istemeyen ya da bırakamayan astım hastaları için faydalı bir alternatif olmalıdır.

  Sonuç

  Esigara, bazı astımlı sigara kullanıcılarına, kullanımı azaltmak ve a bırakmak için yardımcı olabilir ve böylelikle sigaradan kaynaklı astım belirtilerini hafifletebilir. Esigarayla gözlemlenen olumlu sonuçlar bizi, bu ürünlerin sağlıklı ya da astımlı hastalarda sigarayı bırakma ya da tütün kaynaklı zararı azaltmak için değerli olduğu hipotezini kurmaya yöneltti. Büyük ve rastgele seçimlerle yapılacak olan çalışmalar bizim çalışmamızı genişletmek ve onaylamak açısından gereklidir.
   
  #1 mush, 28 Kasım 2016
  Son düzenleme: 28 Kasım 2016
  • Beğendim Beğendim x 10
  • Galip Galip x 6
  • Samimi Samimi x 4
  • Faydalı Faydalı x 1
 2. mrnobody

  mrnobody
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  11 Mayıs 2016
  Mesaj:
  45
  Alınan Beğeniler:
  436
  Şehir:
  KAYSERİ
  Ratings:
  +616 / 6
  Kullandiginiz Cihaz:
  VT75 Nano+ Spica
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  16.05.2016
  Medyada gördüğümüz asılsız bilgilerden çok sıkılmıştık.
  Kaynağı olan mantıklı bir makale.
  Yayılması gerek :)
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  • Samimi Samimi x 1
 3. altuns

  altuns
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  6 Kasım 2015
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  5
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +10 / 1
  hep ciğer araştırması yapıyolar boğaza zarar veriyomu ona baksalar 1 haftadır boğazımı ağrıttı denemediğim yöntem kalmadı
   
 4. sule

  sule
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  25 Ekim 2015
  Mesaj:
  246
  Alınan Beğeniler:
  994
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1,888 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic+troy 1x+egoone-cubis
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  27.09.2015
  neredeyse tüm makaleyi çevirmişsin, eline emeğine sağlık
  ağır zatüre geçirmiş ve birkaç doktorun "sigarayı bırakmazsan bir iki seneye kalmaz astım hastası olacaksın" dediği birisiydim. sabaha kadar nefes alamadığım için oturarak uyumaya çalıştığım bir gecenin sabahında elektronik sigaraya başladım ve nefes darlığım 1 senede tamamen bitti (gerçek anlamda bir seneden uzun süredir esigara kullanıyorum). neredeyse tüm şikayetlerim bitti bu nedenle de her ortamda esigarayı savunuyorum

  çalışmanın örneklemi küçük olduğu için "ufak bir çalışma" ibaresi gördüm sanırım? her durumda çalışma bilim komitesinden geçmiş.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Samimi Samimi x 1
  • Samimi Samimi x 1
 5. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  pg ve nik oranı önemli. düşürmeyi deneyin, olmazsa alerjiniz olabilir doktora gitmek lazım. pek bilgim yok alerji kısmı hakkında.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 6. sule

  sule
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  25 Ekim 2015
  Mesaj:
  246
  Alınan Beğeniler:
  994
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1,888 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic+troy 1x+egoone-cubis
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  27.09.2015
  muhtemelen vardır ancak çalışma sayısı iyice artmaya başladı, denk gelirse çeviririz
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 7. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  evet hocam denekler 18 kişi olduğundan öyle demişler.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 8. 1ben

  1ben
  Expand Collapse
  winter is coming..
  ESF Yönetici

  Katılım:
  22 Ağustos 2016
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  2,360
  Şehir:
  Jupiter
  Ratings:
  +4,290 / 19
  ağız sağlığına olumsuz etkileri var. sigarayla kıyaslanamayacak düzeyde.
  bu konu ile ilgili bir makale okudum ama çevirme gereği duymadım, içerik vasat geldi gözüme.
   
 9. sule

  sule
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  25 Ekim 2015
  Mesaj:
  246
  Alınan Beğeniler:
  994
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1,888 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic+troy 1x+egoone-cubis
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  27.09.2015
  deneklerin astım hastası olmalarına rağmen esigaranın yanında günde ortalama 2 dal sigara içmeleri ilginç
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 10. Tolgac

  Tolgac
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  31 Mart 2016
  Mesaj:
  18
  Alınan Beğeniler:
  93
  Şehir:
  Kocaeli
  Ratings:
  +204 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Troy 1x, Pico
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  03.05.2016
  Bu çevirileri yapan ekibe teşekkür etmek istedim, zaman ve emek isteyen bir iş. Elinize, gözünüze, zihninize sağlık. :ThumbsUp.:
   
  • Samimi Samimi x 1
 11. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  hocam 10 tanesi bırakıyor 8i devam ediyor sonra ikisine de
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 12. sule

  sule
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  25 Ekim 2015
  Mesaj:
  246
  Alınan Beğeniler:
  994
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1,888 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  evic+troy 1x+egoone-cubis
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  27.09.2015
  yani bırakma oranı %55 civarında oluşmuş. nerdeyse yarısının ikisini birlikte içmeleri hala ilginç geliyor. makalede kullandıkları eigara cihazları, w, ohm vs bilgiler var mıydı?
   
 13. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  o konularda bir bilgi yok, ama başlangıta hepsi kalem tipi kullanmış, sonradan kendi isteklerine göre değiştirmişler.
   
 14. TulparMods

  TulparMods
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki

  Katılım:
  27 Haziran 2016
  Mesaj:
  292
  Alınan Beğeniler:
  1,246
  Şehir:
  ankara
  Ratings:
  +2,396 / 53
  Kullandiginiz Cihaz:
  Tulpar Mods & Kayra RDA
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  20.05.2016
  Ben babamı da elektronik sigaraya başlatayım bari.
   
 15. oXelight

  oXelight
  Expand Collapse
  BUHARADAM
  ESF Hakem Heyeti ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesaj:
  2,107
  Alınan Beğeniler:
  4,870
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +8,621 / 105
  Kullandiginiz Cihaz:
  F/P cihazlar
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  18.01.2014
  Güzel çeviri elinize sağlık.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 16. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  T.esekkurler :)
   
 17. atomprofesörü

  atomprofesörü
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  8 Mayıs 2016
  Mesaj:
  162
  Alınan Beğeniler:
  719
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +859 / 5
  Kullandiginiz Cihaz:
  VT133 Therion Phenomenon
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  29.05.2016
  emeğinize sağlık
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 18. mush

  mush
  Expand Collapse
  Köy meydanında boş yapan dayı
  ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  1,183
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +1,960 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Q + K
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  21.07.2016
  Tesekkurler hocam :)
   
 19. ecowayt

  ecowayt
  Expand Collapse
  E-Sigara Profesör
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  10 Mart 2013
  Mesaj:
  644
  Alınan Beğeniler:
  1,693
  Şehir:
  BURSA
  Ratings:
  +1,998 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pipeline pro2- Phenomenon
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  25.02.2013
  Emeğinize sağlık.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 20. skocakaya

  skocakaya
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  29 Ağustos 2016
  Mesaj:
  62
  Alınan Beğeniler:
  50
  Şehir:
  van
  Ratings:
  +97 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  wismec 2/3 ve dahası :)
  Çalışmalarda örneklem sayısının çok olması genellenebilirliğine katkı sağlasa da olmazsa olmaz koşul değildir. Sigmund freud bilinç altı kuramını ortaya atarken tek bir çocuk üzerinde çalışmıştır. Önemli olan donelerinizi iyi ortaya koymak, bilimsel mantığa uygun süreçlerden geçirip raporlaştırmaktır. Bu tarz "ufak çalışmalar" devam etsin, gerekirse ben metaanaliz yaparak örneklemi çoğaltıp "büyük bir çalışma " yaparım hocam ;)
   
  • Beğendim Beğendim x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.